Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy

Posted by pinkpiggy 
Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 11, 2016 06:47PM
Ahoj panove/damove zabyvajici se 3d tiskarnama.

Jsem ukecanej, tak se omlouvam za zbytecnou "omacku" okolo (pokusim se to alespon hezky naformatovat, at se na to alespon hezky kouka, takze carama jsou oddeleny jednotlive casti textu, teckama vety, carkama souveti a nejdulezitejsi veci jsou zvyrazneny tucne). Zaroven jsem extra extrovertni povaha, jedouci jako fretka, po vypite 4te kave (neberu drogy, jsem takovy od prirody). Kazdopadne, po zhruba 2 letech, co jsem poprve cetl o 3d tiskarne jsem se konecne rozhodl k tomu, ze ji nutne potrebuju a neobejdu se bez ni a pokud jsem ji nemel vcera, je pozde a umru.

Po dlouhem a dlouhem a dlouhem cteni a hledani, kdy jsem jako naprosty amater byl rozhodnut pro Prusu i3, zmenil nazor a s nejvetsi pravdepodobnosti pujdu cestou rebel/rebelix. OVSEM, jakozto spravny student prumyslovky a nasledne CVUTu, kde jsem absolutne nedaval pozor a venoval se povetsinou spanku je pro me elektronika skoro i sproste slovo (ackoliv me bavi pajet!). Nikdy jsem s nejakym arduinem a podobnyma vecma nepracoval a naposledy kdyz jsem zhruba pred temi 8mi lety programoval 8051 vim, ze jsem skoncil asi 3 tydny na psychiatrii (potom se zjistilo, ze jsem od prirody dement a assembler s tim nema nic spolecneho).

Kazdopadne, tedy. Prvnotne padla volba na Prusu i3, jakozto asi nejvic "medializovanou" tiskarnu (nebo mozna prvni vysledek na googlu). V neprebernem mnozstvi fakt nejsem schopen najit neco kloudneho jineho a prusa ma relativne peknou specifikaci na jeho webu smiling smiley - pro me amatersky pochopitelnou. Zaroven nabizi i "levnejsi" formu "diy" stavebnice, kde je ovsem (udajne) vsechno popsany i pro blba jako jsem ja. A jelikoz je 3d tiskarna draha sranda a ja radeji davam penize do jinych veci (pro me dulezitejsich veci, treba auto grinning smiley), cena i3 je relativne uchazejici a forma "diy" je jeste levnejsi. Ale jakozto extra velky setrilek jsem si rekl, ze zkusim "stesti" a budu koukat po bazarovych strojich (treba si to nekdo koupil, zjistil ze ma alergii na plast a bude prodavat samotnou stavebnici). Zhrozil jsem se, kdyz jsem zjistil, ze sice je plno inzeratu "Prusa i3", ale ani jedna nevypada jako na obrazku na webu prusi. Nuze, hledal jsem dal a dal a narazil jsem na tohle forum a zde na zajimavou diskusi: [forums.reprap.org]

To me privedlo k znovucteni zakladu, co vubec je dulezite/neni, jak to funguje, atd. Uz vim, ze tryska "tryská" a ty prapodivny vyjevy z jineho sveta (takovy ty zvlastne sroubovita brcka) slouzi pro posun motorku. Zaroven vim, ze filament neslouzi na pleteni a ani strykovani a ze abych udelal 3d vytisk, nepotrebuju plastovou desku o rozmerech 5x2m roztavovat v troube a za pomoci horkovzdusky. Nuze, v prispevku (viz vyse) jsem nalezl zajimavou nadavku "rebel" a "rebelix" (nekde jsem jeste nasel reckeho boha more - "poseidona" a dekuju za diskusi vyse, kde jsem se docetl, ze je to marketingovy klam). Kazdopadne, stale jsem byl rozhodnut pro (pro me) nejjednodussi cestu - stavebnici Prusa i3. Po zjisteni, ze ovsem vibruje a klepe se, docela z toho mam strach (mam vysoky tep a obcas z toho mam klepavku, nepotrebuju, abych v pripade vhodneho zdravotniho stavu chytal klepavku jeste z tiskarny). Tudiz, zacal jsem hledat a hledat a hledat (v ramci toho prispevku) a narazil jsem na specifikace "rebelixe" (rebela bohuzel ne). Nuze, kladne hodnoceni a doporuceni me dohnalo k zaveru, ze mozna budu muset obetovat trosku sveho ega a asi 14dni vaseho casu, nez tohle doctete a zeptat se na to, co me tizi a nemohu z toho usnout (uz se vazne dostavam k tematu, jsme asi v 1/193-tine prispevku):



u rebela si nejsem jist, jestli jsem sehnal vsechny spravne specifikace, kazdopadne shrnu-li to:

