Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Anyone from greece?

Posted by rogas 
Re: Anyone from greece?
April 27, 2013 08:25PM
Καλησπερα στους φιλους! Λοιπον μετα απο αρκετο διαβασμα και προσπαθεια καταφερα να φτιαξω ενα reprap prusa mendel i2 και τα πρωτα αντικειμενα βγηκαν καλυτερα απο οτι περιμενα. Δυστηχως τα πλαστικα τα πηρα θεοστραβα αλλα τουλαχιστον τα πηρα πιο φτηνα. Τον extruder τον εχω φιλοσοφισει και εγω. Ειναι και γαμω τις φασεις να μαζευεις πχ μπουκαλια και να τα κανεις κατι χρησιμο με τον εκτυπωτη. Cos αυτο με το μοτερ του αρνιου ειναι πολυ σωστο (6 ευρω λερου?) Ο μονος λογος που δεν εχει φτιαξει extruder κανεις με αυτο το μοτερ ειναι γιατι δεν ξερουν οτι υπαρχει !!και δυναμη εχει και δεν χρειαζεται ουτε αλυσιδες ουτε τιποτα το κοτσαρεις πανω στο τρυπανι και ειναι κομπλε. Οταν και αμα ερθει η ωρα να το φτιαξω θα γραψω εδω. Χαιρομαι παντως που ο Cos εχει ασχοληθει τοσο με το θεμα της 3d εκτυπωσης. Εαν φτιαξεις αυτον τον γαματο τεμαχιστη θα ηθελα να μου πεις λεπτομερειες. Οσο για προμηθευτη πλαστικου μονο το οτι ειναι γερμανος μακρια.. Ενας ακομη πιο φτηνος για πλαστικο ειναι αυτος και ειναι Ιταλος [reprapworld.com] απο αυτον πηρα ενα πορτοκαλι πλα και φενεται κομπλε. Για τον extruder πλαστικου ενα must σετ ειναι αυτο [www.ebay.co.uk]

Εδω μπορειτε να δειτε το εργο μου μεχρι στιγμης...[www.youtube.com]

karogloy@gmail.com
Cos
Re: Anyone from greece?
April 30, 2013 03:18PM
κοιτα φιλε
η αρχη λειτουργιας του shredder ειναι να ανακυκλωνει τις κακες εκτυπωσεις, και -δοξα τω θεω- εχω πολλες.
εινα κριμα να πληρωνω χρυσαφι για πλαστικο το οποιο παει για πεταμα επειδη χαλαρωσε ο ιμαντας και χανω steps η εχασε την προσφυση το πλαστικο στο 70% μετα απο 5 ωρες εκτυπωσης, η εγινε κακο slicing και ενω νομιζα οτι δεν χρειαζοταν support τελικα το πλαστικο δεν κρατιεται απο μονο του και πρεπει να ακυρωσω την εκτυπωση .. η.. η... η..
εχω χιλιους λογους που εχω scrap εκτυπωσεις. Ετσι εχοντας πρωτη υλη σωστη μενει να διατηρησεις το scrap σε καλη κατασταση χωρις να σκονιζεται, μεσα σε μια μαγαλη πλαστικη σακουλα. βεβαια ενα καθαρισματακι το χρειαζεται και ψαχω να βρω τι θα χρησιμοποιησω για να καθαρισω το πλαστικο πριν το βαλω στον extruder για ανακυκλωση.
Βεβαια, μπορω να πειραματιστω με αλλα υλικα αλλα πρωτα θα διαβασω τις προδιαγραφες του πριν κανω οτιδηποτε.

Οσο αφορα τον αξονα (του extruder υποθετω) δεν το εδωσε στο machineshop, αλλα το σχεδιασα εγω και το εδωσε σε ενα φιλαρακι μου να το φτιαξει στον τορνο.εναλακτικα αν δεν εχεις φιλαρακια με τορνους μπορεις να το φτιαξεις σε ενα καλο μηχανουργειο με καποιο κοστος.

