Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Prutok materialu tryskou

Posted by Bulka 
Prutok materialu tryskou
May 29, 2014 07:37AM
Ahoj,
mam problem s prusa i3.
Nejspis je zanesena tryska - pri stisku tlacitka extrude v pronterfacu vyjede z trysky pouze zanedbatelne mnozstvi plastu, ani plast nezaleza ze shora do extruderu.
Existuje nejaky zpusob cisteni trysky bez jejiho rozebrani?
Re: Prutok materialu tryskou
May 29, 2014 08:39AM
nic me nanapada, hlavne tezko rici co vsechno je ucpane. Nemluve o tom, ze jsi nenapsal co mas za hotend smiling smiley
Ale tak i tak to chce tu trysku vyndat a vycistit.
Re: Prutok materialu tryskou
June 02, 2014 11:26AM
zkontroluj si, jestli se ti taky zarezava plast do hnaciho sroubu / nebo jestli neni zanesenej bordelem. sroub pak nemusi podavat a zacne prodirat drat nebo jen tak prokluzovat, ale to jsi asi testoval.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
June 14, 2014 09:51AM
Teď jsem řešil podobnou věc, dost dlouho. Stávalo se mi, že při ručním podávaní plast normálně vytékal, ale krátce po začátku tisku se to zadrhlo a pak to podavač začal vlákno kroutit s muchlat. Následovala rozborka extrudéru, čištění a opětovné sestavení. No ale problém přetrvával, povyměnoval jsem fůru věcí, trysku, průvlak, heatblock, nic nepomohlo. Nakonec jsem asi odhalil příčinu. Byl to vadnej termistor, kterej buď byl vadnej sám o sobě, nebo přivodní drátky se čas od času zkratovaly, začly posílat nesmyslný data a vyhřívání se přerušilo, nebo možná nedohřívalo na dostatečnou teplotu, zatímco tisk šel dál. Doporučil bych ti tedy každopádně hotend rozebrat, za tepla to jde lépe, trysku a průvlak buď vyčistit mikrovrtáky nebo naložit přes noc do acetonu a zkusit to znova. Když si budeš jistej že to je průchozí ale přesto to nejde, hledal bych problém třeba v teplotě tiskové hlavy..
Re: Prutok materialu tryskou
July 11, 2014 11:49AM
tak změna, nakonec bych od zkušenějších potřeboval pomoct s tím problémem zatuhání v hotendu. Myslím, že to zatuhne pokaždé až v trysce. Během čtyř vrstev na test cube je to OK, pak to většinou zatuhne. Když strunu vytáhnu ven, uštípnu konec a znovu zavedu, tak jde v pohodě, dokud na chvíli nepřestanu ručně posunovat, pak zatuhne. Na vytažené části je dole taková jako natavená bambulka, která to ucpe. Zkoušel jsem laborovat s teplotou od 210°C, po 245°C, vždycky to nakonec zatuhne... Je to materiálem? Zkoušel jsem už dvě struny, obě s týmž výsledkem. Nebo jiná tryska? Taky jsem vyzkoušel aspoň tři... Fakt jsem z toho zoufalej už...sad smiley