specifikace rebel ii / rebelix x2 / i3
- vsechny 3 tiskarny maji prumer trysky 0.4mm
- vsechny 3 tiskarny maji prumer struny 1.75mm

rychlost tisku:
rebel ii max 250mm/s, min 60mm/s (+++)
rebelix x2 NENALEZENO (?)
i3 max 200mm/s, min NENALEZENO (++)

tiskova plocha
- rebel ii 190x190x180mm (+)
- rebelix x2 195x195x200mm (++)
- i3 200x200x200mm (+++)

vyska vrstvy
- rebel ii 0.0006mm? (zda se mi jako nesmysl)
- rebelix x2 NENALEZENO
- i3 0.05mm (++)

velikost kroku x/y
- rebel ii 0.006? (zda se mi jako nesmysl)
- rebelix x2 NENALEZENO
- i3 0.01mm (++)

ackoliv dle toho, co jsem nalezl, i tak i3 vychazi "nejlip" (pokud jsou udaje u rebelu spravne, mozna je presnejsi, ale 1cm rozdil na plose uz se mi zda docela dost.. chci tisknout dost casto vetsi objekty, takze budu muset napojovat), Kazdopadne i tak me NEJAK zahadne tahne ten rebelix (ackoliv od pana zahradnika sleduju jeho videa na youtube a zda se mi jako fajn clovek). Dle diskuse v prispevku (viz vyse) mi vsak prijde, ze rebel ii nebo rebelix x2 je uplne to same (az na tu tiskovou plochu co jsem nalezl) a az na nejake uchyceni remenicek, termistoru, hlazenky a dalsich x-tisic veci, kterym stejne nerozumim.



Kazdopadne, muj "profil":
- NUTNOST, aby tiskarna (+ software) bezel na MACu... Mam doma jen hackintosh + macbook a ackoliv mam na stolaku dualboot, na windowsy se zbytecne nechci preskakovat
- tisk z ABS a PLA (dalsi materialy jsou vyhodou, ale asi ne uplne tak nutnosti)
- MYSLIM si, ze nevyuziji dvojitou tryskovaci trysku (jsem skromny a staci mi asi jedna smiling smiley )
- pozaduji co nejpresnejsi tiskarnu (radeji si pockam 8hodin na kvalitni vytisk, nez to mit co nejrychleji kostrbaty, zubaty a ja nevim co vsechno, ackoliv prvotni prototypy bych rad rychle a mohou byt v horsi kvalite - tedy i rychleji tisknute)
- nektere vyrobky chci POUZIVAT (prevazne dily do auta - zadne drzaky, ale funkcni viditelne prvky - tlacitka, zasuvky, atp. - chci teda aby to mohlo vypadat fakt pekne)
- co nejlevnejsi (jo, chapu, tady mozna narazim a nejde to uplne tak zajistit mozna)
- co nejblbuvzdornejsi (to se mi libi u prusi, prijde krabice s navodem, nemusim TEORETICKY nic nikde hledat, sestavim a tisknu - asi si to predstavuji jak hurvinek valku)
- co nejvetsi vytisky s moznosti "napojeni" (nedela mi vsak problem nasledne slepeni dilu pro vyrobu prototypu a nasledne odliti sadroveho negativu napriklad a vylaminovani, vyliti, atp.)
- co nejmene shaneni (nechavat si vyrobit dily, atp...... idealni stav je koupit komplet stavebnici, kterou si sestavim jako od prusi a nebudu muset resit, kde sehnat nejaky mimozemsky material jako hlinik a nechavat ho vyrezat, atp.)
- co nejlepsi "podpora" (ve forme, ze vas tu budu otravovat na foru, soukromyma zpravama, na facebooku, budu vas stalkovat, posilat vam dopisy, popripade antrax pokud mi neodpovite)

nekoukam tedy po necem, co si nejak "ultra-huste-cool-krutoprisne" upravim a vytvorim z toho intergalakticky stit pro ochranu evropy proti severo-korejskym raketam zeme-zeme. Koukam po co nejlepsim (dle mych priorit) zakladnim setu, ktery idealne objednam jako stavebnici (se VSEMY dily! maximalne na 2x-3x) a bude to stat co nejmene zlatacku.



Jestli pro vas pusobim jako idiot, bude to tim, ze to tak je, ale zaroven nemam zadny problem s modelovanim ve 3Dcku a ovladam na velmi slusne urovni softwary od ruznych cadu a sketchupu pres blender po mayu. Zaroven jsem kutil (tim, takze vetsinou kdyz delam jednu vec, dalsich 10 rozbiju, ale bavi me to!). Prosim, pri radach ovsem co nejmene "odbornosti" a nadavek. Vazne netusim, jak bych nahraval firmware do arduina a jsem trosku "pomalejsi" a radeji se 100x zeptam a udelam ze sebe vola jeste vetsiho (ackoliv i diky tomu, ze mi kamarad musel na stredni jako idiotovi vysvetlit 2d pole na ctvereckovanym papiru, tezil jsem z toho az na vysku, kde jsem patril mezi ty zdatnejsi programatory).

