Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Zajímavé materiály

Posted by majkl 
Zajímavé materiály
November 21, 2013 06:31PM
Jaký jste zkoušeli materiály? Zkušenosti?

Chystám se na Laybrick, Nylon a PETT (t glase).

Edited 2 time(s). Last edit at 11/22/2013 02:09PM by majkl.
Laywoo-D3
November 22, 2013 02:09PM
Já mám ozkoušenej Laywoo-D3 vypadá to moc pěkně, pomocí teploty jde měnit barva, my jí měnili spíš rychlostí tisku. Existuje na to i plugin do Cury, kterej jde použít i samostatně - doplní do G náhodné teploty, aby tak dosáhnul gradientu.







Tiskli jsme 60mm/s tryskou 0.6mm. Nejsou to nijak super obrázky a ty modely už nemám, příště zkusím lepší.
.

Edited 2 time(s). Last edit at 11/22/2013 02:13PM by majkl.
Attachments:
open | download - Picture 12.jpg (59.1 KB)
Rubber
November 22, 2013 02:09PM
Gumovej materiál od Italů:

[3dprintingindustry.com]
Re: Zajímavé materiály
November 22, 2013 02:59PM
mam doma tenhle, jeste sem netestoval, ale az budu tak nak spokojen s nastavenim, tak zkusim...

premyslim jak moc hrozi u toho ucpani trysky... udajne maj tam bejt i drobne casti dreva, ktere prave zabarvujou podle teploty. jestli to tatk je nevim, ale mohlo by to pekne i ucpat.

jeste sem ten matros moc nestudoval, ale cemu se to blizi nejvic? ABS, PLA???

ale takhle na tech foto to vypada pekne smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
re: Laywoo-D3
November 22, 2013 05:50PM
Tiskli jsme to tryskou 0.6, menší trysky by se ucpat mohly. Je to podobnější PLA, smršťuje se ještě míň.

Ty kousky dřeva tam fakt jsou. Je to myslím že PLA promíchaný s jemnejma pilinama. Někde jsem četl, že to docela trik to smíchat (srovnávali to s přípravou majonézy)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/23/2013 07:36AM by majkl.
Nylon, PETT
November 23, 2013 06:55AM
Zkoušeli jste tisknout Nylonem? Našel jsem materiál na kterej doporučujou tisknout, je to Granolite. Což jestli chápu správně je Bakelit. Takže jdu na vrakáč koupit Trabanta smiling smiley
Laywoo-D3 fotky
December 02, 2013 05:00PM
1mm nozzle, layer height 0.2mm a 0.3mm, rychlost 120mm/s a míň.






Je to peklo s retrakcema, nejlepší tisk je když extrudér neustále plynule jede, tj. akcelerace a jerk na max.

Není potřeba heatbed, nesmršťuje se (asi jo, ale neznatelně), po tisku je to takové měkké. Vzhled není úplně dřevěný, špíš jako kartón. Dá se šmirglovat, řezat.

Při tisku je potřeba dávat bacha nacestu filamentu, hodně rád praská Změnou teploty jde měnit barvu, jde to i rychlostí tisku, pak je rozdíl víc znát, ale se změnou rychlosti se mění i roztažnost materiálu.

Je potřeba tryska větší než 0.5, 1mm je mazec, ale o to rychleji to tiskne.

Je to materiál spíš pro radost a vzhled, než užitek. U tisku je dobrý bejt (pro hraní si s rychlostí a teplotou).

Existuje pluin do Cury, který mění náhodně teplotu, aby bylo dosaženo barevného přechodu.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/02/2013 05:00PM by majkl.
Nylon
December 06, 2013 08:35AM
Zkoušel jsem Nylon 618. Teplota 250, při 260 už není tak hezkej povrch, je matnější, s minibublinkama, nejpíš už se v tom něco vaří smiling smiley

Je trochu kluzkej, chce to mít v pořádku podávací kolečko a přítlak. Nám to klaplo na první pokus.

