Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

problemy s extruderem

Posted by Bajn 
problemy s extruderem
August 23, 2013 04:30AM
Zdravim vsechny, v posledni dobe vcelku dost resim problemy s extruderem. Konkretni problemy jsou velikost nozzle 0,35 a bowden smiling smiley
Diky teto kombinaci je problem s vyvinutim potrebneho tlaku, aby byl fillament vytlacen hotendem.
Vyuzivam airtripper extruder a zatim jsem hlavne laboroval s pritlakem loziska proti ozubenemu kolu na motoru, aby se ozubene kolo neprotacelo naprazdno (motor se toci, ale material stoji). Problem je, ze pokud je tlak loziska prilis velky, tak behem tisku jde videt, ze to neni schopen motor protlacit a dochazi ke ztrate kroku (motor se jako kdyby o kousek vraci). Tohle tedy nebude ta cesta. Jeste mam v planu zvednout proud do motoru. Zatim bych nerad kupoval motor s prevodovkou.
Kdyz zkousim tlacit material rucne primo zkrz hotend, tak nejaky tlak je potreba, ale neni to nic extremniho, spis jen ten pocit, ze se material musi 5x zmensit smiling smiley Jakmile to zkousim skrz bowden, tak je samorejme potreba vetsiho tlaku, ale porad si rikam, ze to neni tak extremni, aby to motor nemohl zvladnout.
Jestli se hodne nastvu, tak dam extruder pod platformu rostocku a vykaslu se docasne na bowden, musim ale vyzkouset jestli platforma tu zatez zvladne i ve vetsich rychlostech.
Napada vas co jeste vyzkouset?
Potazmo prosim otazka pro ty co maji 0,35 nozzle/1.75 fil.:
Jakou rychlosti (mm/s) jste schopni tlacit material skrz hotend? Mysleno ze nechate hotend ve vzduchu, nastavite teplotu a nechate vytlacit treba 100mm fillamentu. S tim, ze maximalni rychlost by byla ta, nez se zacne extruder zakousavat do fillamentu.
Diky moc za otestovani, potreboval bych se od nejakych realnych hodnot odpichnout.
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 08:04AM
Ahoj, zkusil jsem tohle s nozzle 0.4mm hotend MKIV. Asi by to chtělo delší laborování, já jsem to zkoušel při stejném nastavení jako direct drive extruder s MK7 a byl zklamán výsledkem (celý "chlupatý" kus od neúspěšných retractů) a nechal toho.
Jedna poznámka: když jsem nastavil větší přítlak na kladku (podávací ložisko), začaly se víc vytlačovat zuby do drátu a extrudování šlo ještě víc ztuha kvůli tomu zdrsnění.
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 08:27AM
vidis to, nenapadlo me, ze by zdrsneni dratu mohlo mit vliv na protlacovani hotendem, zkusim overit. Diky za myslenku.
Nemate pripadne nekdo nejaky tip na direct (bez prevodu) extruder, ktery neni moc velky a sel by pridelat pod platformu rostocku? Nema 17, J-head hotend. Mam v hlave upravu toho co pouzivam, tak aby to slo upevnit, ale treba uz neco existuje a jen se mi to nepodarilo vygooglit smiling smiley
dan
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 09:31AM
Bajn: Nejakou modihfikovanou verzi rostocku se chystam stavet, takze to urcite resit nejako budu a extruder si namaluju a udelam podle sveho. Posli mi odkaz na dokumentaci, nebo STL te tve soucasne platformy, zkusim to na to napasovat. Akorat jsem chtek delat 2 tryskovy extruder s bowdenama a z vasich postrehu nemam z techto problemu moc radost sad smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 09:53AM
no otazka je jestli tenhle problem nemam jen ja, nemusi to byt nutne obecny problem smiling smiley
rozhodne je ale 0,35 horsi pro bowden nez 0,5. Na druhou stranu lidi bezne bowdeny pouzivaji, akorat to bude chtit asi bud motor s prevodovkou a nebo aspon extruder s prevodem. Navic se mi rozhodne nechce vyrabet ten brouseny sroub :-/

Zkusim jeste detailne projit kde by to pripadne mohlo drhnout, at tomu motoru co nejvice ulehcim. Ono kdyz clovek protahne fillament bowdenen bez hotendu, tak reakce na pohyb na druhem konci bowdenu jsou idealni a potrebna sila je naprosto minimalni. Akorat kdyz se to asi nasobi odporem hotendu, tak to uz je dost vyrazne :-/

