Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

[problemy] - kalibrace

Posted by raptik 
[problemy] - kalibrace
October 27, 2013 07:49PM
Prosim piste sem sve problemy ohledne kalibrace.

(zatim ponecham veci resene v vlakne na pokoji, ale budete-li chtit nemel by byt problem to presunout sem)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 05:10AM
Tak kdyz tisknu je kazda y vrstva je posunuta o cca. pul mm, asi zkusim utahnout řemen ale nic jiniho mě nenapadá
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 08:48AM
ješte doplním, že se pak celá vrstva vytiskne dobře, takže je posunutá celá vrstva
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 08:55AM
no z me zkusenosti a masochystickych pokusu smiling smiley to muze bejt:
- ztrata kroku na motoru - malo proudu na pololu
- nedotazene remeny
- prilis velka akcelerace (pripadne zadna smiling smiley - testnul sem to jednou a neni dobre, kdyz se najednou motor zastavi naraz a zmeni smer smiling smiley)

Edited 1 time(s). Last edit at 12/20/2013 08:56AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 08:57AM
Klikni si posun ve směru Y o 10cm a zkus stolek zastavit rukou. Pokud to jde hodně snadno, máš nedostatečnej proud, motor nemá sílu a snadno ztratí kroky.
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 09:34AM
Večer zkusim dotáhnout řemeny, kdybych mel mali napětí nebo velkou akceleraci tak by byly rozhozeny vrstvy, jenže me ta vrstva vyjede dobře a další vrstva se tiskne taky dobře akorát o cca. pul mm vedle v ose y,?ještě mě napadlo ze to je sikmimi tyčemi osy z jenže jak jsem to měřil tak to bylo vždy jinak

Edited 1 time(s). Last edit at 12/20/2013 09:35AM by 999999333.
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 09:47AM
Proboha, Z tyče šikmý na jedný vrstvě o půl milimetru, to si neumím představit.
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 10:08AM
hele, Y osa mi jednou taky ujizdela a nemoh sem na to prijit
jediny co mi to vysvetlilo, bylo to, ze mi hotend nahrejval ve smeru Y prilis model (byl tak situovanej heatblock a byl prilis nizko) + dochazelo k odlepovani a tato kombince mirne nadzvedavala celou X osu a kdyz si sedla doslo k posuvu v Y
jediny jak sem to vyresil byl tisk objektu delsi stranou v X smeru (kolmo na umisteni delsi strany heatbloku)

ale nedavno sem si hral s akceleracema a kdyz sem mel prilis velkou tak tisk dopadl nak takto:

   ---------------
  --------------
 -------------
-------------

smer Y ---->


(remen pro Y uz zacal prokluzovat)

neco takoveho ti to dela?

Edited 1 time(s). Last edit at 12/20/2013 10:08AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 02:32PM
Jak to mysliš?
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 02:43PM
takhle:



je to pohled z boku a koukas se na ujety Y - pas nezvladal akceleraci

pro rejpaly jen sem si hral se zbytky stareho matrose na spatnem hotendu nez se ucpal a me totalne nastval smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/20/2013 02:43PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 03:49PM
tak to asui to co mam, takze dat malou akceleraci kolik 2000?
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 03:54PM
nevim kolik mas ted a jakou mas tiskarnu... tohle sem zkousel na me vyvojove a delalo to nad 3500, na i2 mam 1500 a vcelku sla i s 3000...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 04:14PM
ted jsem to vubec nenastavoval, takze asi hodne? a mam rebela2 zkusim okolo 2000
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 04:27PM
Tak infill 300 a ostatní 100 a stejně to je trochu posunutý, nemůže to být ješte nečím jiným
Re: [problemy] - kalibrace
December 20, 2013 05:37PM
posli foto tisku a co ti nahlasy firmware po M503.

