Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

netopí Hotbet

Posted by Rossky 
netopí Hotbet
January 31, 2014 06:25AM
Ahoj,
přestal my topit hotbet. Večer vše fungovaloa duhý den rano sem chtěl pokračovat v tisku a nic. Vse funguje jen my nejde napětí do hotbetu. Používám ramps 1.4 a při zapnutí se vždy rosvítila kontrolka teď ne. Nevíte co my mohlo pokazit. Dík
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 07:50AM
Že by se ti upekl spínací MOSFET nebo je špatná vratná pojistka. Nejdřív změř, jestli máš na 2 nohách toho MOSFETU 12V (je to z těch 3 ten, který je jinak orientovaný než ty ostatní dva).

Jinak doporučuju dát alespoň na ten bedovej chladič.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/31/2014 07:50AM by camel1cz.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 08:10AM
Mi to vypinalo behem tisku a teplota tak nikdy nedosahla pozadovane hodnoty, musel jsem pridelat ventilator a foukat na RAMPS, kokretne sem dal chladic na MOSFET, pololu , a taky ofukovat pojistky sem musel.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 08:19AM
ja osobne to resil vetrakem nad oblast mosfetu a pojistek, nastesti to bylo dostatecne reseni smiling smiley Ale vtipne je, ze na puvodni ramps to vyhrivani vyhodilo tak jednou za mesic nebo spis vubec, na novejsi ramps to automaticky vypadavalo hned. Oboji pri stejnem hotbedu
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 08:50AM
Ano na nohách MOSFETU mám 12 V. Jinak odzačátku co jsem ji postavyl mám na mosfetu na hotbet hlinikový 2mm plech o 8 cm2, a vše ofukuje 60mm ventilátor.

A po odpojení hotbetu a měření bez zátěže jsem naměřil na výstupu nárust o 1,7V. Takže když to mám vypnutí je tam 0V a když zapnu ohřev hotbetu tak my měřák naměří 1,7V.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 09:09AM
Tak zkus změřit bed - napětí mezi svorkama 1 a 2 při zapnutém topení... mělo by to házet něco blížícího se 12V... pokud ano a netopí, tak je pryč bed, pokud napětí nebude, tak je to v drátech/elektronice.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 09:45AM
Ne je to v elektronice, dráty dobrý a bet má 2 ohmy. Když dám zapnout topení hotbedu tak naměřím na svorkovnici jen 1,7 V.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 11:12AM
Zdroj je v pohodě? Zkus při zapnutém topení změřit výstup zdroje... měl by být hodně blízko 12V.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 11:16AM
Zdoj jsem proměřil. Je OK. 12V.
Re: netopí Hotbet
January 31, 2014 12:52PM
Tak jsem to ještě přeměřil a porovnaval z mosfetem který ovládá hodend.
když to řeknu jednoduše : Mosfet HodEndu vypnutí ohřev. Tak mezi kolíky 1-2, 2-3 je 12V a mezi 1-3 nula.
zapnutí ovřev 1-2 je 0V a 1-2, 1-3 5,5V a hřeje
Mosfet HodBedu Vypnuti ohřev tak mezi kolíky 1-2 je 12V a mezi 2-3, 1-3 je 0V
zapnutí ohřev tak mezi koliky 1-2, 1-3, 2-3 je 0V a nehřeje

Tak co tam odešlo? Bude stačit vyměnit Mosfet? Poraď te. Dík
Re: netopí Hotbet
February 01, 2014 09:03AM
Ahoj,
tak sem to objevil. Po odstranění veškerých kabelů a vyndání na světlo boží se to ukazalo samo. Vypalení konektor(viz. foto) . Tak doufam že to bude jediný a deska bude v pořádku.
Attachments:
open | download - SAM_8111.JPG (454.2 KB)
Re: netopí Hotbet
February 02, 2014 04:47AM
Ahoj,
tak sem to zprovoznil a už tisknu. Deska je ok. Akorád konektor je v řiti. Opravil jsem ho a vyčistil a už jsem nezapojoval hodbet přímo na ramps1.4 ale vložil jsem mezi ně 12V rele které vzladne 20A. (viz planek) Tím nemusim chladit tak mocně MOSFET.

Poblém vyřešen a díky všem za pomoc při hledání a odstranění problému.
Attachments:
open | download - SAM_8112.JPG (439.4 KB)
Re: netopí Hotbet
February 02, 2014 06:11AM
S tím relé si nejsem jistý - bed má regulovanou teplotu pomocí rychlého zapínání a vypínání topení (PWM). Obával bych se, že to relé dlouho nevydrží. Proto je tam MOSFET, který vydrží prakticky neomezeně pracovních cyklů a je schopný spínat a vypínat velice rychle.

Jestli to chceš pořešit pořádně, tak sežeň lepší MOSFET a vyměň ho. Ty co jsou v RAMPS mají zbytečně velké ztráty (úbytky napětí)...např. IRLB8743 to řeši (investice kolem 20Kč)
Re: netopí Hotbet
February 02, 2014 01:09PM
Ahoj,
to je pravda že mosfet má neomezené zapínaní ale konektor není ostaven na tak velký proudy. A pokud bych to tam teď pustil tak brzi skončím. Takle odejde dřív relé to za pár korun vyměním (zaleží i na kvalitě tak i za víc peněz) a tiskne se dál a beze strachu že Ramps1.4 vyhoří. Fekvence rozpínaní a spínání relé zruba 3 sekundy. Zaleží jak se hodbet rychle ochlazuje. A da se nastavit ve FW prodloužení frekvence čtení teploty z hodbetu.
Když jsem tu tiskarnu stavěl tak už nazačátku jsem četl že je to na hraně co se tíče proudu na hodbet přes Ramps 1,4. A taky při prvním spuštění se to pěkně rozehřálo a už jsem vše obsazoval chladičema a ventilátorama.
Ja nejsem elekrikář a nemám vybavení na výměnu mosfetu za jiný, sice se tím podle tebe dost vyřeší. Ale rovnou bych mohl vyměnit i tepelnou pojstku. Ale pokud to maká tak se my do toho nechce hrabat a zůstanu zatím u tohoto způsobu. Pokud se to změní nebo rozbije tak napíšu.
Zatím to tiskne od té doby co jsem to předělal a až na občasné nepatrné cvaknutí rele vše OK.
Re: netopí Hotbet
February 02, 2014 01:34PM
Jasný... ten konektor by taky zasloužil vyměnit - ten můj je zase nějak nemocnej mechanicky. Myslím, že bys obojí zmáknul i trafopáječkou... ale jak říkáš - pokud to teď jede, tak to nech jet smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login