STLka: jsem ted v praci, tak to nemuzu zkontrolovat, ale melo by to byt v tomto zipu [www.thingiverse.com] a konkretne soubor s platform.
Neco zkusim vecer taky spichnout, problem je, ze jsem ted dost omezeny v tisku, bude to chtit tisknout hodne pomalu, at to ten stavajici bowden vytiskne smiling smiley Ale nejak to vymyslim winking smiley
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 10:16AM
On snad není hlavní problém ten drát bowdenem protlačit (přinejhorším motorem s převodovkou), ale ta hystereze. Prostě, drát 1.75mm musí mít v tom bowdenu (běžně PTFE trubka 2mm) nějakou vůli. Bowden se prohybá, drát se prohybá v něm... Drátu tam musí být natlačeno víc, než by odpovídalo tisku. Pak najednou retract. A pak zas všechno zpátky natlakovat a jet dál. To musí být trochu náročný nastavit.
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 10:24AM
jirpil: co se tyka retractu tak urcite, chce to odladit rychlost, velikost retractu apod. Urcite slozitejsi nez u bezneho extruderu.Ale sve vyhody to urcite nese. Ale kupodivu jsem ted v posledni dobe dokud jakz takz bowden tlacil, tak jsem s retractem az takovy problem nemel. Problem je, ze jsem menil hotend a to co platilo predtim uz ted neplati smiling smiley S tim tlakem v bowdenu jsem ale vicemene bojoval porad, co si pamatuji tak nejlepsi to tisklo, kdyz jsem mel na sroubech na extruderu zavesene zavazi, ktere asi optimalne tlacilo v pace loziska na material smiling smiley Zkusim to jeste cele poradne otestovat. Potreboval bych ale nejakou realnou hodnotu rychlosti, co musi extruder zvladnout tlacit pres tu 0,35 hlavu, at vim ceho mam dosahnout.
dan
Re: problemy s extruderem
August 23, 2013 12:48PM
Tady je v 3D pdf takovy rycly nacrt extruderu s primym nahonem s motorem SX-1005, ale diky vyoseni to asi nepujde pouzit, jedine to zkusit natocit (proto tam nejsou tiry na uchyceni k platforme), jestli by se to tam veslo, mezi ty ramena. Jeste by se to muselo doladit, takhle to funguje s 3mm filamentem (mimo te dirky na filament, ta ma ted 2,5mm). To vedeni pred tryskou by se muselo asi zvysit atd. Pokud to budes chtit vyzkouset nejako napasovat, dokreslim to a aspon ten spodni dil by si zkusil vytisknout.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Attachments:
open | download - Komplet_Extruder_rostock.PDF (119.7 KB)
open | download - Extruder_Rostock_zaklad.STL (108.2 KB)
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 04:02AM
Hoja, diky za snahu, nakonec vikend vypadal jinak nez jsem myslel, tak jsem u tiskarny moc nebyl.
Ac tahle konstrukce vypada dobre, tak pro me nepouzitelna z duvodu toho ze potrebuji nahore moznost montaze na platformu a dole drzak j-head.
Nakonec se mi nepodarilo nic vhodneho najit, tak jsem vcelku vtipne improvizoval, vecer zkusim hodit nejake fotky, to se snad neda ani popsat smiling smiley
Kazdopadne s touto meziverzi jsem paralelne modeloval v maxku puvodni airtripper hraniceny ramem, tak jak by mi to vyhovovalo. Ucelne jsem musel mit snizenou rychlost kvuli vybracim mezireseni a navic se mi poprve zasekl tisk v prubehu na checksum (cca v 6 hodine z 8) nastesti hlavni konstrukce se stihla vytisknout, takze asi premontuji na stabilnejsi uz vytisknout meziverzi a na te pak vytisknu tu finalni smiling smiley
Kazdopadne to preruseni vcelku vtipne, dokonce se mi podarilo pokracovat od 125vrstvy (tiskl jsem to na 0,2) akorat jsem si nevsiml, ze se mi asi diky lehkym vibracim postupne uvolnovalo rameno, takze po dalsich cca 10 vrstvach se uvolnilo a po spravnem nasazeni uz nesedel pudorys tisku. Nastesti uz se tisk jenom ramecek pro usazeni na vice sroubu v platforme, taskze by to melo jit pouzit i tak.
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 04:16AM
grinning smiley rostock neznam, ale tak jak jsem to nakreslil, tak je prave mysleno, ze mas dole drzak na j-holder (prumer otvoru 16mm) a ten podstavec by mel mit prumer platformy, akorat v nem nejsou otvory pro pridelani do ni, protoze netusim, jestli se to tam takto vejde a jak by se to muselo pootocit, aby ten motor dal mezi ramena, jestli by vubec dal smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 04:48AM
jaj sry, ted jsem si neotviral a zapomnel jsem, co jsem ti chtel napsat, ze byl ten nejvetsi problem. Motor se totiz v klasickem rozlozeni rostockove platformy mezi ramena nevleze (lepe receno vleze, ale v nekterych pozicich pri nakloneni ramen by se uz nevesel). Musi se proto dat pod platformu. Ted kdyz nad tim ale premyslim, nemel by byt problem dat ty ramena dal od sebe, stejne tu platformu potrebuji predelat, protoze neni uplne vhodna pro pouzivani kolovych cepu co tam mam. Ted tam v tydnu zkusim namontovat to reseni co jsem vytiskl, melo by to byt stabilnejsi, nez to je a do pristi verze zkusim promyslet to tvoje reseni. Mas ho nejak vice vyzkousene?