Tedy, co vybrat?



Druha cast dotazu se tyka dalsiho vysvetleni. Existuje rebel I, rebel II a docetl jsem se (nadpis sekce na rebelove.org) o rebel III. Existuje uz? Nebo je to jen nejaka dalsi "home-made" uprava a vylepseni 2ky? Nebo "oficialni" verze?
To same me zajima u rebelixe. Nejnovejsi je - pochopil-li jsem spravne - rebelix x2, nebo uz existuje rebelix x3?



Poslednim dotazem a prosbou jest:
Nejvice jsem naklonen rebelixovi (nevim proc), pote rebelovi, nasledne pak tomu prusovi (pokud to bude nejjednodussi varianta, asi pujdu do nej). Ovsem, pokud by nebylo mozne splnit predpoklad "objednat nejlepe najednou vse, v nejake krabici zabalene vse co potrebuji", byl by tu nekdo, kdo by mi mohl poradit (ackoliv to bude na bambilionu jinych for, tady v prispevcich, atd. ale je to pro me vazne narocne na pochopeni - dekuji za soucit a porozumneni), co vse objednat, pomoci mi s tim a mit dostatecne velkou trpelivost se mnou, atd.? Jsem kdyztak z Prahy, nekam dojet, poklabosit, atp. mi nedela problem a budu jen rad.



Dekuju moc za vsechny rady, omlouvam se, ze jsem vam ubral asi 193hodin zivota, pokud me chcete nazvat dementem, preferuji (jak me nazyvaji zahranicni kamaradi) nazyvani me spise "SPECIALNI". Snad zahranicni admini (je to zahranicni web ne?) neumeji cesky a nemaji tu translator, jinak ten prispevek je zitra smazan grinning smiley - to same plati pro ceske moderatory (mejte prosim slitovani, jste ma prvni, jedina a posledni nadeje jak se venovat 3d tisku). V neposledni rade, opravdu tenhle prispevek myslim vazne a nedelam si jen legraci! (omlouvam se za nestrucnost, bohuzel to jinak neumim)

Dekuju moc za rady a pripadnou pomoc.
Preji stastny novy "den Tri kralu - Kaspar, Melichar, Baltazar " a vesely 12.unor.

EDIT: Omlouvam se za spatnou sekci, bylo by mozne presunout do sekce OBECNE? Nejak jsem se preklikl a zil jsem v domneni, ze to vkladam tam...

Edited 12 time(s). Last edit at 02/11/2016 08:48PM by pinkpiggy.
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 12, 2016 01:49AM
Stručneji. Osobně doporučuji rebelixe. Odlehčená verze rebela ii (starší verze) novější uz upravuje předchozí a připravuje na dvě trysky. A jdou na ni použít díly z i3 (na osu x)
Ale obě jsou srovnatelné v kvalite.
Rebel ii mi nesedí monolityckym vozíkem s extruderem. Rebel iii uz to resi lip.
I3 ano vibruje ten plat, ale výsledky jsou taky dobrý, tedy pokud to někdo špatně nesestaví... a ty varianty jsou na zlepšení stability.
Pokusím se to pak rozepsat, teď musím odvést dítě do školky winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 12, 2016 03:13AM
Varitanta:

[www.kryal.eu]

Je to kostka, takže pevnější než ty klasické "šibenice", pokud je pevnost to zásadní :-) Připraveno na dva extrudery, lze objednat i ve verzi s tiskovým stolkem 20 x 30 cm.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/12/2016 03:15AM by tynian.
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 12, 2016 04:43AM
peknej clanek smiling smiley

dan i jokejoke tu snad ctou jeste forum, tak necham je at se vyjadri presneji k svym ditkum. rebelixi stavim a pro rebela II sem taky par dilu postavil smiling smiley

no ad rozmery k tisku:

bed ma tiskovou plochu cca 200x200, pokud se pouzije sklo o stejnych rozmerech, tak prichytky skla uberou vesmes celkem ten centak. pak je tu rozmer hotendu a vejska trysky. takze pokud se tryska pri prvni vrstve pohybuje tesne nad sklem, tak rozmer hotendu muze ubrat dalsich pak jednotek mm, jinac by pri pohybu v krajnich polohach narazela do drzaku skla.