το θερμαντικο στοιχειο εινια custom made με δικες μου προδιαγραφες απο την 'thermis' [www.thermis-sa.gr]. ειναι 250w, 230v, το μηκος και η διαμετρος ειναι τετοια ωστε να εφασμοζει στον αξονα.

τα υλικα τα βρηκα τα περισοτερα στο ebay. τον αλυσοτροχο κινησης ειναι 1/2'' και τον βρισκεις στα ποδηλαταδικα, εναλακτικα στα μαγαζια βιομηχανικου υλικου. οι φλαντζες ειναι βιδωτες, και η σωληνα που καεθεται το hopper επελεξα ανοξειδωτο 1/2 ιντσας με διαμορφωση με τροχακι. διαβασε καλα το manual του lyman.
Cos
Re: Anyone from greece?
April 30, 2013 03:34PM
Mε γεια το μηχανακι spyrako

ωραιο το βιντεακι, αλλ μηπως παει λιγο αργα η μου φαινεται?
τεσπα, τον ιταλο δεν τον δοκιμασα, αλλα θυμαμαι οταν εψαχνα δεν ειχε ποικιλια απο 2.3 spools γιαυτο και δεν ασχοληθηκα. τωρα, μετα απο 1,5 χρονια καταλαβα οτι δεν χρειαζομαι τοσο μεγαλa και ακριβα spools και λεω να τον δοκιμασω καποια στιγμη.

Το σετακι που βρηκες στο ebay εινια το ιδανικο και παμφθηνο, μονο που εγω προτιμησα να ακολουθησω πιστα τον lyman και πηρα αλλο pid που -λεει- ειναι fyzzy logic και δηθεν ελεγχει καλυτερα την θερμοκρασια. παντως αν το εκανα τωρα τον εξτρουντερ θα εβαζα αυτο σετακι που βρηκες.

και αν δεν ξαναμιλησω μεχρι την ανασταση...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
Re: Anyone from greece?
May 04, 2013 04:33AM
Γεια σε ολους, βλέπω πολλους εδω οτι φτιαχνετε rep rap αλλα κανεις δεν εχει κανει rep strap (περίεργο μιας και οι τσεπες μας ειναι αδειες αυτες τι μέρες tongue sticking out smiley)

Σας παρουσιάζω το rep strap μου


πρόκειται για ενα Frankenstein σχεδιαστικά απο prusa i3 φτιαγμένο απο ξύλο, wolfstrap βάση και Ramps 1.3 .

Σε αυτή την στιγμή ειμαι στην φάση δοκιμών και τροποποίηση του teacup firmware (οποιος εχει εμπειρία απο το firmware pm me plz)...


To ολο project κοστισε περιπου 300-380e και ειμαι ευχαριστημένος γιατι τα περισσότερα υλικά είναι απο υλικά που βρήκα γύρο μου

Edited 1 time(s). Last edit at 05/04/2013 04:34AM by staberas.
Re: Anyone from greece?
May 10, 2013 06:48AM
καλό θα ήταν να βλέπαμε και καμμια φωτό απο εκτυπωτές ή αντικείμενα που έχουμε τυπώσει....

θα κάνω την αρχή με κάποια αντικείμενα που έφτιαξα για το σπίτι μου στο νησί.........

στην πρώτη φωτό το καπέλο του φωτιστικού και η βάση στον τοίχο είναι εκτυπωμένα (σχεδιασμένα εξαρχής στο openscad), επεξεργασμένα και βαμμένα με μεταλλικό χρώμα, οι σωλήνες είναι από χάλκινες ενώσεις από το Leroy... εσωτερικά στην βάση υπάρχει ρουλεμάν για να στηρίζεται καλύτερα το φωτιστικό και να μπορεί να γυρίζει δεξιά/αριστερά

