Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Reprap Θεσσαλονίκη

Posted by andzer 
Reprap Θεσσαλονίκη
March 31, 2014 06:15AM
Ας μαζευόμαστε σιγά σιγά οι Θεσσαλονικείς μπας και ανταλλάξουμε ιδέες και υλικά δια ζώσης.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
April 01, 2014 03:54PM
Γεια χαρά, Μίτσος εδώ, κάμποσο καιρό στο "άθλημα" smiling smiley
cos
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
July 31, 2014 05:44PM
Κωστας εδω...

μπορουμε να τα πουμε μια κυριακη για καφε, πριν το φθινοπωρο.. ε?
αντε να βλεπω pm..
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 05, 2014 10:30PM
Για χαρά
Με λένε Κώστα
Από το '11 που είδα έναν Prusa Mendel ήθελα έναν, μετά από αρκετή έρευνα και ψάξιμο τελειώνω τώρα έναν Prusa i3. Έχω κολλήσει στα ελατήρια του extruder αυτές τις μέρες και περιμένω...
Ψήνομαι για καφεδιά αν κανονιστεί...
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 06, 2014 05:47PM
Αν γίνεται μετά τις 23/8 ειμαι κι εγώ μέσα.
Μίτσος
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 07, 2014 01:58AM
Οκ
24 δεν μπορώ γιατί έχω υπηρεσία αλλά 24-25 μπορώ ότι ώρα να είναι, άμα το ψήνετε εγώ μέσα.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 18, 2014 04:01PM
Καλησπέρα σε όλους. Πειραματίζομαι με το καλιμπράρισμα του 3D printer μου και περιμένω να αναβαθμιστεί απο το τερματικό η νέα έκδοση του RepetierHost 1.0.1 για linux.
...άντε να δούμε τι ώρα θα τελειώσει...
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 19, 2014 02:13AM
Ποιον printer έχεις φτιάξει ?
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 22, 2014 08:17AM
Παιδιά τελικά το ψήνετε να συναντηθούμε την άλλη δευτέρα 25/8 ;
Ιδανικά θα έλεγα να τα πούμε κάπου κέντρο, αν είστε μέσα ακούω προτάσεις για μέρος, εγώ με την πάπια πάω παντού grinning smiley
Κώστας
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 26, 2014 05:13PM
Έχω τον Aurora Z605. Είναι τύπου DIY και πατάει θεωρητικά στον Prusa Medel. Έχω τυπώσει μερικά μικροπραγματάκια, τίποτα σπουδαίο ακόμη γιατί τα πιο πολλά ήταν πλήρη αποτυχία μέχρι να μάθω την καλύτερη θερμοκρασία κεφαλής με PLA. 209 βαθμούς κελσίου είχα καλή εκτύπωση, αλλά πάλι χρειάζομαι περισσότερες δοκιμές. Πιο κάτω από 200 βαθμούς πάγωνε το νήμα μέσα στην κεφαλή και χαλούσε η εκτύπωση. Θα μάθω και άλλα στην πορεία. Έχω ένα προσωρινό πρόβλημα καθώς το Linux δεν αναγνωρίζει με καμία παναγία την motherboard του εκτυπωτή (μάλλον την βλέπει αλλά δεν υπάρχουν οδηγοί) και περιμένω αυτές τις μέρες ένα desktop με windows.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 27, 2014 02:39AM
Ο Aurora Z605 είναι σχεδόν ίδιος με τον Prusa I3. 209 βαθμοί είναι στο πάνω όριο για PLA. Θα έχεις καλύτερες εκτυπώσεις κάτω από τους 200 βαθμούς χωρίς πρόβλημα στο bonding. Δοκίμασες Repetier σε linux?
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 27, 2014 06:44AM
Ναι δοκίμασα το Repetier σε linux και εγκατέστησα και την τελευταία έκδοση 1.0.1, αλλά υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας του Linux με την μητρική του εκτυπωτή. Δεν κινείται τίποτα.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 27, 2014 09:55AM
Είμαι αρκετά σίγουρος πως θα έπρεπε να δουλεύει σε Linux. Αν δε κάνω λάθος πρέπει να σου έχουν στείλει και μια sd card. Ρίξε μια ματιά εκεί.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 29, 2014 06:23PM
Επιτέλους δούλεψε με Linux Mint 17 με το Cura. Με το Repetier δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Με το Cura κατάφερα και το ξεκίνησα. Τυπώνω ξανά. Πρέπει να κάνω και ένα καλό καλιμπράρισμα...
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 29, 2014 06:27PM
Α ρε γλέντια!!! Ωραία η μυρωδιά του PLA
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 30, 2014 05:18AM
Καλές εκτυπώσεις!!! Και αν χρειαστείς βοήθεια με το calibration εδώ είμαστε.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 30, 2014 02:38PM
Μόλις το τύπωσα. Παρατήρηση: κάνοντας στην αρχή ένα πεταχτό καλιμπράρισμα δηλ. (απλά το τραπέζι εκτύπωσης ευθυγράμμισα και αυτό μόνο το 1/4) και σε σχέση με το repetier-host, το Cura έκανε πιο καλή εκτύπωση... μπορεί να είναι και η ιδέα μου.
Attachments:
open | download - IMG_20140830_014236.jpg (581.7 KB)
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 30, 2014 04:02PM
Για αρχική εκτύπωση δείχνει πολύ καλό. Φαντάζομαι χρησιμοποιείς PLA. Πως σου φαίνεται από στιβαρότητα ο εκτυπωτής ?
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
August 31, 2014 03:57PM
PLA χρησιμοποιώ. Καλά πάει ο εκτυπωτής. Ξαφνικά το Cura δεν μου εμφανίζει το παράθυρο ελέγχου που μπορώ να μετακινήσω την κεφαλή ή το τραπέζι εκτύπωσης στους άξονες Χ, Υ, Ζ.
Προχθές που έκανα μια καλή εκτύπωση το εμφάνιζε και μπόρεσα να ελέγξω τα πάντα, μετά τίποτα. Μου εμφανίζει ένα παραθυράκι που λέει απλά print με την θερμοκρασία της κεφαλής και του τραπεζιού, αλλά δεν τυπώνει ουσιαστικά. Ξέρει κανείς τίποτα, αν καταλάβατε κιόλας τι θέλω να πω.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 02:43AM
Ξαφνικά = Μετά από update ?
Έχει στις ρυθμίσεις (Printing window type) να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Pronterface. Το Cura UI δεν υπάρχει πλέον.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 03:23AM
Τι επιλογές υπάρχουν τελικά;
Υπάρχει το CURA το Repetier και τι άλλο;
Το Cura το είδα χτες με τον Ανέστη αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστο...
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 05:59AM
Σε δωρεάν δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο εύχρηστο και με αρκετά μεγάλη κοινότητα. Υπάρχει βεβαια και ο συνδυασμός skeinforge/slic3r + pronterface = printrun.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 02:50PM
Οκ! Το βρήκα. Ευχαριστώ!

