Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή

Posted by tolisn 
Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 07, 2015 05:03AM
Γεια σας συνάδελφοι RepRapers

Έχω αρχίσει και εγώ να ασχολούμαι με το 3D άθλημα αλλά με απασχολεί το θέμα της ασφάλειας.
Πόσο ασφαλές είναι ένας εκτυπωτής 3D της κατηγορίας prusa που λειτουργεί σε ένα περιβάλλον όπως το δωμάτιο ενός σπιτιού ?

Edited 1 time(s). Last edit at 03/07/2015 05:04AM by tolisn.
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 08, 2015 06:25AM
Αν τυπώνεις PLA / teflon δεν έχεις προβλημα. ABS έχεις πολυ μεγαλο πρόβλημα
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 08, 2015 11:53AM
Γιατί με PLA/teflon δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ με το ΑΒS υπάρχει ? Μπορείς να εξηγήσεις ?
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 08, 2015 06:16PM
Ναι έτσι ακριβώς το πρόβλημα με το ABS είναι το S(tyrene)
[en.wikipedia.org].

Edited 4 time(s). Last edit at 03/09/2015 09:44AM by trustfm.
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 09, 2015 02:14AM
Η ανησυχία μου είναι περισσότερο για το θέμα πυρκαγιάς και όχι για τις αναθυμίασης.

Έχετε κάποια άποψη για το θέμα ?
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
March 09, 2015 10:46AM
Η ερώτηση είναι λίγο σχετική και έχει να κάνει με την ορθή χρήση του εκτυπωτή. Αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή του filament σχετικά με τις θερμοκρασίες εκτύπωσης και να μην τις υπερβαίνουμε. Ακόμα και το PLA μπορεί να περιέχει σε πολύ μικρό ποσοστό ουσίες (λόγο τον χρωμάτων) που καλό είναι να μην εγκλωβίζονται σε ένα κλειστό χώρο. Σχετικά με τον κίνδυνο φωτιάς έχει να κάνει με την ποιότητα των ανταλλακτικών που χρησιμοποιούμε. Πάντα όμως πρέπει να υπάρχει επίβλεψη σε ένα εν λειτουργία μηχάνημα γιατί πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Σίγουρα δεν μπορεί να δοθεί ασφαλής απάντηση για έναν εκτυπωτή τύπου prusa λόγο του ότι συνήθως είναι σε μορφή kit και ο καθένας είναι ελεύθερος να τον χτίσει όπως θέλει. Ανάφλεξη του υλικού εκτύπωσης πιστεύω πως είναι δύσκολο να γίνει (όχι όμως αδύνατο υπό συνθήκες).
Re: Ασφάλεια λειτουργίας ενός 3D εκτυπωτή
April 01, 2015 02:15PM
φίλε αν υπάρχει πρόβληαμ πυρκαγιας 1 φοράς , ενα εκτυπώνεις με abs υπαρχει προβλημα 1000 φορές!!!είναι εξαιρετικά επιβλαβή λόγο των αναθημιάσεων, αν δε το καταλάβεις αμέσως θα το καταλαβεις σε καμια 10 ρια μερες.Μη το προσπερνας καθολου το θέμα των αναθυμιάσεων είναι πολύ σοβάρο τη πάτησα 2 φορές. Τελικά εγω το έβαλα σε ένα κουτι mdf και στο πίσω μέρος ένα ανεμηστήρα με ένα λάστιχο ηλεκτρική σκούπας και βγαίνει στο μπαλκόνι
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login