Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Anyone from greece?

Posted by rogas 
Re: Anyone from greece?
August 25, 2014 12:57AM
Χμμμ, λογικό ακούγεται. Αν ο φελλός δεν κάτσει έτσι όπως θέλω πάντως τότε μάλλον τελικά θα το αφήσω χωρίς κάτι μέχρι να χρειαστεί, αν χρειαστεί τελικά.
Re: Anyone from greece?
August 25, 2014 09:05AM
Συνήθως μόνωση είναι καλο να μπαίνει αν υπάρχουν ρεύματα αέρα, είτε από κάποιο ανεμιστηράκι κάτω από το heatbed είτε αν ο printer δουλεύει κοντά σε κάποιο κλιματιστικό/ανεμιστήρα. Φυσικά δεν κάνει κακό να έχεις μόνωση (μικραίνει ο χρόνος για να πιάσεις θερμοκρασία) αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο. Οποιοδήποτε ελαφρύ υλικό θερμομόνωσης θεωρητικά κάνει για αυτή τη δουλειά.
Re: Anyone from greece?
August 30, 2014 07:41AM
SOS!!!!

Αδέρφια μήπως εχει κανείς στην Αθήνα να μου δανείσει ενα
A4988 γιατί εχω μόνο τρία και χθες βράδυ προσπαθώντας να κολησω
μια ψυκτρα προκάλεσα βραχυκύκλωμα και μου έκαψε και τα τέσσερα.
Σε καμία 20ρια μέρες περιμένω καινουρια και σας το επιστρέφω.
Re: Anyone from greece?
August 31, 2014 03:01AM
Φίλε έχω ένα καβάτζα αλλά είμαι Θεσσαλονίκη, αν στο στείλω μέσω ελτά αύριο θα το έχεις γύρο στην Τετάρτη.
Re: Anyone from greece?
August 31, 2014 03:47AM
Είσαι τόσο αστέρι warlord να μπεις στο κόπο;
Να σαι καλά καρντάση, σου στέλνω pm με τα στοιχεία μου.

Ευχαριστώ παρά πάρε πολύ!
Re: Anyone from greece?
September 01, 2014 02:37AM
Έφυγε, μπορεί και αύριο να το έχεις. Σου έβαλα μαζί και την ψήκτρα με την κόλα του.
Καλές εκτυπώσεις.
Εμένα μόλις μου ήρθε το τροφοδοτικό οπότε είμαι και εγώ κοντά στο να τελειώσω...
Where I can buy ABS Filament in Athens?
September 03, 2014 04:36PM
Hello Greek RepRap!

I'm form Argentina (South America) but my sister is visiting Athens. Does anybody knows where she can buy to me 3D Filaments in Athens?

Thanks!

i.D Cristian E. Vera
Re: Where I can buy ABS Filament in Athens?
September 04, 2014 02:31AM
Hello CristianE,
I think it would be better to have started a new topic. About where you can find filament check your pms
Re: Anyone from greece?
October 28, 2014 12:03PM
Χαίρεται,
σκέφτομαι εδώ και καιρό να ξεκινήσω να φτιάχνω ένα 3d printer και νομίζω ότι μόλις μου λυθούν και οι τελευταίες απορίες θα ξεκινήσω.
Έχω καταλήξει στο Prusa i3 rework λόγω της πληθώρας πληροφοριών για τους Prusa και την βελτιωμένη όψη του rework.
Θα παραγγείλω τα περισσότερα ηλεκτρονικά και μηχανικά μέρη από ebay αφού βρίσκεις κλώνους Arduino κ.τ.λ σε πολύ χαμηλές τιμές.
Ας ξεκινήσω με τις βασικές απορίες μου:
1.Διάβασα ότι προτείνεται να χρησιμοποιηθούν stepper motors με τουλάχιστον 40Νcm ροπή και κατανάλωση ρεύματος το πολύ 1-1.5A. Έχω βρει στο ebay stepper motors που καταναλώνουν 1.7A αλλά τα stepstcks που βρήκα αναφέρουν ότι έχουν max output current 1Α. Θα υπάρχει πρόβλημα; Να βρω δυνατότερα stepsticks και stepper motors μικρότερης κατανάλωσης; Έχετε κωδικό από τα NEMA 17 που έχετε χρησιμοποιήσει εσείς;
2. Πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα τις λείες ράβδους; Πού μπορώ να φτιάξω το frame από αλουμίνιο πηγαίνοντας ή στέλνοντας τα σχέδια για κοπή σε αλουμίνιο; Πόσο θα στοιχίσει περίπου το frame;

