Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Teplota hotendu pri tisku

Posted by volt 
Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 08:51AM
Nedari se mi tisknout vetsi objekty. Po vsech moznych testech jsem nakonec zjistil ze teplota hotendu se v prubehu tisku rapidne meni. Zaci sice na nastavenych 185 ale v prubehu tisku, se meni podle narocnosti objektu. V dusledku se dostanu na teplotu kdy uz neni mozne tavit material cca 165 stupnu a dochazi k preskakovani extruderu, potazmo ucpani hobbed boltu.

Zkusil jsem snizit Travel feed rate ale stejne se teplota snizuje. Otazkou je jak docilit rychlejsi zhaveni hotendu. Je to ciste o napajeni ? (pouzivam jhead mkv5, - 1x 100k thermistor (Part Number: B57560G104F), a 1x heater resistors original wire-wounded 6.8 ohm (Part Number: W21-6R8JI).
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 09:39AM
jak vypada krivka vyhrivani? Jak rychle se ti hotend nahriva na pracovni teplotu? Jaky pouzivas zdroj? Co mas za hotend?
Tech parametru co to muze ovlivnit je vice
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 11:14AM
Teď už asi většina lidí používá čínský topný tělísko 40W, kdežto ten odpor dá maximálně cca poloviční výkon (Ohmův zákon).
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 11:57AM
nevim sice prez co to generujes, ale travel feedrate je podle nazvu jen pro pohyb bez extruze - podle nazvu je to v skeinforge a to bys musil upravit flow i feed rate, aby jsi mel zachovan pomer rychlosti podavani materialu k pohybu hotendu...

muzes samozrejme podavat rychleji, nez ti staci hrat hotend a tohle by ti mohlo pomoct, ale pokud tisknes adekvatni rychlosti (60 - 80 mm/s) asi spis bude problem ve zdroji nebo tom odporu, mozna spatne napajene nebo dotazene kontakty

------------
jinak sem si dovolil presunout toto do spravneho umisteni...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 01:54PM
krivka zahrivani jde pozvolne nahodu az dosahne 185 stupnu. Pri tisku mi to dela vlnky...prave tim jak teplota klesa. Zdroj mam 400w z PC. Lze nejak odvodit/zmerit zda to zdroj nepobere ? Hotend, jak jsem psal je jhead mkv5.

topne telisko bohuzel do te diry v mkv5 nenarvu, ma vetsi prumer. Lze nejak zjistit zda je topny odpor v tahu ?
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 02:06PM
Můžeš změřit napětí na svorkách topení heatbedu, jestli nejsou někde větší úbytky (kabely od zdroje, sepnutí FETu) - mělo by tam být při plném topení12V, ne o moc míň. Kdyby odešel odpor, odešel by nejspíš úplně, ale můžeš ho taky zkusit změřit. To ta díra v heatbloku na mkv5 nemá 6mm? Myslel jsem, že to už je defacto standard...
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 02:13PM
jeste me napadlo, mas zdroj s dvema 12V vetvema, ze???

ujistise ze vyhrejvani desky je na jine (vece amperove) nez hotend - ja na tuhle ptakovinu ze zacatku zapomel a za
a) dlouho tral ohrev obou
b) obcas mi kolisala teplota na hotendu - ale ne tak jak to popisujes ty

po tom co sem to oddelil uz vse behalo mnohem lip smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 25, 2013 02:27PM
A kdyz zapnes jenom hotend (bez niceho dalsiho), tak ti ta teplota zacne po nejaky dobe kolisat taky?
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 29, 2013 10:26AM
pri zapnutem hotendu teplotu drzi.

Zjistil jsem ze zhaveni jede celou dobu. Napeti take kupodivu drzi, i kdyz pro me prekvapive na cca 17V.
Ve vysledku jsem zkusil tisk zpomalit
M220 S50

a teplota sla hned na nastavenou hodnotu a udrzela se az do konce tisku.

Netusite zda lze rychlost tisku v procentech nastavit take primo v skeinforgi?
Re: Teplota hotendu pri tisku
November 29, 2013 10:41AM
pomoci flow rate a feed rate si definujes rychlost tisku mrkni sem

v pluginu speed:

pomoci feed rate defunujes rychlost pohybu hotendu a pomoci flow rate rychlost podavani materialu behem tisku, ale budes to muset kalibrovat i vuci extruzni sirce ktera ti vyjde z nastaveneho pomeru Edge width over height a layer height.

takhle to mam ja pro tisk 60mm/s pri cca 220 az 230°C:

ja mam extruzni sirku 0,66mm (EWoH = 2,2 a vrstvu = 0,3) takze aby my vyslo takove vlakno ven z 0,5 trysky mam feed rate na 60 a flow na 50,6627 pro soucasny typ ABS...

procentualne muzes pak tyto hodnoty upravit v skeinforge pro ruzne typy vrstev a vlaken (bridge, perimeter, raft...)
jestli chces hodim ti sem svuj SF profil pro porovnani, ale netvrdim ze je uplne koser, ale uz kolem 2kg materialu s nim proslo a upravuju jen drobnosti pro konkretni typ modelu...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Teplota hotendu pri tisku
December 11, 2013 11:46AM
pouzil jsem nove topne telisko, vysledek je lepsi ale stale nemuzu tisknout na 100%. V prubehu stale klesa teplota z 185 az na 165. Pokud snizim v prubehu rychlost, topne teleso zareaguje a teplotu vytahne.

Coz me vede k dotazu, neexistuje nejaky plugin, ktery by rychlost tisku reguloval v zavislosti na aktualni teplote. V podstate by posilal (S220 50, S220 40, S220 30... podle toho jak daleko se bude lisit teplota od cilove hodnoty)?
Re: Teplota hotendu pri tisku
December 11, 2013 12:18PM
nevim proc, ale mam dojem, ze bud tam moc rychle tlacis material, nebo ti neco chladi hotend... (pripadne spatnej prevod tepla heatblock -> tryska)
to mas celokov s aktivnim chlazenim?
nebo co mas nastavene v pluginu speed? (flowrate settings a feed rate)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Teplota hotendu pri tisku
December 11, 2013 04:43PM
Zkus si zaizolovat heatblok? Mě dobře funguje keramická páska oblepená kaptonem. Nebo pár vrstev kapton pásky.


3draty.cz - celokovový hotend
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login