Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

problem - i2, posun Y ?

Posted by raptik 
problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 11:55AM
Ahoj,

opet vas vitam do raptikovy sbirky problemu s mou prusa i2 smiling smiley

takze vypada to, ze mam co par mm (asi 5mm) mirny posun Y viz foto:


tisk zatim bezi abych videl jak moc velkej bude ale zajimalo by me mozna pricina.

zatim me napada, ze ujelo uchyceni Z osy, jelikoz Y je pevne na ramu a posune se vzdy cela vrstva. ale pokud Z, vypada to, ze ujely oba dolni uchyty a na to to nevypada... matky sou pevne


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 03:18PM
tak zatim to vypada na to, ze to zpusobil odchlipnuti od podlozky???

zkousim ted tisknout 7,5cm vysokej kelimek a po prvnim 1cm zatim zadny projev posunu vrstev

tamten cca po 6mm az 1cm ujely vrstvy vzdy jednim smerem v Y (odhadem o 0,5mm) a pomalinku se vracely na svou puvodni pozici. a v miste navratu se objevuje odlepeni vrstev


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 03:48PM
Podle mě vyšší smrštivost materiálu. Levý spodní roh se utrhnul. Dál: ve vrstvách, kde se hlava zdrží v nějakém jiném místě déle (třeba kvůli hornímu uzavírání) materiál na kraji vychladne a smrskne se. Hlava pak pokračuje v tisku další vrstvy ve správných souřadnicích a vznikne ten hrbolek. Samozřejmě, k vychladlé vrstvě špatně přilne další, takže to mezi nimi snadno praskne. Moc se s tím asi nedá udělat - teplotu by se možná hodilo zvýšit, ale asi by nevycházely bridge. Snad (trochu paradoxně) zvýšit rychlost, aby to nemělo čas vychladnout. A přitopit zespoda?

Edited 1 time(s). Last edit at 11/21/2013 03:48PM by jirpil.
Re: problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 04:06PM
jirpil: dekuji za odpoved

no mozne to je, ale to odlepeni ma za nasledek cisteni a prezdrsneni kaptonu... asi mam i blbej kapton, jelikoz kdyz necham zvednout hlavu u prvni vrstvy o standartni vejsku (0,3mm) tak se mi sice chytne, ale ne tak aby se behem tisku udrzel onen dil... takze musim pozicovat hotend tak na -0,1 az -0,4mm (brano tak, ze nalevlim na papir tl. 0,1mm tak aby pri + 0,1 mm hotendu sel jakztakz posunout a pokusama o tisk stelovatelnym Z endstopem dojizdim na optimalni vejsku... vetsinou se dostanu tak na -0,2 mm oproti puvodnimu levleni...
no a tentokrat sem to nechal tak nak -0,1mm vypadala to na dostatecne chycene...

vtip je v tom, ze vcera sem tisk dil, kterej je shodnej, jen nema ten uchyt na nema17 a trval o 30minut min (tenhle 4h 30minut) a prosel v pohode se stejnym setupem, takze jedine co je jinak je:
- promazane zavitovky Z
- odmastenej a zdrsnenej kapton smirkem 400
- nove pozicovani hotendu vuci desky hotbedu

vicemene co se tyka odtrhnuti materialu, tak pokud mam rozplizlo u 1 az 2 vrstvy, tak se neodrthne ani pri 4h tisku

btw: kelimek ma za sebou 40mm a bez problemu... akorat to neni asi moc plnohodnotnej test, pokud v tom ma hrat roli i vypln smiling smiley ale na test, jetli je to mechanicko-konstrukcni vada to zrejme staci.
a pro ty co neveri, ze tam mam 8mm dural, tak je to tam na te fotce videt smiling smiley kolik ze staci °C na michane vejce??? smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 04:18PM
Kelímek je tvar, u kterýho nedochází k nerovnoměrnýmu vychladnutí některý vrstvy kvůli zdržení hlavy na jiným místě. Taky na něm není poznat, jak moc se tisk smrsknul. Zkus ho pak proměřit a porovnat průměry s modelem, třeba to i něco řekne...
Re: problem - i2, posun Y ?
November 21, 2013 05:34PM


dolejsek ma mit 50mm a ma 50,5mm
horejsek ma mit 62mm a ma 63mm
vejska 70mm a ma 70mm

stena by mela bejt 2mm ale diky pluginu widen je 1,3mm siroka (pokud najde v modelu single thread stenu rozsiri ji na nastaveni -> 2 sirky vlakna - 1 vychazji na 0,66mm) a musel bych pocitat, kolik v modelu vychazi stena kelimku pokud rozdil D hornich a dolnich kruhu je 2mm. zrejme ten plugin ovlivnil i sirku horni casti - vlastne celeho kelimku, kde neni dno
vypada pekne "kruhove" (40 uhelnik smiling smiley )

takze v konstrukci i2 problem na 98% nebude


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 01:39AM
Takže co je to za matros?
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 04:52AM
ABS, tisk 60mm/s, 0.3mm vrstva a tisk pri 225°C


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 07:54AM
tak pokus 2 a po 4mm opet ujeta vrstva... nikde zadne odlepeni, hrbolek o co by mohla uzkocit...

ted delam pokus 3 s otocenim o 90°

pak zkusim 20x20x20 ctverecek...

ze by za to mohly vibrace pri tisku hexagonal typu vyplne??? furt se mi nechce verit, ze za to muze material, kdyz kelimek prosel a ted po 4mm bez viditelne znamky hrbolku uskocily 4 vrstvy...

