Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Motor Adım Sayısını Değiştiremiyorum

Posted by said63k 
Motor Adım Sayısını Değiştiremiyorum
March 09, 2016 09:00AM
Konuyu inşallah doğru yere açmışımdır.
Sunhokey Prusa İ3 Cihazım var extuder testi yaptım 100 gönderdim 70-80mm ilerledi daha sonra repertier programı üzerinden EEPROM yazılım yapılandırma ayarından gerekli düzenlemeyi yapacaktım yalnız o ayar programda kapalı giremiyorum. biraz araştırdım marlin le alakalı bişeymiş (Marlin Firmware terimlerinin ne olduğunu bilmiyorum acemiyim biraz) Cihazın LCD üzerinden yapılıyormuş Menu-Control-Motion yapıp aşagıda E motoru için değeri artırıp tekrardan test yaptım düzeldi ama sıkıntı ayarı kaydedemiyorum bilgisayara bağlanınca veya yazıcıyı kapatıp açınca tekrardan eski ayara dönüyor ne yapmalıyım.

ilgili videolar:
[www.youtube.com]
[www.youtube.com] (İngilizce Olduğu için bişey anlamadım ama konuyla alakalı)
[www.youtube.com] (Benim yazıcı)
Re: Motor Adım Sayısını Değiştiremiyorum
March 09, 2016 07:27PM
selam said63k,
su an bulundugum yerde internet cok problemli o yüzden kontrol edemedim ama yinede bir kac sey söyleyim.

Marlin ile EEPROM kaydi yapabilmen icin bu ayarin acik olmasi gerekiyor (M500 komutu) anladigim kadariyla senin yazicidaki bu ayar kapali.
Tekrar acmak icin marlin firmware'den ilgili satiri aktif hale getirmen gerekecek daha sonra menüye bu özellik gelecektir.

Gecici cözüm istersen start G-Code icerisine sanirim M92 E130 yazarak her seferinde otomatik yüklenmesini saglayaiblirsin
March 10, 2016 04:11AM
hocam aynen öyle ayar açık değil tekrardan nasıl açabiliriz.
March 10, 2016 09:14AM
internetten tekrar konrtol ettim yazdiklarim dogruymus.

Benim kullandigim marlin sürümünde su satirlari actim

// EEPROM
// The microcontroller can store settings in the EEPROM, e.g. max velocity...
// M500 - stores parameters in EEPROM
// M501 - reads parameters from EEPROM (if you need reset them after you changed them temporarily).
// M502 - reverts to the default "factory settings". You still need to store them in EEPROM afterwards if you want to.
//define this to enable EEPROM support
#define EEPROM_SETTINGS
//to disable EEPROM Serial responses and decrease program space by ~1700 byte: comment this out:
// please keep turned on if you can.
#define EEPROM_CHITCHAT
March 11, 2016 05:56AM
hocam koyu yazdığınız satırların başındaki # leri mi silmem lazım yazılımdan hiç anlamıyorum
March 11, 2016 06:06AM
Marlinde

#define DEFAULT_AXIS_PER_UNIT {..., ..., ..., 80.5}

satırında uygun değeri yazıp gönderiyorum cihazın üzerindede değer değişiyor ama işleve geçmiyor eskisi gibi 100mm gönderiyorum 80 ilerliyor. acaba başka bi sorun olabilirmi motor akımında felan.
March 11, 2016 08:23AM
selam,
hayir örnekte gördügünüz gibi yalniz // isaretini kaldirmaniz gerekiyor.
örnek:

// #define EEPROM_SETTINGS (kapalif)
#define EEPROM_SETTINGS (acik)

Eger bu bilgiler su anda karmasik geliyorsa, dedigim gibi slicier programinizdan start g-code icerisine en altina su satiri ekleyin. Böylece yazici her calistiginda extruder degerini yeniler
M92 E100
March 12, 2016 05:39PM
hocam aynen dediğiniz gibi yaptım store ve load menuleri geldi değerler düzeliyor ama sonuç alamıyorum bi türlü aklıma 2 farklı sıkıntı geliyor ya motor sürücü akımla alakalı bişey yada nozule alaklaı bişey
March 13, 2016 02:30PM
forumdaki konulari bastan sona okumanizi tavsiye ederim, belki teshis koymaniza yardimci olur.
March 14, 2016 12:59PM
sıkıntı çözüldü yazılımdan kapalı olan iki satırı açınca düzelti. yalnız hotend kısmında bir sıkıntı tıkanma oluyor. daha nozule yetişmeden üst tarafta sıkışıyorfilament şuan benim yazıcı bowden iletim yapıyor. hotende giren kısımdan filamenti çıkarıp öyle test ettim herşey güzel. hotend kısmını değiştirmek istiyorum şuan. direct drive çevirimmi yoksa böyle kalıpta kaliteli bir hotend mi almalıyım sizce.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login