btw: nemate nekdo nejaky tip, kde v cechach (idealne praha/hradec kralove) koupit pruzinky? Vim ze se daji ve firmach objednat,zadat prumery tuhost apod., ale to prave nechci protoze bych si idealne rad vybral na miste, jedine co bych dal tak dohromady je prumer, delku a pak vzal tak po dvouch kusech od ruzne tuhosti. Diky za help
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 04:58AM
Tenhle upraveny typ extruderu pouzivam na tom co tvorim ja a bez problemu. Packa je delana na 2 pruziny. Ty vetsi (prumer 10mm) kupuju v holandsku, ty mensi (kdyz je potreba, vlozi se do sebe] nozmalne u nas v zelezarstvi. Bohuzel na shop s vyberem pruzin, na ktere bych mohl sahnout jsem take v okloli nenarazil sad smiley ten extruder ti pod tu platformu kdyztak pak prekreslim, to by nebyl asi problem.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 05:19AM
vidis to, zelezarstvi me nenapadlo smiling smiley
btw: kde je druha pruzina, nasel jsem jen to misto nahore u vstupu filamentu, ktera tlaci paku proti materialu, ta dalsi je tam proc?
Prekreslovat zatim asi neni potreba, s maxkem si vcelku rozumim, akorat se to chce dokopat, spis slo o ten napad, za ktery dekuju smiling smiley
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 05:24AM
OK, ta druha-tenci pruzina se vklada do te vetsi, proto je v te misce pro pruzinu ten spunt uprostred smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 07:59AM
ma to nejakou vyhodu, kdyz tam jsou dve pruziny?
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 08:08AM
Pokud je dobra tryska, tak nepotrebujes 2 pruziny. Zalezi i na prumeru filamentu, trysky a take ostrosti te zubatice na ose motoru. S 1.75kou by mela urcite stacit jedna.
Delal jsem 0.3 trysku na 3mm filament, coz je uz podle meho hranicni pomer a museli tam byt 2 priuziny, ale bavim se o tisku 300mm/s. Pokud budes tisknout 60mm/s, tak asi urcite staci jedna.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 08:41AM
jasne chapu, v podstate kvuli vetsimu tlaku na filament.
No porad skryte doufam, ze i s rostockem pujde tisknout vetsi rychlosti, otazka ale je, jestli je to srovnatelne, protoze kdzzy se ti u beznych kartezskych tiskaren posune vozik o 100mm/s tak je to tech 100mm/s. Zatimco kdyz se ti posunerameno u delta systemu, tak realna rychlost je uplne jina, nemluve o tom, ze jeste v podstate v kazdem miste tisku je ta rychlost taky jina. Budu muset pohledat jestli uz to nekdo pocital, protoze me se to pocitat rozhodne nechce smiling smiley
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 08:44AM
jasne, rozumim. Hele a ten PEEK si zuzitkoval? Jestli ne, tak ho od tebe vezmu zpet, ja ho pouziju smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 09:24AM
castecne pouzit, pripravil jsem hlavu dovnitr, ze startu vsechno ok, ale pak se dostalo ABS mezi hlavu a peek a zacalo to peek vysunovat nahoru, tak jsem to procistil, slozil zpatky, poradne vycentroval "diru na diru" akorat jeste nebyl cas to vyzkouset smiling smiley Ale mam ho pro tebe nafoceny jeste v nepouzitem stavu winking smiley
dan
Re: problemy s extruderem
August 26, 2013 09:25AM
jo, v poho, dik smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: problemy s extruderem
August 29, 2013 10:56PM
Quote
Potazmo prosim otazka pro ty co maji 0,35 nozzle/1.75 fil.:
Jakou rychlosti (mm/s) jste schopni tlacit material skrz hotend? Mysleno ze nechate hotend ve vzduchu, nastavite teplotu a nechate vytlacit treba 100mm fillamentu. S tim, ze maximalni rychlost by byla ta, nez se zacne extruder zakousavat do fillamentu.


Ted jsem to zkusil, hral jsem si s maximalnima rychlostma a 300mm/min jeste zvlada, ale je tam jeste takovej ten zbytkovej tlak, po konci extrudovani jeste vyleze tak 1cm (d = 0.35). Takze myslim ze necham 250mm/min, to se to krasne usekne bez tlaku.

edit: Dal jsem vyextrudovat
G91
G1 E100 F250

A na konci jsem slysel cvaknuti kolecek, takze tam porad nejakej tlak je. Nastavim maximum v Marlinovi na 200.

Edited 1 time(s). Last edit at 08/29/2013 11:12PM by majkl.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login