Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Česká komunita

Posted by prusajr 
Česká komunita
January 08, 2011 04:33AM
Ahoj, pokud máte RepRap, nebo znáte někoho kdo má, tak se tu ozvěte. Bude pak snazší dělat meetupy atp.
zo
Re: Česká komunita
March 16, 2011 08:54AM
S několika kolegy plánujeme. Minimálně jeden reprap zprovoznit. Momentálně přemýšlím nad výběrem elektroniky a nad tím, jestli a kde ji v ČR nejlépe sehnat. Dalších několik lidí se kterými jsem si psal a jsou na tom stejně je z fóra C.N.C.cz
Re: Česká komunita
March 28, 2011 01:54AM
Zdravím, také se jeden chystám zprovoznit, elektronika a návrh programu pro řídící procesor pro mne není problém, krokáče taky mam, jen by mne zajímalo pár věcí:
1. jak udělat, nebo kde sehnat tiskovou hlavu?
2. je někde popis komunikačního protokolu s PC pro open source platformu?
3. kde a za kolik se dá sehnat materiál na tisk?

Díky
zo
Re: Česká komunita
April 04, 2011 10:01AM
Na něco z toho můžu odpovědět i já.
1. Tisková hlava zas takový problém nebude, pokud má člověk přístup k soustruhu. Osobně přemýšlím nad verzí od wadera s pomalejším převodem (mám dojem andy-wader či tak nějak). Na netu je hodně verzí a vybrat tu správnou bude asi chtít hodně zkoušení. Hotové se dají na netu i koupit za 30-50E co jsem koukal.
2. Komunikační protokol souvisí s použitým procesorem na elektronice, čili hádám viz stránky a dokumentace k arduinu. (Jesli jsem to pochopil správně komunikuje to přes sériový port s převodníkem na desce na USB.)
3. Po internetu jde najít možnosti s cenou od 250-1200kč za kilo. Bylo by fajn mít nějakého dodavatele v CR, který prodává plastové profily a u kterého by se dal ten drát sehnat za rozumnou cenu. Používá se i jak materiál pro svařování plastů, takže výrobní kapacity by tu na to měly být (pohříchu jsem zatím u nás narazil jen na jiný průřez či jiný typ materiálu než ABS či PLA).

