Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

reprap - kalibrace

Posted by volt 
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 12:14PM
jj to vím, že pak to netiskne plně.. nevím zda to půjde z té fotky vidět.. prostě jsou tam mezery sad smiley tady je příklad
Attachments:
open | download - pistalka.jpg (138.3 KB)
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 12:27PM
Z fotky není zřejmé, jestli to má být pohled na poslední vrchní vrstvu.

Pokud ano, je to špatně. Takže :
- ohřej hotend na vyšší provozní teplotu. Povol šrouby u kladky extruderu a zkus drát podávat rukou. Mělo by to jít, ne úplně snadno, ale měla bys vytlačovat plast. Neměla bys cítit žádně drhnutí, nemělo by se to kousat. Jenom souvislý tuhý odpor. Pokud ne, je něco špatně s vedením drátu do tavicí zóny hotendu, nebo je nízká teplota, nebo nedostatečný výkon hotendu).
- pokud jsme se úspěšně dostali až sem, je pořeba zkontrolovat extruder. Když extruder podává a pak uděláš retract, měly by na drátu být vidět vytlačené zuby podávacího šroubu. Když desetkrát po sobě zadáš z Pronterface extrudnout 2mm, zmizí v extruderu 20mm drátu?

Edited 2 time(s). Last edit at 06/02/2013 04:31AM by jirpil.
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 12:42PM
byla to posledni vrstva... to co si psal vim... prvni vrstvu jsem vyresila tak ze jsem dala trysku jeste nize at to ten plast uplne rozplacne.. ale vrchni mi to pořád dělá ty mezery sad smiley Extruder jsem testovala.. davkovani plastu jde dobře... kdyz vytisknu čtvereček 2x2 tak to ty 2cm ma z obou stran, takze b kalibrace mela byt taky ok.. zkouším ještě přidávat to množství plastu..sad smiley znova.. po kousíčkách... a jestli to zase nevyjde tak už fakt nevím sad smiley
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 01:05PM
Ta fotka není moc kvalitní. Měřila jsi taky zdvih v ose Z? Vlákno z trysky vypadá, že se vůbec nerozplácne. Takže nejspíš málo plastu (opravdu zmizí v extruderu 20mm drátu, když má?), nebo velká výška vrstvy (o kolik se zvedne tryska když klikneš v Pronterface na 10mm nahoru?) a ostatní rozměry (ale to říkáš, že je OK). Zkusil bych přeinstalovat Silc3r, jestli generuje správný kód.

Ještě jeden nápad: vypadá to, že perimetry se tisknou jakž-takž. Ony se totiž defaultně tisknou poloviční rychlostí než infill. Zkus ve Slic3ru dát Speed : Solid Infill i Infill na 30 mm/s, vygeneruj nový kód a zkus tisknout.

Edited 2 time(s). Last edit at 06/02/2013 04:33AM by jirpil.
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 05:24PM
Jo no napiš jakou máš výšku vrstvy, na ose Z máš závitovou tyč M8? a jaký máš počet kroků ve firmware na osu Z?
Re: reprap - kalibrace
May 31, 2013 07:54PM
layer height: 0.3mm

mám m8 používám Klimenta a mám tam hodnotu 3200/1.25 ale to by mi nedelalo neplechu jen na tech poslednich vrstvach ne? kdyby to bylo spatne tak to nevytiskne zbytek dobre snad ne?
Re: reprap - kalibrace
June 01, 2013 12:56PM
když mi to u té píšťalky tiskne špatně tu vrchní vrstvu neměl ste někdo taky ten problém?
Re: reprap - kalibrace
June 02, 2013 11:09AM
Nikdo neumí poradit? sad smiley sem fakt zoufala sad smiley
Re: reprap - kalibrace
June 02, 2013 11:12AM
Zkus ve Slic3ru dát Speed : Solid Infill i Infill na 30 mm/s, vygeneruj nový kód a zkus tisknout.
Re: reprap - kalibrace
June 02, 2013 11:37AM
zkousela jsem.. uz davno. nepomohlo
Re: reprap - kalibrace
June 03, 2013 08:41AM
Tak dospěla jsem k tomu, že mám už jen prostředek špatně, nevíte jak to vylepšit?
Přikládám foto
Attachments:
open | download - pistalka.jpg (150.4 KB)
Re: reprap - kalibrace
June 04, 2013 08:47AM
Vypadá to jako že máš špatné chlazení
Re: reprap - kalibrace
June 04, 2013 03:11PM
chlazení? nemám žádné chlazení grinning smiley
Re: reprap - kalibrace
June 06, 2013 01:00PM
Když nemáš chlazení tak zkus nižší teplotu a ve slic3ru Print settings-Advanced-Bridge flow ratio
Re: reprap - kalibrace
June 07, 2013 03:30AM
Zdravim, potreboval bych radu. Stává se mi, že když dam tisk, vytiskne se první vrstva a kdyz začne tisk druhy tak se hrot nekde jakoby zadre o predchozi vrstvu a posune se o kousek cela podlozka a uz to tiskne spatne. Zkosel jsem dat vejs hrot ale potom to tiskne zase docela velky mezery mezi jednotlivýma linkama. Poradil by nekdo, jak to vykalibrovat ?