στην δεύτερη φωτό (troxalia-light) όλα τα αντικείμενα (βάση οροφής, τροχαλία, στήριξη τροχαλίας) είναι εκτυπωμένα (η βάση της τροχαλίας και η τροχαλία από ήδη υπάρχον αρχείο openscad με αρκετές τροποποιήσεις). Το σχοινί έχει καλώδιο στο κέντρο του, το οποίο καταλήγει σε 2 λάμπες και απο την κορυφή της τροχαλίας το καλώδιο περνά μέσα απο την βάση στην βάση οροφής η οποία κολλάει στο ταβάνι

Όλες οι εκτυπώσεις έγιναν με πράσινο ABS μιας και αυτό είχα διαθέσιμο. για το βάψιμο χρησιμοποίησα αρχικά σπρέι μαύρο ή λευκό ακρυλικό σαν βάση. Χρειάζεται ακρυλικό σπρέι για να κολλήσει το χρώμα καλύτερα στο πλαστικό. μετά το στέγνωμα εφάρμοσα διάφορες στρώσεις από μεταλλικά σπρέι και βερνίκια

περιμένω σχόλια

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2013 07:16AM by xerox1821.
Attachments:
open | download - wall-lamp.jpg (73.8 KB)
open | download - troxalia-light.jpg (108.9 KB)
Re: Anyone from greece?
May 10, 2013 07:04AM
alfadex Wrote:
-------------------------------------------------------
> Μπραβο φίλε μου
> συνχαρητηρια. Θα ήθελα να
> σε ρωτησω ποιος είναι ο
> λόγος που έφτιαξες αυτόν
> και τι παραπνω έχει απο το
> mendel 2 εκτός αυτών που έχεις
> ήδη γράψει. Επίσης εαν
> αντιμετώπισες κάποια
> προβλήαμτα τα οποία
> λύθηκαν με τον Prusa Air 2 XL.


Ο βασικός λόγος που πήγα σε αυτό το μοντέλο, ήταν η εμφάνιση, μιας και το πλαίσιο είναι από πλέξιγκλας με όποια θετικά ή αρνητικά.
Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τα διάλεξα τσεκάροντας διάφορα μοντέλα reprap και διάφορες βελτιώσεις που υπάρχουν εδώ κι εκεί.....

Το πλαίσιο το επανασχεδίασα στο Autocad και μου το έφτιαξε (laser cut plexyglass) ένας τύπος στην Ξάνθη σε σχετικά καλή τιμή.

Αρχικά το project ξεκίνησε με την λογική να φτιάξω κάτι που να έχει αρκετές βελτιώσεις και να δουλεύει εύκολα και από αρχάριους, και αν δουλέψει καλά να το πουλήσω εδώ ή στο εξωτερικό και έτσι να ρεφάρω τα λεφτά που έχω δώσει μέχρι τώρα για το χόμπι μου (διάφορες πλακέτες Arduino κλπ κλπ).. αλλά πλησιάζοντας προς την ολοκλήρωση του project, μου αρέσει τόσο πολύ που σκέφτομαι σοβαρά να τον κρατήσω.....

Ελπίζω το ΣΚ να βρω χρόνο και να τελειώσω με την καλωδίωση. Έχω επιλέξει πλακέ καλώδιο 26άρι (26 καλωδίων) για την σύνδεση του extruder (κεφαλή, μοτέρ, αισθητήρας) με την πλακέτα και προσπαθώ όλα τα καλώδια κλπ να είναι όσο το δυνατόν πιο καλαίσθητα και αφανή γίνεται.....

Δύσκολο να εκτυπώσω πριν το επόμενο ΣΚ (δυστυχώς καθημερινές είμαι εξωτερικό λόγω εργασίας), αλλά αν τα καταφέρω θα ποστάρω και κάποιες φωτό στο Blog μου για να έχετε μία πρώτη εικόνα του εκτυπωτή και να μου πείτε πως σας φαίνεται......

