Arduino,ramps kısa devre
March 01, 2017 05:22AM
Merhaba arkadaşlar aranıza bugün katıldım. Ben prusa i3 full steel yapıyorum ve aynı anda ygs/lys olduğu için bu aralar çok zaman ayıramadan 2-3 ayda Tr/çin parça tedarik ettim ..ve yavaş topladım ama karşılatığım sorunlar ve hatalar yüzünden bitiremedim.

Yaptıklarım şöyle :

- İlk topladıktan sonra avometre ile ayar yaparken sanırım yanlışlıkla + - ucu temas ettirdim (marlin yüklü idi ve endstoplar takılı değildi ) ve duman çıktığını gördüm azıcık ardından gücü hemen kesip yeniden açtığımda 12864 ekranın görüntüsü çok azalmıştı ve konsrast ayarıylada düzelmiyodu fakat mega'yı pcye bağladığımda görüntü gayet yerine geliyordu hatta şuan powerbanka takılı kullanıyorum grinning smiley
bundan sonra arduino iletişiminde vs başka sorun yoktu --- fakat bir süre sonra endstop vs herşeyi topladım şase kısa devre kontrolü fln yaptım ardından 1-2 yavaş yavaş ayar yaparken bir anda sebebini bilmediğim birşeyden ötürü buzzer öttü , lcd bembeyaz oldu hemen gücü kestim ve geri çalıştırdığımda içindeki firmwarede sıkıntı yoktu fakat pc arduino'yu hiçbirşekilde görmüyordu ch340g nin bozulmuş olabileceğini vs vs söylediler ve bugün farkettim ayarsız bari baskı deniyim derken sd kartıda okumadığını farkettim (sd kart sorunsuz arkadaşın yazcııda çalışıyor.) (rampsı fln tinerle sildim neden kaynaklanmış olanbilir kısa devre

kimi voltaj regülatorü değilştir diyor kimi ch340 kimi yeni ardino ramps al diyor (yinede çinden sipariş ettim ama bunların çöp olmasını istemiyorum... sizin önerilenize ihtiyacım var ne yapmam gerekir sd kart neden okumuyor lcd demi sorunlu ... cevaplarınız için şimdiden teşekkürler . iyi forumlar...
Re: Arduino,ramps kısa devre
March 03, 2017 02:48PM
Zaten yapilacak en dogru seyi yapmissiniz, yenisini siparis etmissiniz. LCD ekrandaki rengin azalmasi arduinonun güc regülatör devresinde bir problem oldugunun isaretidir cok büyük olasilikla.
Re: Arduino,ramps kısa devre
March 25, 2017 03:35AM
bilgilendirmek amaçlı yazıyorum ... robotizmodan ch340g entegresini(2 tl) ams1117 5.0 regülatörü(1 tl) aldım ve lehimlettim ekran görüntüsü eskisinden süper oldu desem yeridir. ve bilgisayara bağlantısında sorun yok sd daha denemedim ama sanırım oda düzelmiş olmalı. Sizde bozuk megalarınızı ramps'ınızı tamir edebilirsiniz. Herkese iyi forumlar
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login