Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

3DRAG teplota Heated Bed

Posted by Prometheuss 
3DRAG teplota Heated Bed
November 20, 2013 01:08PM
Mám problém. A nevím jak se mi to mohlo přihodit. Z ničeho nic se mi zobrazuje špatná teplota v Repetier host na heated bed. A to 113°C. Tudíš nejde ani vyhřívání. Pokud nastavím teplotu na více jak 113°C, tak vyhřívání jde. Ovšem údaj o teplotě se nemění. Elektrické vedení a čidlo je OK. Pokud to prohodím přímo na desce s čidlem od hotend, tak to měří. Chyba je evidentně v desce. Do teď to makalo bez problémů. Napadlo mě zkusit přehrát firmware, ale nevím jak na to. Má tam být Merlin V1.1 Nejsem si vůbec vědom toho, zda jsem to mohl nějak pokazti já. Účelově jsem nic nepřehrával a ani nepřenastavoval. Na tiskárně mám LCD displej, tak že vše vidím i na něm. Napadají mě dvě řešení, vadná deska - vyměnit a nebo přehrát firmware.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 01:12AM
Vis urcite ze cidlo (termistor) je ok ? Mas multimetr s merenim odporu ? Odpoj cidlo desky a pripoj cidlo na mereni odporu, cidlo zahrivej jestli odpor klesa.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 01:38AM
Čidlo a kabely jsou ok. Když to přehodím s hotend, tak to ukazuje dobře. A reaguje na zahřívání.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 08:07AM
tedy kdyz je prohodis, tak prohozene ukazuji spravne??? jak prohozenej termistor hotendu tak i desky???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 09:19AM
Přesně tak. Normálně nejde teplota na heated bed. Hotend jde. Prohodím čidla na desce a hotend ukazuje teplotu heated bed, ale na hotend je opět těch 113°C. Respektive vůbec to nereaguje na jakoukoliv změnu. Pořád je tam 113°C. Někdy se to nepatrně změní na 112-115°C.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 09:39AM
Co máš za desku? nemáš tam možnost dát třetí termistor? Podle toho jak to popisuješ bude problém 100% na desce
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 10:19AM
Jedna úvaha (možná zcestná):
teplota 113°C odpovídá odporu termistoru cca 4700 ohmů. Ten samý odpor má horní rezistor odporového děliče měření teploty. Takže hodnota, kterou teď "vidí" Arduino, je prakticky přesně 50% měřeného vstupního rozsahu napětí. To by se asi mohlo stát, pokud by vstupní pin (podle schématu PA6) procesoru nebyl nikam připojen - buď špatně připájen, nebo přerušený spoj tišťáku cestou k rezistoru R10 a elytu C9. Zkus zaměřit vizuální kontrolu na tohle. Případně na tom pinu změř napětí.
...
Zkusil jsem Arduino - na nepřipojených pinech ("ve vzduchu" = "flowing") mi ukazuje teplotu 157°C. Sanguinololu má jinej procesor, mohlo by to být trochu jinak...

Edited 3 time(s). Last edit at 11/21/2013 12:22PM by jirpil.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 12:41PM
Mám tuhle desku Sanguinololu Nevím jaká je to verze. Schema jsem nijak nehledal. Ale asi bude možné, že je na desce studeňák. Zkusím to proměřit.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 01:30PM
Teď jsem si k tomu sedl. Když odpojím čidla, tak je na pinech desky napětí 5V a na druhém vstupu, který nejde je jen poloviční napětí. Při přemostění skočí teplota na 738°C. Potíž bude v referenčním napětí které jde na to čidlo. Nějak nevidím kde je zakopanej pes.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 01:35PM
Svod toho elytu? Zkus změřit ESR.
dan
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 01:40PM
To napeti je tam pri odpojenych termistorech prez odpory 4k7 (R9,R10). Pokud mas procesor v patici, tak ho vyndej a zmer napeti znovu. Pokud tam pak bude 5V tek sis nekde strejchnul nejspis o 12V a odprasil sis vstup v procesoru, to je ta horsi varianta. Kazdopadne to ale na proklemovani nejak reaguje, takze by v haji byt nemusel.
Pokud bude napeti stale spatne, je v haji kondas C9 (10uF), ma svod. Ani bych se nedivil, ze je osazen polaritou opacne, pokud si to koupil osazene z ciny. Vymen ho a melo by to byt ok.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/21/2013 01:40PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 02:02PM
Kapacita a ESR stejné jako ten druhý. Do Atmela to vede. ESR je cca 10Ohm. Kapacitu ukazují oba 9uH. Jeden ten odpor má ale nižší hodnotu. Místo 4k7 má 4k0. Nevidím ale ty pull-up rezistory. Nejsou nastavené přímo v chipu? Mám tu novou verzi desky a tam je chip v SMD.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 21, 2013 02:50PM
O pull-up rezistorech nebyla řeč.
Arduino měří napětí z děliče tvořeného rezistorem 4k7 a odporem termistoru (k němu je paralelně elyt) . Pokud jsou tyhle součástky OK, máš pravděpodobně napůl odpálenej vstup procesoru.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 22, 2013 09:42AM
Odpájel jsem kondík a odpor. Je to jak píšeš. 4k7 je proti plusu k čidlu. Kondík to filtruje. Koupím je nové a pak se uvidí. Ten Atmel se bude hůře shánět, ale k mání je. Jeho cena teda taky nic moc. Našel jsem ho u Farnell, tak vím že dorazí. Ještě zkusím přehrát firmware. Podle všeho mám verzi 1.0 a dostupná je V1.1. Jen to nějak dostat do .HEX formátu. Mám to jen jako source code. S tím Arduino prostředím neumím pracovat.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 22, 2013 12:34PM
No a co to ukazuje teď, když jsi odpájel odpor a kondík?
Já myslel, že máš procesor v SMD provedení? Jak bys ho měnil?
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
November 22, 2013 03:14PM
Vypájel jsem kondík a odpor. Neměl jsem čas to změřit. Při 5V by tam mělo být 0°C a při 0V těch 738°C