να περνάτε καλά....
Cos
Re: Anyone from greece?
May 15, 2013 04:14PM
Τα δικά μου σχεδια θα τα βρειτε εδω: [www.thingiverse.com]
Οσο αφορα το τι εχω εκτυπωσει απο ετοιμα σχεδια...... .. ειναι πολλα....
Re: Anyone from greece?
August 25, 2013 04:39PM
Αδέρφια γεια σας,

Τί έγινε έκλεισε το thread ή δεν έχετε γυρίσει ακόμη από διακοπές?

Υπάρχει δυνατότητα να μου εκτυπώσει κανείς printed parts για ένα PRUSA i3 Einstein με το αζημείωτο?

Μένω Αθήνα στα βόρια.
Re: Anyone from greece?
August 28, 2013 06:05AM
Καλημερα σε ολους

ειμαι νεος στους 3d printer αλλα εχω ηδη φτιαξει ενα cnc ξυλου και ειπα να μπω και στο κομματι του 3d printing.
εχω φτιαξει ενα prusa air 2 και εχω συνδεσει ολα τα ηλεκτρονικα και εχω εγκαταστησει το αναλογο software στο Η/Υ αλλα οταν παω αφου μεσω pronterface εχω connect με τον printer δεν εχω καθολου κινηση ουτε καν καποια ενδειξη απο τα moter.
Κανω κατι λαθος?

Ευχαριστω, Χαρης
Cos
Re: Anyone from greece?
August 31, 2013 08:38AM
diavase ton odigo pou eftiaksa....

an den se kalipse steile email

[reprap.org]
Cos
Re: Anyone from greece?
August 31, 2013 08:47AM
gia paradeigma...

check usb cable, both ends
check host speed setting to mach that of your FW
check COM port
sometimes high speed is not tolerable by Os&computer

fisika, exeis dosei reuma sto RAMPS etsi?
Re: Anyone from greece?
September 03, 2013 04:54AM
Μαλλον νομιζω οτι βρηκα τι μπορει να φταιει. Εκανα ελεγχο στην πλακετα RAMPS και βρηκα ενα πυκνωτη 100uF να ειναι κολλημενος αναποδα και εναν αλλο να μην εχει κολληθει το ενα ποδι του (ηταν στον αερα). Η πλακετα ηρθε προ-κολλημενη και εγω κολλησα τα υπολοιπα. Προσπαθησα να διορθωσω τους λαθος πυκνωτες αλλα οταν ειναι ολα κολλημενα πανω ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις κολληση. Ελπιζω να βρω στο εμποριο πυκνωτες και να ξαναπροσπαθησω και αν δεν εχω αποτελεσμα θα αγορασω παλι μια RAMPS αλλα αυτη τη φορα με ολα κολλημενα πανω και τεσταρισμενη.

Ευχαριστω, Χαρης
Re: Anyone from greece?
September 03, 2013 06:52AM
Γεια σας ξανά,

Δεν πήρα απάντηση στο προηγούμενό μου post και παρήγγειλα τα printed parts από κάποιον τύπο που βρήκα στο ebay από Bratislava.
Περιμένω να μου έρθουν και τα υπόλοιπα.
Μια ερώτηση αν έχετε την καλοσύνη: από πού αγοράζετε ABS και PLA Filaments?

Ευχαριστώ,
Re: Anyone from greece?
September 10, 2013 12:01PM
Woodpecker Wrote:
-------------------------------------------------------
> Γεια σας ξανά,
>
> Δεν πήρα απάντηση στο
> προηγούμενό μου post και
> παρήγγειλα τα printed parts από
> κάποιον τύπο που βρήκα στο
> ebay από Bratislava.
> Περιμένω να μου έρθουν και
> τα υπόλοιπα.
> Μια ερώτηση αν έχετε την
> καλοσύνη: από πού αγοράζετε
> ABS και PLA Filaments?
>
> Ευχαριστώ,

Καλωσήρθες Woodpecker,
δυστυχώς άργησα να δω το post σου, λόγω δουλειάς έλειπα αρκετά και δεν μπήκα στο forum.
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια στείλε μου PM, και θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Έχω έναν reprap να δουλεύει και ο δεύτερος είναι στο τελικό στάδιο για καλιμπράρισμα.