Αναλαμβάνει κανείς στην Ελλάδα να εκτυπώσει τα printed parts που χρειάζονται για τον i3 rework πληρώνοντάς του το filament;
Επίσης στο ebay το filament από Κίνα πωλείται περίπου €20/kg αλλά διάβασα να μην προτιμούμε filament από Κίνα. Τι βλάβες μπορεί να προκαλέσει το κακής ποιότητας filament; Χρησιμοποιείται φθηνό filament από Κίνα στους εκτυπωτές σας;

Αυτά τα λίγα για αρχή smiling smiley
Γιάννης, Πάτρα
Re: Anyone from greece?
November 02, 2014 03:36AM
Γιάννη πολλά μαζεμένα ρωτάς.
Θα σου πω ότι εχω στο μυαλό γιατί κάπου είχα κάνει ενα excel με το bom και απο που πήρα τι και πόσο αλλά δεν το βρίσκω.
Steppers απο grobotronics αυτά με 0.9 deg per step. Τραβάνε λίγο ρεύμα παραπάνω αλλά με ψυκτρα στα step sticks και ενα ανεμιστηρακι απο πάνω τους θα είσαι οκ.
Για το frame βάλε στο google "κοπή αλουμινίου laser" και θα βρεις ακόμη και Πάτρα. Υπολόγισε 70-90 ευρώ.
Για ράβδους calibre και ντιζες πανε σε κανά μηχανουργείο. Τον Τουλιατο ξέρω στην Πάτρα.
Για τα printed parts κάποιος φιλότιμος θα βρεθεί εδώ στο forum.
Για το filament διάβασε κι εσύ λίγο το forum προς τα πίσω. Είχα κάνει κι εγω την ίδια ερώτηση και κάποιος απο τους φιλότιμος εχει δώσει αρκετά στοιχεία.
Ο δικός μου i3 πριν 1 χρόνο μου είχε στοιχίσει περί τα 450 ευρώ.

Καλή αρχή. Και ας προσθέσουν και τα αλλά παλικάρια ότι ξέχασα ή έδωσα λάθος.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/02/2014 03:38AM by Woodpecker.
Re: Anyone from greece?
November 02, 2014 02:58PM
Quote
johnka
Έχω καταλήξει στο Prusa i3 rework λόγω της πληθώρας πληροφοριών για τους Prusa και την βελτιωμένη όψη του rework.
Αρκετά καλό το μοντέλο που λες.
Quote
johnka
Θα παραγγείλω τα περισσότερα ηλεκτρονικά και μηχανικά μέρη από ebay αφού βρίσκεις κλώνους Arduino κ.τ.λ σε πολύ χαμηλές τιμές.
Δουλεύουν από Κίνα, αλλά αν πάει κάτι στραβά να ξέρεις πως ότι πληρώνεις παίρνεις.

Quote
johnka
1.Διάβασα ότι προτείνεται να χρησιμοποιηθούν stepper motors με τουλάχιστον 40Νcm ροπή και κατανάλωση ρεύματος το πολύ 1-1.5A. Έχω βρει στο ebay stepper motors που καταναλώνουν 1.7A αλλά τα stepstcks που βρήκα αναφέρουν ότι έχουν max output current 1Α. Θα υπάρχει πρόβλημα; Να βρω δυνατότερα stepsticks και stepper motors μικρότερης κατανάλωσης;
Το ρεύμα του κινητήρα είναι το μέγιστο που σηκώνει για λειτουργία, ανάλογα με το φορτίο. Δηλαδή θα δουλέψει μια χαρά και με λιγότερο ρεύμα. Η ροπή στα 40Νm είναι μια χαρά και περισσεύει θα έλεγα αν δεν έχεις πολύ μεγάλο βάρος στα κινητά μέρη. (με τέτοιο κινητήρα μετακινώ 2.5kg heatbed και είναι ικανοποιητικός). Το ρεύμα επίσης είναι το μόνο που ρυθμίζεις στα περισσότερα ηλεκτρονικά για το RepRap, και συνήθως χρησιμοποιείς
λιγότερο από 1Α.

