Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ramps Bluetooth Marlin

Posted by elmek6 
Ramps Bluetooth Marlin
June 21, 2016 02:04AM
Bu sayfada Bluetooth ile yazicinidan haberlesme üzerine tecrübelerimi aktaricam.

Bilgisayar ile yazici arasinda direkt baglanti icin USB arayüzü yeterli iken neden Bluetooth.

1. Arduino yapisi geregi USB porta baglanti yapildiginda kendini resetler, bluetooth baglantisi donanimsal degil yazilimsal bir baglanti türüdür ve resetleme yapilmaz.
2. Cep telefonunuzdan, tabletinizden veya baska bilgisayardan yaziciniza baglanip kontrol edebilirsiniz.
3. Bir den cok yaziciniz varsa hepsini ayri ayri yönetebilirsiniz.
4. Bluetooth ile olan baglanti ile tam kontrole sahip olursunuz, uzaktan SD kart icerisine dosya yollayabilirsiniz.
5. USB ve Bluetooth baglantilar ayni anda kullanilamazlar ama ikiside ayri ayri kullanilabilir. Yani USB lazimsa USB, BT lazimsa BT.
6. (Denenmedi) Arduino teorik olarak 1 Mbit baglantiyi bluetooth ile aktarabilir, ben calismalarimda 115200 ANSI kullandim.

Kurulum

1. Alinacak BT cihazin belirlenmesi
Arduino uyumlu özellikle yeni model 6V ile calistigini iddia eden modeller (yoksa RxD data ucuna gerilim bölücü 3.3v gerekir)
Örnegin HC-05 HC-06, SH-H4 vb.

2. BT cihazin ayarlanmasi.
Aldiginiz cihaz fabrika verileri ile ön yüklü gelecektir. Baglanti hizini, adini ve sifresini degitirmek icin cihaz ile konusabilmemiz gerekmektedir.
Ben örnek olarak ciplak bir arduino cihaz üzerine Pin 10 RX, Pin 11 TX ayrica GND VCC dogru olacak sekilde baglantilari yaptim.
TX ve RX capraz baglanirlar. Yani Arduino üzerinde TX Bluetooth üzerindeki RX e baglanir, ayni sekilde diger kabloda ters baglanir. Birinin alicisi ötekinin vericisidir.
BT cihaz ile haberlesmek icin AT komut seti kullanilir. Modeller arasinda ufak farklar olabilir aygitinizin internetten komutlarini bulmaniz gerekebilir.
Ekteki örnek kodu yükleyip BT ile konusmaya calisin. Cogu BT cihazi baud rate 9600 olarak gelmektedir ve satir sonu icin CR+LF bilgisini istemektedir (kirmizi isaretli)
Eger baglanti basarili olursa AT komutunu yazdiginiz zaman size OK cevabini gönderecektir. Tuhaf karakterler görürseniz baglanti hizinizi degistirerek tekrar deneyin.

3. Baglanti testi
BT cihaziniza ayarlari dogru yaptiysaniz su anda telefon, tablet veya bilgisayar ile baglanabilirsiniz. BT cihazinizi listeden bulup PIN girdiginizde PAIR (eslesme) olduysa BT cihaz üzerindeki LED (modele göre degisebilir) sürekli yanar duruma gececektir.

4. Marlin icin ayarlar (1.1.0 RC 4)
Configuration.h tagina giderek yalnizca bu satiri aktif hale getiriyoruz
// Enable the Bluetooth serial interface on AT90USB devices
#define BLUETOOTH

5. Kablo Baglantisi
BT modülünü Ramps üzerinde AUX1 üzerine baglayarak kullaniyoruz. Bkz: ekteki resim

6. Ramps üzerindeki BT ile konusma
Ben ilk denemeyi android telefon ile yaptim "Reprap Control" isimli uygulama ile baglantinizi deneyebilirsiniz.
Bilgisayar ile baglanti icin uyumlu bir BT cihazi kullanabilirsiniz veya ayri bir Arduino + BT seti kullanabilirisniz.
Windows 10 ile yaptigim baglantida cihazlari eslestirdikten sonra ayarlar kismindan Baud rate 115200 yapmam gerekti.

7. Eger hersey yolunda gittiyse cihazlar eslestikten sonra yeni bir COM portu eklendigini göreceksiniz.
Repetier ile bu porta sectiginiz baud rate ile baglandiginiz zaman artik arduino sisteminiz ile BT üzerinden konusabilirsiniz.

Edited 1 time(s). Last edit at 06/22/2016 01:17AM by elmek6.
Attachments:
open | download - 002.png (9 KB)
open | download - 4.png (335.2 KB)
open | download - bt_at_com.ino (419 bytes)
Re: Ramps Bluetooth Marlin
September 28, 2016 08:39PM
Güncelleme 1 aylik kullanim tecrübelerim

Bir kez windows ile BT konustuktan sonra bir daha hic ayar girmeme gerek kalmadi. Baglanti hizini 115200 belirledim COM12 sürekli olarak yaziciya tahsil edildi.

BT Avantajlari
BT ile baglanmada hic bir sorun yasamadim. Her baglan tusuna bastigimda baglandi.
Direkt BT üzerinden 4 saat direkt bilgisayardan host ile yazdirdim. Yine hic bir sorun yasamadim, arka planda bir cok is yapmama ragmen.
SD kart icine dosya yükledim ve yazdirmayi baslattim. Baglantiyi kesip 1 saat sonra yine baglanip fanlari isiyi degistirdim, hic bir sorun cikartmadi, yazdirma islemi durmadi.
Sürekli 2 metre uzaklikta duran yazicim ile hic kopma, yavaslama yasamadim.

BT Dezavantajlari
Host üzerindeki Acil durum tusu maalesef islemiyor (yaparsaniz baglanti kesiliyor motorlar aktif halde kalmaya devam ediyor, iletisim protokolü yüzünden simdilik bir cözümü yok)
Bir sürü denemeye ragmen 115200 üzerindeki hizlara cikamadim. Hiz artsin diye USB 4.0 BT aldim ama windows COM ayarlarinda 115200 üzerinde deger görmedim.
USB bagliyken Ramps üzerindeki BT baglantiya izin vermedi (hard reset gerekti, kullandigim süre boyunca USB kabloyu cikarttim).
Kapatmadan önce Disconnect yapilmazsa host yazilimi (repetier) cöktü.
September 29, 2016 03:36PM
bence at komutları ile hangi audrate ayarladıysak onda kalıyor. Ne yaparsak yapalım hız artmaz.

[www.squirrel-labs.net]

Şu linkte baudrate değerleri verilmiş. Ben en son hızı "AT+BAUD8" yani 115200 sanıyordum. Ama görüldüğü gibi değilmiş.
Linkte bir kaç tane daha var. En azından BAUD9 ile hızı 230400bps yapabiliriz. Ama repetier host destekler mi bilemem.
Üzerinde çalışmak lazım.

Ben de çok önceden blue ile deneme yapmıştım sonra makinayı bakıma aldım üzerinde çalışamadım.
Yukarıdaki linki de yeni farkettim, deneyebilirsin. Ben şimdi malesef deneyemem, şimdilik bakım modunda ve biraz işi uzun.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/29/2016 03:37PM by yucelll.
September 29, 2016 03:54PM
BT cihaz daha yüksek hizlara cikti ama kullandigim Windows 10 Standart Serial COM Port max 128000 bps destekliyor. O yüzden belkide ben cikamadim o hiza
April 19, 2017 10:30AM
Güzel Paylaşım olmuş Tebrikler
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login