tudiz tech 190x190 je docela realnych, samozrejme zalezi na realizaci uchyceni skla a dalsich konstrukcnich prvku, ktere mohou prekazet.
a sklo nedoporucuju lepit nebo jinak napevno pridelavat.
a) pracuje pod vlivem tepla, takze pri pevnem upevneni muze popraskat
b) v pripade ABS a urciteho typu prilnaveho podkladu, muze objekt supiny skla vytrhat, nebo sklo roztrhat, takze se casto muze i menit
c) proste pro snadne omejvani, ocistovani vamenovani skla a i sundavani objektu je snadnejsi mit jednduchy zpusob k sundani skla

vyska: je zavisla

a) na tom cim tisknes (material)
u abs muze bejt problem tisknout vyssi a rozmernejsi objekty zvlast pokud nemas vyhrejvanou tiskovou komoru. tim jakou ma smrstivost behem vychladani a pri vyhrejvani jen od spodu, jsou rozmernejsi objekty vyzvou pro tisk v celku. treba 7cm na vejsku objekt se da tisknout, ale zalezi jakou ma vypln atd. nerikam, ze to nejde ale chce to trosku praxe a hrani si. taky z abs tisknu krabky co maj tak cca 11x13x3 cm a 2mm tlustou stenu.

b) jakej rozmer danej autor tiskarny uvedl.
zdvih dane osy nebo zdvih dane osy minus vejsku, kterou potrebuje jeste i namontovanej hotend (takze zkutecnou pracovni vejsku)???
pri 200mm vejsky se s namontavanym hotendem muzes pohybovat nekde mezi 150 - 180mm dle konstrukce vozejku (na kterej se montuje extruder s hotendem) a rozmeru hotendu

c) u rebela a rebelixe si ji muzes i zvetsit - pokud si obednas delsi profily, hlazenky a zavitove tyce pro Z osu... u I3 bys musel nechat jeste vyrezat vyssi ram. podobnym zpusobem muzes zvetsit i horizontalni plochu k tisku, jen budes muset sehnat adekvatni vyhrejvanou desku, nebo si ji udelat. plastove dily upravovat nemusis, ty jen spojuji kovove soucasti dane delky

ad presnost... no reprap neni raketovej prumysl. je to o soucastich ktere pouzijes. tudiz pokud koupis kvalitni, budes na tom lip nez s nekvalitnima. uz sem videl tiskarnu, co mela vrklajici co slo, vydavala pri normalni rychlosti zvuky jak grupac kostlivcu na plechove strese za zvuku trash metalu a pritom tiskla pomerne pekny hladky steny - rozumej tiskla uspokojive dobre.
pak je tu taky kvalita kalibrace slicovaciho programu a davkovani extruderu - tim se taky hodne ovlivni vyslednej tisk.
pak samotnej material - pokud se ti bude na nekvalitnim materialu menit hodne prumer dratu, nebudes mit ani peknej a ani "presnej" vytisk a to nemluvim o kvalite slozeni (ted bych rek, ze uz to neni zas takovej problem, jako pred par lety)
presnost je neco co ti ovlivnuje zpoustu faktoru od udrzeni kotvy rotoru uvnitr mag. pole pri mikrokrokovani po vule lozisek, pruznosti pasu, vule pouzitejch matek na zvedani Z osy, kvalite pouzite zavitovky atd.
ale da se rict, ze se da dostat pod toleranci +-0,1mm na kterekoliv tiskarne, jde jen o pouzite dily.

vyska vrstvy:
uvadel si nakejch 0,0006mm smiling smiley myslim ze se nedostanes pod 0,1mm mozna pozdeji na 0,05 (ktere vesmes uvadej profi tiskarny). zacni na 0,3mm a tim se neco naucis o zakladu a problemech tisku. tech 0,0006mm je trosku mimo a vychazi spejs jak jemne muze dana osa krokovat
taky cim nizs pujdes s vejskou vrstvy, tim vic se budou projevovat kvality daneho extruderu a hotendu - jak presne davkuje, jak presne si udelal kalibraci davkovani atd.
ono je to trosku laborovani i s prumerem trysky vhodnym pro danou vejsku vrstvy, pripadne s upravou nastaveni slicovaciho programu (generatoru prikazu pro tiskarnu, aby se danej objekt vytiskl) aby davkoval spravne mnozstvi materialu a nedochazelo k spatnemu pritlacovani vytlaceneho plastu tryskou.

rekl bych ze je to tak takhle:
0,3mm vrstva - idelani tryska 0,4mm az 0,5mm
0,2mm vrstva - 0,3mm az 0,4mm tryska
0,1mm vrstva - 0,2mm az 0,3mm tryska

ja osobne se drzim pravidla, ze prumer trysky * 0,8 = efektivny vyska vrstvy - dojde tak pri tisku k idealnimu tlaku v hotendu, vytalceni materialu a pritlaceni k predesle vrstve (zjednodusene receno za idealnich podminek)
samozrejme prumer trysky ovlivnuje nejen vejsku vrstvy, ale mnoztvi vlaken, ktere se ti vejde vedle sebe. neboli uzsi tryska je schopna tisknout i detajlneji v horizontalni rovine - nebude jen hladsi povrch jak je vice jemnych vrstev, ale je schopna tisknout i vice detajlu nedela totiz tak tluste vlakno.
samorejme to ovlivni i dobu tisku...