Dík
dan
Re: Prutok materialu tryskou
July 11, 2014 11:58AM
Jaky mas HE? Mi to pripada, jako by si mel celokovovy a nechaldil, nebo chladil malo vetrackem chladic.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Prutok materialu tryskou
July 12, 2014 05:55AM
Mám celokovový J-head hotend s větráčkem. To znám, když to zatuhne v tom průvlaku, jednou jsem zapoměl pustit větráček a to to pak zatuhlo v celé délce. Ale tady to zatuhne vždy až v trysce, podle délky struny co tam pak nasoukám... Taky jde celá struna vytáhnout zpět, uštípnu tu rozšířenou část, třeba na 2mm na 1,75mm struně, zasunu zpět a v pohodě zas extruduje...
Mám reprap poměrně krátce, tak asi dva měsíce, a kdyby mě tyhle problémy postihly hned, tak bych se na to snad vykašlal :-), takhle aspoň vím že to fakt funguje :-)
Re: Prutok materialu tryskou
July 12, 2014 06:29AM
na jakym matrosi to je? podle teplot soudim ABSo. ja mel u jednoho ABS stejnej problem a chvily mi trvalo nez sem nasel spravnou teplotu pri dane rycholsti a laboroval sem prakticky v skoro po 1°C
zkus zmenit rychlost tisku, jestli ti to nedela spatny vyhrejvani HE. pokud ABS budes hrat vic nez stihen projit hotendem, muze se mu zmenit struktura a ucpe ti trysku (ale to ve vetsine pripadu musis pak procistit hotend).
pokud ho nebudes prohrejvat dost muze ucpavat taky, ale pak vetsinou staci udelat co delas, nebo prohrat vic a protlacit...

no a pak tu mam jeden matros, kterej ucpava trysku pravidelne a obcas i podobne. takze material muze mit taky vliv...

jo a teplota ti nekolisa?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
July 12, 2014 12:42PM
Tisknu z ABS. Když to posunuju ručně, tak můžu v tom rozsahu teplot 210-240°C posunovat i hodně rychle, třeba z toho vylézá 1cm za vteřinu. Ale když to na dvě minuty přeruším, nebo posunuju fakt pomalu, třeba 1mm/ 5sekund, tak se většinou ucpe... Pak to vytáhnu, uštípnu natavenej konec, znovu zavedu a vše je OK... nechápu. Zkusím ještě vyměnit tu trysku za jinou, pokud to tuhne v ní, i když nevím proč, tak to možná pomůže. Zvláštní že dřív mi to nedělalo. Ale od doby co jsem musel vyměnit několik součástek tak samé problémy.
Teplota je stabilní, drží dobře za všech režimů...
Re: Prutok materialu tryskou
July 13, 2014 04:30AM
To se mi stávalo s celokovem když jsem špatně chladil heatbrake . to je asi i důvod,proč ti jde ven jen hodně málo materiálu . Ten se zřejmě nataví v přechodu brake - chladič, A až se udělá bambule,a celou plochou se dotkne braku,a schladí se,tak máš zásek . Jestli můžeš,dej větráček níže . Aby jsi chladil konech chladiče,a ne střed .
Re: Prutok materialu tryskou
July 14, 2014 04:22AM
mozna hloupa otazka, ale urcite jde o abs a ne pla? Takhle se na celkovech chova pla, ktere ma vetsi tepelnou vodivost.
Kdo je vyrobcem/dodavatelem struny?
Re: Prutok materialu tryskou
July 14, 2014 07:36AM
Není nad základní otázku . smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
July 14, 2014 04:41PM
Tak... možná jsem to rozlousknul... Řešením (prozatím), teď to funguje, bylo zvýšit teplotu, mám jí teď na 245°C. Jinak děkuju za rady výše, ale opravdu je to ABS :-) taktéž chladič jsem měl na celokovu úplně nejníž to šlo. Pokud tedy toto mohu (zatím) považovat za vyřešené, tak to tuhlo v místě heatbloku, konkrétně v přechodu do té trysky, v ní to mělo větší tepelnou ztrátu a zatuhlo to. Pokud jsem to posunoval rychleji ručně rukou, tak to v trysce nestačilo zatuhnout a zdánlivě to fungovalo. V případě pomalého posuvu to ale v trysce začínalo chladnout a hned začal problém... Pokud tedy mi to dále bude fungovat, bylo by na čase, tak to je hotovo :-) Dík za pomoc :-)
Re: Prutok materialu tryskou
July 15, 2014 05:13AM
Kolik jsi tam měl původně teplotu ??? Já ABS tisknu na 280-290 C° .
Re: Prutok materialu tryskou
July 16, 2014 10:17AM
No, ještě jsem musel ve firmwaru zvednout limit teploty extruderu, posunul jsem ji na 320°C, a včera jsem zkoušel zvedat teplotu až k 270°C. Vytisknul jsem půlku objektu a pak se teda struna opět zasekla, ale i tak to byl výraznej pokrok oproti předchozím pokusům. Ale zase v trysce, ne v průvlaku... Takže mě čekají pokusy s ještě vyšší teplotou, až se toho trochu bojím. Přece jenom, to už je fakt hodně smiling smiley
Jinak předtím jsem s (JINÝM) filamentem tisknul na 235°C, ale fungovalo to v rozsahu od asi 220-240°C bez problémů. Tak jsem možná jen narazil na nějaký shit materiál.