Quote
johnka
2. Πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα τις λείες ράβδους;
Λείες ράβδους μπορείς να χρησιμοποιήσεις inox, που είναι ίσιες γενικά, και αντέχουν στα φτηνά bushing από Κίνα. Σε μαγαζιά με βίδες και οικοδομικά μπορείς να ρωτήσεις, και αν δεν έχουν σίγουρα θα ξέρουν που να ρωτήσεις.

Quote
johnka
Πού μπορώ να φτιάξω το frame από αλουμίνιο πηγαίνοντας ή στέλνοντας τα σχέδια για κοπή σε αλουμίνιο; Πόσο θα στοιχίσει περίπου το frame;
Αναλαμβάνει κανείς στην Ελλάδα να εκτυπώσει τα printed parts που χρειάζονται για τον i3 rework πληρώνοντάς του το filament;

Αν θέλεις μπορώ να σου τα εκτυπώσω, με δεδομένο ότι δε βιάζεσαι, και μπορώ να σε προμηθεύσω και με τα κομμάτια του frame. Αλλιώς ψάξε στην Πάτρα για CNC κοπή και κάτι θα βρεις δε γίνεται.

Quote
johnka
Επίσης στο ebay το filament από Κίνα πωλείται περίπου €20/kg αλλά διάβασα να μην προτιμούμε filament από Κίνα. Τι βλάβες μπορεί να προκαλέσει το κακής ποιότητας filament; Χρησιμοποιείται φθηνό filament από Κίνα στους εκτυπωτές σας;

Καλό είναι να αγοράζεις filament από κάποιο γνωστό μαγαζί που έχει καλές κριτικές. Το filament, όπως και το hotend-hobbed bolt, είναι η καρδιά του εκτυπωτή. Όλα τα άλλα αφορούν απλά την κίνηση και την ταχύτητα του μηχανήματος. Αλλά αν θες καλά αποτελέσματα θα πρέπει να πληρώσεις (και να συντηρήσεις) το πλαστικό όσο και την κεφαλή. Οπότε ή βρες κάποιον από ebay που στα forum λένε ότι είναι καλός, ή ψάξε μαγαζιά εντός Ευρώπης. Θα χρεωθείς μεταφορικά αλλά θα τα έχεις κ σε μία βδομάδα.
Για την κεφαλή θα πρότεινα να αγοράσεις κάποια γνήσια, γιατί οι Κινέζοι δεν ακολουθούν ούτε τα σχέδια που άλλοι έχουν δουλέψει, ενώ παράλληλα υποστηρίζεις και τη δουλειά τους!!

Αυτά τα λίγα για αρχή smiling smiley
Μήτσος, Θεσ/νίκη
Re: Anyone from greece?
November 05, 2014 12:43PM
Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις. Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω τα εξαρτήματα αρχίζοντας από το frame και τα ηλεκτρονικά. Σε κατάστημα στην Ελλάδα μου ζήτησαν ~60 Ευρώ για την κοπή του αλουμινίου χωρίς τις τρύπες, ενώ το βρίσκω από εξωτερικό με ~€50 με μεταφορικά.
Ας επικοινωνήσει μαζί μου όποιος μπορεί να μου τυπώσει τα printed parts.
Ευχαριστώ.
Re: Anyone from greece?
November 20, 2014 10:54AM
Γεια σας παιδιά, δεύτερη βδομάδα στο άθλημα και εγώ και έχω να σας κάνω την εξής ερώτηση: Ποια καταστήματα ξέρετε από εδώ από Ελλάδα που μπορούμε να προμηθευτούμε filament?
Έχω παραγγείλει από το [grobotronics.com] δύο φορές και έμεινα πολύ ικανοποιημένος και από εξυπηρέτηση και από ποιότητα ( με την ελάχιστη εμπειρία που έχω επί του θέματος!) Απλά επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι θα λάβουν νέα παραγγελία σε 45 μέρες! Το [robotstore.gr] που έχω δει δεν έχει σε 1.75mm που θέλω.
Εσείς από που προμηθεύεστε?