Όσον αφορά το filament έχω πάρει από διάφορες πηγές, όπως reprapworld klp, αλλά το καλύτερο σε ποιότητα που έχω δοκιμάσει (σε ABS) και δουλεύει σουπερ είναι το [reprapkit.com]. Δεν νομίζω ότι είναι το φθηνότερο. Σε προηγούμενο Post κάποιος αναφερόταν σε συγκεκριμένο κατάστημα από Γερμανία....

τα λέμε
Re: Anyone from greece?
September 21, 2013 09:00AM
Καλησπέρα και απο εμενα,ακόμα δενέχω καταφέρει να εκτυπώσω τπτ!!! Εκει που εκτυπωνει μου πεταει κατι κινέζικα γράμματα ή ελληνικά όπως στη τελευτά γραμμή . Και απο εκει και μετά αρχίσει και χανεται ,δεν υπολογίζει τα ορια που τελειώνουν οι αξονες,παει μπρος -πίσω και γενικά τρελενεται.
Κάτι μου λεει οτι είναι το FTDI (usb to serial converter).

Στην αρχή είχα αυτό αλλα ήταν χειρότερο
[www.ebay.com]

Μετα αυτό
[www.ebay.com]

Και τωρα έχω παρει αυτό υποτίθεται για καλύτερο αλλά τα ίδια
[www.ebay.com]

Estimated duration (pessimistic): 30 layers, 00:00:11
Extruding 3.000000mm of filament.
Extruding 3.000000mm of filament.
Print Started at: 15:42:24
o-δDisconnected.
Re: Anyone from greece?
September 28, 2013 06:27PM
alfadex Wrote:
-------------------------------------------------------
> Καλησπέρα και απο
> εμενα,ακόμα δενέχω
> καταφέρει να εκτυπώσω τπτ!!!
> Εκει που εκτυπωνει μου
> πεταει κατι κινέζικα
> γράμματα ή ελληνικά όπως
> στη τελευτά γραμμή . Και απο
> εκει και μετά αρχίσει και
> χανεται ,δεν υπολογίζει τα
> ορια που τελειώνουν οι
> αξονες,παει μπρος -πίσω και
> γενικά τρελενεται.
> Κάτι μου λεει οτι είναι το
> FTDI (usb to serial converter).
>
> Στην αρχή είχα αυτό αλλα
> ήταν χειρότερο
> [www.ebay.com]
> P2102-Connector-Module-Serial-Converter-New-/22122
> 3012571?pt=US_Parallel_Serial_PS_2_Cables_Adapters
> &hash=item3381eb48db
>
> Μετα αυτό
> [www.ebay.com]
> onnector-Module-Serial-Converter-CP2102-New-/28077
> 6534912?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item415f95eb80
>
>
> Και τωρα έχω παρει αυτό
> υποτίθεται για καλύτερο
> αλλά τα ίδια
> [www.ebay.com]
> V-Arduino-Compatible-USB-TTL-FT232RL-for-MWC-Multi
> Wii-/200946431619?pt=Home_Automation_Modules&hash=
> item2ec9573683
>
> Estimated duration (pessimistic): 30 layers,
> 00:00:11
> Extruding 3.000000mm of filament.
> Extruding 3.000000mm of filament.
> Print Started at: 15:42:24
> o-δDisconnected.

Γεια χαρά σε όλους,
alfadex, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Κατ' αρχήν τι ηλεκτρονικά χρησιμοποιείς, firmware? Επίσης από προσωπική επίπονη εμπειρία, το USB είναι πλ αναξιόπιστο. Επηρεάζεται πολύ από παρεμβολές... δούλευα σε γραφείο με μεταλλικό πλαίσιο και λόγο των ρευμάτων εξ'επαγωγής (pc, ρεύμα στο heated bed) έχανε τη σύνδεση πολύ εύκολα, βέβαια απλά κολλούσε συνήθως παρά έκανε ότι να 'ναι.