Obrázek:
[i41.tinypic.com]
Re: reprap - kalibrace
June 07, 2013 05:52AM
Ahoj,
mohl by mi nekdo prosim poradit?
vypada to ze, vse mam zkalibrovano krome tisku děr.
pozivam skeinforge a pronterface.

udelal sem si kalibracni kostku v SCADu o 25x25x5 mm s dirama 5mm a 10mm (skrz) a jaksi mi to tiskne 25x25x5 ale diry 4,9 a 10. (po aktivovani a nastaveni modulu scale a stretch - bez tech modulu jsou rozmery uplne mimo)

mam ocekavat tedy problemy s mensim prumerem der a tedy je pak prevrtavat nebo se to da jeste doladit?

dekuju
Re: reprap - kalibrace
June 07, 2013 06:00AM
raptik: to je nadnormální velmi dobrý výsledek.Zvětšit se díry dají vždycky :-)
Re: reprap - kalibrace
June 07, 2013 09:10AM
jasne daji, me jen zajimalo, jestli to jde jeste lip smiling smiley a prave kdyz mi sedi 10mm dira, tak pravdepodobne po "doladeni" mi asi bude sedet 5mm, ale ne 10mm smiling smiley

tak jestli nahodou nekdo nema recept na doladeni obou winking smiley
Re: reprap - kalibrace
June 08, 2013 05:11AM
Zdravim, zkusil bych pripadne vyzkouset kisslicer, za vyzkouseni clovek nic neda a slysel jsem na neho chvalu smiling smiley
Re: reprap - kalibrace
June 08, 2013 09:41AM
mam menší problém... když tisknu čtvereček, tak pri tisku 2-3 vrstvy se tryska jakovy sekne o jiz vytistenou vrstvu a posune se o kousek vedle a tisk je zkazenej. Poradil by mi nekdo kde to nastavit ?

Edited 2 time(s). Last edit at 06/08/2013 05:19PM by Dupl3xx.
Re: reprap - kalibrace
June 09, 2013 02:30AM
Dupl3xx: zkusil bych zkontrolovat následující :
1) špatná výška jednotlivých vrstev
2) příliš mnoho vytlaceneho materiálu
3) špatná kalibrace v Z
Re: reprap - kalibrace
June 09, 2013 02:56AM
kalibraci Z jsem udelal (v configuration a uploadnul).. kdyz zvednu o 10 tak to ma presne 1cm-tak jdu kalibrovat dal

PS: takle jsem nastavil configuration

#define _AXIS_STEP_PER_UNIT {80, 80, 3300/0.8,700}

mám závitové tyče M5. kde je stoupání 0.8 (aspon podle ty prusovi kalkulacky) a to 3300 jsem testoval aby se zvedl o 10mm

mám to takto dobře??

Edited 1 time(s). Last edit at 06/09/2013 03:53AM by Dupl3xx.
Re: reprap - kalibrace
June 09, 2013 08:41AM
To uz ja bohuzel netusim, na rostockovi je to jinak.
Zkousel jsi ten extruder? jestli kdyz das vytlacit 100mm, ze realne vysune 100mm plastu? (mysleno bez hotendu)
Re: reprap - kalibrace
July 01, 2013 05:41AM
Ahoj,

muzete mi nekdo prosim rict, co vse muze zpusobovat chybu pri posunovani plastu do hotendu??? mam s tim ted trosku problem na 0,5 trysce.
plast mam 3mm prumer a pohybuje se kolem 2,9 az 3,09 ( aspon zatim sem nic jineho nezmeril )
chyba v posunu je cca 0 - 2mm na 50mm pri rychlosti 50mm/min na 220°C ABS (pri rucnim vytlacovani v pronterface - stejne se to chova i pri rychlosti 30mm/min - coz je zatim ma jedina zkalibrovana rychlost tisku)

- uz sem vymenil sroub dodany za udelany presne na loziska - ze sestihrane tyce (puvodni se pekne vrtel v loziscich a snizil sem tak chybu do 2mm - puvodni mel az 7mm na 50mm )
- kompletne sem si vytisk celej extruder i s kolama (musel sem udelat sirsi cast pro uchyceni motoru, nevim jestli se da te nema 17 posunout osa, vsiml sem si, ze mi prokluzovalo kolecko, protoze jeho upevnovaci sroub byl mimo tu serizlou cast a ozubene kola se nedala uz jinam posunout; mam tento:Wade )
- a mam ted kratsi srouby pro pritlacovani plastu k podavacimu sroubu, puvodnim branilo malo prostoru pro dotazeni (jeden nesel kvuly motoru a druhemu nestacila hloubka diry v extruderu)

do soboty se dalo docela normalne tisknout, ale ted to zacina vypadat, ze se meni mnozstvi podavaneho plastu vic behem tisku. steny maj casti, kde je videt stridani tloustek vlakna, tisk pres diry se nedari - prvni vlakno se obcas nechytne a upadne, vlakna se bud trhaj nebo se chytnou a vypadaj dobre nicmene pri pokladani vedlejsiho se odtrhne od konce...