Jinak teda ještě dovětek k tomu zasekávání. Asi hraje roli i druh tisknutého objektu, při rychlých přejezdech a posuvu to asi nehrozí, ale když tisknu kalibrační kostku, tak se hlava pohybuje relativně pomalu a riziko zaseknutí je vyšší.
Re: Prutok materialu tryskou
July 16, 2014 10:02PM
skousel si zmerit teplotu hotendu jestly otpovida nastaveni?Mozna musis nastavyt jine hodnoty termistoru v fimweru
Re: Prutok materialu tryskou
July 17, 2014 10:55AM
Ještě jsem zkusil jinej materiál, ale od stejnýho dodavatele, jako filament co mi taky dělal brikule, a s tím ten tisk víceméně jde. Teplotu mám zatím nastavenou na 275°C, ale třeba konkrétně na té kalibrační kostce je ještě krátce po konci tisku model tak měkkej, že větší by se podle mého vlastní vahou deformovaly. Tak jí ještě o chlup snížím, i když třeba na 250°C se to taky sekalo. Nebo bych mohl snížit vyhřívání podložky. No uvidím, ono to bude i jinak chladnout na větších modelech...
Teplotu změřit nemohu, nemám takový teploměr, ale minimálně studenej hotend má teď teplotu asi 25°C, což by v těch horkách docela odpovídalo...
Re: Prutok materialu tryskou
July 23, 2014 04:01PM
Tak jsem asi přišel na pravou podstatu problému, naplňuje mě to trochu hambou, ale stejně se pochlubím, třeba to pomůže ostatním. Bylo to tím, že tryska byla v poloze 0;0;0 příliš blízko podložky a celá první vrstva tak nemohla vylézt ven. Když podávací kolečko v materiálu vybrousilo díru/ohnulo strunu, už to pak stejně nešlo ani u dalších vrstev... Jestli je to fakt tímhle tak jsem asi blb angry smiley

No nicméně problémy mi neskončili, ale založím kvůli tomu nové téma, protože to do tohoto vlákna nepatří...
Re: Prutok materialu tryskou
August 09, 2014 02:56PM
Ja bych se taky rad zeptal na dotaz tykajici se tyhle problematiky.
Mam Prusa i3 s celokovovym hotendem PrusaNozzle, a tohle se mi presne deje s PLA...
Tisknu PLA na 240° (ja vim, asi je to moc, ale ABS tisknu na 260) a docela vpohode az posledni dobou se to prave zacalo ucpavat, a to tak, ze chvili dobry a po chvili se prestal vydavat matros z niceho nic a vybrousila se jamka ve strune. Noa kdyz tu strunu vyndam, tak presne jak rikate. cca 6-7mm pred roztavenim je takova bambule tlusta a pres tu to uz asi nechce ven...
Ted jsem si precet prispevky, takze jdu zkusit (jestli to pude) posunout vetrak na HE trosku dolu, aby se to lip chladilo.
Jo a kdyz dam teplotu treba na 210°, tak matros jde strasne blbe ven pri rucnim posuvu, takze hadam, ze pri tisku to bude to samy, a uz nepude ven tuplem.