και δύο σχέδια μισοτελειωμέα sad smiley από το καλοκαίρι κι έρχονται πολλά ακόμη!
[www.thingiverse.com]
[www.thingiverse.com]
Re: Anyone from greece?
October 09, 2013 04:35PM
γεια σου cr3a7ure.Μπορείς να με βοηθήσεις να φτιαξω το Lookup table για τις θερμοκρασίες της κεφαλής και του bed. . Το θερμιστορ είναι 100κ.
Χρησιμοποιω Gen7 v 1.4 και έχω teacup,αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή,πρεπει να φιαξω τις σψστές θερμοκρασιες γιατι τώρα ρυθμήσω το hotend στους 45 βαθμους και λιώνει κανονικά το filament.
Καταρχήν η RT2 πρέπει να είναι και αυτή 100Κ? τωρα είναι 4,7Κ

Edited 1 time(s). Last edit at 10/09/2013 04:47PM by alfadex.
Re: Anyone from greece?
October 14, 2013 07:03AM
Καλημέρα σε όλους

είμαι από Θεσσαλονίκη και κατασκευάζω επαγγελματικά μακέτες (http://architecturalmodel.gr/)

αυτή τι στιγμή είμαι στη διαδικασία συλλογής υλικών για την κατασκευή ενός mendel90 με mdf 19mm με βέργες 10αρες. Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών και ευτυχώς που βρήκα το ποστ γιατί θα χρειαστώ πληροφορίες.

όποιος μπορεί από Θεσσαλονίκη να εκτυπώσει κομμάτια ας με ενοχλήσει.

Ποια είναι η καλύτερη πηγή για μοτέρ;

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.

ευχαριστώ
Re: Anyone from greece?
October 14, 2013 02:00PM
alfadex Wrote:
-------------------------------------------------------
> γεια σου cr3a7ure.Μπορείς να με
> βοηθήσεις να φτιαξω το Lookup
> table για τις θερμοκρασίες
> της κεφαλής και του bed. . Το
> θερμιστορ είναι 100κ.
> Χρησιμοποιω Gen7 v 1.4 και έχω
> teacup,αλλά ας τα πάρουμε απο
> την αρχή,πρεπει να φιαξω
> τις σψστές θερμοκρασιες
> γιατι τώρα ρυθμήσω το hotend
> στους 45 βαθμους και λιώνει
> κανονικά το filament.
> Καταρχήν η RT2 πρέπει να
> είναι και αυτή 100Κ? τωρα
> είναι 4,7Κ

Για να βγάλεις, τον πίνακα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το script αυτό-> [github.com]
Αν η αντίστασή σου είναι 4.7k άστο έτσι δεν πειράζει. Αρκεί να τα ορίσεις σωστά.

Το σκριπτάκι που χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό του πίνακα, βασίζεται στο 2ο σχήμα από το ποστ: [hydraraptor.blogspot.co.uk] .
Στο RAMPS και στο gen7, όπως φαίνεται και από το διάγραμμα χρησιμοποιείται μόνο η R2. Άρα
έχεις:
r0=100000 (100k)
r1=0 δε χρησιμοποιείται
r2=4700
beta= Το beta και t0, είναι χαρακτηριστικά από το συγκεκριμένο θερμίστορ που χρησιμοποιείς(με μια αναζήτηση του serial number θα βρεις το datasheet)
t0= Αν δεν ξέρεις από που είναι, τότε χρησιμοποίησε αυτή τη μεθοδολογία-> [reprap.org]

num= 20 ή όσο θες
max_adc= 1023 (αφού δε χρησιμοποιείται η r1)

[reprap.org] αυτό τα έχει λίγο πολύ όλα
Re: Anyone from greece?
November 04, 2013 07:16AM
Αγαπητέ Amare,

καλωσόρισες.