Heatbed vypnutej. Na sklo se sprayem bez šance, na ABS juice to samý. Zkoušel jsem FR4 (plošňák bez mědi), nejprve ošmirlovanej - to se chytlo někde. Pak jsem ho vzal drátěným kartáčem - o dost lepší, ale stejně po 5mm se to celé odlepilo.

Tak jsem vzal A4ku papír z tiskárny, přilepil oboustrannou páskou a drží to skvěle. Po tisku se odrthne jen malinká vrstva papíru, na stejné místo jsem už víc jak 5x vytisknul ten samej model. Chci zkusit přilepit látku na sklo pomocí ABS juice.

Jinak je to supr materiál, vůbec to nesmrdí.

Vlevo je vyšší teplotou, vpravo tou správnou. Při vyšší teplotě je matnější a je viditelné zvlnění.



V předu je T-glass, vlevo je PLA bílé (má růžovej spodek, ze zbytků ABS), v pravo je Nylon a úplně vzadu je Nylon vyšší teplotou.


Edited 2 time(s). Last edit at 12/07/2013 03:16AM by majkl.
T-glase (PETT)
December 06, 2013 08:40AM
Další zajímavej materiál. Hodně průhlednej, určenej pro vedení světla a designový věci. Chová se podobně Nylonu, teplota 210C, heatbed 0, tisknu na papír. Rychlost jen 15mm/s víc z toho vytlačit nejde.

Krom rychlosti výrobce doporučuje tisknout větší vrstvy, aby byl materiál co nejprůhlednější - menší vrstvy povrch zmatňují. Takže doporučuje zmást slicer, nastavit mu větší trysku než reálně máme a tisknout vysoký vrstvy.

Teď tisknu tryskou 0.3mm, nastavil jsem v Cuře že je 0.5 a tisknu vrstvu 0.4mm, změnil jsem flow na 130% (M221 S130). A vypadá to o hodně průhlednější než původní nastavení tryska 0.3, vrstva 0.2mm.

Musel jsem přitáhnout pružinky na extrudéru. Jak se jednou proklouzne, je po tisku. Ten materiál je takovej houževnatej, jak se zastaví, šroub ho okamžitě ohobluje a je po extrudování.



Spodní půlka je vyšší teplotou - 230C

Je to ale špatně vytisknuté, aby to dopadlo krásně - což je účel tohodle drátu, je potřeba tisknout co nejvyšší vrstvy.

Edited 8 time(s). Last edit at 12/09/2013 06:48PM by majkl.
RUBBER
December 06, 2013 09:00AM
Dorazil mi gumovej materiál. Tiskne se s ním jako s ABS.


Na laku na vlasy nechtěl držet ani za boha. Na ABS juice v pohodě.

Tisknul jsem rychlostí 30mm/s, 0.3mm tryska, 0,2mm vrstva. Když jsem jel rychleji, tak se nestíhal materiál natavit a vylezl z extrudéru jinudy. Model se dá vlastně úplně zmuchlat a vrátí se do původní podoby. Zkusím nějakej složitějí model s retrakcema a bridgema, pak to asi začne bejt zajímavý.
Re: RUBBER
December 06, 2013 09:53AM
vypada to dobre, nahod pls nejake fotky nylonu, t-glass a pripadne video co umi ta guma winking smiley
Re: Zajímavé materiály
December 07, 2013 03:42AM
Video s gumou: [www.youtube.com]
Re: Nylon
December 07, 2013 12:47PM
Ten nylon dobre drzi na necem, co obsahuje celuozu. V cechach bych zkusil sehnat Kartit (pertinax) (http://www.rempo.cz/oddeleni/106/Kartit-(Pertinax)---tvrzeny-papir.aspx) ... A mozna by stalo za pokus pouzit preklizku ...

Edited 1 time(s). Last edit at 12/08/2013 03:06AM by majkl.
Re: Nylon
December 08, 2013 03:06AM
Díky za tip. Zkusím.
Re: Zajímavé materiály
December 10, 2013 04:05AM
Na videu z Maker Faire v NY Matt Stultz popisuje zajímavé materiály. Nejvíce mne asi zaujalo to ABS s příměsí uhlíku. Je to vodivé! Třeba na reprapu půjdou brzy tisknout i obvody. Zatím ještě ve stadiu univerzitního projektu. Uvidíme.
[www.youtube.com]

Edited 1 time(s). Last edit at 12/10/2013 04:06AM by qetak.


