Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Anyone from greece?

Posted by rogas 
Re: Anyone from greece?
January 21, 2014 04:28AM
Έχω να σας πω ότι με kapton είμαι μια χαρά. Και παίζω κάπου εκεί που λές Woodpecker. Πρώτο layer 115 και πέφτω μετά. Επίσης και στο hotend κόβω μετά το πρώτο layer και ακόμα περισσότερο όσο ανεβαίνω. Ειδικά σε layers που κάνει λιγότερο από 20'' να τυπώσει. Ανακάλυψα και στο Slic3r το cool down, που κόβει μόνο του ταχύτητα σε μικρά layer, και είμαι μια χαρά.
Το επόμενο βήμα νομίζω είναι το auto bed leveling...
Anonymous User
Re: Anyone from greece?
January 21, 2014 12:11PM
hello all ;-)

i some one want i have ABS 3mm natural/GLOWING ( green ) . this filament glowing in darknes ;-)
price is 25e/kilo ;-) just send me PM ;-)

Petr
Re: Anyone from greece?
February 26, 2014 08:22AM
Αποφασισα να ασχοληθώ με το reprap. Εχει κανενας σετακι τα πλαστικα parts, και σε ποια τιμή ?
Ευχαριστώ.
Re: Anyone from greece?
February 26, 2014 12:56PM
Καλησπέρα παιδια. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης. Μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα του 3D printing. Μόνο και μ.ονο με την σκέψη οτι μπορεις να κατασκευάσεις σχεδόν ότι θέλεις, με εντυπωσιάζει.

Θέλω όμως να τα μάθω σωστά. Από που να αρχίσω το διάβασμα για να μην χάσω την μπάλα;
Re: Anyone from greece?
February 26, 2014 06:44PM
Είναι δύσκολο να ξεκινήσεις κάπως.
Για αρχή πρέπει να καθορίσεις πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Αποτελεί σημαντικό παράγοντα, μιας κ μπορείς γρήγορα να περιορίσεις τις επιλογές σου.
Έπειτα πρέπει να διαλέξεις σχέδιο-μηχάνημα, μπορείς να ρίξεις μια ματιά [reprap.org]
που έχει όλα ή σχεδόν όλα τα ελεύθερα σχέδια. Έπειτα μπορείς να περιηγηθείς στο thingiverse.com που έχει τα σχέδια με διάφορες αλλαγές-προσθήκες.
Τα βασικά κομμάτια είναι:
1. μηχάνημα
2. hotend, ο τύπος της κεφαλής εκτύπωσης,
3. σύστημα κίνησης,
5. extruder

Υπάρχουν διάφορες τροποποιήσεις από σχέδιο σε σχέδιο, αλλά δύο τύποι χρησιμοποιούνται πολύ, και υπάρχει αντίστοιχα και μπόλικο υλικό. Τα κλασσικά που οι άξονες x,y,z είναι ξεχωριστοί και εύκολα μπορείς να τους πειράξεις. Και τα τύπου Rostock που είναι οι πύργοι αν έχεις δει, όπου το μηχάνημα δουλεύει υπολογίζοντας τις αποστάσεις των τριγώνων που σχηματίζονται μεταξύ κεφαλής-βάσης-κάθετων πύργων. Επίσης τα συγκεκριμένα συνήθως χρησιμοποιούν τύπου bowden-extruder, Δηλαδή μεσολαβεί έναν σωλήνας από το σημείο που σπρώχνει το πλαστικό μέχρι τ μύτη. Θέλει λίγη δουλίτσα παραπάνω να το ρυθμίσεις.

Ξεκίνα από το reprap.org να μάθεις πληροφορίες για τα σχέδια και τα ηλεκτρονικά. Η αλήθεια είναι ότι δε μπορείς να μάθεις πολλά απλά διαβάζοντας. Θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου τα πράγματα για να μάθεις πως δουλεύουν.

Επίσης πρότασή μου, άρχισε με μια απλή κ φθηνή υλοποίηση. Αγόρασε αξιόπιστα ηλεκτρονικά κ σύστημα κίνησης τα οποία δε μπορείς να φτιάξεις ή να βρεις εντός Ελλάδας. Από κει κ έπειτα, αφού φτιάξεις ακόμη και το πιο απλό μηχάνημα που εκτυπώνει, μπορείς να μάθεις πολλά παραπάνω και να φτιάξεις ένα καλύτερο ή να τροποποιήσεις το υπάρχον. Δεδομένου ότι έχεις βέβαια το χρόνο και την όρεξη smiling smiley
Re: Anyone from greece?
March 02, 2014 05:50AM
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις παραπάνω λεπτομέριες.

