Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Prosím o radu

Posted by ballbutick 
Prosím o radu
August 24, 2015 02:04AM
Zdravím,

povedlo se mi dokončit moji verzi 3d tiskárny, stavěl jsem jí podle fotek Rebela a hlavně co dům dal. Trochu jsem přešvihnul rozměry, Takže z toho je hliníkové monstrum s tiskovým prostorem 370x370x400. Pojezdy jsou na linearních vedeních s kuličkovými vozejky. Oza Z má 2 trapézové šrouby a 2 motory spojené řemenem aby se to nerozcházelo. HE je moje výroba kromě trysky. HB mám na 230v a 400W a tam je můj první problém mám tam sklo 5mm které se při ohřevu nad 80°C proste roztrhá. Zkoušel jsem sklo kalené ale u něj je problém s rovinností. Pří kaleni se sklo kroutí a +- 0,2 mm je už moc. Nenapadá vás tedy jinej materiál?? A další problém mam s tiskem šikmých ploch, když tisku rovně je to v pořádku. když začnu tisknout něco šikmého vypadá to hrozně. Trysku mám 0,3 a vrstvy 0,15.

Díky za případné rady.
Re: Prosím o radu
August 24, 2015 02:58AM
Co sa tyka toho skla - skus sa pozriet na sklo z varnych panelov. Nejake vyradene urcite najdes (elektropredajne, zberne dvory).
Niektori tlacia na hlinikove dosky (bruseny hlinik) napriamo, pripadne mrkni na buildtak, ten nalepis na dosku a nebude chybat to sklo.
Zrkadlo si skusal tiez (namiesto skla)?

Ako riesis ohrev bedu? Neroztrha to sklo koli prudkemu lokalnemu ohrevu? Skus nahrievat bed pomalsie, ci to nepomoze.
Ak mas moznost infrakamery, pozri si rozlozenie teploty na bede.
Re: Prosím o radu
August 24, 2015 03:46AM
jak rikal olisoft, asi to moc prudce ohrejvas, pripadne i prilis "bodove"
pokud pouzivas pwm na ohrev bedu a mas marlin a spinas bezne rele pro 220V, zkus odkomentovat #define SLOW_PWM_HEATERS. zpomaly to PWM regulaci. pokud si pamatuju dobre, bezne rele maj max spinaci frekvenci v radu desitek Hz a PWM v marlinu vyuzivaji i o neco vetsi frekvence, takze to rele je stale seple misto regulovane pomoci PWM. a pokud mas vykonou spiralu (odpory atd.) na ohrev, rychle to zahreje a sklo praskne.

ja teda zkousel tisknout na brousenej dural primo a moc to neslo (i odmastenou plochu smiling smiley ). abs jusik se tam nechtel udrzet ani na lepidle (vetsinou tak 4 vrstva zacala odtrhavat celou podkladovou vrstvu). jediny co se udrzelo byl kapton a jine pasky.

posly fotky tech podivnejch sikmejch ploch.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prosím o radu
August 24, 2015 04:55AM
Děkuji za reakce,

no bed se na 60 ohřeje za cca 2 minuty a za 3-4 minuty praskne sklo cca u 80°C. Spínám to pomoci optického relé takže tam problém s frekvencí nebude. Dá se někde nastavit rychlost ohřevu? myslim aby si to FW hlídal sám třěba aby to ohříval o cca 5°C za minutu. Co se týče lokálaního ohřevu tak toho se nebojím je to ohříváno odporovým drátem a ještě je tam vložena teplovodná deska.
Re: Prosím o radu
August 24, 2015 05:14AM
a co upevneni skla? ono s ohrevem pracuje a pokud nema kam se pohnout/prohnut praskne. takze pokud je prilis napevno, muze to bejt tim.

tu rychlost by jsi mohl poladit pomoci pid regulace, ale je to vec trpelivosti pokud se ti nechce pocitat jednotlive P, I a D konstanty smiling smiley

pomoci m303 si muzes zkusit najit pomoci firmwaru PID parametry (http://reprap.org/wiki/G-code#M303:_Run_PID_tuning), ale to ti udela priblizne vhodnou konfiguraci pro tvou regulacni soustavu - tudiz nemusi to bejt na 5minut na 80°C

ja si bed ohrejvam PID regulaci (klasicka MK2b) a mam to i se sklem na cca 10 - 12minut do 115°C
80°C je tak kolem 6minut.
pride mi, ze rychlejsi ohrev muze i pusobit vice problemu jak se s tim snazi vyrovnavat sklo i vyhrejvana deska. takze i tech treba 15minut pri 5h tisku fakt nehraje roly smiling smiley

sklo pouzivam 2 a 3mm tloustku - bezne sklo, proste co mi sklar da


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prosím o radu
August 24, 2015 05:24AM
je otázka jesli taky nehraje roly to že mám tak velké sklo.. cca 3x větší pocha než má rebel.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login