Co se týká elektroniky zatím se přikláním ke GEN6. Mimo jiné je nejlevnější a je to vše na jedné desce. Jediné co mi na ní zatím vadí je že nemá možnost druhé hlavy ani řízení vyhřívané desky stolu (prý by to mělo později jít).
Re: Česká komunita
June 22, 2011 02:12PM
Možnost objednání plastů a dalších fičurin z ČR. Zatím základ, ale snad se to časem rozroste. www.reprap-parts.cz
Tímto díky Prusajr za propagaci v ČR a za to vše co dělá pro tuto komunitu.
Re: Česká komunita
July 03, 2011 01:55AM
Ahoj
Předem se chci omluvit, nejsem programátor a v tomto směru mám jen malé zkušenosti, spíš žádné, takže pokud bude můj dotaz velmi hloupý prosím o smazání winking smiley
Jsem 26 letý modelář a předevčírem jsem si jako obvykle zakoupil svůj modelářský chléb.Časopis rc car.V něm jsem našel něco co mne velice zaujalo už v článku asi před půl rokem.Jedna se o spékání jakéhosi materiálu a tím tvoření součástí ve 3D.Po dočtení článku jsem však byl velice zklamán, dozvěděl jsem se, že dostupnost takovýchto strojů je pro mne minimální, protože opravdu nejsem milionář.V novém článku jsem se však dozvěděl, že student Josef Průša (jestli čteš tak Tě tímto zdravím) postavil obdobné zařízení zhruba za cenu obyčejného modelu.Mé srdce zajásalo i po dočtení se, že je scela reálné si podobné zařízení sestavit doma popřípadě zakoupit.
Proto už od včerejška blázním a hledám kde se dá a co se dá.Jsem modelář už asi 12 let a o takovéhle možnosti jsem jen snil.Nejsem sice úplné kopyto v navrhování součástí ve 3D jelikož jsem zároveň i vystudovaný strojní konstruktér, ale s programováním mám opravdu velice malé zkušenosti.Dříve jsem se pokoušel dle obdobného časopisu robot revue programovat procesor picaxe což jsem jakž takž zvládl, ale složitější aplikace by pro mně byla asi španělská vesnice.
Proto bych se rád optal:
- mám zkušenosti a nyní se již velice úspěšně učím v programu autodesk inventor který konstruuje součásti strojů ve 3D z nichž později vytváří celky a to i funkční
-znalosti programování chabé, ale rád se přiučím
-mám velikou chuť pořídit si RepRap technologii a nějaé finance bych měl
Má to pro mne jako laika cenu nebo to bude opravdu spíš více patlání se v programování nebo budu moct využít i znalosti konstruktéra a časem se dopracuji k vytváření součástí ve 3D?
Pokud je můj dotaz opravdu hloupý omlouvám se ještě jednou, na začátku jsem Vás varoval..
Pokud je to reálné kde se mohu dozvědět víc popřípadě kde se na to dá podívat a s u někoho se něco přiučit?
Děkuji Martin
Re: Česká komunita
July 04, 2011 07:36AM
No vo programování nemusíš mít ani šajnu... Vše je relativně uzpůsobené pro zdatnějšího uživatele PC (software). Jinak mašinku postaví zručnější řemeslník. Nejhorší je to vše odladit. Veškeré informace jsou v angličtině a je to na dlouhé čtení. Já sem REPRAPA měl postaveného do měsíce a další měsíc sem ho ladil ... Nevím ohledně ceny, kolik stojí RC model, ale REPRAP Tě vyjde kolem 16 000 KČ. S pozdravem ... Koukni na mé stránky, na hlavní stránce máš inspiraci z čeho všeho se skládá, a máš tam i odkazy na nejdůležitější stránky ....
Re: Česká komunita
July 06, 2011 06:48AM
Ahoj Slimre
Děkuji za odpověď.Zatim stahuju videa a pokoukávám co to umí.Ty díly by se prej daly sehnat od někoho kdo to už má postavené čili repliky :-)
Na tom webu jsem koukal i něco je takže když budu potřebovat mohu objednat?Mám přístup i k frézce i k soustruhu takže ty vodící tyče a závitky mám možnost nakrátit a cokoliv bude potřeba.Spíš se bojim té elektroniky.Postahoval jsem návod v pdf a už jsem i předběžně koukal.Stavba nebude problém.To odladění bych asi nechal na někom zdatnějším a hlavně bych i rád viděl jak funguje ten software k tomu.co se dá nastavovat a co kde.S angličtinou to pro mně bude asi větší problém ale existují překladače a slovník taky mám.Ještě jeden dotaz.Jakej formát souboru bee ten program co to nařeže na ty sekvence?Já umím v inventoru a četl jsem tam něco někde i o solidu.S tim teda zatim nekama ale třeba by se i dalo.Stáhl jsem i ten open cad ale ten mi přijde tak primityvní až ho nechápu:-D.
Neplánujete třeba nějakou tu akci jak na ni byl i Josef Prouša?kde se sejde víc lidí a maká se na tom?Nebo něco ve formně přednášky?Asi by to bylo snažší se s tim naučit...
Zatim děkuji
oz
Re: Česká komunita
July 08, 2011 06:43AM
Madbull:

Záleží dost na tom kolik tomu chceš věnovat času a jak moc hodláš/stavět vyvíjet sám.
Pokud koupíš díly po internetu hotové, tak tě levnější varianta přijde na zhruba těch 15 000. Pokud si ty díly vyrobíš sám a objednáš jen nezbytné, tak levněji. Osobně jsem zvolil druhou variantu a po kouskách to dával dohromady. Mimojiné taky proto abych věděl o tom zařízení co nejvíce. Momentálně jsem ve fázi, kdy "ladím". Osobně jsem uplatnil následující možnosti:

Angličtina: vše na netu je v angličtině, či jimém jazyku
Linux: existuje/vyvíjí se několik aplikací pro tisk, nejnovější verze ve zdrojáku je potřeba zkompilovat. Starší verze se dají sehnad skompilované pro wokna či jabko.
Pájení/elektronika: Dá se koupit i sestavená, ale koho by to bavilo + minimálně kabelÿ pak je potřeba upravit.
CAD: návrh úprava vlastních dílů, vlastní výkresová dokumentace (ta stávající mi nevyhovovala + některé díly jsem si navrhl vlastní.
CAM: ISO G/M kódy (tím se reprap řídí)
Obrábění: většinu dílů bylo třeba obrobit (řezání, frézování, vrtání, soustružení) atd... /dají se koupit hotové/
Bastlení/montování: Je to třeba celé dát dokopy, takže posuvky hromada klíčů, "dremmelka" atd..
Slušná dávka trpělivosti: Každý kus objednaný odjinud, občas dlouhé čekání, na poprvé je výsledek nicmoc, plus spousta dílů je rozdílných a často člověk narazí na zdánlivě neřešitelný problém (tedy pokud nemá jen koupenou stavebnici se vším odladěným)..
Re: Česká komunita
July 11, 2011 01:09AM
OZ:

Budu tomu věnovat dost času...slibuji:-D Ne opravdu mně to zaujalo a rozhodně do toho jdu.Vzhledem k mým jazykovým znalostem jsem začal používat google translator a veškeré texty z arduino stránek jsem si přeložil.Sice asi víte jak to překládá, ale dá se to.O tom programování vím prd, ale i to se myslím naučim.Ty díly bych objednal, ale jen ty vytisknuté a zbytek si nechám udělat popřípadě udělám.Strojařina pro mně neni problém jak jsem již psal. Bastlení taky ne a posuvná ,,šupléra¨¨pro mně taky neni cizí věc :-D

Co to jsou ty ISO G/M kody?Chápu to v reálu ale v počítačové podobě to je zhruba co?jakej formát tam leze?To v tom arduinu je program, který chápe co mu pošle ten druhej program co to rozřeže na plátky a navrhne tisk nebo jak?Nebo se to musí nějak přepsat do toho programovacího programu pro to arduino?Již jsem stáhl..Arduino po kterém jsem začal pátrat umí i řídit tzv quadcopteru z modelářského slovníku známe taky jako UFO..Takže se snažim a pátrám.Jen jsem chtěl vědět něco od někoho kdo se v tom už hrabe jelikož jsem na to narazil před týdnem a už jsem toho dost pochopil, ale doufal jsem, že tohle forum tahle komunita pomůže...
Re: Česká komunita
July 12, 2011 08:32AM
To Madbull
Skeinforge ti vygeneruje texťák s G kódama z stl souboru. Můj postup : Openscad - export stl pak otevření v Skeinforge - generace G kódu pak otevření v Repsnapperu a tisk. Při stavbě je dobré rozmyslet co za elektroniku. Já sem se rozhod pro Arudino Mega + RAMPS. Je to sice dražší řešení, ale do budoucna si myslím že je výhodnější. Pokud budeš chtít, zbyla mi jedna deska pro RAMPS verze 1.2 + součástky. Jinak plasty není problém. Jsem schopnej vytisknout i nějaký mody a trošku poradit co si vybrat a kde zakoupit .... Jinak ty G kódy popisujou v jakém směru se má hlava hýbat, kdy má zapnout Extruder, kdy má topit atd. Standartní sada je popsaná ve wikině. Každý firmware má podporu pro základní sadu G kodů, některý ji má rozšířenou. Záleží na použité elektronice a autorovi firmwaru. Jinak do Arudina nahrát firmware zvládne snad i moje dcera. Vše se oderává v oknech, takže nic složitého. Nastavení firmwaru je to nejjednodužší. Horší je doladit Skeinforge na tvoji tiskárnu. Základ je u všeho stejný, ale aby ses v kvalitě tisku aspoň přiblížil Nophedovi tak to chce ladit a ladit ..... Přidal jsem nějaké foto pro inspiraci (na dříve uvedených stránkách)

??????? Jinak byl by zájem o zřízení fora toto se mi zdá nějak kostrbaté ...... ???????

Reprapákům zdar
oz
Re: Česká komunita
July 24, 2011 04:45AM
Madbull: G/M kódy nebo taky ISO kód je "programovací jazyk", vyvinutý původně na MIT na konci šedesátých let a normalizovaný na začátku osmdesátých (existuje americká i evropská norma), pro řízení CNC strojů. Není to nic složitého. Jednotlivé bloky s příkazy obsahují číslo bloku , G nebo M kód, říkající co má stroj dělat a argumenty k těmto kódům (a na konci symbol pro konec bloku ale ten se nezobrazuje). Původní kód obsahoval jeden příkaz na blok (řádek), dneska jich tam může ( u většiny CNC systémů) být několik. G kódy obsahují příkazy související s pohybem nástroje, M kódy s technologickými parametry.

Takže ten program pak vypadá nějak takhle:

N001 G91
N002 G01 X+10 Y-1 Z0,5
N003 M104 S220
.....

Kde N je číslo bloku (pořadí v kterém se příkazy vykonávají, G91 programování přírůstkově, G01 pohym nástrojem po přímce o zadané souřadnice, M104 pak nastav teplotu na 220 stupňů celsia. atd...