Ten Atmel v SMD mi přepájej v laboratoři. V případě potřeby. Chci přímo na pinu Atmela odzkoušet reakci na napětí. Zda tam není studeňák. Jinah ho nechám vyměnit a doma už to naprogramuji. Data jsem z něj už vyčetl přes ICSP. Vidím chybu v chipu.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 10, 2014 10:26AM
Vyměnil jsem řídící desku a závada je v ní. Nyní je na cestě nový Atmel a po jeho výměně snad bude deska ok. Na to že je nová, tak vydržela jen měsíc.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 10, 2014 10:34AM
Na kolik to vyjde? Neměl bys levnější přejít na Arduino Mega+ RAMPS 1.4?
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 10, 2014 03:08PM
Dodání chipu mě vyšlo na sedmsetpadesát korun. Výměnu mi provede známý. Osobně netuším jak bych měl přejít na jinou desku. Používám Repetier host a jak to pak propojit dohromady? Samozřejmě bych byl radši mít desku co si vyrobím doma.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 10, 2014 04:23PM
To je totiž takhle: většina výrobců všemožných klonů reprapu se nepouští do vývoje vlastního úplně origionálního firmware. Proto to běhá na Atmelu a firmware se kompiluje v Arduino IDE. Takže jediné, co bys asi musel řešit, by byla kompatibilita konektorů a konfigurace firmware. Proto jsem Ti taky nabízel půjčení Sanguinololu, je to skoro totéž. Arduino Mega se dá sehnat i za 15USD, RAMPS 1.4 asi taky tolik, stepsticky máš vlastní. Je to modulární řešení, pokud nějaká část odejde, dá se relativně snadno nahradit a škoda je nízká.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 11, 2014 09:15AM
Teoreticky asi ano. Koukal jsem po desce Sanguinololu. Snad jsem to nenapsal blbe. Tu bych si doma asi vyrobil. Je to ta starsi verze 1.3a. A pak by opravy byly hrackou. Mohl bych pak pouzit i nejaky dostupny firmware. V Arduino se to pak da konfigurovat. Jak pises. Kazdopadne budu mit nahradni desku, coz se asi hodi. Ale sam asi firmware nepoladim. Zas tolik tomu nerozumim.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 11, 2014 10:45AM
No, Ty jsi vlastně psal, že se firmware 3DRAG dá stáhnout z webu. Takže bys ani nic moc ladit nemusel. Sanguinololu je na konfiguraci snad nejjednodušší ze všeho. Ale kdybys to opravdu chtěl dělat doma, musel bys řešit FTDI čip. Pak by ses mohl vyvarovat těch chyb co Sanguinololu normálně má (úzké cesty tišťáku pro velké proudy, propojení +5V z USB a +5V stabilizátoru na desce, málo blokovacích kondenzátorů). Ale spíš bych Ti doporučil koupit tohle a snad to trochu upravit, pokud to půjde. Ale ze všeho nejvíc bych Ti doporučil MEGA2560+RAMPS, protože procesor pro Sanguinololu taky neni snadný sehnat a budeš ho muset kompletně programovat (i bootloader).
dan
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 11, 2014 10:52AM
Holou desku Sanguina se snad ani nevyplati delat [www.ebay.com] Kupoval jsem ji jiz nekolikrat a je to asi nejlevnejsi cesta, jak si elektroniku postavit. Ostatni soucastky sezenes v GME a stepstiky na ebay. Jedine co je potreba, tak do atmegy nahrat bootloader, coz ti klidne za postovny udelam. Idealni je koupit ATMEGA 1284, vejde se do ni firmware i s podporou LCD a SD karty. Do 644P bohuzel ne.
Pri spravnem osazeni desky je to podle me nejjednoduzsi a nejspolehlivejsi reseni, pokud je tedy clovek trochu bastlil.
Jinak komplet osazene sanguino 1.3a se stepstikama a Atmega1284 vyjde na ebay okolo 1300,- coz je vcelku ok, az na ty MOSFETy, ktere na tom nejsou uplne ty prave orechove.

Edited 3 time(s). Last edit at 01/11/2014 10:54AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 11, 2014 04:00PM
Nebo zkus Gen7



[reprap.org]

Jednoduchý, jednostrannej tišťák.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 17, 2014 02:36PM
Ahoj, poslední dobou se mis stava to same. Vyhrivana deska se mi nahreje na 110 stupnu, v prubehu tisku chytnu na vyhrivanou desku a je studena ikdyz me senzor ukazuje 100 stupnu.

Pristi tyden me dorazi novy senzor, tak ho zkusim vamenit. Jinak me nic jineho nenapada.

Pouzivam Arduino a ramps 1.4.
Re: 3DRAG teplota Heated Bed
January 18, 2014 05:50AM
Ahoj, to jestli mi jde čidlo jsem zjistil tak, když jsem prohodil teplotu heated bed s hotend. Jdou tam podobná čidla a při pokojové teplotě ukazují stejně. Mě se stávalo to, že při tisku se mi odlepil výrobek z desky. Po sléze jsem zjistil, že je to způsobeno studenou deskou. Nyní mám novou řídící desku. A zatím je to ok. Odešel ten chip Atmel 2560.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login