Velikost kroku:

udava pouzite krokovani krokoveho motoru (budic), motor, a mechanicke reseni dane osy (jakej je remen, pocet zubu na remenicce, jaka je zavitovka, je-li nakej prevod...).

pri pouziti bezneho krkokveho motoru s 200kroky na otacku:

pro X,Y se pocet kroku vetsinou pohybuje od 80 do 200 kroku na mm (dle budice krokoveho motoru a nastaveni krokovani, pasu a remenicky)

pro Z: M6 zavitovka - 3200 az 6400 kroku/mm (dle budice krokoveho motoru a nastaveni krokovani) tusim ze rebel ma M6
M5 zavitovka - 4000 az 8000 kroku/mm (dle budice krokoveho motoru a nastaveni krokovani) M5 u rebelixe a i3 (tusim, ted si nejsem jistej)
Rebel III zveda Z pomoci pasu a to z hlavy nevim jakej tam je prevod a pas

u rebela ted nevim jakou ma elektroniku (jednu dan vyvyji anevim jak je natom s funkcnosti), ale obecne pokud se pouzije i jiny vhodny budic s treba 1/128 krokovanim, dosahne se i plynulejsi chodu a jemnejsiho krokovani.
bezne se pouzivaji A4988 (1/16 krokovani) a DRV8825 (1/32 krokovani)

tyto udaje budou konkretni pro zakoupenou tiskarnu a dovis se je velmi pravdepodobne s ni. hlavne i pro potreby vlastnich uprav nastaveni firmwaru nebo jeho zmenu atd.

Rychlost:

vesmes vsechny tiskarny maj stejnou maximalku a stejnou minimalku - ovlivnuje to jak elektronika, tak mechanika a dana konstrukce...
ja osobne nejsem fanda tisku nad 120mm/s takovouhle rychlosti tisknu 0,2mm vrstvu a na kvalitu si stezovat nemuzu. 0,3mm jedu tak 60mm/s a staci to
ono cim rychleji tisknes tim vic je nutno hrat danej plast, jelikoz se nestiha dostatecne prohrat v hotendu a tim pak spojovat vrstvy na objektu.

dam ti priklad, kdy sem testoval jeden ABS material. bylo ho normalne treba vic hrat 260°C pri rychlosti 60mm/s. pri 120mm/s uz bylo treba vyhnat teplotu hotendu k 285°C
a ten, od ktereho sem ho mel k otestovani, mi rikal ze pri 150mm/s uz jej tavy kolem 300°C. samozrejme kazdej termistor malinko ukazuje jinak, ale muj hotend ma limit teploty diky termistoru kolem 305°C jinak dojde k zniceni teplotniho cidla.
samozrejme je to prehnany priklad, ale...

takze i takovej detajl ti ovlivnuje, co a jak si muzes dovolit tisknout.

u rebela nevim, ale autori rebelixu i i3 delaji workshopy, kde si to sestavis, osahas a odneses domu, ale je to otazka penez... samozrejme set ti vyjde levneji pac tam nemas toho "skolitele" smiling smiley

mam ted jednoho rebelixe postavenyho (puvodni verzi, ne X2) ale cekam na vyjadreni zajemce, pokud odrekne muzem se domluvit na ukazce a jinejch vecech smiling smiley (Praha)

ale upozornuju ze 3d tiskarna reprap, je zrout casu a casto i nervu obvzlast na zacatku smiling smiley

je fakt ze rebelix x2 tusim jeste nema kompletni navod, ale koukal sem, ze se v zasade nelisi tolik od predchudce (kterej snad jeste navod dostupnej ma - a mozna ho nekda na HDD mam stazenej) a na www autora je i zobrazen 3d model s natacenim, tak se da prinejhorsim mrknout jak X2 ma vypadat smiling smiley

mam ten dojem ze rebel je prodavan i jako sada, tusim nastrankach rebelu nebo od JRC minimalne... a zahradnik ho snad taky dodava.

snad sem nic nevynechal a omlouvam se, obcas se spatne krotim a prilis se rozepisuju a nekdy i ujizdim jinam s tematem smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 02/12/2016 04:59AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 12, 2016 07:52AM
@tynian
dekuji moc, ale tohle uz je trosku mimo moje financni moznosti, ktere jsem ochoten do toho do zacatku vlozit

@raptik
taktez dekuju strasne moc za vycerpavajici prispevek (asi o 320metru kratsi nez ten muj) - preju hodne stesti tomu, kdo tohle tema bude procitat "ze zajmu", doporucuji si vzit tak 3tydny dovolenou.

