Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???

Posted by raptik 
jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 26, 2013 06:12PM
Ahoj,

chci se jen zeptat.
poridil sem nove ABS a ma jaksi ponekud vetsi smrstovani behem tisku nez predesle.
je spravny postup zkouset jit s teplotou hotbedu nahoru? ci zkouset jeste neco jineho nez abs zavrhnu
zatim to vypada, ze jo ale uz sem asi v bode, kdy to moc efekt nema...
z puvodnich 115°C sem uz na 128°C.
napr. se snazim tisknout wade extruder a okraje sou po 1,5cm vejsky tisku na 1mm zdvihu, ale drzi, nicmene nebude to nic moc... dlepovani je pomale, ale je - drzelo to tak do 5mm a pak pomalinku nahoru...

stejnej jev je na kaptonu prejetym brusnym papirem i na laku na vlasy smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/26/2013 06:13PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 26, 2013 06:54PM
Zvětšování teploty hotbedu pomůže, ale nejde zvětšovat donekonečna. Přejetí kaptonu brusným papírem je dobrý, dobrý odmaštění před tiskem ještě lepší (používám isopropylaklohol), pak se dostanu do stavu, že se neodlepuje materiál od kaptonu, ale kapton od podkladového skla. To je asi tak limit pro zvyšování teploty. Pak pomůže udělat si kolem modelu pomocný packy v kritických místech (cca 5mm šířka, 1mm výška, spojené s modelem 1mm širokými spojnicemi, které se dají snadno uříznout - viz obrázek). Ty zvětší lepicí plochu a nízkou výškou nezpůsobují odlepování samy o sobě. Přijde mi, že mám lepší výsledky a méně práce s takto na míru ušitými packami než s raftem.
Attachments:
open | download - packa_priklad.jpg (20.3 KB)
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 02:29AM
dik za radu
no ty packy zny jako rozumnej napad, ale jen v pripade vlastnich modelu...
sice sem ten wade musel upravovat, aby to netisklo do v zduchu, v dirach pro upevneni na stolek,... je tam udelan zahlub pro hlavu M3 sroubu ktera pokracuje mensi dirou pro zavit cast. asi bych je tam po pracnem hledani kam a umisten, taky dostal, ale v pripade ozubenych kol, by to asi tak snadny nebylo smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 03:46AM
Zavři tiskárnu do třeba kartónové krabice aby bylo uvnitř pěkně teploučko a uvidíš jak se tisk zlepší.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:07AM
Svejk - hmm, tim si me privedl na myslenku nechat skirt tisknout i na vic vrstvach nez jen prvni a tvorit tim neco jako termosku... akorat horejsek muze bejt problem, ze bude unikat teplo, ale vzpominam si ze nekde o tom nekdo psal, ze to v takovem pripade muze pomoct...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:11AM
Ja som mal tiez problem s odlepovanim rohov velkych suciastok. Vyriesil som to tym ze tlacim "mriezku" v dvoch vrstvach. Model sa neodlepuje a je pekne rovny (neskor doplnim fotky). Nevyhodou je, ze potom treba model orezavat äkonkretne tie casti, ktore v podoryse pretrcali.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:19AM
tambi Wrote:
-------------------------------------------------------
> Ja som mal tiez problem s odlepovanim rohov
> velkych suciastok. Vyriesil som to tym ze tlacim
> "mriezku" v dvoch vrstvach.

tim myslis raft? + pomocna vrstva? nevim jak to generuje slicer ale v skeinforge to je Raft (podklad silnejsi a pak vrstva/ vrstvy, na kterou se posadi samotnej objekt tisku

> Model sa neodlepuje a
> je pekne rovny (neskor doplnim fotky). Nevyhodou
> je, ze potom treba model orezavat äkonkretne tie
> casti, ktore v podoryse pretrcali.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:24AM
Ano, je to Raft v zalozke Support.
Attachments:
open | download - raft grid.jpg (44.5 KB)
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:25AM
Ahoj, už to tady bylo: tisk na sklo (tl. 2mm s protiodrazovým povrchem, žádejte v každém dobrém sklenářství) potřené roztokem ABS v ředidle C6000. Ale pozor, napřed zapéct v troubě! (Sám jsem tomu nechtěl věřit, ale když manželka nebyla doma...) Teplota - než se to začne připalovat, doba asi není kritická. Vrstva vydrží i několik použtí, pak stačí obnovit přetřením roztokem. Drží to skvěle, kousky s větší roztažností po vychladnutí asi samy odskáčou. Jinak materiál s opravdu velkou roztažností nejlépe přitisknout na dno popelnice -nestojí to za tu ztrátu času a nervů.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 05:03AM
jirpil: noprave elemant jmenem manzelka mi jediny brani k prikroceni k teto uprave... smiling smiley c6000 je aceton???

