Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Indüktif sensör Hakkında.. thumbs up

Posted by yucelll 
Indüktif sensör Hakkında.. thumbs up
September 14, 2017 03:18PM
Merhaba.

Yeni kuracağım prusanın heatbed üstüne aliminyum kestirdim. Onun üstüne de cam(2mm) yerleştircem.
Burda takıldığüım şey şu;

60 -70 derece heatbed sıcaklığı indüktif sensör ölçümünü etkiler mi ? hata payı yaratır mı ?
Re: Indüktif sensör Hakkında.. thumbs up
September 16, 2017 06:45PM
Merhaba,
Uzaklik ve sicaklik endüktif sensörleri olumsuz yönde etkilerler.

Size tavsiyem direkt alüminyum üzerine yazdirmaniz (ben alüminyum levha aldigimda üzerinde gelen koruyucu polifilmin üzerine yazdiriyorum ve ilk layer sorunum su ana dek hic olmadi, ayrica isidan etkilenmemek icin manuel acilan hal-o efekt sensör kullaniyorum)

Endüktif sensör kullanirken soguk ölcüm yapmanizi ve mümkünse cok kisa ölcüm yapan sensörlerden kullanmanizi tasiye ederim.
September 17, 2017 08:17AM
Peki şu an için en uygun sensör hangisi ?
Yani hem sıcak hem de doğru ölçüm yapacak bir sensör ?
September 17, 2017 06:25PM
Tüm anahtar türleri aslinda 3b yazicilar icin yeterli. Bence öncelik en dogru ölcüm yapilabilecek yöntemi bulmak.
Benim siralamam bltouch, hall sensör, optik sensör, mikro anahtar, endüktif sensör seklinde. Ama tüm bu sensörler aslinda dogru kullanimda yeterli.

Örnegin bltouch hazir geliyor eger fiyati sorun degilse en pratik cözüm.

Endüktif sensör biraz dikkat edilirse en ucuz ve en kolay cözüm olabilir.

Hall sensör, optik sensör ve mikro switch icin ise uygun bir mekanik belirlemek gerekiyor.

Ben neden hall sensör kullaniyorum sorusunun cevabi ise. Endüktif sensör kullandigim siralarda kalin bir cam kullaniyordum buda düzgün okuma yapmami engelliyordu. O yüzden manuel acilan ama otomatik kapanan bir sistem tercih ettim. Kullandigim cözüm suna cok benziyor [www.thingiverse.com]

Sunu söylemelim, en önemli etken rijit bir yapi olmasi. Benim kullandigim prusa i3 benzeri yazici halen cok stabil degil. Yazicinin geometrisi bozulunca hassasiyet ayarlarini yeniden yapmak gerekiyor. Sirf bunun icin tüm LM8UU'lari cikartip yerine ball-bearing kullandim. Y eksenim 50cm oldugu icin 8mm boru yerine 12mm borularla degistim. Bu uzunlukta bir yazicida sadece Y ekseni üzerinde 20 tane bilye kullandim. Tüm bunlari yaptiktan sonra iyi bir sensör ile aylarca sorun yasamadan hep dogru sonuclar aldim. Yani ilk olarak yazicinin bütün parcalari stabil olmali. Sensör ikinci etken.
September 17, 2017 07:07PM
Cevapların için sağol.

BLtouch güzel de pahalı smiling smiley

Şimdi yeni ir prusa steel yapıyorum. Özenerek yapıyorum.O yüzden güzel ve kapsamlı bişey olsun istedim.

Mesela duruma göre 2 adet extruder yapabilirim.
Extruder seçimini de yapamıyorum. Bowden extruder yapsam eksene ağaırlık düşmeyecek. Ama flex flementlerde teflon boruda sıkışma oluyor.
normal extruder koysam bu sefer de iki tane extruderde çok ağırlık olcak. Ne yapsam bilemedim.

Otomatik bed level de indüktif sensör kullanayım diyorum ama kararsızım. Daha önce servo ve switch ile oto-level yaptım ama hoşuma gitmedi.
İndüktif yapsam diyorum.

Bluetooth eklemeyi düşünüyorum. Bir kaç da ufak tefek modifikasyon.

Aylardır yatıyo makine hala toplucam ama kararsızlıktan bişey yapamıyorum yahu.
September 21, 2017 01:34AM
Eger yazici yeterince stabil ise direkt ekstuder neden olmasin. Ama hazir yazicilarin cogunun bowden kullanmasinin cok mantikli sebepleri var.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login