Edited 3 time(s). Last edit at 09/01/2014 04:08PM by oanestis.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 04:53PM
Περίεργο... δυστυχώς δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Ίσως κάποιο printscreen να βοηθούσε.


Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 04:54PM
A ok, έγραφα το post ενώ είχες απαντήσει smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/01/2014 05:31PM by glx51mm.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 05:43PM
Γνωρίζεις ποιά είναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ του τραπεζιού εκτύπωσης και της μύτης του εξωθητή; Εγώ απ' ότι είδα πρέπει έλεγαν 3mm...
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 01, 2014 06:02PM
Η απόσταση πρέπει να είναι ίδια με το layer height. Πολλές φορές είναι καλό να είναι λίγο λιγότερο από το LH για να "πιάσει" καλύτερα το πρώτο layer. Το πάχος μιας A4 σελίδας είναι ok για να σεταρεις το bed σου. Όλα αυτά ισχύουν εφόσον στο gcode σου δεν υπάρχει αρνητικό z (αλλιώς θα καρφώσεις το nozzle στο bed).
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 07, 2014 02:52PM
Εντάξει, αυτό το έκανα. Με το μάτι βέβαια, αλλά η απόσταση nozzle-bed είναι τόση όσο ένα LH. Έκανα εκτύπωση και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Να κανονίσουμε να βρεθούμε εάν θέλετε μέσ' την βδομάδα κάποιο απόγευμα.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/07/2014 03:33PM by oanestis.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 08, 2014 03:05AM
Ανέβασε και καμιά φωτό να δούμε smiling smiley
Εγώ λίγο δύσκολα να σας συναντήσω μιας και δεν είμαι στη Θεσσαλονίκη.
Re: Reprap Θεσσαλονίκη
September 08, 2014 04:01PM
Κρίμα, καλά θα ήταν να βρισκόμασταν όλοι μαζί να τα λέγαμε και να γνωριζόμασταν. Εγώ την προηγούμενη βδομάδα και συγκεκριμένα την Πέμπτη βρισκόμουν στο 3D Print Show στο Λονδίνο. Απίστευτη εμπειρία! Ανεβάζω και μία φωτό που με δύο κλειδάκια που τα τύπωσα πρίν καμιά ωρίτσα. Πάει super ο εκτυπωτής.
Attachments:
open | download - keys2.jpg (599.4 KB)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login