Σε ότι αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι; Από εκεί δεν πρέπει να αρχίσω; Αφου κάνω το σχέδιο (μεγάλη κουβέντα!), δλδ. κάποιο αρχείο τύπου cad, μετά δεν περνάω σε ένα τυπο αρχείου που θα καταλαβαίνει ο printer;
Re: Anyone from greece?
March 02, 2014 05:56AM
Γενικά το κομμάτι του σχεδιασμού με απασχολεί και με προβληματίζει πολύ. Υπάρχουν και τα 3d scanners. Αλλα ίσως κάποιες φορές χρειάζονται τροποποιήσεις. Ποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα είναι αυτό που χρησιμοποιείται ευρέως και είναι κάπως user friendly αλλα και ταυτόχρονα ακριβές?
Re: Anyone from greece?
March 05, 2014 02:55PM
Η διαδικασία είναι CAD [FreeCAD / OpenSCAD / Wings3D] -> Export as STL -> Slicer [Slic3r / Kissslicer] -> Export as gcode -> gcode streamer [Repetier host / Pronterface]
Re: Anyone from greece?
March 05, 2014 02:57PM
Ευχαριστώ πολύ.
cos
Re: Anyone from greece?
March 17, 2014 01:12PM
Φιλε lima καλωςηλθες στο reprap

για αρχη μπορεις να τσεκαρεις το λινκ αυτο

[reprap.org]

εχει 2 χρονια δουλειας και εμπειριας, και νομιζω για αρχη σε καλυπτει.
οσο αφορα τα σχεδιαστικα, απο δωρεαν μπορεις να δεις για open scad και blender.
για επαγγελματικα το solidworks

καλη τυχη
Re: Anyone from greece?
March 18, 2014 02:21PM
Ευχαριστώ παιδιά. Εχω εντυπωσιαστεί απο τις δυνατότητες των 3d printers. Θεωρώ όμως ότι πρέπει να σχεδιαστεί σωστά το μοντέλο πριν την κατασκευή. Θα ασχοληθώ άμεσα γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.
Re: Anyone from greece?
March 31, 2014 06:06AM
Καλημέρα σε όλους
Είμαι ο Ανδρέας από Θεσσαλονίκη και έχω έτοιμο, στο στάδιο των τελικών ρυθμίσεων, έναν Prusa i3. Είμαι κατενθουσιασμένος με τη φάση, σύντομα θα αναρτήσω βίντεο από τα αποτελέσματα.
Re: Anyone from greece?
April 01, 2014 04:01PM
Για χαρά παιδιά στην RepRap παρέα και από εμένα!

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται για σετ πλαστικών απο ABS για Prusa i3 κομπλέ με βίδες ρουλεμαν Hobbed Bolt κτλ. μπορεί να δει λεπτομέρειες ΕΔΩ .
Ζω στην Γερμανία και αποστέλλω με DHL Courier.

Εαν θέλετε κάποιο σετ πλαστικών για άλλον εκτυπωτή ή διαφορετικά χρώματα μπορώ επίσης να τα εκτυπώσω για εσάς.

Οτιδήποτε ερωτήσεις - απορίες είμαι διαθέσιμος.

Ευχαριστώ!
Κώστας.
Re: Anyone from greece?
April 08, 2014 11:22AM
Quote
Cos
Τι μου λες ρε μαστορα!
Με γεια το μηχανημα κατ'αρχας, και χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος που μιλαω για reprap και ο αλλος να κοιταει με το βλεμμα της αγελαδας.. :-)

λοιπον εγω ειμαι τακτικος πελατης του reprapsource, οπου το αφεντικο ειναι και ολη μερα στο irc
το παλικαρι εχει nickname 'jlgauche' και ειναι γερμαναρας. Περα απο αυτο το μειονεκτημα, ειναι γρηγορος και τα στελνει με DHL .
εχω καταληξει σε αυτον μετα απο πολυ ψαξιμο. ειναι αξιοπιστος, σχετικα φθηνος, και εχει τα φθηνοτερα μεταφορικα (16 ευρωνια για ελλαδα)

απο ebay να μην ξαναπαρεις. ειδικα απο κινεζο. τα δικα τους τα filament εχουν σκουπιδια στο εσωτερικο τους με αποτελεσμα να στουμπωσει το nozzle σου πριν ακομα ξενινησεις να εκτυπωνεις για τα καλα.