ale pravdepodobne remen, akcel. nebo pololu


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 21, 2013 07:02AM
Zkus prohodit drivey X a Y. Pravděpodobný to neni, ale udělá se to snadno.
Re: [problemy] - kalibrace
December 21, 2013 05:54PM
tedka tisknu 10mm/s a dobrythumbs up
Re: [problemy] - kalibrace
December 21, 2013 06:41PM
huh trosku pomale ale budiz smiling smiley

no pokud tu je ok a tva optimalni je tak 60 a nejde ti to pri ni spravne, tak to bude neco mechanickeho nebo ty akcelerace...

ale muzu se mylit smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
December 23, 2013 05:00AM
Už jsem přišel na řešení nastříkal jsem docela hodně y tyče wd-40 a jede to jak po másle smoking smiley 130 travel 70 infill a 30 perimetrs a tisknu [www.thingiverse.com] a bížim se horním mu oblouku, nic neujíždí a hezký EDIT: ješte jsem povolil křížově y tyče(jenom trochu)

Edited 1 time(s). Last edit at 12/23/2013 05:01AM by 999999333.
Re: [problemy] - kalibrace
July 29, 2014 01:59PM
Zdravím, hledal a nenašel jsem, angličtině taky moc neholduji tak prosím o radu, Jak zkalibrovat osu Z, když dám v Pronterface aby mi osa Z popojela o 10mm popojede jen o 2mm ve firmware marlinu je #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80.7402, 78.7402, 200.0*8/3, 760*1.1} rozumím 200 kroků motor asi 8 tyč, ale proč lomeno 3, pořád to nepasuje. Mám Prusu i2 nerez 8 závítovky. Co mám jak změřit nebo jak to spočítat. Dík za info.

Edited 1 time(s). Last edit at 07/29/2014 02:21PM by Mailen.
Re: [problemy] - kalibrace
July 29, 2014 02:24PM
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80.7402, 78.7402, 200.0*8/3, 760*1.1}

pokud vim, tak jde to v poradi: X, Y, Z, E

pokud ti ujede jen 2mm, obcas to dela spatne nastaveni endstopu ve fw, nebo spatnej endstop. mysli si ze je sepnutej tak ujede na dane ose jen malej kousek, stoji nebo provede home sekvenci. parkrat sem si takhle odpalil sikovnosti endstopy a takhle se to chovalo...

tech 200.0*8/3 je, ze tam misto cisla muzes dat rovnou rovnici napr 200 (kroku motoru na otacku) * 8/3 (stoupani zavitu) pro Z osu

Edited 2 time(s). Last edit at 07/29/2014 02:26PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
July 29, 2014 02:42PM
a pokud si pamatuju dobre, tak pokud mas mikrosteping na 1/16, kroku na otacku 200, a M8 zavitovku, tak vychazi 2560 kroku na mm

mrkni zde pro par vypoctu do firmwaru

takze bych rek, ze to co tam mas ted nastavene, je default a neodpovida tve tiskarne, takze proto ti nespravne ujede 2mm misto 10mm. ma jen nastaveno malo kroku ve firmwaru

