Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

reprap - kalibrace

Posted by volt 
reprap - kalibrace
April 12, 2013 05:32AM
Snazim se rozumne nakalibrovat tiskarnu ale stale to neni ono.
Pokud pouziju slicr, tak se mi sice testovaci ctverec vytiskne, ale od pulky to ma probemy s extruderem, protaci se a ozubena kola neprijemne preskakuji. Ve vysledku se ucpe hotend v ptfe trubce a musim vse rozmontovat. Zkousel jsem ruzne nastaveni ale stale se mi nedari.

Pro zajimavost jsem zkusil to same v skeinforge, ale tam nemuzu prijit na to jak ho prinutit, aby delal hustejsi a tenci cary. Zaroven jsem nikde nenasel moznost nastaveni velikosti samotne trysky (pouzivam 0.5 mm).

pro zajimavost jsem nafotil vysledek.


nemate nekdo nejaky zaruceny calibracny navod podle ktereho by bylo mozne tiskarnu rozume nastavit pomoci skeinforge ?
Re: reprap - kalibrace
April 12, 2013 06:47AM
Nvím ale myslím ze přidat na teplotě a přeskakování jsem vyřešil přidáním proudu na pololu
destičce
Re: reprap - kalibrace
April 12, 2013 08:18AM
Mno přidat nebo ubrat proud, mě to přeskakuje když nastavím moc velký proud, nějakým způsobem to motor už nezvládá přitom tam teče tak 1A a motor je na 2,5A. Jinak máš dobře zkalibrovanej extruder a stolek? čím je to přesnější tím je potom míň problémů s nastavováním v programu. Zkus tyhle návody, doporučuju nechat slic3r ve výchozích hodnotách, akorát sniž rychlosti pro začátek.

[reprap.org]

[richrap.blogspot.cz]
Re: reprap - kalibrace
April 14, 2013 02:14PM
Přepočítat kroky a zohlednit jumpery (2,4,8,16)
Re: reprap - kalibrace
April 15, 2013 04:27PM
kroky mam nastavene na 1/16 (tedy vsechny jumpery pod pololu)...co tim myslis prepocitat kroky ?
Re: reprap - kalibrace
April 20, 2013 04:59PM
Na to skeinforge jsem sepsal pár svých zkušeností, třeba to pomůže - [vlada.ajgl.cz]
Re: reprap - kalibrace
April 23, 2013 05:42AM
Kde ve sliceru nastavim.. dela mi to mezery mezi vrstvami...
Re: reprap - kalibrace
April 24, 2013 10:00AM
Nevite nekdo co stema mezerama? Kdyz dam vytisknou ctverecek tak kraje sou dobre ale jak to dela tu vypln jsou mezi vrstvami mezery sad smiley
Re: reprap - kalibrace
April 24, 2013 03:01PM
Asi Ti nerozumím, možná jsem blbej ale vrstvy beru jako jednotlivé vytisknuté plochy pokládané na sebe. Ale z toho popisu teď si myslím že se bavíš o tom že se nespojují vlákna mezi sebou v jedné vrstvě. Tiskneš jakoby vlákno moc od sebe. Pokud to dělá jen v první vrstvě, tak sniž výšku vrstvy, ono to víc přitlačí a rozmázne první vrstvu, bude to lépe držet na podložce a pěkně se spojí. Pokud to dělá i v dalších vrstvách tak můžeš mít špatně nakalibrovaný posuv vlákna, nebo jen menší teplotu, nebo i velkou výšku vrstvy, na trysku s průměrem 0.5mm by měla být výška cca 0,3mm. Také se dá přidat posuv ve slicru. Tam ale nemá cenu cokoliv ladit. Snaž se rozchodit tisk s výchozím nastavením a doladit to teplotou a kalibrací FW tiskárny a až to slušně tiskne tak si hraj se slicrem. Jinak se ničeho nedopátráš.
Re: reprap - kalibrace
April 24, 2013 06:49PM
Ano, pochopil si mě dobře.. Nějak ale nevím kde tu výšku nastavím :/
Re: reprap - kalibrace
April 25, 2013 05:37AM
Na záložce Print settings hned nahoře je Layer height, defaultně je tam 0,4 tak to zmenši smiling bouncing smiley
Re: reprap - kalibrace
April 28, 2013 06:54AM
I druhá vrstva je špatně sad smiley přikládám obrázek čtverečku.. jinak aby extruder dafkoval vice plastu tak se to nastavuje na Filament/Diameter ne?