ΥΓ Για το θέμα της μόνωσης του heatbed επειδή ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση να του κάνω ένα σκέπασμα, έχω βάλει από την κάτω πλευρά του κρεβατιού ένα λεπτό αφρολέξ από αυτά που συσκευάζουν τα εύθραυστα αντικείμενα και από πάνω βάζω ένα κομμάτι χαρτόνι μέχρι να ανεβάσει την θερμοκρασία.
Re: Anyone from greece?
December 01, 2014 04:06AM
Γεια σας παιδια, βασικα μπηκα να πω ενα γεια!
Πολυ ευχαριστο που υπαρχει ελληνικη κοινοτητα εδω μεσα!!!
Ψηνομαι και γω να ξεκινησω μια μηχανουλα σιγα σιγα, μενει μονο να παρω την αποφαση
Αυτα για την ωρα
Σιμος
Re: Anyone from greece?
December 03, 2014 02:15PM
Welcome!
Άντε με το καλό. Τι μηχάνημα λες να φτιάξεις? Ι3 να φανταστώ ?
Re: Anyone from greece?
December 10, 2014 04:18AM
Απο οτι ειδα το Ι3 ειναι η πιο προσφατη σχεδιαση, οποτε ακουγεται λογικο, εχω καποια υλικα απο ενα προηγουμενο project (εκτυπωτες Α3, slide bearings, klp)
Να ρωτησω κατι αν ξερετε?
Αν η κατασκευη γινει αρκετα δυνατη, μπορω να βαλω πανω το dremel, ή καποιο laser
Re: Anyone from greece?
December 13, 2014 05:43AM
Δε νομίζω πως θα μπορούσε μια τέτοια κατασκευή να αντέξει τις δυνάμεις και να απορροφήσει τους κραδασμούς τόσο ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί ένα dremel πάνω. Laser μπορεί να μπει αλλα μιλάμε για laser διόδου οπότε και οι δυνατότητες είναι ελάχιστες.
Re: Anyone from greece?
December 15, 2014 08:34AM
καλησπερα σε όλους! Αποφασισα κι εγω να ξεκινησω με ενα Prusa i3 kit αλλα λειπει ενα απο τα 3d printed κομματια απο μεσα.. (!)
Υπαρχει κανεις Αθήνα που να μπορει να εκτυπωσει το κομματάκι, γιατι αν περιμένω αυτους να το στειλουν, πάνε οι γιορτες, και μετα που χρονος για συναρμολόγηση....
Ειναι αυτο που επισυναπτω και πρεπει να ειναι αρκετα μικρο..
Attachments:
open | download - y-motor.stl (68 KB)
Re: Anyone from greece?
December 15, 2014 01:58PM
Καλωσόρισες.

Τυχαίνει να έχω ένα έτοιμο το οποίο όμως το έχω ξετρυπήσει σε 10μμ από 8.
Δεν θα έχει πρόβλημα όμως μέχρι να εκτυπώσεις το δικό σου.

Στείλε μου PM να κανονίσουμε.

