Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

reprap - kalibrace

Posted by volt 
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 05:42AM
jenom doplneni, ze jsem nekde cetl, ze neni vhodne menit proud na trimerech pri privedenem napeti, potazmo pripojenem arduinu/ramps k PC, pry to nemaji drivery rady smiling smiley
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 07:08AM
Já teda četl, že není vhodné připojovat a odpojovat motory při zapnutém napájení, což chápu - připojení je spojené s nějakým přechodovým dějem, který může mít za následek špičku napětí a následné spálení čipu (viz reprap wiki nebo stránky driveru. Ale proč by mělo vadit kroutit trimerem pod napětím? Můžeš sem dát odkaz?
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 07:20AM
uz absolutne netusim, kde jsem to cetl, ocekavam, ze nekde tady na foru. Ale neni to zarucena poucka.
dan
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 07:21AM
vadi to z jednoducheho a prosteho duvodu a muzu to i potvrdit z vlastni zkusenosti. Na trimru nastavujes referencni napeti na delici a ne primo proud, jak si psal, takze kdyz se blbe opres o desku a staci jen druhym prstem (na nejake pekne napeti +12V) a tocis s tim kovovym sroubovakem, narazove zvednes napeti na delici a tim i proud do pripojeneho motoru (pokud je stepstick enable z arduina) a ne vzdy to ten cip prezije smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 07:22AM
Kroutim bezne pod napetim, ale nesmi se smeknout ruka s vodivym sroubovakem nekam vedle, to by mohlo vadit.
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 05:01PM
fugazza : Tak to jsem teda bud špatně pochopil nebo má v návodu chybu protože jsem opisoval odtud - [repraptiskarna.ic.cz]

Ano nejsem elektrikář ani s voltmetrem nejsem moc zkušený smiling smiley takže si ani nejsem na 100% jistý co jsem naměřil (moc jsem nepochopil kde přesně ten proud měřit) ale když jsem tiskárnu postavil tak ji hodlám taky rozchodit...

Jo a osa Z se prostě nerozjede a to můžu otáčet trimrem jak chci bud jen vydává zvuky nebo se motory chaoticky rychle sem a tam osačejí/"škubou"
dan
Re: reprap - kalibrace
August 21, 2013 05:44PM
to mi připadá, jako kdyby si měl prohozený začátek a konec jednoho vinutí u obou motorů. Pak se to chová podobně. Zkontroluj si správnost toho zapojení, jestli máš posloupnost barev na konektorech stejnou, jako u motorů, které ti jedou (pokud si prodlužoval motory jinak barevnými dráty, může se to snadno stát).
Nebo ty Z motory připoj postupně na fungující stepstik jiné osy a pokud se budou cukat stejně, je to tím (prohozerným) zapojením. Pokud ani to nepomůže, prohoď stepstik z fungující osy na tu Z-kovou a vyločíš (nebo potvrdíš) tím vadný stepstik.
A na Z určitě nebude potřeba 2x takový proud, uveze ti to určitě stejný jako na osách X a Y.

Edited 1 time(s). Last edit at 08/21/2013 05:45PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
August 26, 2013 04:52AM
Naglafar: no jo, Forrest vážně doporučuje kroutit s trimrem bez napětí. Bohužel nenapsal, proč to doporučuje.

Ten škubající motor může mít původ třeba i v nedokonalém připojení drátů - vlastní zkušenost, jeden kontakt v konektoru jsem měl špatně připájený.
Re: reprap - kalibrace
August 29, 2013 12:21PM
Tak měřili jsme s elektrikářem abych neudělal nějakou botu. Nevím co se stalo asi se něčeho dotknul a nefunguje už vůbec nic tiskárna se vůbec nehlásí ve správci zařízení, zdroj ted pro změnu dává 25V, jen jsem si všimnul že se na Fundainu hřeje ten černý napájecí konektor a USB konektor - takže si říkám jestli jsem to nezničil ? angry smiley
Re: reprap - kalibrace
October 02, 2013 03:25PM
Problem jsem asi teda částečně vyřešil tím že jsem vyměnil driver (možná jsem ho poškodil při pájení nebo už byl poškozen od výrobce). Všechny osy teda fungují ale jen jedním směrem a to do plusu. Endstopy mám zapojené strávně kontroloval jsem to. Prakticky by to teda mělo být tak že endstopy jsou umístěny na ose na jednom nebo druhém konci s tím že po sepnutí definují kde je nula ?
Anonymous User
Re: reprap - kalibrace
October 02, 2013 07:56PM
dupl3x jestli pouzivas skenforge, aktivuj si funkci hop ;-) ta ti odstrani do bourani do vytisklyho ;-)
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 01:48AM
Naglafar> endstopy se vetsinou zapojuji tak, ze jsou trvale sepnute a rozepnou se az pri dojeti posuvu do koncove (nebo pocatecni polohy). Mas tedy bud spatne definovanou logiky Endstopu (musis ve firmware definovat, jestli chodi stavem Hi, nebo Low), nebo nakonfigurovane pullup rezistory ci oboji.
Co mas za firmware?