Αλλα επειδη επεσες και στην περιπτωση τσεκαρε τον extruder που εκανα για να παραγεις το δικο σου filament.....
[www.thingiverse.com]

ελπιζω να σε καλυψα

Μετά απο έχα χρόνο και μιας έχχω τώρα έχω άπλετο χρόνο αποφασισα να ξεκινησω και εγω το δικό μου extruder. Φιλε cos θα χρειαστώ τη πολύ τιμη βοηθεια σου. Βασικα εχω παρει ιδεες απο όλους στο thinginverse αλλα πιστεύω το δικο είναι αρκετά καλο και οικονομικο . Λες καπου οτι η ακριβεια που βγάζει το φιλαμεντ είναι απο 2,6 εως 2,9 αλλα κατι εξηγεις μετά που δε το καταλαβαίνω. Δεν είναι μεγάλη η αποκλιση αυτή ?
Ξεκιναω να μαζευω πραματα και πρωτα απο ολα το drill shaft. Τα παρακατω είναι και τα 2, 16 χιλιοστα διάμετρο, αλλα έχουν διαφορετικα μηκη. Ποιο κάνει απο τα 2 κάνει?

[www.ebay.com]
[www.ebay.com]

Γραναζι μεγαλο, γραναζι μικρο κάπου θα βρω
[www.ebay.com]

Bans heater
[www.ebay.com]
Re: Anyone from greece?
April 17, 2014 03:00PM
Καλησπερα θελω να ξεκινησω το 3d printing και σκεφτομαι να ξεκινησω μ αυτο[www.aliexpress.com] καμια συμβουλη;
Re: Anyone from greece?
May 02, 2014 05:02AM
Εδώ και καιρό έχω ξεκινήσει να γράφω ένα tutorial για τον I3 prusa.
Είναι γραμμένο στα αγγλικά.
Το παρουσιάζω τώρα μιας και είμαι στα τελειώματα μου λείπουν (calibration και extras sections).
Τα μηχανήματά που παρουσιάζονται στο tutorial δουλεύουν εδώ και 4 μήνες απροβλημάτιστα.
To tutorial ανέρχεται αυτή την στιγμή στις 160 σελίδες.
Πολλές από αυτές είναι εικόνες αλλά πρέπει να τις παρατηρήσετε με προσοχή για να μην έχετε προβλήματα.
Καλό διάβασμα.
[www.trustfm.net]
Re: Anyone from greece?
May 02, 2014 06:03AM
Quote
[email protected]
Καλησπερα θελω να ξεκινησω το 3d printing και σκεφτομαι να ξεκινησω μ αυτο[www.aliexpress.com] καμια συμβουλη;

Ναι, η συμβουλή είναι οτι κατι βρωμαέι. Δε εχω παρει απο το aliexpress ποτε΄αλλα 92 $ για όλααααα αυτα που λεει δε παιζει με τη καμιά.
Η κεφαλή μονο που έχουν βάλει έχει 70$
Re: Anyone from greece?
May 02, 2014 08:08AM
Quote
trustfm
Εδώ και καιρό έχω ξεκινήσει να γράφω ένα tutorial για τον I3 prusa.
Είναι γραμμένο στα αγγλικά.
Το παρουσιάζω τώρα μιας και είμαι στα τελειώματα μου λείπουν (calibration και extras sections).
Τα μηχανήματά που παρουσιάζονται στο tutorial δουλεύουν εδώ και 4 μήνες απροβλημάτιστα.
To tutorial ανέρχεται αυτή την στιγμή στις 160 σελίδες.
Πολλές από αυτές είναι εικόνες αλλά πρέπει να τις παρατηρήσετε με προσοχή για να μην έχετε προβλήματα.
Καλό διάβασμα.
[www.trustfm.net]

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου.
Re: Anyone from greece?
May 20, 2014 07:16PM
Μετά από αρκετό καιρό που έπαιζα με τους οδηγούς πάνω σε προφίλ αλουμινίου, φάνηκε να δουλεύει το πράμα με τη βοήθεια του νάυλον το οποίο είναι τρομερό υλικό.
Κάποιες λεπτομέρειες κ βίντεο θα βρείτε εδώ -> [nutbits.blogspot.gr]
cos
Re: Anyone from greece?
July 29, 2014 02:07PM
@ alfadex