Χαίρε,
Re: Anyone from greece?
January 24, 2015 07:29PM
Καλησπέρα,
έχω προχωρήσει και γω αρκετά με την συναρμολόγηση του prusa i3 rework αλλά δυστυχώς πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε δοκιμή με filament μου έσπασε το nozzle του extruder. Ήθελα όπως διάβασα να το σφίξω με καστάνια ενώ είναι ζεστή η κεφαλή σε αρκετά υψηλή θερμοκρασία (μάλλον για να σφίξει μετά από όποια διαστολή και να αποφευχθεί η πιθανότητα διαρροής υλικού). Έβαλα απ' ότι φαίνεται αρκετή δύναμη, δεν άντεξε το nozzle και έσπασε. Για να αφαιρέσω το σπασμένο κομμάτι που είχε σφηνώσει αναγκάστηκα να αφαιρέσω με μια πένσα το επάνω κομμάτι (nozzle throat), χαλώντας τα πάσα του, για να απελευθερωθεί και το σπασμένο nozzle.
Έτσι τώρα χρειάζομαι ένα νέο nozzle και νέο nozzle throat. Παρήγγειλα από ebay αλλά αν περισσεύουν σε κάποιον ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Έχω κάποιες ερωτήσεις για την σωστή συναρμολόγηση. Βάζοντας τη hobbed bolt στο μεγάλο γρανάζι είδα ότι δεν στέκεται κάθετα ως προς το γρανάζι. Αφού συναρμολόγησα τον extruder και πριν βάλω το stepper motor είδα ότι το γρανάζι έκανε εύκολα την μισή περιστροφή αλλά συναντούσε αντίσταση στην άλλη μισή, μάλλον επειδή η hobbed bolt εξαναγκαζόταν να μείνει οριζόντια. Έτσι χαλάρωσα λίγο το παξιμάδι της hobbed bolt. Τώρα περιστρέφεται εύκολα αλλά η hobbed bolt δεν μένει τελείως οριζόντια ενώ περιστρέφεται. Θα πρέπει να βρω άλλο γρανάζι ή δεν θα έχω πρόβλημα; Αν έχει κάποιος γρανάζι herringbone για να δοκιμάσω και με άλλο ας μου πει.

Αφού έβαλα και το stepper με το μικρό γρανάζι (προσπάθησα να το φέρω όσο πιο κοντά γίνεται στο μεγάλο) διαπίστωσα ότι τα δύο γρανάζια έχουν λίγο τζόγο. Γυρίζοντας ένα από τα δύο γυρίζει και το άλλο χωρίς να "πηδάει" δοντάκια αλλά ο τζόγος παραμένει. Θα πρέπει να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο;
Re: Anyone from greece?
January 25, 2015 04:27AM
Quote
johnka
Καλησπέρα,
έχω προχωρήσει και γω αρκετά με την συναρμολόγηση του prusa i3 rework αλλά δυστυχώς πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε δοκιμή με filament μου έσπασε το nozzle του extruder. Ήθελα όπως διάβασα να το σφίξω με καστάνια ενώ είναι ζεστή η κεφαλή σε αρκετά υψηλή θερμοκρασία (μάλλον για να σφίξει μετά από όποια διαστολή και να αποφευχθεί η πιθανότητα διαρροής υλικού). Έβαλα απ' ότι φαίνεται αρκετή δύναμη, δεν άντεξε το nozzle και έσπασε. Για να αφαιρέσω το σπασμένο κομμάτι που είχε σφηνώσει αναγκάστηκα να αφαιρέσω με μια πένσα το επάνω κομμάτι (nozzle throat), χαλώντας τα πάσα του, για να απελευθερωθεί και το σπασμένο nozzle.
Έτσι τώρα χρειάζομαι ένα νέο nozzle και νέο nozzle throat. Παρήγγειλα από ebay αλλά αν περισσεύουν σε κάποιον ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Δύσκολα θα βρεις ανταλακτικά για αυτή τη δουλειά άμεσα.
Επίσης, το σφήξιμο που θέλει είναι πολύ λίγο. Ρίξε μια ματιά εδώ ( [files.e3d-online.com] )

Quote
johnka
Έχω κάποιες ερωτήσεις για την σωστή συναρμολόγηση. Βάζοντας τη hobbed bolt στο μεγάλο γρανάζι είδα ότι δεν στέκεται κάθετα ως προς το γρανάζι. Αφού συναρμολόγησα τον extruder και πριν βάλω το stepper motor είδα ότι το γρανάζι έκανε εύκολα την μισή περιστροφή αλλά συναντούσε αντίσταση στην άλλη μισή, μάλλον επειδή η hobbed bolt εξαναγκαζόταν να μείνει οριζόντια. Έτσι χαλάρωσα λίγο το παξιμάδι της hobbed bolt. Τώρα περιστρέφεται εύκολα αλλά η hobbed bolt δεν μένει τελείως οριζόντια ενώ περιστρέφεται. Θα πρέπει να βρω άλλο γρανάζι ή δεν θα έχω πρόβλημα; Αν έχει κάποιος γρανάζι herringbone για να δοκιμάσω και με άλλο ας μου πει.