Kazdopadne, nemam co vyvracet ani nevyvracet smiling smiley dekuju za osvetleni pojmu, prave ty krokove motorky, atp. jdou uplne mimo me a vim, ze CASEM se s tim naucim, ale tedka takovehle informace hodlam vypustit z hlavy, protoze by mi to zabralo az moc prostoru v mozku (obcas si pripadam, jako ze jedu na 32kB pameti, tudiz se mi tam vejde informace o tom, ze mam vstat, najist se a jit spat grinning smiley).. Kazdopadne, spatne jsem tedy pochopil, myslel jsem ze zahradnik je dan ^^ evidetne zahradnik je "jen" fanda do 3d tiskaren smiling smiley

Ze je tiskarna zrout casu (a predpokladam do budoucna i penez grinning smiley), s tim naprosto pocitam a samozrejme necekam, ze prijdu domu, sestavim za 2hodinky jak z ikei a vytisknu novy facemodel predatora. S tim, ze si budu muset hrat s nastavenim sliceru, atp. naprosto pocitam a to si MYSLIM nebude ani problem (technicky - pocitacove jsem zdatny dost, programatorsky take a graficky snad jeste vic), verim, ze bych byl schopen si napsat nejaky vlastni G-code at uz parser, generator, nebo cokoliv jineho. Ale takovy ten "hardwarovy" pristup jde uz mimo me (firmware, programovani hradel, atp.) a proste mi muj mozek vypina a rozsviti se kontrolka "ackoliv bych rad, nemam na tohle dostatecne schopnosti" grinning smiley

Kdyz to tak ctu, stale vice se priklanim k moznosti, ze tou spravnou volbou bude rebel II nebo rebeliX x2. I cenove (co jsem koukal, tak komplet stavebnice rebel II vyjde v jrc snad na nejakych 11tisic myslim - nepletu-li se, a je tam komplet set, coz mi prijde jako naprosto top cena). U rebelixe bohuzel nemohu nikde najit zadny set a musel bych asi soucastky porizovat "postupne" a tam se obavam, ze bych narazil (ackoliv jsou vsechny vypsany v navodu, obavam se ze tady bych mel problem). Budu to brat tedka uprimne asi z toho pohledu, ktery mate nejmene radi, protoze kazdy chce vsechno a nejlepe zadarmo (a ani ja nejsem vyjimkou, bohuzel jsem se rozhodl a nadchl v dobe, kdy budu mit dost velke vydaje kvuli renovaci meho snu v podobe auta, kterych je zatracene malo a renovace vyjde na zatracene moc penez, ale kdyz bych mel s tiskarnou cekat, uz si ji neporidim - znam se grinning smiley, vzdycky kdyz se do neceho takhle rozpalim, musim to okamzite mit, jinak se k tomu uz nikdy nedokopu). Kazdopadne kdyz to budu brat teda JEN podle ceny, tak skoleni + set je sice super "marketingovy tah", ovsem ja bych jej asi ani neuvital. Chci si to sestavit, pohrat si s tim, verim, ze se pri tom naucim jak to funguje (alespon castecne), vic me to "vtahne" do deje, atd. A vyjde-li ten rebel II na nejakych 11tisic ta stavebnice, vs pocitam nejakych 16-20tisic za to skoleni, z vyse zminenych duvodu pujdu radeji do stavebnice (ackoli bych autora rad nejak financne podporil, vazim si jejich prace, atp.), ale proste ta stavebnice pro me bude zabavnejsi si myslim smiling smiley nehlede na to, "definoval" jsem si, ze do tiskarny jsem ochoten tedka vlozit max 15tisic (+-).
Takze, rebel II pro me ma jednozacnou vyhodu, ze jde sehnat komplet set z JRC, ktery i rovnou podpori tvurce (dana).
Rebelix me "nejak" (magic) pritahuje vic, asi se mi vic libi grinning smiley (jelikoz jsem profesne designer, tak na design hodne dam grinning smiley), ovsem nepovedlo se mi nalezt stavebnici, popripade kompletni cenu soucastek, jokejoke (pokud jsou jeho stranky reprap4u.cz nabizi tiskarnu+stavebnici za 20tisic. Kdyz bych se se samotnou stavebnici dostal do zhruba tech 15ti tisic (cim min tim lip, kdyz by cena byla srovnatelna s rebelem, je to jeste vetsi pecka), tak jdu jednoznacne asi do rebelixe.

Tudiz jeste jeden dotaz, do kolika se zhruba vejdu s komplet stavebnici rebelixe? (byl by nekdo tu mi schopny pomoct vybrat vsechny dily, sehnat, atp.? - popripade alespon zkontrolovat a rict "hele, debile, tady ti chybi motorek, zdroj, hlinikove profily, vodici listy, dalsi motorek, extruder, atd."?)


Do budoucna bych mel v planu si sestavit "krabicku" na udrzeni (alespon castecne) teploty pri tisku a samozrejme zacit premyslet nad "nejakyma" upravama (postupne co bych se ucil).

