Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Valaki?

Posted by Satuna 
Valaki?
May 05, 2008 04:52AM
Van valaki magyarorszagrol, aki RepRap epitesevel foglalkozik vagy gondolkodik ilyesmiben?

Udv.
Adam
Re: Valaki?
May 13, 2008 09:33AM
Most kezdenem el...
Re: Valaki?
May 14, 2008 04:48AM
Szia Laxi,

RepRap-ot akarsz egybol epiteni vagy RepStrap-et?

Melyik elektronikat valasztottad?

Udv.
Adam
Re: Valaki?
May 20, 2008 01:24AM
Szia
Re: Valaki?
May 20, 2008 08:35AM
Szia Laxi,

Semmi gond, a lenyeg, hogy halad :-))

Eddig ugy tunik, hogy ketten vagyunk magyarok, akik ilyenben gondolkoznak, de remelhetoleg majd bovul a kor a kozeljovoben.

En kb. fel eve kezdtem el epiteni a gepemet es kb. 2 honapja fejeztem be. Azota tesztelgetem, javitgatom, probalgatom. Akkoriban a PIC alapu elektronika volt a "meno", en is ezt epitetem, az Arduinohoz egy-ket honapja keszult el a szoftver. En most keszulok egy valtasra mert a PIC alapu elektronikahoz nem fejlesztik tovabb a szoftvert. A G-kod meg tejesen kimaradt belole es en ezt szeretnem hasznalni. A "mag" marciusban kezdett atterni Arduinora:[blog.reprap.org]

A mechanika kialakitasan ne butykolj sokat, nekem ez bevalt: [www.bitsfrombytes.com]

Innen rendelhetsz Poliuretan gyantabol keszult vazdarabokat, aminek az osszerakasa nem tul bonyolult. Doksi van a [reprap.org] oldalon. De nem fog gondot okozni, egyszeru szerkezet. Meg ha szeretned, en is leirom, hogy mit rontottam el en az osszeszereles kozben :-)) Igy te nem koveted el ugyanazt a hibat...

En veszprem-kozeli vagyok, igen. Jelenleg azonban Padovaban, olaszorszagban dolgozom julius vegeig es ha minden igaz, akkor Augusztustol fogok otthon dolgozni tovabb.

Anyagbeszerzes mindenkeppen erdekelne, csak irj egy listat legyszi, hogy milyen anyaghoz van hozzaferesed!

Ha esetleg barmi kerdesed lenne, akkor irj nyugodtan!

Udv. es sok sikert!

Adam
Akkor csak mi ketten?....
May 20, 2008 09:38AM
Hali!
>>Innen rendelhetsz Poliuretan gyantabol keszult vazdarabokat, aminek az osszerakasa >>nem tul bonyolult.
Ez erdekelne, mar jartam itt, mert en ontom poliuretanb
Re: Valaki?
May 20, 2008 10:24AM
Laxi,

Regelni fent a "Log In" menu alatt tudsz.

En is Ian-tol rendeltem [www.bitsfrombytes.com] cimen. Szerintem maj 26 utan tudsz tole rendelni, csak kicsit most gondolom el van havazva...

Rudat is tudsz rendelni, 7 kg az egesz, eleg olcson elpostazza neked Ian.

PUR-t szilikonba ontod? Ha igen, milyen szilikonba?

Complete mechanical Kit-hez elvileg van egy PDF leiras, hogy mi van benne. Opsz, most neztem meg az oldalt es nincs fent semmi jelenleg... Akkor varnod kell egy kicsit :-(( Egyebkent szerintem jobban jarsz ha itt veszed a leptetomocit: [www.klavio.hu]

Ja, itt jon meg elo az Arduino elonye, hogy eleg ha 200 lepeses mocit veszel, mert az Arduinon van fellepes. igy fellepessel lesz egy 400-as lepeses mocid ami ezen a mechanikan x es y iranyban 0.15mmes felbontas korul tud.

Politejsavrol en sem tudok egyenlore, de nagyon jo, ha utana tudsz jarni. En CAPA-t hasznalok, de lassan nekem is szukseg lesz utanpotlasra, mert kifogyoban vagyok.

En ugy tudom, hogy a PLA olvadaspontja 160 fok korul van, a CAPA-hoz 130at hasznalok. Ez abbol a szempontbol jobb lenne, hogy igy kevesebb hoterheles eri az extruder PUR elemeit. De CAPA ertekesitesrol sem tudok Magyarorszagon... Errol nem tudsz valamit?
Re: Valaki?
May 21, 2008 01:20AM
Jo reggelt Adam!