Περίεργο αυτό, δοκίμασε να καθαρίσεις λίγο το γρανάζι εκεί που ακουμπάει το παξιμάδι της βίδας ή δοκίμασε να πιέσεις το γρανάζι με το παξιμάδι προς τα κάτω, σε μια επίπεδη επιφάνεια για να βεβαιωθείς ότι μπήκε κάθετα.

Quote
johnka
Αφού έβαλα και το stepper με το μικρό γρανάζι (προσπάθησα να το φέρω όσο πιο κοντά γίνεται στο μεγάλο) διαπίστωσα ότι τα δύο γρανάζια έχουν λίγο τζόγο. Γυρίζοντας ένα από τα δύο γυρίζει και το άλλο χωρίς να "πηδάει" δοντάκια αλλά ο τζόγος παραμένει. Θα πρέπει να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο;

Το να έχουν τζόγο τα γρανάζια του extruder, είναι αναμενόμενο, δεν είναι τόσο μεγάλης ακρίβειας.
Re: Anyone from greece?
March 03, 2015 12:13PM
Καλησπέρα,

γραφτήκα στο forum, κυρίως για να σας ευχαριστήσουμε, για τους καταπληκτικούς οδηγούς που έχετε φτιάξει. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ (...είμαστε 3 φίλοι), ...φυσικά και όλη την υπόλοιπη κοινότητα.

Ήδη έχουμε αρχίσει και το διασκεδάζουμε, και σήμερα τελειώσαμε το alternate box frame, ακολουθώντας τις καταπληκτικές και λεπτομερείς οδηγίες του trustfm.

Στο επόμενο βήμα μας, θα χρειαστούμε και τα πλαστικά κομμάτια (από το Prusa i3, με long y axis corner + βάση για ανεμιστηράκι του RAMPS, τα σχέδια τα έχω μαζεμένα όλα). Υπάρχει κάποίος που να έχει χρόνο να μας τα τυπώσει ; Μένω Πειραιά, όποτε μπορώ να κινηθώ ανετα στις περιοχές Πειραιά, Σαλαμίνα , Αθήνα ή κανονίζουμε κάτι άλλο. Στείλτε μου pm, και μία εκτίμηση τιμής, ...ευχαριστώ.

Και 2 ερωτήσεις, ... για τα ηλεκτρονικά κομματια, ...να αγοράσουμε από Κίνα και περίχωρα ή καλύτερα όχι; Για την επιλογή hotend προσανατολιζόμαστε για e3d ή Jhead, έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο ή τον έχει διδαξει η πείρα του κάτι που θα μας ήταν χρήσιμο να το ξέρουμε πρίν αγοράσουμε ;

Ευχαριστούμε.
Re: Anyone from greece?
March 05, 2015 06:57AM
Για ηλεκτρονικά, μιας και είστε τρεις, επιλέξτε άλλη χώρα προέλευσης.
Δεν είχα πρόβλημα με κάτι κινέζικα του 50ευρού, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι κιόλας. Δοκιμάστε να αγοράσετε μόνο το RAMPS, από κάποιον που τηρεί το προτόπυπο σχέδιο, με αξιόπιστα υλικά (πυκνωτές mosfet ρεύματος) και πάρτε arduino k drivers απο Κίνα, Αυτά είναι αρκετά φθηνά και να χαλάσουν το κόστος αλλαγής παραμένει μικρό (ο χρόνος ίσως όχι βέβαια).

Για hotend Ε3D, μην το πολυσκέφτεστε. Έχουν κάνει φοβερή δουλειά και συνεχίζουν την ανάπτυξη συνεχώς. Δεν θα σας απογοητεύσει, συν του ότι τυπώνει ότι και να το "ταίσετε".