ze by hotend najednou obcas ujel a pak se vratil?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 08:28AM
tak pokus 3 - dil otocen o 90° a zatim zadnej problem (11mm na vejsku vytisknuto)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 08:56AM
na prvni pohled na tu fotku ti trochu vlajou zavitovky a hejbou s celou konstrukci, ale tim to nebude.
co se tyce toho posuvu, tak se ti opravdu matros dost smrstuje, je to videt na dne toho kelimku a to muze zpusobovat i vetsi/jine smrsteni prerusenych vrstev. Tedy tech, kde jsou v urovni vrstev otvory, proste zmena rozmeru vyplnovane vrstvy.zmeni se jejich plocha a tim i pomer smrsteni.
druhou pricinu bych videl v tom, ze u tenkych sten neumi slic3r generovat dobre infil a tim padem se smrsteni opet projevuje vice. A navic tento bug slicr podle me zkusenosti dela jen v jedne ose vic/hur vyplnuje.
Snad moc nekecam a je to aspon trochu srozumitelne grinning smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 09:29AM
Quote
dan:
na prvni pohled na tu fotku ti trochu vlajou zavitovky a hejbou s celou konstrukci, ale tim to nebude.

to je na fotku kelimku nebo prvni???

schvalne sem ted odendal upevnovaci loziska u zavitovek, tak uvidime jestli to pomuze... (volne konce zavitovek u i2) kdyz sem je tam zkousel nemit poprvy, tak vyslo lepsi je tam naopak mit...

to neni generovane slic3rem smiling smiley ale skeinforge

no u toho kelimku je prave ten problem, ze to smrsteni spodku je naopak efekt pluginu widen smiling smiley kterej rozsiruje tenke steny o definovany pocet extruznich sirek a jelikoz vysla stena kelimku na 1 vlakno tak to o 1 jeste rozsiril smiling smiley

ale vypada to, ze zacinam mit zas problem to udrzet na podlozce, uz se tam objevuje odchlipa zbejva cca 2h tisku... asi se na dobro vybodnu na kapton...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 09:52AM
raptik: a uz jsi konecne vyzkousel ten lak? smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 10:17AM
jo lybar extra silne tuzici, ale na material, kterej se nedal poradne udrzet ani s abs na desce...ale pokud drzel tak to bylo lepsi nez kapton
navic mam normalne problem s lakem na vlasy - uplne me to vysusi oci a v nose takze s tiskarnou to pro me bylo peklo... sad smiley smiling smiley

spis se mi libi idea ABS hmoty (teda uz se mi nelibi moc predstava, co barva to jinej blivajzik smiling smiley ), ale je to porad levnejsi nez kupovat lak...

jinka odstraneni upevnovaku zavitovek, zrejme pomohlo k hladkosti steny - je fakt ze sem to predtim zkousel jeste na ne idealne zkalibrovane tiskarne...

nahoru od tecky fixou je tisk bez dolnich uchytu zavitovek:


foceno v pohybu, ale presto patrene, ze po otoceni o 90° tisk bez posuvu vrstvy v Y smeru:



vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 22, 2013 03:19PM
tak takhle to dopadlo:
pokus3 - tento dil jen otocen o 90° v Z (nejdelsi stena tisknuta podel X osy ne Y)





jedno male odlepeni vrstvy z 99% zpusobeno vetrakem u bridge vrtsvy (na fotce jako zalepenina abs tmelem)

a vypada to, ze odstraneni uchytu volnych koncu zavitovek zjemnilo stenu

zajimalo by me, co zpusobuje ten obcasnej vykyt materialu na "zacatku" vlakna. (ve zkutecnosti to neni zacatek, ale pokracovani vnitrni smycky - skeinforge je nastaven aby zacal tisk vnitrni smyckou a pak plynule pokracuje na stenu - kdyz sem tisk jako prvni stenu, vypadaly steny hrozne a nak se nedarilo pomoci retrakce toto eliminovat)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 07:21AM
Taky mám problém, ujíždí mi osa X, domnívám se, že je to v nerovnostech na tyčích tam jedou hůř než zpět na endpointy.
Napadlo mne, zvětšit proud motorem a vyhladit tyče a taky co kdyby se do výsledného g souboru vložil občas G kod který by zaparkoval osy, tím by se to jakoby zkalibrovalo a pak pokračovat .
Co myslíte.
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 07:21AM
Ještě videjko
[www.youtube.com]
dan
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 11:41AM
Co mas za elektroniku ? Nemas nahodou minitronics? Jak moc ti hreje motor na X ? Udrzis na nem ruku?

Edited 1 time(s). Last edit at 11/23/2013 11:44AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 01:36PM
Ten motor, jak je horky, to sem si moc nevsiml, ale teply byl, jinak jsem si pohra s potakem na driver a uz je ta osa X podstane lepsi ale jeste to neni jak ma a navic se ukazalo ze to dela trochu I Y osa , poladim a uvidime, mam RAMPS 1.4 a Microcon motory.

Udelam si asi G cody kde to necham jezdit v X a Y asi 10 cm , pored dokola a sledovat jak to ujizdi.
dan
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 01:42PM
Muzou to delat i
- vysoke akcelerave vs vysoka rychlost prejezdu
- zbytecne prepnute remeny
- preproudene motory, kdy vypinaji pak stepstiky prehratim
atd.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problem - i2, posun Y ?
November 23, 2013 01:46PM
Moc dekuji, zamerim se na to.
Anonymous User
Re: problem - i2, posun Y ?
December 15, 2013 11:13AM
raptajs ulozeni zavitovky nepouivej !!! to je dost kontraproduktivni vec ;-) ono totiz zadna zavitovka neni uplne rovna , kdyz ji olozis na zacatku i na konci nema kam uhnout a jediny co uhne bude osa x. pokud nechas spodek volnej, osa x se vymezi proti pojezdu a hejbat se bude ten volnej konec , coz nicemu nevadi ;-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login