Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Problém při dlouhodobém tisku

Posted by Studna 
Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 02:15PM
Zdravím,
mám potíže s tiskem, hlavně časově náročnějším. Tiskárna mi tiskne celkem již v dobré kvalitě, je zkalibrovaná a vše je OK. Problém nastává při dlouhodobějším a složitějším tisku. Někdy se stává, že po několika vytištěných vrstvách hlava odjede buď v ose X a nebo Y úplně mimo tištěnou část, často až do koncových spínačů, jako kdyby si ověřovala svou polohu, poté se vrátí do původního místa a tisk pokračuje dále. K této situaci během tisku dochází vícekrát. To by ovšem ani tak nevadilo.
Při tisku Eiffelovy věže, kdy tisk trvá okolo 30 hodin se mi už 2x stalo, že se hlava začla pohybovovat i ve směru osy Z. To mělo za následek prasknutí podkladového skla a zničení modelu. Pak se opět vrátila a tisk pokračoval.
Jako generátor g-codu jsem použil Slic3r. V kodu jsem ovšem chybu nenalezl. Používám Arduino Mega 2560 s firmwarem Marlin. Pravděpodobně nastává chyba někde zde. Taky se stává, že se na displeji zobrazují po nějaké době nesmyslné znaky, místo správných hodnot. Modely tisknu z SD karty bez připojeného počítače.
Budu rád za jakoukoli radu.

Petr

Edited 1 time(s). Last edit at 05/12/2014 02:16PM by Studna.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 02:37PM
zkus nejnovejsi marlin.

mrkni na nastaveni watchdogu v confiuration_adv.h. sice by mel resetovat arduino, ale kdo vi co dela, kdyz to zblbne.

mozna by bylo dobry tam do g-codu na urcity mista zacaku vrstev nahazet M400 a G92 E0.0 at dokonci pohyby a vymaze citac pro extruder... treba co 200 vrstev...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 02:41PM
S hlavním problémem - popisovaným přerušením tisku s odskokem hlavy- jsem se naštěstí nikdy nesetkal.
Nečitelné znaky na displeji (předpokládám Panelolu nebo podobný kontroler) se objevují poměrně často (i v jinojazyčných fórech). Nejčastěji pravděpodobně vznikají vlivem výboje statické elektřiny. Použil jsem převodník I2L, propojení rozhraní stíněným kabelem a propojení země RAMPSu s kovovou konstukcí tiskárny. Zlepšilo se to, ale nezmizelo úplně.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 03:13PM
Nejnovější Marlin jsem nahrát zkoušel, ale nepomohlo mi to. Spíše naopak bych řekl, že u starší verze se tento problém nevyskytoval, ale nevím to jistě, protože jsem tiskl pouze jednoduché modely. Dnes mi tiskárna zajela v Z ose asi ve 150 vrstvě a předtím několikrát hlava odskočila do stran. Taky mne napadlo, že by mohl být problém způsoben špatným Arduinem, poněvaďž to co tam mám, je nějaká napodebenina z Číny - FreArduino.
A jen tak mimo tento problém, což asi není příčinou, se kód pro Eifelovu věž, která je cca 50 cm vysoká generoval celkem hodně dlouho, v řádech několika hodin, i přes to že mám čtyř jádrový procesor.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 03:38PM
Vsechny Arduina mam z Ciny. Takze by to musel byt vadny kus.
Chapu dobre ze tisknes z SD karty nejakeho kontroleru? Jak mas dlouhy propojovaci kabel? Zkusil jsi ho stinit?
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 03:44PM
Ano, používám tento, kabel je dlouhý asi 30cm, stíněný není, je ale ukrytý do hliníkového profilu.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 04:11PM
Jeden takovy mam, cinsky, a displej zlobi hodne, takze se mu snazim vyhybat. Nicmene cteni kodu z karty je OK.
Pokud bys zkusil stejny tisk z PC hosta, lokalizoval bys, jestli je Arduino v poradku...
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 04:20PM
tenhle mam taky, a onen problem s podivnejma znakama mam jen pri tisku pres USB a pokud tisk trva dele nez 2,5h. jindy ne...
ted uz tisknu jen pres SD. pres USB jedu jen kalibrace... ale zatim sem netisk nic vic nez na 4,5h...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 12, 2014 04:43PM
Tak problém s tím displejem je pro mne momentálně nepodstatný vůči chybě, kterou tiskárna dělá. Už mi tak prasklo druhé sklo, a můžu být rád, že ne celý heatbed, protože síla přes závit je celkem značně velká. Možná mám jen něco špatně nastaveno v Marlinu, těžko říct. Nejsem programátor, ale strojař, a zabýval jsem se převážně vlastním návrhem konstrukce tiskárny. Pokud se to nevyřeší, tak zkusím místo Marlinu nahrát ještě Repetier. Generátor kódu jsem nyní uplně vyloučil, protože stejný problém nastává i u Cury.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 13, 2014 05:39AM
Ahoj, mám deltu a občas se mi stával obdobný problem.. Při tisku mi jedna osa úplně ulítla.