THVS [www.thingiverse.com] FB [www.facebook.com] TWTR [www.twitter.com]
Re: Zajímavé materiály
December 10, 2013 06:48AM
Hezky. Našel jsem k tomu tohle: [www.gizmag.com]


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Zajímavé materiály
December 10, 2013 10:19AM
Vypadá to, že to už i někdo prodává - ABS | 1.75mm | 0.25lb | $19.95
[www.youtube.com]

[www.makergeeks.com]

Tady je za $40 za 1kg. V komentáři uvádí, že to ještě tak dobře vodivé není, že to má vysoký odpor. Resistance 10^4 Ohms/cm
[www.repraper.com]
[forums.reprap.org]


THVS [www.thingiverse.com] FB [www.facebook.com] TWTR [www.twitter.com]
Re: Zajímavé materiály
December 10, 2013 10:25AM
A tady je celý paper "A Simple, Low-Cost Conductive Composite Material for 3D Printing of Electronic Sensors"
[www.plosone.org]

Vypadá to, že časem by vytisknuté předměty mohly být inteligentní :-)


THVS [www.thingiverse.com] FB [www.facebook.com] TWTR [www.twitter.com]
Re: Zajímavé materiály
December 10, 2013 10:35AM
Potenciometr, který někdo vytisknul z vodivého ABS
[www.thingiverse.com]
[www.youtube.com]

Edited 1 time(s). Last edit at 12/10/2013 10:38AM by qetak.


THVS [www.thingiverse.com] FB [www.facebook.com] TWTR [www.twitter.com]
Laybrick
December 11, 2013 05:06PM
TIskne se na studenou podložku, my používáme sklo a lak na vlasy, ale věřím, že by to chytlo i jen na sklo. Drží super, nekroutí se. Teplota 160C - 210C, čím větší teplota, tím hrubší povrch.

Oproti PLA jsme ho tiskli na poloviční rychlost, tj. cca 60mm/s, 0.2mm vrstva, 0.35mm tryska



Do kalíšku jsem před hodinou nalil vodu a zatím neteče.

Je to překvapivě pružný materiál, možná časem podobně jako Laywoo-D3 získá na tvrdosti.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/11/2013 05:08PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Laybrick
December 13, 2013 06:14AM


Myslím, že na to pořád moc spěchám (90mm/s, 0,2mm vrstva, 0,35mm tryska), určitě to vyleze líp, když zpomalím.

Edited 2 time(s). Last edit at 12/13/2013 04:50PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: T-glase (PETT)
December 13, 2013 04:42PM
Zkusil jsem tu doporučenou větší trysku. Dal jsem rovnou 1mm měděnou a tisknul 0,85mm vrstvu. Vypadá to fakt pěkně, tiskne se to ukrutně rychle.



Edited 1 time(s). Last edit at 12/13/2013 04:51PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: T-glase (PETT)
December 13, 2013 05:21PM
tak to je krutoprisny!!! smiling smiley

ten pett vypada hodne dobre smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: T-glase (PETT)
December 15, 2013 07:35AM
jo vypadá fakt luxusně. Ve spojení s tlustou tryskou a velikou vrstvou to dělá super optický efekty. A je to hodně tvrdej materiál. Nevýhodou je, že je to celkem drahej materiál (ale mám na cestě levnější vzorek PETG). Další renonc je, že materiál nebyl kruhovej a nevešel se nám do heatbrake (byl až 2,13mm širokej). Majitel se omlouval, že sáhnul po špatné dávce. Tak jsme si "zničlili"/zvětšili jeden heatbrake a chladič, aby prolezl.


3draty.cz - celokovový hotend
Nylonová struna pro sekačku
December 25, 2013 04:17PM
V Globusu na Čerňáku jsme koupili 1.6mm žlutou nylonovou strunu pro sekačku.