Ένα site το οποίο έχει έτοιμα πακέτα που μπορούν να βοηθήσουν έναν αρχάριο να στείσει έναν αξιόλογο 3D εκτυπωτή είναι και το [gadgets3d.eu]

Υπάρχει και πακέτο που περιλαμβάνει όλα τα ηλεκτρονικά συν τα μοτέρ που θα χρειαστείς

Για ότι άλλο θέλεις γράψε εδώ

Quote
amare
Καλημέρα σε όλους

είμαι από Θεσσαλονίκη και κατασκευάζω επαγγελματικά μακέτες (http://architecturalmodel.gr/)

αυτή τι στιγμή είμαι στη διαδικασία συλλογής υλικών για την κατασκευή ενός mendel90 με mdf 19mm με βέργες 10αρες. Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών και ευτυχώς που βρήκα το ποστ γιατί θα χρειαστώ πληροφορίες.

όποιος μπορεί από Θεσσαλονίκη να εκτυπώσει κομμάτια ας με ενοχλήσει.

Ποια είναι η καλύτερη πηγή για μοτέρ;

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.

ευχαριστώ
Re: Anyone from greece?
November 05, 2013 06:18AM
μιας κ υπήρξε κάποια κινιτικότητα τελευταία, σας στέλνω το λινκ, από ένα φτηνό upgrade που δούλευα την τελευταία βδομάδα+ . Προφίλ αλουμινίου για τον Χ άξονα με τη βοήθεια του ptfe. Ακόμη δεν έχω εκτυπώσει κάτι με την παρούσα διάταξη, αλλά φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά. Λεπτομέρειες και αρχεία -> [www.thingiverse.com]
Ετοιμάζω και για τον y άξονα, όταν δω ότι πάει καλά.
Re: Anyone from greece?
November 06, 2013 06:03AM
Καλή δουλειά cr3a7ure !!!

Μακάρι να είχα χρόνο και να το δοκίμαζα. Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί με printers φτιαγμένους με αυτόν τον τρόπο (προφίλ αλουμινίου), αν και θα ήθελα να δοκιμάσω να φτιάξω έναν, δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων....

Καλή συνέχεια .... περιμένω να δω και το progress στον y κλπ

Quote
cr3a7ure
μιας κ υπήρξε κάποια κινιτικότητα τελευταία, σας στέλνω το λινκ, από ένα φτηνό upgrade που δούλευα την τελευταία βδομάδα+ . Προφίλ αλουμινίου για τον Χ άξονα με τη βοήθεια του ptfe. Ακόμη δεν έχω εκτυπώσει κάτι με την παρούσα διάταξη, αλλά φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά. Λεπτομέρειες και αρχεία -> [www.thingiverse.com]
Ετοιμάζω και για τον y άξονα, όταν δω ότι πάει καλά.
Re: Anyone from greece?
November 06, 2013 06:18AM
@ xerox1821

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Re: Anyone from greece?
January 03, 2014 09:54PM
Γειά σας τις προάλλες εφτιαξα εναν Prusa i3 ξύλινο.
Εχω ανεβάσει ενα βιντεο εδώ
[www.youtube.com]

Καλή χρονιά να έχουμε και καλές εκτυπώσεις.
Re: Anyone from greece?
January 06, 2014 03:40PM
Γειά σας

Αγοράσα πρόσφατα έναν Prusa I3 σε κιτ από τον 3dLabtek στην Πολωνία. Το κιτ είναι πολύ καλό έχει τα πάντα μέσα και ήδη έχω ολοκληρώσει το μηχανικό κομμάτι. Μένουν τα ηλεκτρονικά.

Δυο ερωτήσεις.
1) Που θα βρώ Kapton στην Ελλάδα!
2) Ο 3dlabtek έχει ένα δικό του Hotend στο οποίο το θερμίστορ ιδανικά το κολλάει με θερμική κόλλα. Λέει βέβαια ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και θερμοαγώγιμη πάστα για CPU. Φοβάμαι ότι αυτό το πράγμα δεν θα πήξει ποτέ. Καμμιά ιδέα για την "θερμική κόλλα";

Ευχαριστώ!