do soboty sem s touto chybou (0 - 2 mm) vytiskl:
[www.thingiverse.com]
[www.thingiverse.com]
[www.thingiverse.com]
[www.thingiverse.com]
2x [www.thingiverse.com]
2x [www.thingiverse.com]
aniz by byla nejak znat, ale ted se mi nedari znova zkalibrovat tisk pres diry a vypadato, ze toto je ten duvod...

zatim co, sem meril a kalibroval kroky pro extruder, tak se zatim nemusel snizovat, takze se spis pomalu nedostava materialu. zacinal sem na hodnote vypocitane 772,5 a ted sem na 778,5 a zatim stale mirne pridavam abych vyrovnaval chybu...
nevypozoroval sem, ze by plast pri podavani prokluzoval nebo motor preskakoval, aspon sem si toho nevsim - znacka se pohybuje docela rovnomerne.
rucni tlaceni dratu jde na muj vkus trosku ztuha, ale jde
a zatim sem nezkousel sundat hotend a kolik mi poda naprazdno.
uz se mi jednou ucpala tryska tak doufam, ze nezacina zas... ( pomohla nocni koupel v acetonu smiling smiley )

osobne me uz napada jen bud spatnej hotend nebo plast, ale jestli nekdo vite jeste neco, co by mohlo pomoc budu rad...

Diky

Edit - asi to presunu do vlastniho vlakna

Edited 1 time(s). Last edit at 07/01/2013 03:06PM by raptik.
Re: reprap - kalibrace
August 14, 2013 01:01PM
Zdravím

Postavil jsem prusu i2 ... dostal jsem až do bodu kdy jsem tiskárnu spustil a nainstaloval sprinter-master, arduino a repetier host. Došel jsem až k manuálnímu (skrz repetier-host) pohybu s osami. Tady nastal ten problém nejdřív jsem mohl pohybovat osou x doleva doprava, osa Z nefungovala vubec, y osa jen na jednu stranu, dojela ke spínači a pak jen cvakala to ostatně i osa x. Pak jsem asi vypnul a zapnul repetier a to co fungovalo už nefungoval taky. spinning smiley sticking its tongue out Abych byl přesnější tak osa x vlastně jen přeskakovala sem a tam někdy o 0.1 mm pak o 3-6mm. Větráček u zdroje který se předtím plynule točil tak ted jenom "cukal" ventilátor. Zkoušel jsem to zapnout a vypnout znova ale nic...
Re: reprap - kalibrace
August 14, 2013 03:32PM
Pravdepodobne máš nesprávne nakonfigurované koncové spínače. Skús im zmeniť logiku - ak spínajú, nastav aby rozpínali, resp. naopak.
Re: reprap - kalibrace
August 14, 2013 03:48PM
Aha, jenom mi zkus napovědět kde nebo v čem to přesně najdu - zbytek mi snad dojde doufám grinning smiley
Re: reprap - kalibrace
August 14, 2013 09:08PM
// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
Re: reprap - kalibrace
August 19, 2013 01:43PM
Jo to mam jen nevím co by to mělo reálně dělat. Ted mi osa dojede ke spínači a ten osu úplně vypne - je to správně ? Další věc - nastavuju proud na driverech k motorům otočil jsem trimrem na max. a dosáhnul jen 0,25 V - někde jsem totiž četl že na osu Z potřebuji dvojnásobek kde to nastavím? Jde to i někde v programech ???
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 05:28AM
K nastavování trimrů na driverech - 0,25 - jednotka je Ampér, to je překlep, že? ... Doporučuji nenastavovat na absolutní hodnotu produ, ale pouze na nezbytně nutnou hodnotu. Postup je asi takový, že stáhneš trimr na minimum, rozjedeš osu, kterou nastavuješ, a postupně přidáváš trimr. Ve chvíli, kdy se osa rozjede, tak přidáš ještě 1/4 otáčky a je nastaveno. Pak nemusíš řešit, jestli na ose Z je dvojnásobek nebo není.

fyzikální vsuvka: Je pravda, že na ose Z jsou dva motory, ale to neznamená, že nutně potřebuje dvojnásobný proud. Trochu zjednodušeně proud je úměrný síle, kterou motor vyvine. Na osách X a Y platí pro sílu, že F = m*a_max + Ft (m = hmotnost pojezdu nebo stolu, a = max. zrychlení, Ft - pasivní odpory/tření), na ose Z pak F = m*(a_max_Z + g) + Ft_Z (g = tíhové zrychlení) -
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login