Regeltem, koszi.
A PUR-t szilikonba ontom, a T-Siloxnal vettem, OXAM-V1-es (piros). A PUR pedig Biresin G-27, itt lehet vasarolni Budapesten. Csak az a baja hogy egy picit zsugorodik,
Re: Valaki?
May 21, 2008 01:48AM
Annyi minden jar az eszemben, hogy el felejtettem megkerdezni, hogy hogyan is allsz a tieddel? Mit epitettel?
Laxi
Re: Valaki?
May 21, 2008 02:53AM
Szia Laxi,

Ezt a szilikont nem ismerem, Biresin-t mar hasznaltam, de pont G-27-et nem. Amit most hasznalok az valami olasz szilikon (a nevet nem tudom), es ugy nem zsugorodik, ha az ontes utan kozvetlenul nyomas ala helyezem (2-3 bar). Most neztem meg a Sika katalogusban a G-27 ertekeit, de zsugorodast nem ir sajnos mas anyagagra sem... Egyebkent milyen hosszu a beomlod? Van eleg anyagutanpotlas a zsugorodas ellesulyozasara ahogy kot a gyanta?

Ian, ha jol emlekszem ezt hasznalja: [www.smooth-on.com]
A disztributoroknak most neztem utana, van Pesten is. (Bocs, ha mar tudsz rola.)

Rudanyag kiraly, akkor szerintem is felesleges postakoltsegert fizetni :-))

Motor, fogasszij van, akkor indulhat a buli :-))

Igen, a PUR alkatreszeket maj. 26-tol tudod majd a neten rendelni. Lesz egy ilyen ful, hogy "RepRap moulded kit", ha jol emlekszem es itt csak a muanyag alkatreszek lesznek. Mindenfele minosegben es szinben, en e legolcsobbat vettem, ha jol emlekszem 160 Euro kornyeken...

Bocs, hogy nem irtam le: A CAPA a Solvay polimer altal gyarott kis molekulatomegu Poliamid. A Solvay polimer mar nem gyartja, de biztos, hogy lehet mashol is rendelni, csak mas markaneven. A lenyeg, hogy Poliamid es a kis molekulatomege miatt alacsony az olvadaspontja (70 Celsius korul). Az anyag neve polikaprolaktan magyarul es Polycaprolactones angolul.

En orulok, hogy vegre talatam valakit otthonrol is, mert eleg nehezen haladtam a hibakkal. Nezd vegig a forumot (ha van kedved :-)), hogy mennyi kerdest tettem fel. En nem mentem senki agyara... Szerintem ha kerdezel, azzal csak masnak is segitesz (nekem biztos), ugyhogy mindig kerdezz :-))

Padovaban egy evig dolgoztam egy froccsonto cegnel, de lassan vege a projektnek.

En elkeszultem az en RepRap-ommal. De majd latni fogod te is, hogy a RepRap-ban az otlet van kesz, es talan meg az sem teljesen :-)) A szoftvernek meg sok a hibaja, de Adrian-ek dolgoznak rajta, hogy egyre kevesebb memoriat egyen es biztosabban fusson.
Az en konfiguracion ez:
- RepRap 1.0 Cartesian Bot
- PIC alapu elektronika
- host verzio v0.8.3.
- Win XP alatt fut az egesz

Majd toltok fel rola kepet, ha erdekel, de builders blogon is van par bejegyzesem kepekkel asszem.

Udv.
Adam
Re: Valaki?
May 21, 2008 04:30AM
Hali,
K
Re: Valaki?
May 21, 2008 09:51AM
A link hasznos, koszi! Ha talalsz valami anyagot, akkor az nagyon sokat segitene mindenkinek. Szuleim (is) a muanyagiparban dolgoznak es van extruder hozzaferesem, a 3mm atm-ju extruderszerszam mar kesz. Ha lenne anyag egybol le tudnak gyartani a szalat...

Smooth-cast arakat nem tudok, mert en csak hasznaltam oket, nem vettem :-)) Itt kint reszben ez a munkam volt.

"Kb 30 perc utan mar egy kicsit zsugorodik"
Hmmmm, akkor ez bizony zsugorodni fog... :-)) Szerintem egyet tehetsz akkor csak ez kicsit bonyolultabb: azokat a mereteket, amik turessel vannak ellatva merev fallal keszited a szerszamon. Tehat pl. a reprap-on a sarokelemeken pl. az atmeno furatokat amikbe belemennek a atm. 8mm-es rudak ilyen insert-tel keszited a szerszamban. Esetleg az egymasra meroleges rudakat kenyszerezed a szerszamon kivul igy a zsugor utan is megmarad a kenyszer. Kicsit korulmenyes... Lehet, hogy egyszerubb ezeket az elemeket megrendelni.

A Reprap site egy kaosz szerintem. En a mai napig talalok rajta uj reszeket, de azert nagyjabol a fontos informacio egy helyen van. Szerintem a fontos, hogy hogyan epitsd meg a gepet frissitve van eleg gyakran es ez sokat segit.

Akkor most mar el ne tunj!!! :-)) Nekem pont a szoftveres reszevel van gondom, mert en gepesz vagyok es a programozashoz nem ertek... Szivok is vele rendesen...