Chytá se na papír bez heatbedu,

Je měkčí než Nylon od Taulmana. Taví se při cca 220C. Začali jsme na 260C a to je evidentně moc. Nylon se přepaloval, pěkně to smrdělo.

Materiál je to zajímavej, pevnej, pružnej.

A to nejlepší, stojí to pár korun. 100m, průměr 3mm stojí 439,-

Na cestě mám ještě jinej vzorek Nylonu, ale zatim sekačka vede.


3draty.cz - celokovový hotend
PETG
February 20, 2014 01:17PM
Právě jsem si přivezl spoustu materiálů na testování (PVA, HIPS, PA, POM, PC, PETG).

PETG chce oproti T-Glass (PETT) vyšší teplotu tiskneme na 230C (PETT chtěl 210C). Průhledný je to stejně, ještě to zkusím rozbít a zjistit jak je to s pevností. Fotku dodám.


3draty.cz - celokovový hotend
PC
February 20, 2014 02:23PM
Polykarbonát, 60mm/s, 0.4mm tryska, teplota 280C


3draty.cz - celokovový hotend
PETG
March 30, 2014 08:42PM
1.6mm tryska, rychlost 20mm/s, teplota 220C, výška vrstvy 1.6mm, ve sliceru nastavená tryska na 1.8mm


Edited 1 time(s). Last edit at 03/30/2014 08:43PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
dan
Re: RUBBER
April 04, 2014 02:19AM
Zkousel jsem tisk z jakehosi pruzneho 1,75mm materialu (co tu mam ve vzorkach), asi neco jako vyse majkl, ovsem moc se mi nedari. Muzete mi nekdo, komu to jde popsat provedeni extruderu? Zajima me hlavne:

- pouzity HE + velikost trysky
- delka vedeni filamentu mezi HE a nejakou tou zubatkou
- prumer vedeni z bodu vyse
- vsdalenost mezi vstupem HE a extruderem
- vzdalenost mezi posuvem filamentu a vstupem do extruderu, popripade jeho provedeni

Zkousim to na DS HE s prumerem trysky 1,75/0,5mm

Upravil jsem u extruderu vedeni filamentu tak, ze mam cca 0,5mm mezi vstupem do extruderu a zubatici posuvu/pritlacnym loziskem.
Posuv se mi i pri 10mm/s zastavi pokazde po jine dobe. Vetsinou dojde k prvotnimu zaseknuti/zezmoulani v miste zahloubeni vstubu do DS HE, kde je mezi extruderem a spodkem toho zahloubeni (tzn v miste, kde uz ma kanal v chladici tu spravnou sirku, okolo 2mm) v podstate rozsireni kanalu filamentu. Nasledne se pak filament protlaci i tou 0,5mm mezerou pod posuvem filamentu.

Dik za nejaky namet smiling smiley
Prosim o prispevky od tech, kteri maji nejakou zkusenost s tiskem z techto materialu. Neprispivejte ti, kteri pisete nic nerikajici, nevypovidajici, ci propagacni prispevky svych produktu grinning smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 04/04/2014 02:20AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zajímavé materiály
April 04, 2014 04:12AM
Ahoj,
cca před 6 měsíci jsem zkoušel totéž.
- J-Head MKIV hotend (PEEK) 0.4mm, vlákno 1.75mm
- ? 0.5mm (nejmíň co to šlo) mezi vedením a MK7 Drive Gear upraveného zhruba tohohle extruderu
- průměr vedení 2mm v ABS
- vzdálenost mezi vstupem HE a Drive Gear cca 7.5mm

Něco jsem vytisknul (fotky můžu poslat PM), ale většinou mi stejně vlákno vylezlo tou škvírkou jako Tobě, a to i při nízkých rychlostech.
Můj závěr byl: chtělo by to větší trysku (menší odpor), takže tisk jenom větších věcí, nebo nějakej úplně jinej systém podávání. Od té doby už jsem to nezkoušel.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login