FW arduina obvykle umí asi 15-20 různých příkazů.
Re: Česká komunita
August 06, 2011 02:34AM
Zdravím. Na jeden svůj bastl bych potřeboval vyrobit nějaký plastový díl a to zcela na míru. Abych si kvůli tomu stavěl celou tiskárnu, na to nemám a tak jsem se spíš chtěl zeptat, jestli už je tady někdo, kdo tiskárnu už má a chtěl by si zavyrábět smiling smiley
HVL
Re: Česká komunita
August 08, 2011 01:37PM
zdravím , tak už mi stojí na stole jeden "Prusa" grinning smiley, teď mi začíná ta správná sranda, popájel jsem RAMPS 1.3 a potřeboval bych asi poradit s firmwarem a softwarem....nějak se mi to nedaří rozchodit, elektricky je to vše OK, jako firmware zkouším Sprinter...může někdo poradit s konfigurací na RAMPS 1.3 ? Jak zjistit jestli je chyba ve firmwaru RAMPSu nebo v nastavení RepRap softu? Nebo v komunikaci RepRap soft <-> firmware?...prostě mě zatím neposlouchá...po zapnutí napájení to jen chvilku slabě píská motory a pak už nic :-(....jinak všechny stepper drivery mi fungují, když je zkouším svým test-programem...myslím že mám někde špatně nastavené časování rychlosti kroků, bo tak něco... :-)) ???
Re: Česká komunita
August 10, 2011 12:31PM
Zdravím,
do oka mi padla tiskárna od pana Pruši, kde mohu sehnat ty vytisknutelné části pro tiskárnu v moravskoslezském kraji popřípadě poštou po republice nebo je možné, aby mi to někdo zaslal jako strojní výkresy, potom bych s výrobou jednotlivých dílů neměl problém. Jak je to s elektronikou? V té wikipedii od reprap se vůbec nevyznám. Mohl by mi to někdo pěkně shrnout co je potřeba vše za elektroniku, software a firmware.
Děkuji za odpověď a shovívavost.
Stehlík
Re: Česká komunita
August 11, 2011 12:51AM
To STEHE
Viz můj příspěvek č.5, stačí se zaregistrovat a objednat přez dotaz na produkt
To ONDRA
Posílal sem Ti E-MAIL asi si ho nezadal správně spinning smiley sticking its tongue out není problém, pošli rozměry a já se na to podívám
To HVL
Zkoušel si hejbat s trimrama na shieldech ??? Nastavil sem je ta že sem přidával, než začal bejt chip horkej, pak sem trochu ubral, aby se na něm dala udržet ruka. Jinak piny máš v configuration.h dobře nastavený???? Co používáš na ovládání REPSNAPPER nebo co ???? To je na dlouhé povídání, chtělo by to SKYPE, dyžtak se ozvi přez E-MAIL a dáme to nejak dokupy ....
Re: Česká komunita
August 11, 2011 06:51AM
Zdravím
Díky, ještě mám dotaz,
který "hot end" má postavit? Nebo to si každý vymýšlí svůj. U těch plastů, které nabízíte, co znamená to "Plastové díly jsou očištěny a vyplněny na 25 procent" Pokud nejsou 100% vyplněné nemůžou se zlomit nebo je myšleno jiné vyplnění.
Které arduino zvolit? 2560 nebo 1280? Někde s reprap prodávají jeden nebo druhý typ, našel jsem sadu s arduinem 1280 a ramps 1.4, tak jestli stačí ta 1280 pro Prusa Mendel. Díky za odpovědi
Re: Česká komunita
August 11, 2011 11:07AM
To STEHE
Plastové díly jsou očištěné - tzn. nemusíš se s tím pachtit, cca 2 hodiny prudivé monotóní práce (vybroušení děr na správný rozměr atd...) Standardně se tiskne s výplní 20% dostatečná pevnost ku spotřebě plastu a doby tisku . Na 100% se nic netiskne (teda já ještě nic netisk). Je to proto, že bys výrobek tiskl místo 2 hodin 10. A výsledek je tutam spinning smiley sticking its tongue out. koukal jsem na Arduino stránky a z jejich popisu má mega 1280 jen poloviční flash paměť jinak je to stejné. Viz Mega a Mega 2560 Sprinter firmware má po kompilaci cca 20 Kb což se i s úpravama vejde bohatě i do 1280... Osobně používám 2560 jelikož je novější a na 1280 sem nenarazil spinning smiley sticking its tongue out. Hotend používám vlastní spachtěný z několika.. Koupil sem ze začátku z obchodu mendel-parts hotend verzi 4 a byly to vyhozený peníze sad smiley
Toto jsou návrhy od mistra Průši, když jsem stavěl svojí tiskárnu:
HOTEND
++++++++
- (USA) Makergear
- - 0.35mm BigHead Nozzle for $7.50
USD [www.makergear.com]
- - V3 Hybrid GrooveMount for 3mm filament (color is black or tan - see
notes) for $30.00 USD [www.makergear.com]
- - 50mm M6 Brass Heater Barrel (w/ both ends turned down) for $7.50
USD [www.makergear.com]
- - 100K Thermistor for $2.50
USD [www.makergear.com]
- Mendel parts
- - Alu heater block with power
resistor [www.mendel-parts.com] 5Eur
== Total ==
$47.5 + 5Eur = cca 40Eur
Re: Česká komunita
August 12, 2011 02:50AM
Aha díky za informace smiling smiley
Re: Česká komunita
August 13, 2011 05:36AM
Stehle Wrote:
-------------------------------------------------------
> Aha díky za informace smiling smiley