Jeslti byste mi mohli nejak hilfnout nebo popostrcit, byl bych rad, protoze ztracim dost materialu a hlavne nervu smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 04:17AM
A jakou máš nastavenou rychlost tisku? Mě se stávalo s jedním materiálem (ABS) že první vrstvy se vytiskly v pohodě, protože jsem to měl asi na 50mm/s a pak jsem infill měl na 70mm/s a už to po dvou vrtsvách přestalo tisknout, asi se materiál nestačil prohřívat nebo nevím, každopádně při snížení rychlosti to bylo OK. Ale má asi fakt hodně vliv kvalita materiálu, protože s úplně prvním co jsem začínal, tak to bylo úplně supr, tisklo to ve velkým rozsahu teplot a rychlostí. O dvě (vyřazený) klubíčka filamentu později zjišťuju že to byla fakt velká náhoda...
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 05:50AM
PrusaNozzle je supr akorad tak na strelbu prakem...
-hotend uplne na picu ......
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 06:36AM
pokud vim, tak na celokovu moc toho s PLA neudelas... jediny co sem koukal, tak s E3D bys mohl. nova verze uz ma teflon trubicku a holedbaj se s tiskem vseho moznyho.... vetsina materialu se vlivem tepla prichytava prave ke stene heatbreaku kde nema a tim pak tisk konci... mozna i 3Ddraty HE to ma poreseny...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 09:11AM
No sranda je, ze do ted se mi s tim PLA tisklo (relativne) dobre...
Otazka tedko je, jestli by mi treba nepomohlo tisknout to rychlejc a treba s mensim retractem (jestli to nedela prave ten retract)...

btw: jak jsem koukal na e3d a tu trubicku ma jenom bowden verze... coz nevim, jestli bych moh pouzit na prusa i3...
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 11:17AM
e3d v6 pro 1.75mm je universal prodavaj jen dve varianty pro 1.75mm jednu s upinakem pro bowden druha bez jinak obe maj ptfe trubicku. 3mm ta myslim PTFE nema.

u prusa nozle nevim jestli ti to pomuze... popravde sem slysel na ni spis stiznosti nez chvalu... jestli to je teplotou celokovu, budes se spis asi muset snazit nejak schladit tu cast hotendu, kde se ti to lepi -> takze nakej ofuk a olaky krouzek nebo stit at ti to nejde na hotend.

retract asi moc nepomuze, ale s PLA nedelam, tak nevim

Edited 1 time(s). Last edit at 08/11/2014 11:21AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 02:53PM
A kde aspon nastavim rychlost vetraku u hotendu, aby byla tak vysoka, jako kdyz to dam do zasuvky tu tiskarnu... Se to zmensi a uz to pak nejde nahoru. Neco jako teplota u cpu... Je to nekde ve firmwaru nebo v gcode?

Anebo otacky vetraku nastavuji nejakou optimalni teplotu HE chladice? Ze kdyz bude moc nizka, tak taky spatne?

Edited 1 time(s). Last edit at 08/11/2014 05:03PM by MileStorm.
Re: Prutok materialu tryskou
August 11, 2014 05:30PM
Rychlejší tisk by ti mohl pomoci.

A ofukovat celokovový hotend musíš pořád a to tak, že co nejvíc. Větráček hotendu si připoj přímo na napájení.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Prutok materialu tryskou
August 12, 2014 06:20AM
Zkusim rychlejsi tisk a dat vetracek na napajeni, pak dam vedet jestli to pomohlo.

Zajimavy, ze vcera z jinyho PLA (stejnej vyrobce, jina barva) to zakravilo na zacatku a pak na druhej pokus uz dvouhodinovej print vpohode.
Re: Prutok materialu tryskou
August 13, 2014 12:29AM
Ono to záleží na modelu, jak se mění rychlost trysky/posuvu extruderu. Nejhorší jsou místa, kde musí tryska zpomalit.


3draty.cz - celokovový hotend
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login