Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

pomoc nastavením

Posted by suri2 
pomoc nastavením
June 15, 2014 12:52PM
Ahoj, snažím se tisknout spirálu viz přiložený obrázek na K8200. Tisknu z PLA materiálu, teploty mám nastavené první vrstva na 215 a ostatní 190 st. Ventilátor od 3 vrstvy na 100%. Rychlost 30mm/s. Stále se mi nedaří, i když snižuji teplotu nebo rychlost, aby mě nepadaly ty části, které jsou již jen ve vzduchu. Vím, že je to hodně o zkušenostech a nastavování, jen nevím, kterou cestou je to nejblíž k nějakému rozumnému konci. Dík moc.
Attachments:
open | download - tisk3d.jpg (218.4 KB)
Re: pomoc nastavením
June 15, 2014 04:03PM
Obvykle se "převisy" tisknou maximálně pod úhlem 45° což tohle rozhodně není. "Do vzduchu" se tisknout nedá. Takže bys to měl tisknout s podpěrami.
Re: pomoc nastavením
June 15, 2014 04:20PM
Áha, já tušil, že bude někde nějak zádrhel, nu teď již to vím. smiling smiley Dík moc
Re: pomoc nastavením
June 16, 2014 02:38AM
Nebo by to šlo, tisknou položené na bok. Si myslím.
Re: pomoc nastavením
June 16, 2014 03:29AM
:-) To bych (v pripade uspechu) rad videl.
Re: pomoc nastavením
June 16, 2014 10:01AM
Kdyby tu byl přiložen STL soubor, tak by to možná stálo za to to zkusit ne?
Re: pomoc nastavením
June 16, 2014 05:22PM
Tu je odkaz [www.thingiverse.com] a hodně štěstí thumbs up
Re: pomoc nastavením
June 17, 2014 11:12AM
Mě to připadá, že málo nebo špatně foukáš.

Zkusil bych víc foukat, třeba si dej z dálky fén smiling smiley


3draty.cz - celokovový hotend
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 02:28AM
Koukal jsem na tu velikost. Myslím, že při pomalém tisku a dobrém ofukování by to mohlo jí. Asi bude lepší menší tryska. Škoda, že teď nemůžu tisk zkusit. Pak me jeste napadlo, zda nebude lepsi tisk z ABS. Rychleji chladne. A taky zda mas nejaky difuzor na vetracku? Ten samotny vetracek nic neofoukne.

Edited 1 time(s). Last edit at 06/18/2014 02:57AM by Prometheuss.
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 07:21AM
velikost jsem zmenšil na 40% kvůli úspoře materiálu, difuzor nemám, doposud jsem bojoval s globálním nastavením tiskárny. Nastavení driverů, vadný zdroj atd. Konečně už to tiskne. Teď ladím postupy a koukám, že je to celkem velká alchymie a navíc ten stejnej materiál od jinýho výrobce má ale úplně jiný vlastnosti. Ještě tak rok dva a už to budu trošku umět grinning smileygrinning smiley
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 08:04AM
suri2: nepropadej na duchu, uz v radu mesicu lze mit kvalitni vytisky smiling smiley

Ale je pravda, ze ta pruzina je vcelku orisek pro uvodni tisky. Doporucuji zacinat s necim jednodusim smiling smiley
jednodusim mysleno:
stredni velikost - ani nic maleho co by se muselo chladit, ani nic velkeho co by pri pouziti abs mohlo delat problem
male mosty - nic co vyzaduje tisky dlouhych mostu, na dobre nastaveni mostu to chce mit uz neco zkusenosti a i tak to neni jednoduche.
minimum retractu - vynechal bych veci v duchu voronoi (sitovane steny) preci jenom je tam dost retractu, male mista tisku apod.

