Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kalibrace - špatná výška vrstvy

Posted by FBITuco 
Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 09:20AM
Zdravím.

Zkoušel jsem tisknout kalibrační krychličku 20x20x10mm.. Měla 10mm. Tak jsem si v bláhové naději myslel, že už to bude fungovat...

Další krok teda byla píšťalka - a tam jsem narazil na problém... Tisknu PLA při 200°/195° bez vyhřívané podložky na sklo pošmudlané cukrovou vodou. Jenže jak postupně rovnou vrstvy, tak se HE začne moc utápět v plastu až to není dál tisknutelné a celý se to rozesere.
Osa Z se pohybuje správně (50mm je 50mm na obou stranách).
Extruder dávkuje matroš správně (Ve skutečnosti ho dává dokonce o kousek míň).
HE je všude ve stejné vzdálenosti nad podložkou.

Používám Slic3r.
PLA 1,75mm.
Tryska 0,4mm.
Tloušťku vrstvy jsem dal 0,3mm a první vrstva 0,35mm. Extrusion multiplier je 0,9 a i přes to nakonec plast HE dožene.

Nějaká rada? Díky :-)

Edited 1 time(s). Last edit at 02/26/2014 09:30AM by FBITuco.
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 10:15AM
co presne myslis timto?
"Jenže jak postupně rovnou vrstvy"

myslis v prvni vrstve nebo nekde v pulce modelu?
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 10:20AM
Ubral bych na podávaném materiálu.
Kalibrace je správně pro průměr vlákna 1.75 a průměr trysky 0.4. Zkusil jsi změřit vlákno? (Do Slic3ru by se měla zadat skutečná hodnota.) Průměr trysky asi nezměříš... takže empirickou konstantou upravit množství materiálu na XX procent:
M221 SXX
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 10:26AM
Bajn: První vrstva je dobře.. Další se taky vytisknou ok... Jenže postupně je tryska blíž a blíž k již vytisknutému modelu.

jirpil: Vlákno jsem měřil, zkusím to ještě jednou na víc místech.
Ale zdá se mi, že ubrat materiálu už nemůžu. Dělal jsem teď zase kalibrační kostku a už jde na té poslední vrstvě vidět, že tam materiál chybí.
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 10:30AM
neodleouje se vytisk od podlozky rohama?
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 11:31AM
Nene, drží to.

Se mi tak zdá, že jsem řešil neexistující problém.

[www.thingiverse.com]
Tisknu tu píšťalku... Tělo tý píšťalky se tiskne správně.. Ale ta samotná kulička byla dycky vyšší, než píšťalka a tryska ji po chvilce utrhla, takže teďka při tisku putuje uvnitř píšťalky... Je to jen špatně navržený model, nebo za to může Slic3r, nebo mám fakt někde problém?
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 11:55AM
Dopadlo to takto...

Kulička mimo, horní strana se nezacelila.
Attachments:
open | download - SNC000581.jpg (459.1 KB)
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 01:19PM
S kulickou u pistalek byva problem smiling smiley To, co popisujes muze byt i tim, ze plast nestiha poradne samovolne chladnout (tryska se casto vraci na stejne misto) - muzes zkusit tisknout vic objektu najednou - treba 3 pistalky a uvidis jestli bude nejaka zmena. Pripadne na PLA pouzit vetracek, ktery ochlazuje tisknuty objekt (pozor, aby sis neochlazoval i hotend - zaizolovat treba kaptonem).


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 05:04PM
jokejoke: Díky, měl jsi pravdu s tím ofukem. Výsledek je s ním o 100% lepší než bez něj. Sice to není ještě dokonalý, ale píšťalka se vytiskla napoprvé a funguje parádně.

Ještě jednou díky za rady :-)
Re: Kalibrace - špatná výška vrstvy
February 26, 2014 05:21PM
Tak to jsem rad smiling smiley Taky jsem si prosel pistalkovym obdobim smiling smiley Tohle se ti muze dit i pri tisku z ABS, ale tam moc vetracek nedoporucuju (vrstvy se pak dobre nespojuji)... je lepsi pak tisknout vic objektu najednou.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login