Keep it up smiling smiley

ΥΓ: Θα σας έλεγα να σας βγάλω τ πλαστικά, αλλά ακόμη έχω εξεταστική και είναι ακινητοποιημένα για 1 βδομάδα ακόμη...
Re: Anyone from greece?
March 05, 2015 10:02PM
Καλησπέρα χτές προχτές τελείωσα το 6ο τμήμα του tutorial. Το έβδομο είναι τώρα στο γράψιμο (fine tuning).
Έχω κάνει αρκετές δοκιμές και συστήνω ακόμα το ι3 μηχάνημα.
Σκεφτόμουνα να γράψω και τα don't αλλά πραγματικά βγαίνουν πολλά πράγματα μετά.
ΜΗΝ πάρετε Jhead χαλάνε στο κιλό πάρε e3d (10+ κιλά) μονόδρομος.
Αποφύγετε να πάρετε άξονες από το reprapworld. Γενικά το μαγαζί εκείνο έχει δεύτερης διαλογής πράγματα και πράγματα μη compatible με την prusa I3.
Πάρτε άξονες από τοπικό μαγαζί.
Γενικότερα τα τμήματα ανανεώνονται ταχτικά.
Mην υποτιμάτε το ebay έχει πλέον 90% καλύτερα πράγματα από τα eshops στο θέμα αυτό και ναι περιμένετε 2 μήνες απλά πάρτε καβάνζτες. (πχ stepsticks 0.1Ohm sensor ME ψύχτρες). Γενικά με το άθλημα αυτό θα πάρετε έξτρα υλικά όχι μόνο ότι χρειάζεστε.

Καλά να περνάτε και καλές δοκιμές και εκτυπώσεις.

Edited 6 time(s). Last edit at 03/05/2015 10:19PM by trustfm.
Re: Anyone from greece?
March 06, 2015 02:58PM
φίλε trustfm έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά στο tutorial,
έχω όμως κάποιες απορίες που μάλλον μπορείς να μου τις λύσεις.
1. Στην ρύθμιση του stepper driver έχεις συνδεμένο το αντίστοιχο μοτέρ ?
2. Γιατί η ρύθμιση πρέπει να γίνεται χωρίς τροφοδοσία ?
Re: Anyone from greece?
March 06, 2015 03:58PM
1 όχι δεν είναι συνδεδεμένα
2 για να μην τα κάψεις . Θα γυρίζεις το ποτενσιόμετρο μόνο εκτός ρευματος σιγά σιγά αλλιως 99% 8α κάψεις το driver (θα γειώσεις με το κατσαβίδι το Vref)
Μπορείς να μην κάνεις την μέτρηση της αντίστασης αρκεί να καταφέρεις να δεις την τυπολογία των αντιστάσεων (050 Rs=0.05 Ohm / 100 Rs=0.1 Ohm / 200 Rs=0.2 Ohm).
Αν έχεις τα νέα drivers και όχι τα A4988 ο τύπος Imax = Vref/(8*Rs) αλλάζει

Edited 2 time(s). Last edit at 03/06/2015 09:30PM by trustfm.
Re: Anyone from greece?
March 07, 2015 09:39AM
Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις σας.

Quote
cr3a7ure
Δοκιμάστε να αγοράσετε μόνο το RAMPS, από κάποιον που τηρεί το προτόπυπο σχέδιο, με αξιόπιστα υλικά (πυκνωτές mosfet ρεύματος) και πάρτε arduino k drivers απο Κίνα, Αυτά είναι αρκετά φθηνά και να χαλάσουν το κόστος αλλαγής παραμένει μικρό (ο χρόνος ίσως όχι βέβαια).
Ωραία ιδέα!

Quote
trustfm
Καλησπέρα χτές προχτές τελείωσα το 6ο τμήμα του tutorial. Το έβδομο είναι τώρα στο γράψιμο (fine tuning).
Ναι, ναι το είδαμε, Τέλεια! ...όπως πάμε μάλλον θα μας προλάβεις.

Quote
trustfm
ΜΗΝ πάρετε Jhead χαλάνε στο κιλό πάρε e3d (10+ κιλά) μονόδρομος.
Μας τρόμαξες λίγο, ....κάθε 10 κιλά εκτύπωση αλλάζουμε κεφαλή!??