Edited 1 time(s). Last edit at 09/27/2013 05:04AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 07:13AM
C6000 je nitroředidlo. Aceton samotnej mi vlákno tak dobře nerozpustil. Do trouby to samozřejmě můžeš strčit po zaschnutí, když už ředidlo nesmrdí. Pokud to nepřipálíš (jako já), ani to není přehnaně cítit.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 07:32AM
no doma mam ABS v acetonu na pripadne lepeni a kdyz sem tam dal zmetkovej dil na rozpusteni, tak za 5 minut ani stopa po dilu (30x20x40) smiling smiley
ale pokud to nebude mit efekt s acetonem, asi zkusim to c6000

akorat nevim, co driv otestovat smiling smiley

jirpil Wrote:
-------------------------------------------------------
> C6000 je nitroředidlo. Aceton samotnej mi vlákno
> tak dobře nerozpustil. Do trouby to samozřejmě
> můžeš strčit po zaschnutí, když už ředidlo
> nesmrdí. Pokud to nepřipálíš (jako já), ani
> to není přehnaně cítit.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 04:54PM
Hmmm..konkrétně bílý ABS z Mladče docela odolávalo, vespod se udělalo takový bahno...do nitroředidla jsem to pak už ani nezkoušel.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 27, 2013 05:17PM
takze raft nepomaha... heatbed na 130°C aktualni vejska 12,6mm (42/97 vrstev) a odchlip tak necelej milimetr...

jeste zbejva:
zapeceni v troube ABS kasi
a tisk se skirtem do hodne vrstev...
a pripadne jit az na 140°C

nebude mit nekdo zajem o extrudery na Jhead??? se zvedlejma rohama smiling smiley budu jich mit asi dost smiling smiley s upevnenim na i3 (ta v3 verze wade extruderu)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 28, 2013 11:44AM
tek sem zapekl ABS na "zrcatko" a dal tisknout... no zatim tisknu prvni vrstvu, ale mam podezreni, ze to nepujde prozmenu sundat smiling smiley pride mi to ze se to prilis slucuje s tim zapecenym ABSkem...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 28, 2013 02:11PM
tak nevim jak na to zapeceny abs tisknete, ale me to neslo dolu a sundalo to tu pripecenou vrsvu v miste tisku...

raptik Wrote:
-------------------------------------------------------
> tek sem zapekl ABS na "zrcatko" a dal tisknout...
> no zatim tisknu prvni vrstvu, ale mam podezreni,
> ze to nepujde prozmenu sundat smiling smiley pride mi to ze se
> to prilis slucuje s tim zapecenym ABSkem...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 30, 2013 06:11AM
Tak vypada to, ze nejlepsi je zatim kapton, ale nijak zvlast to nedrzi taky.

1) mate nekdo nakou zkusenost s bilym ABS z [reprapobchod.cz] ? kvuli tomotu matrosi to tu resim - predtim sem mel z reprap-austria, kterej drzel perfektne, ale nevyplati se mi moc ted cenove... sice cca 1100 za 2kg, ale 400 za dopravu a 200 za prevod do ciziny se mi ted nevyplati

2) kapton - odlepuje se i pri 135°C heatbedu, vis sem nezkousel, ale asi budu, nez mi dojde

3) lak na vlasy Lybar - drzi dobre, ale po vytisteni tak do 6mm se zacne mnohem vic odlepovat nez kapton (od 115 do 135°C heatbedu)

4) ABS rozpustene v acetonu a zapecene pri 250°C po dobu asi 10minut - perfektni drzeni, tak perfektni, ze se prvni vrstva stala soucasti zapeceneho podkladu. pri sundani po schladnit mi to vzalo i kousek skla z heatbedu...

zaroven sem zjistil, ze Lak se nejlip sundava ze skla lihem, aby se lak zkasovatel a acetonem tuto kasi naredil a pak setrit treba toaletakem - samotnej lih to jen rozredi a vytvori z toho takove odolne lepidlo, ale moc neodstrani a aceton si s tim taky moc neporadil, dokud to nebylo "naredeny" a rozpusteny lihem