Sorry φιλε, αλλα τωρα μπαινω στο φορουμ μετα απο πολυ καιρο..
ελπιζω να μην το τελειωσες το μηχανημα, και οι συμβουλες μου να ειναι εγκαιρες...
- τα drill bits τα κοβεις εσυ στο μηκος που θελεις με τροχακι. αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις, τοτε να μαθεις ;-)
- απο εμπειρια ειδα οτι το μηκος του δικου μου ειναι μεγαλο και μπορουσε να γινει και μικροτερο.. αρα, παρε το σχεδιο που επισυναπτω στο thinginverse και ελλαττωσε το κορμο, αυτο που μεσολαβει μεταξυ του heater και του hopper.
- το band heater ειναι καλο, πρεπει να προσεξεις να εφαμοζει στη διαμετρο της σωληνας σου. Αν καταλαβες, εγω σε κεινο το σημειο μεγαλωσα τη διαμετρο μονο και μονο να μπορεσει να εφαρμοσει καλα το heater.
- για τα γραναζια μη τρελενεσαι... απλα να ειναι η αναλογια 3:1 (30 δοντια το ενα, 10 το αλλο η καπου εκει τρελος παντων δεν θα τα χαλασουμε αν βρεις γραναζι με 29 η 31 δοντια....) ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1/2 '' (ΜΙΣΗ ΙΝΤΣΑ ΒΗΜΑ)
νομιζω παντως οτι τα γραναζια και την αλυσιδα θα τα βρεις πιο ευκολα αν κανεις μια βολτα σε καταστημα με βιομηχανικα ειδη τετοιου τυπου, παρανα τα περιμενεις απο ΕΒΑΥ.
-οσο αφορα τις ανοχες...
αυτο που εξηγουσα ειναι οτι ενω μετρουσα πχ 2,6 χιλ. στη μια διευθυνση του φιλαμεντ, οταν γυρνουσα το μικρομετρο κατα 90 μοιρες στο ιδιο σημειο, αυτο μετρουσε 2,9 χιλ, ετσι ο μεσος ορος ηταν σταθερος. δηλαδη ειχε οβαλιτε, αλλα επειδη επαιζα (επιτηδες) με διαμετρο μικροτερη του 3 χιλ, αυτη περνουσε απο την οπη του hotend, οποτε ειμαι ενταξει. αντιθετα, οταν μετρουσα στη μια διευθυνση 2,9 στη αλλη τοτε μετρουσα 2,6.....οποτε παλι ο Μ.Ο ειναι 2,75 χιλ

γενικα προσπαθω να βγαλω τιμη γυρω στα 2,9 με 2,6 και οχι 3 χιλ αχριβως.

παντως αν δεν βιαζεσαι θα κανω τον extruder λιγο πιο αναβαθμιζμενο, και θα εχει και shredder για να αλεθεις τα scap print σου και να τα ανακυλωνεις!
αλλα αυτο ελπιζω να γινει πριν το τελος της χρονιας.....
ο λογος ειναι οτι εχω δωσει σε ενα φιλαρακι μου ολα τα κομματια του shredder για να τα επεξεργαστει λιγο γιατι εχω προβλημα με τις εφαρμογες των γραναζιων των αξονων αλλα εχει δουλεια αυτος οποτε δεν μπορει να με εξυπηρετησει ακομα (απο το Πασχα του τα εδωσα..). ελπιζω απο σεπτεμβρη να καναι κατι..
cos
Re: Anyone from greece?
July 29, 2014 02:25PM
@ TRUSTfm

φιλε εισαι πολυ μεγαλος παιχτουρας!

θα σε βαλω λινκ στον οδηγο μου @ [reprap.org]