Co se te kvality tyce, tak samozrejme chapu, ze je to zavisle na vsem moznem, spolecne i s mym intervalem dychani a na nove objevenych gravitacnich vlnach a vybuch mravencoida ve hvezdokupe xs04 nedaleko mauerovske zakladny s reptiliany, zhruba 5bambilionu svetelnych megalet. Ale mel-li bych ukazat treba vysledny produkt, ktery bych chtel tvorit je neco na zpusob:
[PRO ZOBRAZENI OBRAZKU KLIKNETE]
(to je produkt jednoho meho "znameho" z FB, ktery se 3d tisku venuje a vice mene me privedl i k myslence si tu tiskarnu take poridit. je to cup-phone-holder do auta. Ja bych dost casto tim chtel vytvaret soucastky do auta (drzaky mlhovek od AC SCHNITZER, ktere proste nejdou sehnat, jelikoz jich je asi 20 na svete), vytisknout, udelat negativni odlitek treba v sadre (popripade negativ rovnou vytisknout) a nasledne vylaminovat, vylit plastem, atd. A na "podobne" ucely. S elektronikou (ackoliv bych rad) si moc nehraju, takze krabicky a tak bych nedelal. Vice mene prevazne vazne dily na auto, nebo dost casto mam nejaky "napad" co udelat (klavesnici na telefon, atp.) a potrebuju ten produkt nejak vytisknout a videt to (zrovna tady by ta elektronika byla, ale na me opet az moc hardcore grinning smiley).

Zbyva teda asi jen rozhodnout, jestli jit tou cestou rebela II nebo rebelixe x2. A jak sam rikam, nejak zahadne me vic tahne rebelix x2, nevyhodou je, ze asi neexistuje ona stavebnice :/
dan
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 12, 2016 10:26AM
Omlovam se, ale cist to vse nemam nejak energii, jsem nejakej nachcipanej, tak jen co jsem letmo postrehl grinning smiley
Nebudu ti doporucovat nic, necham vse na tobe, na tvem subjektivnim pohledu, protoze ac si dohledal ci nedohledal nejake specifikace, tak ve vysledku vsecky 3 zminene tiskarny umi tisknout zhruba stejne dobre a jejich presnost je v podstate dana pouze prevody, ktere jsou v podstate totozne a pevnosti konstrukce. Krale mori jako stroj jsem v ruce nemel.
Urcite bych nedal na 100% na propagacnim specifikacim na eshopech, spise bych byt tebou pouzil hlavu a jednoduchyn vypoctem krokou pouzitych motoru na otacku a pouzitych remenic. Tim je dane zakladni rozliseni/presnost + samozrejme pevnost konstrukce. Pro bezne rychlosti do 100mm/s u kterych nakonec skonci vetsina tiskaru, vyhovi vsecky zminene tiskarny.
SW a FW umeji vsecky typy pouzit stejny, tedy i to JABLKO se da pouzit smiling smiley
Pokud chces konkretni informace okolo rebelu, tak odkaz na forum znas, nema cenu je sem asi psat zase znovu.
Navod na stavbu REBEL II se seznamem dilu atp. je i na webu JRC.
Jdu si lehnout grinning smiley Na konkretni dotazy jsem schopen vyhledove odpovedet, na slohy nejak nemam energii, sorry smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 02/12/2016 10:36AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 13, 2016 05:07PM
Tak takhle dlouhe zpravy jsem tady snad jeste nevidel eye popping smiley Vse podstatne uz tady padlo - jde hlavne taky o to, jak je clovek peclivy pri sestavovani dane tiskarny / kalibraci a je celkem jedno, co to bude za model. Kompletni navod na RebeliX X2 je zatim kvuli nedostatku casu v plenkach. Cenove dily na RebeliX X2 vychazi +/- stejne jako na REBEL II.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 13, 2016 07:49PM
Zrovna jsem si psal s jednim uzivatelem zde v SZ (nebudu zminovat jmeno) a dosli jsme prave k tematu "navody", tak padla humorna poznamka, jestli znam nekoho, kdo by rad psal navody grinning smiley coz je fakt, ale uprimne se priznam, ja sam je rad docela pisu smiling smiley pokud se nejedna o technickou - odbornou specifikaci / dokumentaci. Takze ja bych ten navod klidne napsal, jenze musel bych tomu rozumnet a umet to, kde zasadne narazim s timhle predpokladem a pravdepodobne uz jen kvuli tomu to nemuzu napsat grinning smiley idealni by mohla byt jeste nejaka 3d animace z toho modelu, ktery je na strankach, tam by to jit mohlo relativne i rychleji nez to vse vypisovat smiling smiley
dan
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 14, 2016 05:05AM
No, bohuzel to tak je, navody jsou proste trochu problem. Tedy aspon pro me a Rebelixe urcite, protoze ac to jsou vlastni konstrukce, ktere zname dobre a tedy i navod by se dal napsat bez vetsiho zamysleni o jeho obsahu, tak ta slohova prace okolo, jak to popsat, aby to kazdy spravne pochopil je proste strasna grinning smiley A jelikoz ten RepRap neni nasim hlavnim zdrojem prijmu, tak obetovat vikend ci 2 slohovemu cviceni se samozrejme nikomu nechce grinning smiley
Na druhou stranu si myslim, ze skutecne zapaleny stavitel s trochou te techniky v podvedomi by mel zapojit hlavu na maximum a pak to musi dat. Pokud to neda, tedy neni dostatecne technicky zdatny, je to dost velky handicap a v tom pripade bych se byt jim ani do stavby tiskarny nepoustel. Nic moc mu to neprinese, bude se s tim dost trapit, ve finale jeste muze dost veci pokazit a navic........... nejvetsi alchymie prijde teprve po vlastni stavbe, tedy priprava tisku a vlastni tisk grinning smiley
Ono technicke citeni je dost zasadni i pri kalibraci, sprovoznovani a nasledne udrzbe a servisu. Netvrdim, ze se to neda naucit, fandim lidem, kteri to daji, ale podle zkusenosti lezi pomerne dost takovych polotovaru po garazich a pudach grinning smiley