Problem může být v endstopech, při chvění tískarny při tisku se ti endstop rozpojí... motor se pak pohybuje jen v jednom směru a po určítě době narazí.

A dále jsem dal aktivní chlazení na drivery krokových motoru (na každem driveru mám i pasivní hlnikový chladič).

Poté se mi už problem neobjevil.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 13, 2014 05:47AM
Používám Repetier host a tisknu přes PC. Mám tam Sli3r. Rovněž se mi gcode generoval neskutečně dlouho. Také čtyřjádrovej procesor. Tohle vyřešil update slic3r. A ty chyby co Ti to dělá, hlavně pozorovatelné na LCD, bych tipnul na špatně filtrovaný napájecí zdroj tiskárny. Dost často chip chybuje při kolísání, či zakmitání zdroje. Zkus přímo k desce Arduina připojit kvalitní elektrolyt. Zkusil bych i toto. Z vlastní zkušenosti se tak chová chyba napájení.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 13, 2014 07:20AM
Myslím, že endstopy to způsobeno nebude. Chvění tiskárny je minimální a ne vždy hlava dojede až do polohy 0. Chlazení mám pasivní i aktivní. Problém by mohl být s tím napájením, protože mi to dává po logické stránce docela smysl, že na chvíli tiskárna odpojí data z SD karty, pak se vzpomatuje a znova je začne načítat. Používám čínský 350W 12V průmyslový zdroj. Elektrolytem je myšleno konkrétně co? Kondenzátor? Popřípadě kam ho umístit? Elektro není zrovna má silná stránka. A nemohlo by třeba pomoci zvýšit napětí na zdroji? Jde regulovat +- 10%.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 13, 2014 08:42AM
elektrolit / kondik ti nashromaydi naboj a podle jeho kapacity ti je schopen podrzet urcitou dobu napeti pokud ho zapojis mezi +12V a zem.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 13, 2014 04:00PM
Zítra zkusím napájet zvlášť Arduino přes klasickou USB 5V nabíječku na mobil a Ramps normálně přes zdroj. Předpokládám, že ta nabíječka bude mít stálých 5V bez nějakých poklesů, což by tedy asi mohlo nahradit ten kondík. Pak dám vědět, jestli problém stále přetrvává.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 17, 2014 09:15AM
Tak jsem zjistil, že kabel, kterým je propojen controller byl v jednom místě blízko krokového motoru pro osu Z. Zde vznikalo zřejmě magnetické pole a následně indukce v kabelu. Přesunutím od tohoto místa byl problém odstraněn. Napájení jsem přeměřil a kolísá jen v rozmezí 12-12,03V, záleží dle zapínání a vypínání heatbedu. A jak se zdá, tak i display už ukazuje i po delším tisku správné znaky.
Re: Problém při dlouhodobém tisku
May 18, 2014 10:18AM
Vypadá to, že tady už je problém vyřešený. Já jen jak jsem četl o tom vyjíždění do stran, až k endstopům během tisku, tak jsem si vzpomněl, že se mi podobná věc taky děla. A to když jsem tisknul z SD karty, na kterou jsem předtím soubor nahrával přes arduino.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login