Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Spékání ABS

Posted by hanysl 
Spékání ABS
November 14, 2013 03:19PM
Ahoj lidi, mám 3D tiskárnu s tryskou na 1.75 mm filament. když tisknu ve středu desky, střední rychlostí a kvalitou(0.125 mm). Tak se mi stává, že na konci tisku je model prohnutý a jakoby spečený.
Nevíte jak tohle vyřešit? Podložku mám nastavenou aby hřála za 70 °C a tisku s ABS na vyhřívanou desku z kuprextitu.

Díky za pomoc

Edited 1 time(s). Last edit at 11/14/2013 03:21PM by hanysl.
Re: Spékání ABS
November 14, 2013 04:28PM
1) tiskarna?
2) stredni rychlost neni moc dobra informace - 80 , 60, 40 mm/s?
3) primo na kuprexit se nedoporucuje tisknout - vlivem teploty se prohne, proto se na to dava sklo nebo plat plechu... - muze to byt i duvod tveho problemu - prohne se v urcitem smeru a zpusobi deformaci nebo spatne kladeni materialu a tim deformaci
4) foto by pomohlo, aby byl videt typ prohnuti a speceni


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 14, 2013 04:30PM
Fotka by pomohla. Ale 70°C je na ABS málo, měl by ses pohybovat nad 100°C.
Re: Spékání ABS
November 14, 2013 04:33PM
mam doma ABS natural od czechreprap.eu a musi bejt deska na max 80°C jinak se deformuje (i doporuceno po konzultaci s prodejcem)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 14, 2013 04:41PM
Tiskárnu mám EASY 3D MAKER, je možné že se ten kuprextit fakt prohýbá, to by asi i vysvětlilo proč se mi některé díly i zkroutily, foto přiložím až se doma dostanu k foťáku, mobil mi bílý materiál odmítá fotit.Tisknu rychlostí 40 mm/s s nastavením vrstvy 0.25 mm a 70 mm/s při vrstvě 0.125 mm.
O položení něčeho na ten kuprextit jsem už uvažoval, možná by se i rovnoměrněji prohříval, ale váhám jestli si nechat uřezat kousek skla nebo plechu ....

Edited 1 time(s). Last edit at 11/14/2013 04:43PM by hanysl.
Re: Spékání ABS
November 14, 2013 05:06PM
nonejsem ten pravej, co by ti mel radit... smiling smiley

ja sem vyresil nerovnost zrcadla a nemoznost vyrovnat heatbed 8mm dural deskou, ale za cenu delsiho ohrevu desky (cca 22 minut na 120°C)... ale zas se nemusim bat uz tisknout mimo stred a vic jak jeden objekt...

v praci pri hledani vhodne 3, 4 a 5 mm desky sme pohorely - jak je ve fabrice strihaj, tak nam uz prisli mirne prohly a dalsi byl k dispozici 8mm dural plech smiling smiley (a vhodnej lis na rovnani nemame)

ale zas nevim, jak je easy 3d maker konstrukcne delanej - jestli ti tam pujde neco takoveho upevnit

Edited 1 time(s). Last edit at 11/14/2013 05:10PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 12:39AM
Tak upevnit by to nějak jít mělo 3D MAKER má na desku 3 šrouby(jeden vzadu a 2 vepředu), jen mám dilema jestli je lepší sklo nebo nějaký duralový nebo hlinikový plát, mám v plánu tisknout převážně s ABS
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 02:37AM
Mě funguje zrcadlo z Ikey a na něj lak na vlasy smiling smiley

Tisk na kuprextit je určitě nebezpečnej v tom, že když se to schruje a nesepne ti Z endstop, tak si můžeš plošňák zničit. Rovnej určitě není a při teplotě pracuje.

Ale jestli se ti kroutí celej model, tak je to buď malou teplotou heatbedu a nebo se ti odlepily rohy?