Edited 1 time(s). Last edit at 07/29/2014 02:45PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
July 30, 2014 09:44AM
Dík moc za informace, už to fachá jak má, Ještě někde sehnat šroub do extruderu, doma se mi to bohužel nepodařilo zprasit a hurá na tisk. Ještě jednou díky moc.
Re: [problemy] - kalibrace
September 03, 2014 08:51AM
Zdravím,potřeboval bych pomoct s nepěkným problémem. Prusa i2, tisknu z Cury, slicr nějak nechce být můj kamarád. Problém je kalibrace osy Z. Zkalibruji osu Z tak aby se mezi hotend a hotbed vlezl papír, je sepnuty koncak,tzn.pokud to chápu dobře je to poloha pro tisk.Když zapnu tisk,nahřeje se hote,horbed a teď začíná sranda, za A: Cura da všechny osy do pozice home,začne zvedat osu Z vytlačí trochu filamentu a jede do pozice k tisku,sjíždí osou Z sepne koncak a tiskne dobře (podle me tak to má být). Za B: Všechno jak za A ale s tím rozdílem že jede,ale nedojede na koncak osy Z ale zůstane nad hotbedem tak zhruba 0,5 - 2 mm a začne tisknout ve vzduchu, nebo za C: Udělá home pozice zvedne osu Z vytlači filament,opět udělá home a stojí netiskne. Každý začátek tisku je tak sázkou do loterie. Všechny možnosti se objevují nepravidelně asi podle počasí, Nemáte někdo podobnou zkušenost a co s tím? Zkoušel jsem i znova přehrát firmware,a nic asi budu volat dr. Chocholouška, protože už vážně nevím co s tím. Nějaké nápady? Dík za info
Re: [problemy] - kalibrace
September 03, 2014 10:10AM
on zacetek tisku bude vypadat tak, jak si ho nadefinujes v start gcodu. takze pokud si tam das objet v XY kolem dokola 10x hotbed, tak to pred tiskem udela.
ja treba "pruplach" hotendu pred tiskem nedelam, staci mi na to tisk skirtu.

start cast gcodu vypada ve vsech pripadech jak???

koncak neblbne? ze by se sam spinal a rozpinal? tusim ze marlin se da nastavit tak, ze pokud sepnes behem tisku koncak, prerusi to tisk, tak jestli tohle neni duvod aspon pro bod C...

endstop pro Z je pevne umisten? nevykla, nesjizdi...

bod B. - to znamena, ze nedojde k druhemu sepnuti? pozice zustane nad spinaci polohou? uz si to nepamatuju, ale mel by snad dojed do sepnuti i pri druhem priblizeni, coz by znamenalo, ze obcas dostane echo od spinace driv a vypne posuv. - ze by nekde spatnej kontakt, nebo spinac mozna ruseni
pokud, je nastaven tak, aby dojel na spinac, zved o 5mm a pomalu dojel o 5mm dolu bez ohledu na stav koncaku, tak ti vynechavaj kroky na Z motorech nebo nekde drhne zavitovka / hlazenka


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
September 03, 2014 10:52AM
Zavitovky budou asi ok,když to tiskne tak nejsou žádné neduhy, možná to rušení koncaku, pod nim mam arduino a zdroj atx tak 20cm od toho. Endstop na z je pevný ale stalo se mi jednou,že ho sepnul a osa Z jela vesele dal,musel jsem to komplet vypnout. Zkusím ten koncak vyměnit a dráty dám jinak, mám to stočené kolem konstrukce i s dratama od motorů a dalších koncaku. Až zítra ted jsem v práci. Průplach dělám proto,že se mi pár krát stalo,že mi filament teče z hotendu (hlava nad deskou) než dosáhne správné teploty a pak to nemělo co tisknout,protože z hlavy bylo všechno fuč.Pokud bude hlava na desce asi nebude třeba to dělat,ale prvně to musím spravit ať si to nejezdí podle počasí.
Re: [problemy] - kalibrace
September 03, 2014 11:02AM
nahrej desku pomoci wait gcodu a pak teprv hotend s wait gcodem aby se cekalo nejdriv na desku a pak teprv zacal hotend.
jakmile se nahreje hotend zacne tisk a staci pak skirt na pripravu, jinak je hotend rychle na 230°C a zbytecne ceka na desku
pokud je zacnes soucasne, tak ti to bude tohle delat, pripadne si muzes ucpat nebo priucpat trysku pretavenym matrosem.

zjistil sem, ze u nekterejch hotbedu a skel je lepsi stejne nechat 2 - 5 minut vyrovnat teplotu na pracovni a pak tisknout. to sklo trosku chvilku pracuje.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/03/2014 11:03AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [problemy] - kalibrace
September 03, 2014 08:19PM
Co nastavení proudu na driverech? Malý (motor neutáhne), velký (přehřívá se driver a vypíná).

Koncák ti to najde správně. Ale pak když vyjede nahoru a má se vrátit na Z = 0, tak to blbne ne?