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 06:37AM
Firmware mam arduino, endstopy myslím že vím kde nastavím ale pullup rezistory netušim kde a jak...
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 06:41AM
arduino neni firmware winking smiley merlin, sprinter, repetier ..... neco takoveho v nazvu souboru, ktery pomoci programovaciho prostredi arduina otviras.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 11:33AM
Aha pardon "Sprinter"

Edited 1 time(s). Last edit at 10/03/2013 11:38AM by Naglafar.
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 12:36PM
Pokud mas mechanicke endstopy, tak musis mit ve firmware v zalozce Configuratin.h odkomentovany tento radek:

#define ENDSTOPPULLUPS

nesmis ho mit takto

//#define ENDSTOPPULLUPS


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 12:51PM
Takto to mam odkomentovane:

//// Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors
// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
//If your axes are only moving in one direction, make sure the endstops are connected properly.
//If your axes move in one direction ONLY when the endstops are triggered, set [XYZ]_ENDSTOP_INVERT to true here:
const bool X_ENDSTOP_INVERT = true;
const bool Y_ENDSTOP_INVERT = true;
const bool Z_ENDSTOP_INVERT = true;

(když dam "true" tak se motory toči jen jednim smerem, když dam "false" tak obema směry ale ignoruji endstopy)

Tohle asi taky patří k endstopům a mam tam tohle:

//-----------------------------------------------------------------------
// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
//-----------------------------------------------------------------------
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0
#define E_ENABLE_ON 0
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 12:57PM
a endstopy se ti tedy v koncove poloze rozpinaji, nebo spinaji?


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 01:02PM
Rozpínají ale jen když kliknu v manuálním ovládání na ikonku domečku a osy "x" a "y" dojedou k endstopu osa "z" jede od endsopu na druhou sranu...

Edited 1 time(s). Last edit at 10/03/2013 01:12PM by Naglafar.
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 01:14PM
takze na X a Y ti to chodi? podle te konfigurace by melo a na Z si otoc konektory motoru, nebo zmen smer toceni ve sprinteru.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 01:31PM
Pravě že X a Y při tomhle nastavení chodí jen do plusu. Osa X a Y dojede k endstopu a snaží se jed dál ale nemůže protože narazí do konstrukce. To se děje když chci posunout osu třeba o 1,10 nebo 50 mm. Ovšem když kliknu na domeček osy X a Y osa dojede k endstopu proklikne ho a vrátí se asi o 3mm zpátky.
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 01:48PM
takze toho bude asi otoceneho vic.
Kdyz das - tak se ti toci motory jinak nez pri home?
Pri Home domecku ti tedy XY dojedou na koncaky a zastavi se spravne ?
To Z ktere ti jede na druhou stranu zareaguje na stisk koncaku?

tuhle sekci mas takto, tzn. endstopy na zacatku os ? :

//-----------------------------------------------------------------------
//// ENDSTOP SETTINGS:
//-----------------------------------------------------------------------
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 02:38PM
Ano tuhle sekci mam tak jak píšeš.

Už jsem na to přišel ale vlastně stylem pokus omyl - problem byl v tom že jsem měl

// Disables axis when it's not being used.
//-----------------------------------------------------------------------
const bool DISABLE_X = false;
const bool DISABLE_Y = false;
const bool DISABLE_Z = false;
const bool DISABLE_E = false;

/ Inverting axis direction
//-----------------------------------------------------------------------
const bool INVERT_X_DIR = false;
const bool INVERT_Y_DIR = false;
const bool INVERT_Z_DIR = false;
const bool INVERT_E_DIR = false;

Přepsal jsem na "true", je to ok - osy vesele putují sem tam na povel a když dam home dojedou i tam...smiling smiley

Problem byl asi v tom že pokud sem napíšu "false":

//// Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors
// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
//If your axes are only moving in one direction, make sure the endstops are connected properly.
//If your axes move in one direction ONLY when the endstops are triggered, set [XYZ]_ENDSTOP_INVERT to true here:
const bool X_ENDSTOP_INVERT = false;
const bool Y_ENDSTOP_INVERT = false;
const bool Z_ENDSTOP_INVERT = false;

Pak musím napsat sem "true"

// Disables axis when it's not being used.
//-----------------------------------------------------------------------
const bool DISABLE_X = true;
const bool DISABLE_Y = true;
const bool DISABLE_Z = true;
const bool DISABLE_E = true;

/ Inverting axis direction
//-----------------------------------------------------------------------
const bool INVERT_X_DIR = true;
const bool INVERT_Y_DIR = true;
const bool INVERT_Z_DIR = true;
const bool INVERT_E_DIR = true;


Takže jsem to takhle prohodil a funguje to tak jak má... winking smiley
dan
Re: reprap - kalibrace
October 03, 2013 03:01PM
No vidis, jak si sikovnej, tak to ma byt, ne to jen nekde opsat grinning smiley Gratuluji winking smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 10/03/2013 03:02PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: reprap - kalibrace
October 27, 2013 05:26PM
Ahoj ,prosim o pomoc ,vim z to bylo uz asi stokrat probirane ale ja se v tom ne a ne orientovat .Mam mechanicke endstopy 1.2 a jak je jiz popisovano ejn pri par zapojeni endstopu to funguje jak ma .
Motorky se toci na obe strany jen za predpokladu ze mam rucne endstop sepnut (kontrolka sviti) Opakuji ze jen pri tomto zapojeni pinu mi funguje motorek jak ma akorat to musim drzet :-D.
Pochopil jsem a docetl se (poradily i kolegove zde s fora..dekuji )ze to bude v nastaveni configuraqtion.h v polozce #define ENDSTOPPULLUPS .
Jak je vyse popisovano v pripade ze vsude kde je ted :
const bool X_ENDSTOP_INVERT = false;
const bool Y_ENDSTOP_INVERT = false;
const bool Z_ENDSTOP_INVERT = false;
ja nastavim
const bool X_ENDSTOP_INVERT = true;
const bool Y_ENDSTOP_INVERT = true;
const bool Z_ENDSTOP_INVERT = true;

a dam zkompilovat :
hodi mi to error 3504 typedef struck block_t block_t preskoci do zalozky spinter.h a oznaci } block_t; dal se nehnu a nenahraju upraveny firmware nevite nekdo kde bych mohl delat chybu ?
Upozornim ze k ramps mam pripojene zatim jen motorky a rozhejbavam zatim jen osy .Problem z enstopy mam ale na vsech osach



dekuji za pomoc

O.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/27/2013 05:27PM by okoudous.
Re: reprap - kalibrace
October 28, 2013 03:34AM
A bez uprav ti to tu hlasku nenapise?
Re: reprap - kalibrace
October 28, 2013 04:40AM
aha pise ay je zajmavy ze i bez upravy mi tam ted nejde nahrat novy firmware z duvodu te chyby..Tedy spustim sprinter otevru configuration.h dam verify (bez uprav) a chci uploadovat a pise chybu.
Zatim tento firwmware mi predtim bez uprav chybu nepsal.
nechapu
Re: reprap - kalibrace
October 28, 2013 05:09AM
Poslal jsem Ti PM. Používáš Arduino IDE 022?
Re: reprap - kalibrace
June 29, 2014 03:00PM
Zdravim pánové, jen taková otázka. Tiskárna tiskne, to není problém, všechno běží jak má, ale když tisknu krychli 10x10x10 tak přesnost mam max. do pěti stovek. Tisknu 20x20 tak je to 19,5x19,5, 30x30 je 29x29. Nějak mě to hlava nebere. Trysku mam 0,5 a filament 1,75mm. Mam kalibraci udělat na 30x30 ?? Děkuji za info :-)
dan
Re: reprap - kalibrace
June 29, 2014 04:46PM
zkalibruj to na necem vetsim, aspon 50x50. vytiskni si kominek, zmer a podle odchylky prizpusob kroky. bacha ale na smrsteni materialu. Neni problem, aby se ti tenkosteny kominek 5mm nad podlozkou smrskl diky pnuti chladnouciho materialu o 0.5mm, tak aby nebyl problem v tom.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login