Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Přerušení tisku

Posted by CADS 
Přerušení tisku
July 30, 2014 05:16AM
Zdravím,

chtěl bych Vás poprositi o radu. Při větším tisku cca 18 hodin mi vynechává přísun filamentu. Tedy mám v obvodových stěnách vynechávky (viz. obr.1,2,3). Materiál je ABS z Česka od společnosti Asperia tech s.r.o..

Programováno v CURA 14.07.
Teplota trysky 270°C
Telota bed 115°C

výška vrstvy-0,05mm
diameter-1
flow-16%

travel speed-35
bottom layer spe.-33
infill speed- 35
outer shell speed-36
inner shell speed-36
Pro jistotu úplné najdete na obr. nas.1. a nas.2.

Extrude se neprotáčí, ani nevyrušuje materiál. Jak můžete vidět na obrázcích výtisku první 2-3 mm jsou velice uspokojivé, poté se to začne kazit a na konec to vynechá úplně a po nějaké době to začne dodávat, ale to už je tryska moc vysoko a dělají se "klubíčka".

Typ tiskárny ještě nebyl oficiálně uveden na trh (obr. 4.).
Případné další info rád doplním.

Děkuji za ochotu,
J. A. H.
Attachments:
open | download - nas.1..png (175.7 KB)
open | download - nas.2..png (176.9 KB)
open | download - obr. 4..png (370.2 KB)
open | download - obr. 1..jpg (506.6 KB)
open | download - obr. 2..jpg (484.4 KB)
open | download - obr. 3..jpg (517 KB)
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 05:25AM
Nas.1 - Ty dvě hodnoty ve "Filament". Co to je?
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 05:35AM
1) extruderovej driver se neprehrejva?
2) jinej slicer program to dela taky? jestli to nedela tzv sw reset fw citace pro extruder. napr. skeinforge umoznuje reset tohoto citace posunout, pokud extruder vydavkuje urcite mnozstvi materialu info zde a jestli sem pochopil ten parametr spravne a funkcnost nekterych firmwaru, tak se muze stat, ze dele trva reset teto hodnoty zatimco se dale pohybuje hotend v XYZ...

ale zas podle obrazku bych to videl na jinej problem nez bod 2.

bud se na chvilu odpojuje driver krokoveho motoru aby vychladl nebo dochazi k priucpani trysky a pak procisteni.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 05:37AM
tak toho sem si nevsim smiling smiley

CADS to pouzivas 1mm drat? nebo si tim flow doladoval to, ze mas 1,75mm filament???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 06:40AM
Koukám, že tiskneš s hodně nízkou výškou vrstvy 0,05 mm. Dělá ti to tyhle problémy i když dáš výšku vrstvy třeba 0,3 nebo 0,2 mm?


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 07:02AM
FBITuco:
Je to průměr materiálu a flow rychlost extrudu.

raptik:
Průměr mat. je 3mm, 1 je tam protože jsem někde na fóru četl že to je přesnější. A doposavad jsem neměl problém. A extrůt je rozehřátý stejně jako celá tiskárna.

jokejoke:

Největší vrstvu jsem tiskl na 0,1mm a tam to tisklo perfektně. Pravda že s jiným materiálem. Ale na tento mat. jsem našel nové rychlosti a vše s tím společné. Tedy myslel jsem si to.

Edited 1 time(s). Last edit at 07/30/2014 07:04AM by CADS.
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 07:26AM
Přecijenom 0,05 a 0,1mm je už docela velký rozdíl. Jestli máš možnost, tak zkus třeba tu 0,1 (nebo 0,2 mm) jestli ti to před tím tisklo ok. 0,05 i ta 0,1 jsou už i dost náchylný na dobrou kalibraci extruderu a konstantním průměru materiálu.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 09:07AM
Proč tam máš ten flow 16%? To znamená, že se ti extruder oproti standardní synchronizaci s osama točí jen na 16%, tj. dáváš jen 16% materiálu místo 100%.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 09:32AM
Abych řekl pravdu, ještě nevím přesně co to znamená. Ale i přesto vím že když dám větší %, třeba 25% materiál se neroztaví a extrude se začne protáčet a vybrušovat materiál. Navzdory tomu že mám teplotu trysky 270°C.

Edited 1 time(s). Last edit at 07/30/2014 09:34AM by CADS.
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 09:55AM
nevim proc, ale zacinam i mit podezreni na spatnou kalibraci E kroku... smiling smiley

kdyz das pri roztopenem hotendu extrudovat 50 nebo 100mm kolik dratu ti zajede dovnitr?

nejak mi porad nesedi 3mm drat , nastaveni pro 1mm a jeste z toho ubrat 84% (curu uz si nepamatuju, ale default ma 100% ne?) to nastaveni by odpovidalo silenemu predavkovani pri 100% protoze tam fyzicky leze 3mm drat a cura pocita s 1mm tak to musis flow parametrem snizit

na 3mm dratu sem zacinal a na 0.5mm trysce a nikdy sem pri zpravne kalibraci extruderu nesel takhle dolu s davkovanim. mozna se ti prave pri teto vysce vrstvy prave projevuje nakej neduh kalibrace / nastaveni.

jako taky sem jednou badal proc se mi obcas na vytisku dela "divna" stena a nakonec sem prisel na to, ze se menil prumer dratu (od asi 2.85 do skoro 3.1 mm) - 3m byly ok a pak zmena apodobne..


