Lama3D/pl

From RepRap
Revision as of 11:56, 17 January 2015 by Syntetyczny (talk | contribs) (Projekt)
Jump to: navigation, search
Crystal Clear action run.png
Lama3D

Release status: working

Lama3D.jpg
Description
Lama3D metalowa głowica drukująca
License
CC BY-SA 3.0
Author
Contributors
Based-on
Categories
CAD Models
External Link
github.com/syntetyczny/Lama3D


Lama3D

Metalowa głowica drukująca stworzona przy pomocy polskiej społeczności RepRap, środowiska akademickiego i fundacji Fablab Trójmiasto. Projekt rozwijany i udostępniany na prawach Creative Commons 3.0 CC BY-SA 3.0. Pliki źródłowe udostępnione są przy pomocy serwisu github. Głowica Lama3D jest wykonana z aluminium, stali nierdzewnej i mosiądzu. Drukuje ona z materiałów takich jak PLA, ABS, PVC, HIPS.

Głowica jest sprzedawana w postaci zestawów do samodzielnego złożenia, w których znajdują się jedynie części aluminiowe i wentylator z uchwytem plastikowym. Głowica wyposażona jest w dyszę o średnicy 0.5mm i wentylator 40mm. Aluminiowy radiator ma wykonany kołnierz typu j-head, który jest kompatybilny z płytkami montażowymi j-plate.

Projekt

Projekt głowicy jest wynikiem badań i równoległego rozwoju wraz z takimi projektami jak E3Dv5 hotend, BCN fullmetal hotend, Hexagon hotend, Pico hotend. Pierwsze testy koncepcyjnej głowicy zostały przeprowadzone w październiku 2013 roku, wykorzystując elementy m.in. z głowicy firmy 3Dlabtec i u-design. Celem było stworzenie głowicy bezkompromisowej, wyposażonej w wydajne chłodzenie rozdzielające skutecznie strefę gorącą od zimnej.

Radiator

Kolejne iteracje radiatora Lama3D
Aluminiowe radiatory Lama3D

Radiator głowicy przechodził kolejne iteracje, od wersji wzorowanej na głowicach j-head, aż po obecny stan. Dzięki dużej powierzchni odprowadzenia ciepła udało się uzyskać bardzo dobre rozdzielenie strefy gorącej od zimnej. Obecnie radiator ma 50mm długości, dzięki czemu można używać wentylatorów PC 40mm. Chłodzący przepływ powietrza, dla którego został zaprojektowamny radiator to 5.5CFM. Dla celów akademickich wykonano symulacje pokazujące dystrybucję ciepła przy użyciu wentylatora 40mm dla głowicy 3mm.

MES temperaturowy
Dystrybucja ciepła radiatora Lama3D

Dysza

Dysza w głowicy Lama3D jest wykonana z wałka 6 kątnego mosięznego 10mm i ma długość 12.5mm . W raz z rozwojem głowicy testowano różnego rodzaju izolacje dyszy od otoczenia w celu poprawienia jakości wydruków. W kolejnych wersjach stosowano izolator z ptfe, otuliny szklanej, czy też taśmy pfte.

Izolator z ptfe
Dysza wzorowana na GHE
Izolator z włókna szklanego
Blok i dysza zaizolowane włóknem szklanym

Owe rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów poprawy jakości wydruków. Zauważalną zmianą jednak było zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony przed oparzeniem w przypadku izolacji z włókna szklanego. W obu przypadkach izolacji, stabilizacja temperatury na dyszy nieznacznie wzrosła. Głównym zakłóceniem i deregulacją temperatury jest topniejący materiał w komorze grzejnej, którego nie sposób jest wyeliminować.