Nafotil sem Ti jak to vypadá. Poslední 3. fotky v albu viz PICASA

Edited 1 time(s). Last edit at 01/10/2012 02:29AM by slimr.
Re: Česká komunita
August 14, 2011 01:04PM
Díky,
ještě dotaz na co je ten větrák u hot endu?
Re: Česká komunita
August 15, 2011 12:37AM
Stehle Wrote:
-------------------------------------------------------
> Díky,
> ještě dotaz na co je ten větrák u hot endu?

Při tisku malých věcí, při větších rychlostech ti plast nestačí vytuhnout, tak mu musíš pomoct spinning smiley sticking its tongue out
Re: Česká komunita
August 16, 2011 04:36AM
Moc díky za poskytované info smiling smiley ten větrák se zapojuje na desku se softem a ovládá se pomocí softu? Mám naobjednávané součástky, tak snad vše brzo dorazí problém mám trochu s motorama hq system je nemá skladem.
Re: Česká komunita
August 23, 2011 05:52AM
Re: Česká komunita
August 23, 2011 09:04AM
Nekamenujte mne, jsem nový, anglicky moc neumím (já se veškole musel učit rusky). Mám homemade cnc frézku. Mohl bych namontovat tiskovou hlavu místo vřetene?
Jaká přesnost např. díry se dá dosáhnout? Je to desetina, půl mm nebo horší?
Díky za odpověď
Re: Česká komunita
September 03, 2011 05:38AM
Zdravím, chtěl bych se zeptat zda se dá někde sehnat výkresová dokumentace ke stavbě Reprap, popřípadě kde se dají nakupovat díly chtěl bych si také jednu tiskárnu postavit.

Díky
Re: Česká komunita
September 03, 2011 03:24PM
Díly viz [forums.reprap.org]
Stavba: zkusil bych wikinu, nebo git [github.com] >grinning smiley<
Re: Česká komunita
September 04, 2011 03:24AM
Díky za info winking smiley
oz
Re: Česká komunita
September 04, 2011 10:31AM
Pokud by byl někdo z Brna, nejlépe z okolí krpole (strojárna VUT) tak mám jeden reprap funkční. Nicméně teď tisknu hlavně svoje pokusy případně díly na další vlastní verzi.
Od Mendela (klasického ne zjednodušená verze od průši). Jsem si dělal i všechny výkresy (a že jich bylo). Ke stavbě samotné (hlavně k montáži je na stránkách reprapu podrobný návod).

Stalk: mohl, ale bez vyhřívaného lůžka stejně ty tisky za moc stát nebudou (max z PLA). Přesnost tak okolo 0,1mm ale to už u vyladěného stroje. Podle mě se rozhodně vyplatí postavit reprap než upravovat frézku.

Hlavu jsem si nakonec navrh vlastní. Pkud máte doma dílničku můžu, doporučit. Tiskne pěkně a náklady jsou zlomkem na jiné verze (vynehal jsem PEEK). Najdete ji v seznamu vylepšení na mendel pod jménem ZemcikO. Je tam jak model, výpočty tak výkresy.
Re: Česká komunita
September 04, 2011 04:21PM
Chtěl bych se ještě zeptat kde se dá sehnat tisková hlava + elektonika řízení.

Díky
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login