Vsechno tohle lze tisknout, ale pro zacatek by ty neuspechy mohly cloveka odradit.
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 09:00AM
Mylím, že naopak tisknout to v původní velikosti by mohlo být lepší.
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 09:34AM
Myslím, že by měl opravdu začít s něčím, kde nejsou podpěry a podobné blbosti :-)
Re: pomoc nastavením
June 18, 2014 11:57AM
nebojte, netisknu hned hvězdicový motor :-) Jen mě to zajímá jak se to dělá a jak to dělají mistři :-)
Re: pomoc nastavením
June 19, 2014 12:41AM
Kdyby jsi ten motor tiskl jako dvě půlky, bylo by to jednodušší :-D
Re: pomoc nastavením
July 06, 2014 05:47AM
Tak jak to s tím tiskem dopadlo? Stálo by něco za zkouknutí? :-)
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 01:46PM
Pružinu jsem zatím vzdal. Ale mám pár otázek, na které neznám odpověď a chtěl jsem poprosit o radu.
1) po zapnutí té mojí K8200 a připojení v repetieru začne fungovat komunikace až po resetu na MB tiskárny, pak už vše OK. Zkoušel jsem různé pořadí zapínání ale bez úspěchu
2) při nahřívání extruderů z něj začne samovolně vytékat nitka matroše. Zatím to hlídám a těsně před tiskem to nožíkem utřu, aby se to netahalo po podložce. Máte na to nějakou fintu?
3) po pokusech s PLA jsem přešel na ABS. Tiskne se s ním možná i lépe, ale pochopitelně mě nedrží na podložce a utrhuje se. A to i když je to jen 3x3 cm. Filament je od 3Dfaktories, podložka je sklo natřené juicem z ABS a acetonu. Zahřáté na 60 st. Víc bohužel moje mašina neumí. Teplota extrudéru 1. vrstva 252 st a další 240st. Dělám něco špatně? Hledal jsem na fóru a zkoušel dle různých rad a viděl teploty i 160 na heatbedu. Při pokusu s větším tisken cca 4x6 cm se časem ohnuly všechny rohy a pak to upadlo celé. Tady bych to ještě pochopil, ale u malého tisku už vůbec nevím.

Dík moc za radu

Edited 2 time(s). Last edit at 07/09/2014 02:01PM by suri2.
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 03:13PM
1) A vypíše to nějakou chybu při pokusu o komunikaci? A dělá ti to i když se chceš připojit třeba přes Pronterface?
2) Před nahříváním hotendu zaparkuji Z do domácí pozice, takže tryska je těsně nad sklem a plast nemá kam vytékat.
3) 60C je na ABS málo, já používám metodu sklo + kores + ABS juice, ale stejně potřebuješ minimálně 90C... Nemáš nějaký slabý zdroj, že ti to tu podložku vytopí jenom na 60C (kolik má wattů?). S PLA se tiskne krásně, ale je potřeba ho celou dobu chladit a pohodlně se tiskne např. na malířskou pásku. Co jsi měl za problémy s PLA? A jakou máš trysku?


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 03:34PM
1) jiný sw jsem nezkoušel. Repetier jen vypíše, že 7 příkazů čeká. Po resetu se provedou a pak už to jede normálně. Není to fatální, jen mě to trošičku zlobí
2) to je dobrý nápad, to mě nenapadlo, v jednoduchosti je síla smiling smiley
3) zdroj mám silný dost (laboratorní 10A), vypadá, že při zahřívání se se zvyšující se teplotou zvedá odpor topné spirály a klesá proud. Při dosažení 65st už tam prostě víc neproteče a soustava je dynamicky vyvážená sad smiley
S PLA jsem neměl skoro problémy, jen začátečnické (padání mostů a občas tahání nití při přejezdu). Trysku mám 0,5mm. Můžeš prosím prozradit, jaké používáš chlazení? Vytiskl jsem si takové udělátko, které ofukuje trysku z oboustran a je osazené 40mm ventilátorem. Přijde mě jako nedostatečné.
dan
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 03:47PM
ad3. K8200 myslim vetsi teplotu neumi, je to dane konstrukci bedu. Pokud by tam byl klasivky bed MK2, tak 10A zdroj nestaci.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 04:27PM
Jestli je to tak, jak říká Dan, tak to na ABS moc není... 65C je fakt dost málo... Na PLA mám nad tryskou uchycený větráček 40mm a ten jede, tak na 50% po celou dobu tisku (mám PEEK j-head).


