Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Chladenie Hotend-u

Posted by Tono 
Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:45AM
Zdravím všetkých.

Aký máte názor, skúsenosti s chladením hotendu. Viem, to čo sa zohrieva, by trebalo chladiť...predlži sa životnosť.

Na druhej strane, niekedy mi praskajú výrobky a myslím si, že je to tým prúdením vzduchu od ventilátora na chladenie. Používam ABS, teploty 230 C a 105 C. Stále mám pocit že tam mám veľké prúdenie vzduchu a to zapríčiňuje to popraskanie.

Uvažujem celú tlačiareň (i3) uzavrieť, myslel som z nejakého plexi urobiť len také "akvárium" a vždy pri tlačení zakryjem tlačiareň a nedostane sa "chladný" vzduch z okolia.

Tak poraďte...chladiť hotend, či nechladiť...alebo chladiť a zakryť tlačiareň...?
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:55AM
To praskani bude zapricineno deformaci ABS vlivem rozdilne teploty na spodu velkeho dilu a nahore. Spodni je studenejsi a horni kdyz tisknes tak je horky, takze se to ohne a praskne. Myslim ze uzavrit to do nejakeho kontejneru by mohlo pomoci, vice se srovna teplota a nebude dochazet k tomu ohybu.
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 06:53AM
zaboxovani tiskarny rozhodne neni spatny napad. Otazka, ale je, jestli to neni jit na mouchu kanonem. Ktery se navic nemusi trefit. Zkousel jsi zakladni veci co se tyka prace s abs? vyladeni teploty bedu, zmena struny atd.?
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 07:34AM
Myslím, že s materiálom to nebude mat (???) nič spoločné. Skúšal som rôzne nastavovania. Možno sa ale mýlim. Ale napr. tlačím jeden predmet, v rôznych farbách a stále mi to praskne vždy na tom jednom mieste. V miestnosti mám všetko pozatvárané, nie je žiadny prievan, žiedne prúdenie vzduchu...celkom vyrovnaná teplota.

Ja stále podozrievam ten ventilátor, že on mi to tam nejak ochladzuje. Najradšej by som ho odstavil...ale...predsa si zas myslím, že by ten hotend trebalo chladiť...či nie ?

Ináč po rôznych pokusoch s materiálmi, objavil som www.at3d.cz a zatiaľ sa mi zdá, že je to veľmi kvalitný materiál a aj cenu majú veľmi dobrú. Ale to budem vedieť po čase, po viacerých skúškach. Neviem ako kto má s ich materiálmi skúsenosti.
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 09:04AM
Zkus ho odstavit a zkontrolovat gcode
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 02:28PM
Tak a vyriešené...potvrdilo sa mi, čo som tušil.
Odpojil som ventilátor.
Tlačiareň som provizorne obložil veľkými knihami a výrobok je 100 percentný smiling smiley
Človek sa stále učí...
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 03:30PM
muzes sem dat fotku v jake pozici jsi mel ventilator na hotendu vuci tiskarne ? Diky
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 04:07PM
ktery vetrak ti foukal na vyrobek? ten co chladi HE nebo pod trysku?
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 04:25PM
take by me to prave zajimalo. Nejlepsi by byla fotka.
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:12PM
Predtým som mal ventilátor upevnený len takým spôsobom, ale to sa mi nepáčilo, lebo vzduch víril dosť na široko.
Prvé foto.

No a potom som si vytlačil druhý a ten už smeroval lepšie na rebrá hotendu...ale ako sa ukázalo, ani to nebolo v poriadku.
Druhé foto.

Len stále mi nie je jasné, či ho treba chladiť, alebo netreba. Ako to máte vy ?
Attachments:
open | download - 1.jpg (224.1 KB)
open | download - 2.jpg (265.7 KB)
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:16PM
vypada to, ze je to peekovy HE, ten by se chladit nemusel, ale zalezi na tom co doporucuje vyrobce a co ma odzkouseneho.
Co se urcite chladi, tak jsou celokovove HE.
Kdyz uz chladic, tak to chce mit vytisknuty drzak, aby proud vzduchu smeroval na zebra a pak skrz ne pryc.
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:20PM
Ahoj. Zalezi z ceho mas udelany hotend ? To je peak ?

Ja mam hotend kovovy a ten se chladit musi, jinak dojde k nataveni materialu uvnitr heatbreaku.

Majitele kovovych hotendu, jak mate ventilator uchycen vy ? Ja pomoci tohoto: [www.thingiverse.com]

Nedochazi u vas k nezadoucimu proudeni vzduchu ?
Re: Chladenie Hotend-u
March 02, 2014 05:43PM
Hotend mám JHead tento.

Držiak na ventilátory som stiahol tu.

Ináč, tak isto dobre nechápem prečo by mal byť aj druhý ventilátor, ktorý fúka dole...čo to má vôbec za význam ?
Re: Chladenie Hotend-u
March 03, 2014 03:18AM
foukani dolu je dobre treba kdyz tisknes dlouhe mosty, vlakno ti v podstate tuhne ihned ve vzduch a preklenes tak i velke vzdalenosti. Na mosty je to dobre, ale jinak mi to ochlazovalo tisknuty dil a ten se pote kroutil.
Re: Chladenie Hotend-u
March 03, 2014 03:53AM
je to taky potreba pri tisku malych casti. Material totiz nestihne zatuhnout a tim padem se deformuje pri tisku
Re: Chladenie Hotend-u
March 03, 2014 04:42AM
Dakujem...zas som sa nieco uzitocne dozvedel.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login