Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Zobrazení G-codu na Osciloskopu

Posted by Dlaha 
Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 13, 2014 06:20AM
Dobrý den,
tenhle topic by nejspíše měl patřit do sekce software, ale jelikož se netýká přímo 3D tisku tak jsem ho dal raději sem,
první bych vám chtěl představit co bych chtě udelat a poté se tedy dostanu přímo k té mojí otázce.

Vize je taková že bych chtěl zobrazit obrysy jednotlivých vrstev 3D modelu na osciloskopu jako animaci, a to tak že bych napsal skript, který převede X a Y souřadnici z G-codu na stereo zvukový soubor a ten pak pustím a nechám ho vykreslit na osciloskopu v režimu XY.

Problém mám takový že s 3D tiskem a tvorbou G-codu nemám žádnou zkušenost. Zkoušel jsem například Slic3r, ale nepřišel jsem na to jak v něm vypnout výplň (infill?), tak abych získal G-code pouze pro slupku nebo skořápku nebo jak to napsat.

Snad jsem to popsal alespoň trochu srozumitelně, děkuji za rady.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 13, 2014 04:33PM
Infill se vypne pokud se nastaví na 0 winking smiley
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 13, 2014 05:51PM
Uz jsem se to dozvedel na IRC, ale dik.

+ Mam 2. dotaz, ale asi to nepude, potreboval bych, aby ve všech vrstvach byl stejny pocet bodů, tak aby byla délka výsledného zvuku stejná pro všechny vrstvy. je to možné?

Edited 1 time(s). Last edit at 04/13/2014 05:52PM by Dlaha.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 09:24AM
jak to myslis stejny pocet bodu? Stejny pocet gcode prikazu na pohyb? pokud ano, tak je to dle meho nerealne.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 09:32AM
ano presne tak jak pises, teoreticky ani ztrata kvality by mi az tak moc nevadila, kdyz by bylo třeba fixně 1000 přikazu na vrstvu
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 09:43AM
ac podobne omezeni dava smysl pro ten osciloskop, tak u generovani gcodu absolutne ne. Kazda vrstva muzu byt naprosto jina, oblouk v jedne vrstve te muze stat 1000kroku, rovna cara v jine vrstve dva.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 09:54AM
Toho jsem si vedom, jen se ptam jestli nekoho nenapada jak to "osidit".
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 10:31AM
maximalne me napada pouzivat hodne jednoduche predmety, kvuli omezeni poctu kroku, nasledne by mohlo jit udelat parser g-codu, ktery by si vzal vrstvu s nejmensim poctem kroku a nasledne algorytmus, ktery by vypostel kroky u tech co maji kroku vice. Tech pristupu tam muze byt vice, napr merit deltu vzdalenosti (realnou vzdalenost dvou-tri bodu mezi dvemi-tremi kroky) a pokud je mensi nez X, tak jeden vypustit. Otazka je, jestli to stoji za to.
Ma to nejake vyuziti mimo "animace" na osciloskopu?
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 01:02PM
No mam v planu potom fotit ten osciloskop na dlouhy cas a hybat s nim dopredu a dozadu stejne rychle jako je prubeh te animace, aby se na vysledne fotce zobrazil zpet 3D objekt (maturitni prace), mam uz nekolik zpusobu jak bych to mohl udelat, ale postupne odpadava jeden po druhem stejne jako ted slic3r.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 14, 2014 01:04PM
este me napadlo proste udelat model, ktery ma po jedne ose vsude stejny pocet vertexu, ale to se mi moc nelibi
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 15, 2014 12:51AM
Řekl bych, že vymýšlíš zbytečný, v praxi nijak nepoužitelný věci.

Napiš si v nějakým vyšším programovacím jazyce nějakej interpret kódu. Ve sliceru vyhodíš infill, vnější hranu dáš jen jednu. Ten soubor s g-codem proženeš tím softem, který odstraní i případné vnitřní objekty (Pokud to budeš chtít samozřejmě, já osobně to celý nějak nechápu). Vnější ohraničení si rozdělíš na jednotlivé přímky, u kterých budeš znát jejich délku. Potom si musíš určit určitý počet bodů, které budeš používat. Když si vemeš 4 body, tak to máš akorát na čtverec, atd... V případě, že chceš například 10 000 bodů, tak si určíš konce těch přímek (Jeden bod je konec + začátek), ty body napevno umístíš a body, co ti do těch 10 000 zbudou prostě náhodně položíš na ty přímky.

Já jen moc nevím, proč tam chceš konstantní počet bodů. Prostě ten g-code převedeš na audio, zapojíš na osciloskop ty dva kanály, spustíš to s nastavením single a s pevnou dobou snímání. Pokud to bude kratší - nevadí, stejně tam budou samý nuly. Pokud to bude delší - tvůj problém, měl sis to nastavit hned na začátku. Velikosti napětí budou přece dycky stejný bez ohledu na počet bodů...

Druhá možnost ještě je to udělat tak, že si určíš nějaký rozoptyl... A pak buď půlku bodů odebereš, nebo jich půlku přidáš. To by byl algoritmus na 5 řádků + fopen a samotný parser na data...
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 15, 2014 04:41AM
Tomu co piseš, jsem se právě chtěl vyhnout, pokud bych si to měl psát sám, tak je mnoho jednodušších způsobů jak to napsat (export do svg, a následné načtení do processingu a uprava pomocí geomerative knihovny).
Ale dik moc, jen jsem chtěl vědět jestli to nějak nejde přímo ve slic3ru nebo necem podobnem.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 15, 2014 04:59AM
Počet bodů se odvíjí od složitosti objektu... Bohužel s tím nejde nic udělat standartním způsobem.

Edited 1 time(s). Last edit at 04/15/2014 04:59AM by FBITuco.
Anonymous User
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 16, 2014 07:06PM
ja nad tim podumal a slo by to ;-) nazval bych to jakousi 3d optimalizaci ;-) slo by udelat soft kterej veme jeden kod , a optimalizaci krivek dosahne
pozadovanyho poctu bodu ve vrstve ;-) ale bude to z programatorskycho hlediska docela pakarna ;-)

ale zaklad bych videl vtom ze algoritmus v kazde vrstve vyhleda nejblizsi 2 body a slouci je, tak bude pokracovat do doby
nez bude dosazen pozadovany pocet ;-) !
to jednak povede k tizenemu vysledku, ale hlavne to zajisti i minimalni moznou degradaci obektu ;-)

podle me by to slo, ale jen muj skromny nazor ;-) pisu ted 5 projektu najednou, tak to po me hlavne nechtejte :-D
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 18, 2014 03:37AM
pokud uz by jsi si s tim chtel davit praci, tak doporucuji nejake algoritmy z oblasti statistiky, kde se vylucuji prvky, potazmo by mozna slo pouzit neco z algoritmu pocitacove grafiky.
Re: Zobrazení G-codu na Osciloskopu
April 18, 2014 04:59AM
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login