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
dan
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 04:35PM
Myslim, ze to tak s tou teplotou je, ptal jsem se na to na Conradu, ovsem netusim, jak moc relevantni informace maji.
suri2, nestal by za to udelat lehky tuning a implementovat MK2? Musel by si poridit silnejsi zdroj, pak je jeste otazkou, zda to MOS-FET na sanguinu, ktere tam predpokladam je zvladne. Ale to je vse resitelne. ABS se pri 65st. na bedu tiskne spatne a 3DF co jsem mel ja, tak nechtelo moc drzet ani na kaptonu pri 110stupnich. Zkus tisknout na herkules, ale pri tech 65 to asi bude take problem sad smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: pomoc nastavením
July 09, 2014 04:44PM
Děkuji všem za pomoc, koukám, že to ještě chvilku zabere to trošku vyladit a bude třeba nejedna úprava. Ale vo tom to přeci je. Ještě jednou díkysmiling smiley
Re: pomoc nastavením
July 10, 2014 03:47AM
no ten herkules by mozna mohl pri 65C fungovat, akorat by to chtelo vice zanorit trysku pri prvni vrstve, chce to otestovat. Samozrejme to nesmi byt az moc.
Jinak pro abs bezne rady, nemit ostre rohy (pokud uz jsou tak v prvni vrstve udelat vetsi okraj, klidne i sentimetr a vice, slicer co je v repetieru to ma primo jako funkci, bude to skirt/brim nevim z hlavy presny nazev) A uprimne, potom co jsem od 3dfact protiskl x kg materialu v ruznych barvach, tak ten material se proste chova blbe, minimalne zvlastne. Fillamentum ma dle meho lepsi vlastnosti.
Re: pomoc nastavením
July 11, 2014 02:27PM
Tak už jsem to, alespoň provizorně rozjel. Dle rady od Jojejokeho, kores a ABS juice drží, teplotu jsem vyhnal na 70 st. a tisk už neupadává. Pro jistotu jsem objedna l nový heatbed MK2b a zdroj. Bohužel vyvstal jiný problém, a to že mi nedrží vrstvy mezi sebou, někdy dokonce sami prasknou/odskočí. Tisknu při teplotě 240 a ani zvýšení na 247 st nepomohlo. Materiálu vypadá, že je dost, např. při solid infillu je vidět v materiálu jemně stopa trysky. Subjektivně se mi s ABS tiskne líp než z PLA. Při tisku nevznikají různá rezidua jako při tisku z PLA. Tedy až na ty trhliny sad smiley
Re: pomoc nastavením
July 11, 2014 04:31PM
to mi uprimne 3dfact ABS. delalo taky dost pri tisku ruznych tenkostennych krabicek.

Edited 1 time(s). Last edit at 07/11/2014 04:31PM by Bajn.
Re: pomoc nastavením
July 16, 2014 03:51AM
tak konečně nějaký výsledek. Problém s odtrháváním vrstev v tomto případě byl způsoben dementní konstrukcí K8200 podpořené ještě výrobní vadou. Výrobce udělal zmetka nesouosou spojku mezi motorem a závitovou tyčí. Při otáčení se celá soustava vlnila jak had a v konečném efektu docházelo k nerovnoměrnému zdvihu HE. Alespoň částečně by mohla tuto prekérní situaci vyřešit tato spojka (viz obrázek), než seženu jinou, lepší, kovovou. Zajímavé, že to takhle s PLA nezlobilo smiling smiley Uvažuji o druhé závitové tyči a druhém motoru na osu Z. Nevíte nebo nemáte někdo zkušenost. Lze napojit dva drivery na jeden výstup z procesoru (STEP,EN,DIR)? Elektrice trošku rozumím a podle mě by to jít mohlo, ale možná také ne. Díky za postřehy.
Attachments:
open | download - IMG_20140716_092705.jpg (531.2 KB)
Re: pomoc nastavením
July 16, 2014 04:01AM
Na osu Z zapoj dva motory na jeden driver, ne dva motory na dva drivery. Jeden to s přehledem utáhne... Pokud by jsi zapojil dva drivery na dva motory, tak se teoreticky může stát, že se jim rozjede krok, začne se to křížit, porostou proudy, opět se budou rozcházet kroky a tak dál...

EDIT: Pro kompletní odpověď... Dva drivery na jedněch výstupech MCU fungovat budou... Ale viz. to, co jsem napsal.

Edited 1 time(s). Last edit at 07/16/2014 04:04AM by FBITuco.
dan
Re: pomoc nastavením
July 16, 2014 04:15AM
I u 2 motoru na jednom driveru dojde casem k posunu kroku, s tim je potreba pocitat a obcas dorovnat.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: pomoc nastavením
July 16, 2014 04:44AM
Jasný.. Bral jsem to z pohledu driveru. Každej je jinej, na každým jinej proud, za každým je jinej motor... O to to bude horší.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login