Edited 1 time(s). Last edit at 04/28/2013 07:42AM by janickaaa1919.
Attachments:
open | download - SAM_0672.JPG (136.5 KB)
Re: reprap - kalibrace
April 28, 2013 01:46PM
Janičko,
udělala jsi kalibraci tiskárny, t.j. zjištění, nastavení a ověření počtu kroků na cm pro osy a extruder?
Vypadá to, jako by sis myslela, že se tyhle nastavení dělají ve Slic3ru nebo Printerface. Pavel131 to napsal úplně správně:
správně zkalibrovaná tiskárna musí obstojně fungovat s výchozím nastavením Slic3ru.
Re: reprap - kalibrace
April 29, 2013 03:43PM
No takhle vše fungovalo jak mělo.. a pak sem vyměnila ten soustružený šroub v extrudéru a začlo to dělat tohle.. sad smiley Protože ten předchozí šroub měl malé zuby a ucpávaly se. Tak se udělal nový šroub a dělá to tohle.
Re: reprap - kalibrace
April 29, 2013 03:57PM
Takže jsi zkoušela, jestli náhodou ten nový šroub z většími zuby nepodává hůř než ten původní? A jestlipak má přesně stejný průměr v té ozubené části?
Re: reprap - kalibrace
April 30, 2013 01:58AM
Takže máš jiný průměr té části která podává drát a musíš jej znovu zkalibrovat v konfiguračním souboru firmware a znovu jej nahrát do arduina. Nastavit jinou hodnotu počtu otáček na mm vlákna. Můžeš to zkusit odhadem, přidat tak 15% anebo si změřit kolik Ti leze když dáš příkaz aby vylezlo 10mm a přepočítej to podle toho kolik leze ven ve skutečnosti.
Re: reprap - kalibrace
May 05, 2013 05:05AM
Kterou hodnotou v tom klimentovi měním prosím ty otáčky na 1mm vlákna.
Děkuji
Re: reprap - kalibrace
May 05, 2013 08:52AM
//// Calibration variables
// X, Y, Z, E steps per unit - Metric Prusa Mendel with Wade extruder:
#define _AXIS_STEP_PER_UNIT {80, 80, 3200/1.25,700}

to poslední číslo, osa E.