3draty.cz - celokovový hotend
Re: [problemy] - kalibrace
September 04, 2014 02:04PM
Takže asi vyřešeno, pravdu raptik má, jako obvykle :-) Marlin počítá s nulovou výškou při sepnuti Z koncáku, Proto když jsem hlavu zkalibroval na tloušťku papíru (asi někdy i víc) tak při použití vrstvy třeba 0.4 se to vlastně ještě o tolik zvedlo a proto to tisklo v luftě. Takže jsem to nakalibroval přímo na sklo a teď po 5 výtisku můžu říct, že to bylo ono. tiskne to dobře. Drivery mám skoro studené, za to motory po hodině tisku docela hycujou, ale myslím že je to normál. Ale je problém z vrstvy typu bridge, měl jsem objednaný vzorek od Asperie 2,9mm Pla, výtisky parádní i bridge. Teď jsem objednal kilo a je to nějaké divné, Na cívce napsáno 3mm a teplota 210. Tisknu ji na 200 s nastavením 2,9, jelikož když skončím tisk tak je drát zhruba někde nad topnou částí, možná tak 2 - 3cm a vlastně to z trysky po celou dobu tisku jenom teče. Z jejich doporučeným nastavením se to jakoby lepilo a kolem hlavy se dělaly žmolky a při retrakci byly kapky, což vzorek nedělal,Že by Mladeč? Jinak dík za odpovědi, pomohly mi.
Re: [problemy] - kalibrace
September 05, 2014 07:23AM
Quote
Mailen
Takže asi vyřešeno, pravdu raptik má, jako obvykle :-) Marlin počítá s nulovou výškou při sepnuti Z koncáku, Proto když jsem hlavu zkalibroval na tloušťku papíru (asi někdy i víc) tak při použití vrstvy třeba 0.4 se to vlastně ještě o tolik zvedlo a proto to tisklo v luftě. Takže jsem to nakalibroval přímo na sklo a teď po 5 výtisku můžu říct, že to bylo ono. tiskne to dobře. Drivery mám skoro studené, za to motory po hodině tisku docela hycujou, ale myslím že je to normál. Ale je problém z vrstvy typu bridge, měl jsem objednaný vzorek od Asperie 2,9mm Pla, výtisky parádní i bridge. Teď jsem objednal kilo a je to nějaké divné, Na cívce napsáno 3mm a teplota 210. Tisknu ji na 200 s nastavením 2,9, jelikož když skončím tisk tak je drát zhruba někde nad topnou částí, možná tak 2 - 3cm a vlastně to z trysky po celou dobu tisku jenom teče. Z jejich doporučeným nastavením se to jakoby lepilo a kolem hlavy se dělaly žmolky a při retrakci byly kapky, což vzorek nedělal,Že by Mladeč? Jinak dík za odpovědi, pomohly mi.

hele teplota je taky zavisla na tom, jakej mas nastavenej termistor ve firmware... klidne ti muze o 20°C kecat, jelikoz je blbe ve FW navolen (ta odchylka nemusi bejt na pokojove teplote poznat protoze u 20°C bude rozdil 0,5°C ale u 200°C uz 20°C)
nemluve o tom, ze pokud bude mit termistor spatnej prenos tepla od heatbloku, taky nebudes mit uplne koser teplotu.
nevim jak je to u PLA (nejedu s nim, ale zas tak moc se to od ABS lisit nebude) udavana teplota je prome akorat ilistrativni. zalezi taky na tiskove rychlosti...
pri 30mms budes mit treba 190°C
pri 60mms - 200°C
pri 120mms - 210°C
atd.

obecne se doporucuje:

zvednout HE, odpojit podavani materialu abys moh rukou tlacit, roztopit na nakou teplotu pro danej material
a zvisovat nebo snizovat teplotu, tak abys nasel tu, kdy zacinat jit zlehka protlacit.
k ty pridat par stupnu (treba 5) a s ni zacit testovat tisk...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login