Kazdopasne "pinkpiggy" asi nebudes ten pripad, takze se toho zase tolik neboj. Vyber si konstrukci ktera se ti libi, ci ti z nejakeho duvodu prilnula k srdci a jdi proste do toho smiling smiley Jak pise "jokejoke", ty konstrukce jsou pri spravnem sestaveni a serizeni kvalitativne srovnatelne.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 14, 2016 06:08PM
Jak jsem psal, ty "slohove" navody za vas klidne napisu ja grinning smiley za oba grinning smiley jak za tebe, tak i jokejoka grinning smiley me to nedela problem to mit behem 2 hodin napsane grinning smiley (pokud svolite s tim tam nemit diakritiku grinning smiley

Samozrejme chapu, ze plno lidi to vzda a radeji zahodi (z toho duvodu chci stavet ja sam, budu si pak toho vice vazit, verim, ze pri tom i mnohe pochopim), nez kdyz mi to nekdo na nejakem skoleni rekne a ja to pak zapomenu. Vzdycky kdyz se neco chci naucit, musim si tim "horko-tezko" projit, ale pak jsem schopny i sam zodpovidat dotazy, radit, atd. smiling smiley stejne tak jsem to mel snad se vsim v mem zivote grinning smiley od skoly, pres auta az po pritelkyni grinning smiley

Ja jsem stale toho nazoru, ze to samotne nastaveni, pohrani si se slicerama, atp. pro me bude to "nejmensi" (ackoliv chapu, ze to bude boj a nebude to hned, ale bude to trvat nekolik tydnu, mozna i mesicu). Ale ta elektronika me tedy desi podstatne vic grinning smiley

Kazdopadne, rozhodl jsem se nakonec (promin Dane, snad mnou nezacnes opovrhovat ^^) pro Rebelixe. Nejak "pocitove" je mi asi bliz, nebo jsem ho jen videl prvne, netusim grinning smiley je fakt, ze z Rebela - Rebelixe je rebelix (pro me) ta horsi volba, protoze u toho rebela je alespon podstatne obsahlejsi a rekl bych presnejsi navod grinning smiley ale o to vic si tim projdu a treba se jednou dostanu i k tomu rebelovi. Jokejokovi jsem slibil, ze to poradne zdokumentuju a zkusim pak vytvorit prave nejaky "amater" navod (ne technicky, zadne nastavovani sliceru, atp.), ale opravdu jen "tady je vypis VSECH soucastek" - tohle a tohle dejte sem a privazte to sem, pak prostrcte hlavu a odstrcte zidli. Takze, uvidime no.

Docela se toho bojim, protoze nasledujicich asi 13 let budu shanet dily a za 18let to mozna postavim, treba pak zacnu konecne tisknout grinning smiley
dan
Re: Prosim o pomoc pri vyberu/stavbe (asi rebelix/rebel) + zakladni dotazy
February 15, 2016 11:54AM
Urcite tebou opovrhovat nebudu, fandim lidem, kteri se s tim maji chut vyporadat, dotahnpu to do konce a jeste treba prinesou nejakej ten feedback atd. Prostoru je dost a rebelich silencu taky, takze jestli je o jednoho mene, nebo vice asi neni rozhodujici grinning smiley Nakonec princip a problemy budes ve finale resit nemlich ty same a je pro me mozna lepsi, kdyz trosku "poprudis" Martina a ne me grinning smiley
Takze at se dari smiling smiley Klidne v nesnazich ci napadech/navrzich zabrus i na Rebeli forum, nejsme uzavrena spolecnost a s Rebelixem jsme tak nejak asi na podobne vlne smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login