edit: je to v configuration.h

Edited 1 time(s). Last edit at 05/05/2013 08:53AM by pavel131.
Re: reprap - kalibrace
May 09, 2013 06:23AM
Tak to bohuzel nepomohlo.. mezi sikmymi carami jsou mezerysad smiley nevite co stim? pridani ubrani plastu nepomuze, snizeni velikosti vrstvy taky nesad smiley
Re: reprap - kalibrace
May 11, 2013 07:44PM
Opravdu se to nikomu nestalo? sad smiley
Re: reprap - kalibrace
May 12, 2013 06:15PM
To seřízení rychlosti posuvu musí pomoci. Doporučuju znovu nainstalovat slicr a nesahat na nastavení. Pak měnit počet kroků na posuv ve firmware až to bude v pořádku tisknout i kdyby to mělo být třeba dvakrát větší číslo, nebo spíše menší, potřebuješ ubrat počet kroků na milimetr délky takže snižovat to poslední číslo a nic jiného neměnit a samozřejmě změnu nahrát do arduina. Změň si také vždy v úvodu konfigurace datum ať vidíš po startu jesstli načítáš správnou konfiguraci a vždy po aktualizaci restartuj arduinou - tiskárnu. Pak zkusíš tisk a uvidíš, generovat nový g-code nemusíš, ten se nemění protože na nastavení slicru nesaháš.
Držím palce :-).
Re: reprap - kalibrace
May 13, 2013 08:16AM
Kroky na mm bych teda rozhodně zvětšoval, když to dělá mezery mezi vlákny (neteče toho tam dost) smiling bouncing smiley
Re: reprap - kalibrace
May 17, 2013 02:08PM
no ja sem to zvetsovala a ono to tisklo hrubo ale vrstvy nebyly u sebe. delalo to hroudy sad smiley
Re: reprap - kalibrace
May 18, 2013 04:52AM
A posuvy máš zkalibrované?
Když tiskneš čtvereček 20 x 20mm tak má opravdu těch 20mm?
Připadá mi to že nesedí ty posuvy.
tiskárna má vlákno, které je kulaté, trošku přitlačit a rozplácnout tak vedle sebe, proto je na výšku jen 0,3mm i když má průměr vlákna 0,5mm a také když je vlákno méně roztavené tak jak tiskárna rychleji tiskne tak to vlákno vytahuje a ztenčuje, takže pak nemá ten správný průměr a vznikají tam mezery. Musíš uvažovat kde je problém podle průměru vlákna které je vytahované při tisku, třeba když tiskneš most (horní vrstva píšťalky).
Potřebuješ mít zkalibrované posuvy, (např. tisk krychle 20mm) jistotu že motorky neztrácejí kroky ( to často dělá osa Z - nahoru - dolů).
Pak musíš mít zkalibrovaný správný posuv vlákna a teplotu daného vlákna podle materiálu, každý materiál má jiné vlastnosti a vyžaduje jiné teploty a jiné rychlosti tisku.
Ještě se podívej znovu na to video kde vysvětluje Průša jak nastavit slicr, tam dobře vysvětluje proč a jak nastavit jednotlivé prvky.
Re: reprap - kalibrace
May 30, 2013 08:00AM
Ta,k chyba je asi ve sroubu chvili mi to tiskne a pak se sroub vyreze do vlakna a vlakno se uz netlaci dal.. nevite co stim? neresili ste to nekdo uz?

Edited 2 time(s). Last edit at 05/30/2013 08:29AM by janickaaa1919.
Re: reprap - kalibrace
May 30, 2013 09:42AM
ac bez praktickych zkusenosi, tak me napada, ze by to mohlo byt tim, ze "taveni" fillamentu klade moc velky odpor, takze by to mohlo byt nizkou teplotou, prilis rychle davkovani, necistoty...
Re: reprap - kalibrace
May 30, 2013 07:30PM
Tohle je zakladni chyba, take jsem s tim mel problem. pomohlo mi udelat hlubsi zarezy do sroubu a hlavne musi byt spravne serizeny tlak na pritlaceci lozisko, pouzit vhodnou silu pruzin ktere to lozisko pritlaceji, bez pruzin to ani nejde nastavit.
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 05:16AM
Tak šroub už je asi v pohodě.. dala jsem asi už 4. a zvýšila jsem teplotu... kroky jsem měřila.... kdž dám posun 10mm posune se 10mm takhle jsem to měřila... zvláštní je, že mi prostě nesedí jen ty šikmé vedle sebe a rovné jsou v pohodě sad smiley když dám více plastu tak se to sice spojí ale jde vidět že toho plastu je tam moc a je to takove zgichané sad smiley už jsem s toho úplně zoufalá..sad smiley
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 06:16AM
Můžeš výledek vyfotit?
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 11:57AM
A takhle ti to tiskne v prvních cca 3 vrstvách? ostatní vrstvy se plné netisknou (tiskne se tam mřížka ), teda záleží jak to máš nastavené ve slic3ru, ale defaultně jsou jen první a poslední tři vrstvy plné thumbs up
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login