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 30, 2013 08:56AM
raptik: ee lak se vubec nesundava nejlepe chemii, osobni zkusenost smiling smiley
nejsrive jsem zkousel aceton, plast sel dolu, ale lak minimalne, pak jsem tam mel nejaky 60% lih nebo neco takoveho a uz to bylo lepsi, ale porad nic moc. Pak zauradoval selsky rozum a za pomoci vody a sprchoveho gelu to bylo za chvilku dole smiling smiley Max jsem trosku seskrabal plasty, ale to jenom pro zrychleni.
Jinak lak mam vyzkouseny syoss extra strong a drzi to dobre, pripadne jsem pridaval kolecka do rohu a tlousce jedne vrstvy, ktere jsem pak snadno odrizl. Vecer budu tisknout zatim nejvetsi predmet cca 15x20cm s pravymi uhly, tak dam vedet, jestli tahle kombinace stacila.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
September 30, 2013 03:52PM
1) mate nekdo nakou zkusenost s bilym ABS z [reprapobchod.cz] ? kvuli tomotu matrosi to tu resim - predtim sem mel z reprap-austria, kterej drzel perfektne, ale nevyplati se mi moc ted cenove... sice cca 1100 za 2kg, ale 400 za dopravu a 200 za prevod do ciziny se mi ted nevyplati -
tak to vypada ze teplota 138°C hotbedu z nej udela peknej drzici materialek, jen jeste musim doladit chlazeni, nebo teplotu plastu... pokud mam neco co ma prevysek tak do 5mm vejsky to deformuje...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
October 01, 2013 04:12PM
tak zatim asi nejlepsi nastaveni, co se mi pro tento material povedlo... (bile ABS z reprapobchod.cz)

vyska vrstvy : 0,3mm

hotbed:
0 vrstva az vyska 0,9mm - 130°C
0,9mm az 5mm - pomaly narust do 136°C (umi skeinforge)

138°C vypadalo taky dobre, ale bylo znat, ze je to prilis blizko k "deformacni" teplote a steny u heatbedu byly i mirne deformovane

hotend stale na 230°C

vetracek od 3 vrstvy na M106 S45
od 32 vrstvy M106 S30
pak od 44 vrstvy M106 S25

bez vetraku by se moc ten zacatek rozsirujich sten nepoved, coz se zatim nepoved, ale bylo by to horsi smiling smiley

rozhodne oproti tomu, co mi to bylo schopno udelat, je tohle zatim nejlepsi...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - DSCF2322.jpg (90.8 KB)
open | download - DSCF2325.jpg (92.2 KB)
open | download - uchyt.png (8.4 KB)
open | download - uchyt2.png (8.8 KB)
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
October 04, 2013 06:49AM
tak vypada to, ze to byla jen nahoda, ze se to udrzelo...
dalsi tisky samej nezdar.
oproti predeslemu ABS - pokud budu brat jen prilnavost ke kaptonu, je zrejme tohle strasne nachylny i na "cerstvost" kaptonu, jeho zdrsneni a odmasteni a asi i jak moc je tryska od povrchu.
kdyz sem se zameril na toto, tak nejlip to drzi ne cerstve vrstve kaptonu, prejete 400 brusnakem, utrene lihem a tryska na tloustku standartniho papiru. ale udrzeni je stejne tak na 40% (s nastavenim naposledy popsanym).


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
October 04, 2013 09:23AM
Mne sa osvedčilo počas zahrievania HotBedu cca pri teplote 80°C naniesť na čisté odmastené sklo tenkú vrstvu stredne riedkeho (štandardná hustota) sekundového lepidla. Vďaka teplote to je zaschnuté skoro okamžite, ale chvíľkovo to sprevádza typický zápach sekunďáku. Potom na neho nanesiem tenučkú vrstvu ABS rozpusteného v acetóne (juice). Celý tento proces robím pred každou tlačou počas zahrievania HotBedu. Než dosiahne nastavených 110°C je na to dosť času. Samozrejme stačí natrieť iba časť na ktorú sa bude tlačiť. Za tepla mám problém výtlačok dostať zo skla. Treba počkať než v rámci chladnutia výtlačok vďaka zmršťovaniu sám povolí.
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
October 05, 2013 04:32PM
uff, tak asi konecne vyreseno...

dle rad Forresta zrejme stacilo jen posadit hotend primo na heatbed...

odzkouseno na laku, kterej dosel smiling smiley a spravne namichanem a nanesenem ABS s acetonem.

z asi 16 pokusu ani jeden problemovej a v priloze sou posledni 2 tisky.

takze snad posledni zaznam v tomto vlakne smiling smiley
a dekuji vsem za rady


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - DSCF2327-small.jpg (121.8 KB)
Re: jak idealne tisknout ABS s vetsi smrstitelnosti???
October 12, 2013 09:04AM
já před každým tiskem rozmatlám tenoučkou vrstvu ABS juicu, aby se zdrsnil povrch.Pokud je tiskárna v horizontu dobře zkalibrovaná a tryska fakt jen 0.1mm nad bedem nemám problém s odlepováním, spíš se sundáváním, ale stačí počkat než bed schladne na 60 C a tisk praskne(vlastním smrštěním při/odlepí)...
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login