@trustfm (ή όποιον αλλον γνωρίζει) :Παρατήρησα, ότι το part number του step motor για τον extruder, είναι διαφορετικό από τα υπόλοιπα [42BYGHW609 (extruder) vs 42BYGHW811 (axis)] http://www.trustfm.net/hardware/3DPrinter.php?page=Extruder. Θυμήθηκα, ότι κάπου έχω διαβάσει ότι το step motor του extruder, πρέπει να έχει μεγαλύτερη ροπή, ...αλλά μετά ξανα-ψάχνοντας το για επιβεβαίωση, άρχισα να χάνομαι λίγο...(ή λίγο περισσότερο). Άλλοι χρησιμοποιούν 42ΒYGHW804, άλλοι 811 (και σε όλα τα ίδια) και ... ενώ σκόπευα να αγοράσω από grobotronics, πρόσεξα οτι έχουν το ...M809 ( ο οποίος έχει Step Angle: 0.9, 400 steps/rev).
Ανάμεσα σε αυτή τη πληθώρα μοντέλων ..με παρόμοια χαρακτηριστικά Wantai characteristics, εμείς με ποιά κριτίρια να επιλέξουμε; Ποιός ήταν ο λόγος που επιλέχθηκε διαφορετικό μοντέλο για το extruder ;(για να μπαίνουμε στο πνευμα και εμεις σιγα- σιγά) .

Να περνάτε καλά.
Re: Anyone from greece?
March 07, 2015 09:55AM
Προσωπικά προτιμώ το ebay καθώς οι τιμές στην Ελλάδα φτάνουν και 500% πάνω (ίσως είμαι και αισιόδοξος).
Έχω συναρμολογήσει τον i3 rework με την πολύτιμη βοήθεια του cr3a7ure και είμαι στο στάδιο του calibration.
Έχω προμηθευτεί όλα τα ηλεκτρονικά από Κίνα και δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής. Ακόμη και όταν ξέχασα ένα από τα endstops εκτός της βάσης του, με τα solder pads βραχυκυκλωμένα (ακουμπούσαν σε έναν άξονα), βγήκε στιγμιαία καπνός από το κάτω μέρος του RAMPS αλλά δουλεύει μια χαρά. RAMPS+Arduino+stepper drivers+endstops μου στοίχισαν κάτω από €30.
Steppers πήρα αυτά από Γερμανία με €51.
Επίσης για stepper drivers χρησιμοποιώ τα DRV8825. Απ' ότι διάβασα υποστηρίζουν ρεύμα μέχρι 2.2Α με ψύκτρα. Έχω κάνει βέβαια current limitation στο 1.2Α (περίπου στο 70% του rated current των steppers μου).
Re: Anyone from greece?
March 07, 2015 08:36PM
@no-body. H jhead έχει όριο λειτουργίας στάνταρ κάπου εκεί (Το τεφλον αλλαζει χαρακτηριστική και θέλει πέταμα). Η e3d έχω τυπώσει αυτά τα κιλά και δεν έχω πρόβλημα . Όταν λέμε αλλαγή στην e3d εννοούμε μόνο το nozzle (full metal). Εγώ έχω πάρει κάποιες διατομές 0.25/0.3/0.35 αλλά δεν έχω χρόνο μιας και είμαι σε production time. (Παράγω σε μικρή κλίμακα LiquidFillers και δεν έχω ώρα να σκαλίζω τα 2 main μηχανήματά μου). Γι αυτόν τον ίδιο λόγο είμαι σταματημένος στο 0.2 layer height για να εχω καλούς χρόνους εκτύπωσης.
Το σκεπτικό εδώ είναι να μην πάρεις ακριβώς αυτα που θες αλλά και λίγο παραπάνω.

Για τον extruder έβαλα εκείνο γιατί είναι ελαφρύτερο και δεν χάνει σε κιλά ροπής πολύ (από 4,8->4,08) .
To άλλο με τα 0.9 step angle δεν το έβρισκα τότε.
Σε bowden μηχάνημα έβαλα μοτερ όπως των αξόνων το ίδιο.
Μεταξύ bowden και direct διαλέγω direct. Σε bowden παίζεις με επιταχύνσεις πολύ και έχεις προβλήματα μνήμης (ooze).
Το bowden κάνει και πιο πολύ θόρυβο να ξέρεις

Edited 3 time(s). Last edit at 03/07/2015 08:48PM by trustfm.
Re: Anyone from greece?
April 02, 2015 06:42PM
Καλησπέρα εγώ πήρα stepper από εδώ (Ελλάδα) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login