Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Βοήθεια στις αρχικές ρυθμίσεις

Posted by snakeoff 
Βοήθεια στις αρχικές ρυθμίσεις
July 26, 2015 11:17AM
Έχω ολοκληρώσει τη συναρμολόγηση ενός i3 με marlin firmware αλλά στις πρώτες δοκιμές τα μοτέρ κινούνται όπως νά 'ναι.
Αν δωθεί εντολή μέσω Printrun για κίνηση στον άξονα Χ απλά τρέμει ο υμάντας, στον Y κινήται τυχαία προς διαφορετικές κατευθύνσεις, στον Ζ ακούγεται μόνο ένας ηψίσυχνος ήχος ενώ το μοτέρ του extruder για έξοδο 1χιλ. κινήται προς - πίσω για λίγα δευτερόλεπτα.
Έχω δοκιμάσει να ρυθμίσω τα τριμεράκια από τους drivers των μοτέρ χωρίς αποτέλεσμα. Όλα τα υλικά είναι αγορασμένα από Κίνα και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι οι οδηγοί των μοτέρ είναι μάπα.
Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Re: Βοήθεια στις αρχικές ρυθμίσεις
July 31, 2015 01:16AM
Ανέβασα και ένα video με τη συμπεριφορά του extruder μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν.

[youtu.be]
Re: Βοήθεια στις αρχικές ρυθμίσεις
August 05, 2015 01:15AM
Το πρόβλημα λύθηκε...
Σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει και άλλος, δεν είχα βάλει τα jumperάκια κάτω από τους οδηγούς των μοτέρ.
Στην παρακάτω φωτο σημειώνεται η θέση των jumpers για το Ζ άξονα : [cubonegroup.files.wordpress.com]
Re: Βοήθεια στις αρχικές ρυθμίσεις
December 12, 2016 03:49PM
Χαιρετω το forum, αρχιζω να στεινω απο την αρχη κομματι κομματι ενα 3D Printer, με Kit RAMPS 1.4+Mega2560+A4988+2004 LCD Controller For Arduino Reprap. Αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το Marlin , μου εμφανιζει σφαλμα ''rx buffer'' , μηπως εχει καποιος ιδεα?

Edited 1 time(s). Last edit at 12/12/2016 03:49PM by jepino.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login