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 09:58AM
no to ze se neroztavy muze bejt taky tim, ze 25% je prilisna rychlost proto co pocita cura pro 1mm drat pri skutecnem 3mm. a driv nez ho ohreje abz to moh protlacit tak ti srob vydre uz drazku do dratu...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
July 30, 2014 10:28AM
Ten flow určuje o kolik rchleji / pomelejise točí extruder. Vlastně si tím měníš E steps.

Začni tím, že dáš flow 100%.

A raději zpomal než si kazit kalibraci extruderu. Vlastně si tím změnil E steps na 15%.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Přerušení tisku
July 31, 2014 02:30AM
Všiml jsem si že i když mám trysku na 270°C a dám manuální ovládání os, zadám extrud a vysunu materiál 10mm, tak se nevytlačí. Přijde mi že to ta tryska nestačí tavit.
Re: Přerušení tisku
July 31, 2014 04:50AM
pri jaky rychlosti?
pribliz nevytlaci. prodre filament? neni videt posun dratu?

udelej jednoduchej test. roztop HE a zkus rukou protlacit drat. i rukou jde nasimulovat cca 60 - 100mm/s a pokud ti to pujde rukou nebudes mit problem v hotendu/extruderu, ale na 90% v kalibraci kroku na mm u extruderu.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
August 06, 2014 07:23AM
Test jsem zkusil, bude tedy problém v kalibraci. Ještě jsem se chtěl zeptat zda se mění nějak parametry při tisku vyšším tisku, tiskl jsem objekt výšky cca 60 mm (viz. obr. 1.) vznikla tam chyba. Přitom jsem zároveň tiskl "plošně rozměrný tisk" cca 60x30mm (viz obr. 2.) tam žádná chyba nevznikala. Myslíte že to zahříváním extrudu??

Ps. : Omlouvám se, ale obrázky dodám potom.
Re: Přerušení tisku
August 06, 2014 12:55PM
jeste me napadlo, jestli pouzivas jen Curu, mrkni jestli nemas v nastaveni extruder kroku v cure cislo, ktere neodpovida kalibraci... pokud tam je cokoliv krom 0, bude ti to tam Cura rvat a prepisovat nastaveni firmwaru nebo NVRAMky pro danej tisk... parkrat me tim Cura taky potrapila, kdyz se menil material a zapomel na to...
vzhledem k tomu ze pouzivam obcas vic sliceru tak tam uz rvu jen 0 a nechavam to firmwarem ridit...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
August 07, 2014 02:11AM
Kde přesně bych to měl najít, prosím tě?? Ve full setting jsem to nenašel, tam je na ovládání extruderu jen "Flow" a v expert setting tak jsem nastavení etruderu nenašl vůbec. Nebo můžeš mi doporučit nějaký lepší program??

Děkuji za radu,
CADS.

PS.: Obrazky k předcházejícímu komentáři.

Edited 2 time(s). Last edit at 08/07/2014 03:26AM by CADS.
Attachments:
open | download - Obr. 1a..jpg (503.9 KB)
open | download - Obr. 1b..jpg (455.8 KB)
open | download - Obr. 2a..jpg (333.9 KB)
open | download - Obr. 2b..jpg (487.6 KB)
Re: Přerušení tisku
August 07, 2014 05:15AM
menu machine -> machine settings -> E-steps per 1mm fillament

no doporucit... ja jedu hlavne skeinforge a zatim sem nenasel nic, co by dokazalo lip slicovat... ma par neduhu a musi se poradane nastavit, coz bejva obcas peklo. a hlavne to chce mit poradne nakalibrovanou tiskarnu jako napr. osy ujedou 100mm kdyz jim zadas 100mm, extruder protlaci 50mm dratu atd...
jedine na co si SF nedokazu zatim predstavit je multiextruder tiskarna... jedine ze by si clovek napsal parser na skladani multi-hotend G-Codu z jednotlivejch gcodu...

napr. u slic3ru, cury, kisliceru, pokud jsem chtel eliminovat smrstivost materialu, musel sem nastavovat jine krokovani FW pro X a Y osu. v skeinforge mas na tohle parametr, takze neni treba hejbat s nastavenim ve firmwaru, vse vcetne davkovani extruderu se nastavuje uvnitr skeinforge s pevnym zakladem nastaveni ve firmwaru tiskarny. stejne tak pokud chces ladit velikost der pro srouby a jine... je na to v skeinforge plugin.
zas ale pokud chci rychle tisknout postavicku, pouziju spis slicer, nebo curu. ale dily na tiskarnu zenu pres skeinforge. mam jistotu rozmeru, pokud mam spravne nakalibrovanej skeinforge.

ostatni slicery vetsinou maj moznost ovlivnit tisk jen pomoci prutoku materialu, rychlosti tisku a teploty. samozrejme se muzu milit, zas tak casto je nepouzivam... celkovej cas je asi 3 tejdny (slic3er, cura, kislicer) a cca rok skeinforge...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přerušení tisku
August 07, 2014 06:02AM
Skeinforge sice nepoužívám... Ale s možnostmi Slic3ru máš pravdu... Dost často nadávám na to, jak hrozně moc je omezená kontrola nad výsledným G-kódem.

EDIT: Je to prostě daň za to, že základní nastavení Slic3ru se vejde na 4 strany wizardu...

Edited 1 time(s). Last edit at 08/07/2014 06:02AM by FBITuco.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login