"Akkor elektronikanak az Arduino-s verziot hasznaljam?"
Nem tudom. A PIC-hez keszen van a firmware es software, ami tudom, hogy mukodik, mert en is ezt hasznalom. Ezzel szemben az Arduino firmware fejlesztes alatt van (allitolag mukodokepes), a szoftver viszont mukodik... En szeretnek atallni, bar amig hazamegyek, addig maradok a PIC-nel es majd utana. Ha jol tudom, akkor az Arduino C-vel programozhato, neztem tutorialokat es nem tul bonyolult. Kozvetlen hivatkozas van a pinoutokra, ugyhogy a tweak-olas sem tunik tul neheznek. Szerintem, ha vagod a C-t, akkor neked nem lehet gond egy-ket kis hackeles.

Miben programozol egyebkent?
Re: Valaki?
May 21, 2008 01:33PM
Pont a sarokelemeket ontogetem, es az eredmenyek lattam en is a rendeles mellett maradok sad smiley

Most Javaban tolom, C-ben utoljara PIC-et programoztam de az regen volt(vagy 2 eve). "Igazi" progit nem is tudom mikor irtam C-ben, de ez nem lesz akadaly. Rovid ido alatt fel szokott eledni az elfeledettnek hitt tudasom. Ha jol tudom az Arduino Atmel alapu. Ezekkel viszont meg nem volt dolgom, de biztosan boldogulni fogunk vele smiling smiley
Es eszem agaban sincs eltunni! Addig nem nyugszom, amig ossze nem hozok egy pizza nyomtatot smiling smiley))))
No, akkor nyomozok tovabb anyag utan, majd szolok ha lesz valami.
Akkor en most kezdem az Atmelezest. Ird meg vagy linkeld be ide, hogy mivel is kezdjem.

Laxi
Re: Valaki?
May 22, 2008 02:24AM
Jo reggelt Laxi,

Java tokeletes :-)) Az egesz szoftver java alapu, [reprap.org]. En nezegettem mar a felepiteset, de nem ertek hozza, igy nem tudom hackelni. Pedig neha nagyon jol jonne egy-ket dolgot kivenni vagy hozzaadni a vezerleshez. Az egesz tulajdonkeppen egy .jar fajlt tartalmaz es ezen belul vannak a kisebb modulok, de ha letoltod, akkor latni fogod: [sourceforge.net]
A 0.8.3. verzio van fent eddig, ha kell ujabb, akkor szolj, kuldom.

Arduino en is ugy tudom, hogy Atmel alapu, de allitolag a wiring nyelvet hasznalja, ami C alapu. Ezt irjak rola: "The Arduino language is based on C/C++." De nezz utana, jobban ertesz hozza, egybol megerted, hogy mi a palya.

Szoval a host java alapu, a PIC alapu firmware ICproggral programozhato, az Arduino pedig C alapu. Vagyis en igy ertelmeztem. (Javits, ha nem igy van, kerlek :-))

Az epitest en igy kezdtem: [reprap.org]

Mivel gep resszel nem volt gondom, azt hagytam utoljara. A szoftver letoltessel kezdtem, utana electronics, annak felprogramozasa, az egesz rendszer osszekotese, felkotese a motorokra es mehet.

Ha megegyszer nekiallnek, akkor utananeznek, hogy hogyan all pillanatnyilag az Arduino. Ha stabil, akkor azt valasztanam, ha nem, akkor maradnek a PIC-nel. Az Arduino elonye meg, hogy tud fellepest, ugyhogy a motorokat olcsobban kit tudod hozni. De telleg nem tudom, hogy mennyire hasznalhato a rendszer jelenlegi allapotaban.

Elektronikat rendelni itt tudsz: [store.rrrf.org] Mar fentvan mindket vezerlesi mod.

Ha felhivtad az anyagosokat, ird meg kerlek, hogy mit mondtak! Koszi

Udv.
Adam
Re: Valaki?
May 22, 2008 07:25AM
Szerintem kezdjunk (ha tudunk) egy uj topikot monjuk Anyagok neven - gondolva a kesobbi oriasi latogatoi erdeklodesre smiling smiley

Laxi
Azonnal meg is probalom
Re: Valaki?
May 22, 2008 07:38AM
Adam!
Csinaltam egy Anyagok es egy Elekronika topicot. Ezekben ujabb topicokat lehet nyitni.
Az anyagokba tettem a polikaprolaton-os kerdest

Meg rendeltem az Arduino 100% comp valtozatat a Freeduino-t, jokat irnak rola

Laxi
Re: Valaki?
May 22, 2008 08:04AM
Laxi,

Zsir, igazad van! Kosz!

Hajra Arduino! Kivancsi vagyok ra!

Rendelek en is egy Arduinot es akkor kicsit osszhangban leszunk...

Adam
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login