Edited 1 time(s). Last edit at 11/15/2013 02:48AM by majkl.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 09:06AM
Doporučuju spíš sklo 2mm než dural, pokud by jsi tam dal plech 2mm tak se ti může taky začít kroutit ;-) (jen můj pocit)
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 09:55AM
osobne mam 3mm sklo plus lak na vlasy, pro ABS mi stacilo nahrat na cca 90C a naprosto bez problemu. Po tisku stacilo chvili pockat a pri poklesu o nejakych 20-30% bud oddelat rucne nebo po chvili se predmet uvolnil sam.
Jinak ty 3mm mi prijdou vhodnejsi kvuli pevnosti a manipulaci. Nebude tm dle meho extremne velky teplotni pokles, oproti te dvojce.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 12:16PM
Mno já mám 2mm a úplně v pohodě drží ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/15/2013 12:17PM by Vinie.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 12:49PM
U kovu bych zacal na 3mm jinak by se moh kroutit. U 2mm skla bych mel strach, ze praskne...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 02:17PM
Je pravda že tisknu jen PLA a mám to na 60°C, co by to udělalo při 110°C jsem nezkoušel
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 03:57PM
2mm sklo mi prasklo, když na něj spadla špulka s drátem. Jinak v pohodě drží i 120°C. Je pravda, že se prohybá víc než třímilimetrový, ale to zas už docela blbě tepelně izoluje, takže se (podle mě nepřijatelně) dlouho ohřívá.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 05:22PM
jirpil: jaky odhadujes rozdil ve vyhrevu mezi 2 a 3mm? je to 1,5 nasobek casu? Bojim se prave, ze vzhledem k tomu, ze pouzivam lak, ktery to chce cas od casu vzit do umyvadla a mydlem odlakovat, tak aby mi ta dvojka nepraskla. Pokud je jedinou nevyhodou o neco delsi zahrivani, tak asi radsi pockam smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 05:36PM
Odhad: jeden a pul az dvojnasobek casu. Seriozne jsem to netestoval. Ale ty dvojky se vubec nebooj, vydrzi.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 05:48PM
bavime se asi porad o beznem skle, ze?
jak pujdu ke sklanari, tak vezmu oboji a vyzkousim.
Vzhledem k tomu, ale ze budu davat vyhrivanou silikonovou podlozku mezi dva skla, tak spodni dam urcite trojku a vrchni uvidim. Doufam, ze to spodni se moc neprohne.
Re: Spékání ABS
November 15, 2013 06:05PM
Tohle - [www.ikea.com] a není co řešit. Za ty prachy, je to zrcadlo, kulatý rohy a máš hned 4.
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 02:26PM
Tak jsem našel kousek nějakého zmetku, který jsem ani nedotiskl, jelikož jsem zapomněl na podpěry, ale prohnutí je tam znát a taky přikládám foto, jakým stylem je uchycena deska pro tisk(2 šrouby ve předu a jeden vprostěd vzadu), poradíte mi jestli je lepší na ni položit sklo nebo si nechat udělat novou kovovou se závity o identických rozměrech a zaměnit je? V případě skla bych volil asi 3 nebo 4 mm...

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 03:03PM by hanysl.
Attachments:
open | download - P1070457_2.jpg (153.2 KB)
open | download - P1070458_2.jpg (212.6 KB)
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 03:03PM
Neznám Easy3DMaker ale myslel jsem,že tou cuprextitovou deskou topí. Tak jak jí chceš vyměnit za kov? Čím bys topil?
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 03:38PM
Právě že na té kuprextitové desce je asi nalepené nějaké to těleso, co je to za typ teď nezjistím, jen vím že je to červená destička
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 03:53PM
Pokud na nově přidané fotce je ten vytisknutý předmět, tak je to celkem klasický problém zvedání rohů a odlepování od podložky. Co dáváš na ten cuprextit, aby se to neodlepovalo?
(možná řešení: kapton, lak na vlasy, roztok ABS v ředidle,... tedy přímo na kuprextit asi ne. Začínám tušit... lepidlo Special3DGlue?)

Edited 2 time(s). Last edit at 11/16/2013 04:04PM by jirpil.
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 04:58PM
Ohledně toho 3DGlue jsem tady už četl no ... mám ho .... to je to s ním tak zlé? Dostal jsem ho k tiskárně ....
Hledám nejjednodušší řešení vyrovnání povrchu, bude stačit to sklo, do kterého si nechám vyvrtat díry kvůli těch šroubů abych mohl desku vyrovnat nebo se mám rovnou poohlídnout po celé desce?
Jinak ještě mám takový malý problém, možná to je tím lepidlem nebo teplotou na okrajích tiskové plochy se mi pravidelně odlepí část předmětu a pak je tisk na nic ...
Moc si vážím pomoci jste tady fajn komunita smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 05:10PM
Se zkušenostmi z reprapu Ti můžu říct tohle:
Možná se Ti prohybá ta cuprextitová deska, ale hlavní problém je přilnutí tisknutého předmětu k podložce. Takže:
- můžeš tisknout PLA (teploty: cca 190 tryska, 60 podložka) a mělo by to jít celkem bez problémů, protože PLA má menší teplotní smrštivost a tolik se při tisku neohřívá
- pro tisk ABS (teploty: cca 230 tryska, 110 podložka) potřebuješ zajistit přilnutí k podložce. Výrobce E3DM asi doporučuje jejich lepidlo. U reprapu se asi nejčastěji používá tisk na sklo s lakem na vlasy nebo roztokem ABS, nebo na plech s kaptonovou páskou.
Máš tiskárnu asi v záruce, tak řešení budeš muset tomu přizpůsobit.
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 05:14PM
Tiskárnu už v záruce nemám, mám ji od kolegy, který ji moc nevyužíval, zkrátka na to neměl čas, vyzkouším to s tím sklem a lakem na vlasy(Stačí nějaký obyčejný??), snad to pomůže smiling smiley
Moc díky za pomoc...
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 05:18PM
Pres lak na vlasy je expert Bajn. Ja jsem s nim nemel stesti, manzelka asi nepouziva ten spravny. smiling smiley
Re: Spékání ABS
November 16, 2013 05:39PM
Dej přes to sklo nebo to zrcadlo co jsem posílal.