κωστας
Re: Anyone from greece?
August 05, 2014 07:23PM
Να σαι καλά σ' ευχαριστώ .
Σε λιγο καιρό θα γράψω άλλα 2 sections (calibration / extras)
Re: Anyone from greece?
August 05, 2014 11:13PM
Γεια Χαρά
Κώστας από Θεσσαλονίκη.
Φτιάχνω έναν Prusa i3, το σασί (Αλουμίνιο) και τα πλαστικά (ABS) τα πήρα από το Labt3k, όλα τα άλλα από ebay και aliexxpress. Ηλεκτρονικά 'φοράει' Arduino και Ramps 1.4. Θεού θέλοντος και ταχυδρομείου επιτρέποντος σε κάνα μήνα θα δουλεύει.
Μια ερώτηση:
Ανάμεσα στην βάση του κρεβατιού και στο Heatbed(MK2B Dual power) τι υλικό μπορώ να βάλω που να μπορώ να το βρω χωρίς να χρειαστεί να πουλήσω κάνα νεφρό και χωρίς να περιμένω κάνα μήνα; Αν δεν βάλω κάτι τι γίνετε;
Ευχαριστώ
Καλώς σας βρήκα.
Re: Anyone from greece?
August 06, 2014 05:46PM
Αν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς, ανάμεσα στο Y-carriage και στο heatbed δεν βάζεις κάτι, απλά το στερεώνεις με 4 βίδες κ ελατήρια για να μπορείς να το ευθυγραμίζεις με τη μύτη.
Αν θες να μονώσεις το heatbed, καλό είναι το υλικό να αντέχει 150+ C συνεχούς λειτουργίας και να είναι ελαφρή. Πρόσφατα μου είπαν για ένα υλικό που χρησιμοποιείται αντί για τον ελενίτ. Θα ρωτήσω και θα μάθω πως λέγεται.
Re: Anyone from greece?
August 07, 2014 01:54AM
Ακριβώς αυτό ρωτώ, σκέφτομαι να μην βάλω τίποτα. Σήμερα αν προλάβω θα ψάξω να βρω φελλό 2 χιλ. Ένας φίλος μου είπε πως μπορεί να βρω σε μαγαζί που πουλάει φλατζόχαρτα και μάλλον θα το βρω σχετικά φθηνά. Επίσης είδα και κάτι τύπους που βάζουν χαρτόνι από χαρτόκουτο από κάτω για μόνωση αλλά δεν με ψήνει(μην πάρουμε και καμιά φωτιά...
Σήμερα επίσης θα κατέβω και Δωδεκανίσου-φραγκων για να βρω LED και αντίσταση για το heatbed. BTW έχει κανείς ιδέα πιο είναι το ιδανικό μέγεθος καλωδίου για το heatbed ή βάζω ότι βρω;
Re: Anyone from greece?
August 07, 2014 08:36AM
σίγουρα μπορείς να βρεις φελό σε μαγαζιά που έχουν υλικά για μακέτες. Αν ψάξεις κοντά στα πανεπηστήμια, Μελενίκου, Αγγελάκη θα βρεις αλλά εκεί ίσως είναι λίγο τσιμπημένα απο τιμές
Re: Anyone from greece?
August 07, 2014 01:26PM
Τελικά βρήκα στον Μαλιαρη διάσταση 22Χ22 στα 2 χιλιοστά με 1,5 ευρώ grinning smiley
Βρήκα και LED και την αντίσταση που ήθελε, Thermistor και Γυαλί έχω οπότε αύριο θα το μοντάρω να τελειώνω σιγά σιγά το κρεβάτι(μόλις λύσω τα της πολικότητας των LED ).
Μια τελευταία ερώτηση μόνο. Το πάνω μέρος του κρεβατιού είναι η πλευρά με τις αντιστάσεις ή η άλλη που είναι τελείως λεία;
Θενκς
Οβερ εντ αουτ
cos
Re: Anyone from greece?
August 11, 2014 10:05AM
warlordfff

ΦΥΣΙΚΑ Η ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ LED!!!
AΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΧΕΙS ΚΑΠΟΙΟ CLONE ΤΟΥ ORIGINAL ΜΚ2 OΠΟΤΕ Η ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΙΑ.
ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ LED

KΩΣΤΑΣ.

ΥΓ
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ HEATBED. ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙAΦΕΡΕΤΑΙ, ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ KICKSTARTER ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΤΥΠΩΝΕΙΣ ABS ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.
ΜΟΛΙΣ ΚΡΥΩΣΕΙ Η ΠΛΑΚΑ ΤΟΤΕ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ PLA. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΤΟΝ, ABSJUCE Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ 'GECKO TEK ' ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΣΤΟ KS.
Re: Anyone from greece?
August 22, 2014 05:56AM
Cos thanks man
αλλά σε κάτι βίντεο που είδα κατάλαβα ότι η πάνω πλευρά είναι αυτή με τις αντιστάσεις γιατί λέει θερμαίνεται πιο σωστά. Έβαλα τον φελλό τελικά αλλά επειδή είναι λεπτό το φύλο μου δημιουργεί κάτι προβλήματα σταθερότητας,Θα τα λύσω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο Χτες μου ήρθε η καμπτον και προχτές η κεφαλή, περιμένω τροφοδοτικό και κάτι άλλα ψιλά και σε λίγο τυπώνω!!!!
Δυστυχώς λόγο φόρτου εργασίας δεν μπορώ να ασχοληθώ αυτή την εβδομάδα.
Re: Anyone from greece?
August 24, 2014 11:21AM
Ο φελλός μετά από λίγο καιρό και λόγο της θερμοκρασίας θα αρχίσει να τρίβει. Αν οπωσδήποτε θες να μονώσεις τότε καλύτερα επέλεξε κάτι άλλο.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login