Edited 1 time(s). Last edit at 01/06/2014 03:40PM by mekios.
Re: Anyone from greece?
January 06, 2014 04:16PM
1. δύσκολα, έως καθόλου. Αν τη χρειάζεσαι μόνο σαν επιφάνεια εκτύπωσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις χαρτοταινία για PLA. Για ABS δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
2. Υπάρχουν τέτοιες κόλλες, αλλά ψάξε σαν θερμαγώγιμες κόλλες καλύτερα. Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το περίεργο πράγμα που είναι 2 διαφορετικά υλικά σαν πλαστελίνη και τα πλάθεις μαζί και γίνεται αρκετά σκληρό σαν τσιμέντο, υποθέτω ότι θα αντέξει 300 βαθμούς.

Είδα ότι πουλάει και ο ίδιος για 3 ευρώ -> [3dlabtek.weebly.com] ,
Re: Anyone from greece?
January 06, 2014 05:07PM
Ναι το είδα ότι την πουλάει, αλλά έλεγα μήπως άρχιζε να λειτουργεί το σύστημα αυτή την εβδομάδα. Πάντως κάπου είδα για κόκκινη σιλικόνη ή κόλλα εξατμίσεων. Θα το ψάξω.

Το Kapton όμως είναι must για ABS.
cos
Re: Anyone from greece?
January 12, 2014 03:51AM
ΔΙΠΛΟΣ-ΤΡΙΠΛΟΣ ΕXTRUDER

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ PRUSA ΜΟΥ 2ΠΛΟ H ΤΡΙΛΟ EXTRUDER....

-ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ BOWDEN EXTRUDERS? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΙΕΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΩ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΤΛ..

-ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΤ ΕΤΟΙΜΟ?

ΤΗΝΧ
cos
Re: Anyone from greece?
January 12, 2014 03:55AM
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ KAPTON ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΟΛΑ..

ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΕ ΑΣΕΤΟΝ ΔΙΑΛΥΕΙΣ ΛΙΓΟ FILAMENT ΑΠΟ ABS . KLEINEIS TO KAPAKI ΚΑΙ
ΑΝΑΚΙΝΕΙΣ. ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΝ ΚΟΛΛΑ.
ΤΗΝ ΑΠΛΩΝΕΙΣ ΣΤΟ ΗΕΑΤΒΕD ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΣΤΟ YOUTUBE ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ..
Re: Anyone from greece?
January 13, 2014 03:55PM
Εγώ κατάφερα να γλιτώσω την φασαρία της συνταγής που προτείνει ο cos η οποία είναι αρκετά διαδεδομένη, όταν έπεσα στην παρακάτω μέθοδο:

[groups.google.com]

1. put a layer of kapton on the glass. while glass makes a awesome surface, it has not the highest stiction
2. make sure the glass is a bit over 110C (i.e. 113C) for the first layer, and slightly overstuff it (ridges between the print lines). ABS will not stick at all, if the glass is under 110C, it does a bit better with kapton
3. lower the bed temp to slightly under 110C (i.e. 108) after the first layer
4. as I have written in my other post, airflow is your enemy, together with too much cooling. try printing more parts, or split larger objects, so the print can cool naturally without much fan
5. insulate your UM with bubble wrap (again, cold air isn't your friend)
6. lower your fan speed to the bare minimum, I print with 20% fan on loops only
7. use strategic brims, for additional hold down and air shield
8. print, observe, modify... you'll get there, it just takes a bit

Το σημαντικό είναι το βήμα 3. Να μειώσεις την θερμοκρασία μετά το πρώτο layer.
Κατάφερα να εξαφανίσω το warping χωρίς brims και τα ρέστα.
Φυσικά μην παίρνεις τις θερμοκρασίες δεδομένες γιατί έχει να κάνει και με το θερμοστοιχείο σου. Trial & Error και ότι λέει το βήμα 8!


Καλή τύχη.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login