Zahřej heatbed, nacákej na něj lak na vlasy. Nám funguje:
* Laura Colutti zelená plechovka.
* Ještě líp nám držel takovej bílej od Loreal Paris, ale ten držel tak super, že se s výtiskem vždy odtrhnul.
* Fialovej Lybar silně tužící je moc tvrdej, je k ničemu

Zkus vyšší teplotu heatbedu.

Dej si záležet na první vrstvě - tiskni ji pomaleji, s vyšší teplotou a kdyby to pořád nepomáhalo, tak ji víc namáčknii/rozmáčkni.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 06:06PM by majkl.
Re: Spékání ABS
November 17, 2013 04:34AM
Mám v tiskárně MK2. Na ní leží 2mm sklo koupené za 20 Kč ve sklenářství. V GES jsem koupil pájecí kapalinu R od firmy Elchemco. Zkoušel jsem i jiné pájecí kapaliny od stejné firmy ale s mizernými výsledky.
Na prst si dám kus sepraného hadru, kápnu na něj trochu kapaliny a rozpatlám po skle. "Rozpatláním" chci vyjádřit, že se nezabývám rovnoměrností vrstvy a používám jedno místo na hadru několikrát (ušetřím kapalinu). Je jedno, jestli patlám na studené sklo nebo na teplé ale na teplém se musí patlat rychleji kvůli vypařování.
Slic3r je nastaven tak, že tisk začíná při teplotě heatbedu 90°C, po zbytek tisku je teplota na 110°C. Možná je zbytečné držet tak vysokou teplotu celou dobu tisku, neměl jsem čas experimentovat.
Ventilátor na chlazení hotendu nesmí na první vrstvě běžet !
Skirt má nastavenu hodnotu Loops na 2. Když hlava klesne těsně nad sklo, které je o 150°C studenější a začne se vytlačovat filament, musí nutně klesnout teplota špičky hotendu a než se teplota stabilizuje, chvíli to trvá. Co ukazuje v tomto okamžiku termistor je nezajímavé, protože měří teplotu o kus jinde.
Po ukončení se vypíná topení Heatbedu (M140 S0) a musí se počkat až se objekt sám uvolní. Teplota, při které to nastane, závisí na ploše základny předmětu.

Tiskl jsem víc jak stovku stejných objektů a vrstvu na skle dopatlávám v místě tisku po třech až čtyřech tiscích. Celkové čištění skla nebylo během této série nutno provést.

Doporučení, které mě stálo dost času. Při mazání tiskárny vyndat sklo a dát ho stranou. Stačí nepatrná kapka oleje, rozpatlá se po skle a již se na něm nic neudrží.
Re: Spékání ABS
November 17, 2013 10:20AM
Pájecí kapalina zní dobře, na jaké je to bázi? Zkoušeli jsme kalafunu rozpuštěnou v lihu, ale nedrželo to tak dobře jako lak.

edit: Už to vidím je na kalafunové bázi.

Možná jsme si mohli víc pohrát s hustotou a fungovalo by to.

Každopádně s lakem jsem spokojenej, ale jen na půl. Nechce se mi krmit tiskárnu elektrikou, plastem a ještě lakem na vlasy.

Rád bych nějaký stálý řešení, kdy není potřeba nic doplňovat. Ale věřím, že je to o tom, najít správnej lak a nepřepalovat ho (nerejt tryskou)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/17/2013 10:27AM by majkl.
Re: Spékání ABS
November 17, 2013 10:54AM
co se tyka laku na vlasy tak to popisu do kategorie how to, aby to bylo pripadne na ocich.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login