Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kalibrace os???

Posted by IkaSGC 
Kalibrace os???
September 06, 2015 06:58AM
Zdravím, chci se zeptat. Přeměřoval jsem osy a zjistil že třeba xková osa místo 1cm ujede 1.2cm. Mohl by mi někdo poradit jak kde to nastavit ? Jedná se o prusu i3 řízenou Rambem mini.
Hledal jsem všude možně ale nikde jsem nenašel nastavní. Díky.
Re: Kalibrace os???
September 06, 2015 07:17AM
Ještě nutno dodat že jsem použil tyto řemenice [www.jrc.cz] oproti doporučeným GT2
Re: Kalibrace os???
September 06, 2015 07:55AM
Tím, že jste použil tyto řemenice jste si pohoršil, co se kvality týče.

Pro správnou činost pojezdu, budete muset provést mat. výpočet a hodnotu zapsat do firmware.
Vzhledem k tomu, že jste neuvedl všechny informace, Vám mohu pouze dát příklad :

zadání: (Vy máte jiné)
motor = 300kroku na otáčku
elektronika 1/32
řemen = gt3
řemenice = 20 zub

výpočet = 300x32 ´= 9600 / (20x3) = 160 kr/mm

Jinými slovy: pro ujetí jednoho mm je třeba 160 kroků a tuto hodnotu musíte zapsat do firmware pro danou osu.
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 01:14AM
Děkuji za odpověď.
Tyto řemeny jsem koupil z toho důvodu že jediná možnost byla JRC a tam měli jen tyto. Z jinými reprap obchody jsem měl špatné zkušenosti.
Mohu se zeptat kde přepsat tuto hodnotu? Předpokládám že je to v config souboru ve firmware. Jak se tato položka jmenuje ? Včera jsem si to procházel ale nenašel jsem to tam. Jináč používám průšuv firmware pro 1.75mm.

Řemeny jsou tyto [www.jrc.cz]
A motory jsou tyto [www.jrc.cz]

Edited 1 time(s). Last edit at 09/07/2015 01:52AM by IkaSGC.
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 07:48AM
Mohu vědět s jakými obchody jste měl špatné zkušenosti ?

Řádek budete hledat v config.h (někde v půlce) a bude se jmenovat asi define DEFAULT AXIS STEPS PER UNIT
Motory maj 200 kroku a pokud se nic nezměnilo, tak RAMBO je 1/16

Tyto hodnoty dosadíte spolu s řemenem a řemenicí do vzorce, který je o článek víš a máte výsledek pro firmware.
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 08:04AM
Onen obchod už neni v provozu. Pán poté co jsem mu pohrozil COI tak mi objednanou zásilku poslal a obchod zrušil. Druhému kupci dlužil nákup nebo peníze v řádech měsíců. Prostě obchody které má nějaký jedináček u sebe v garáži nejsou to pravé.

Každopádně děkuji za rady, už mi to začíná vše dávat smysl... Jen jestli mohu ještě poslední dotaz. Když mám ten řemen T2.5 jak zjistím jakou číslici za něj dosadit ? Je to těch 2,5 ? Tedy výsledek pokud počítám dobře je 80 kr/mm.
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 08:16AM
Je to počítání převodovky a musíte znát vzdálenost zubů řemenu.
Ano ve Vašem případě je 2,5 a hodnota 80 by mohla být správná, s tím že ve firmware máte aktuálně 100. (pouze odhaduji - nepočitám)
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 01:29PM
Tak jsem to našel:

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {100,100,3200/0.8,174.2} // default steps per unit for Ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {500, 500, 3, 25} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {9000,9000,30,10000} // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for Skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

A jestli jsem to tedy vše pochopil dobře tak jsem přepsal hodnoty 100,100,3200 na 80,80,3200. Jdu to otestovat.
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 01:54PM
Tak přeprogramováno a otestováno. Zdá se že to sedí přesně, moc děkuji za rady a pomoc. Už mi chybí jen hotend a pak zbastlit extruder, vytisknout si pořádný extruder a je to komplet. smiling smiley
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 02:00PM
Quote
IkaSGC
Tak jsem to našel:

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {100,100,3200/0.8,174.2} // default steps per unit for Ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {500, 500, 3, 25} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {9000,9000,30,10000} // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for Skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

A jestli jsem to tedy vše pochopil dobře tak jsem přepsal hodnoty 100,100,3200 na 80,80,3200. Jdu to otestovat.

tech 3200 pro zavitovku osu Z asi taky nebude odpovidat.... tusim ze ultimaker ( default v marlinu) pouziva trapeze....

pro M5 zavitovku, 200krokovej motor a 1/16 krokovani to je cca 4000 kroku na mm (tusim ze i3 ma m5 zavitovku)

plus extruder budete pak taky ladit smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/07/2015 02:02PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
September 07, 2015 02:52PM
Za předpokladu, že máte tiskárnu po tech. stránce v pořádku, a uvedl jste správné komponenty, tak to musí sedět přesně.
Není to nic jiného, než počítání převodovky. Když tak se doptejte.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 01:27AM
Počítání převodovky jsem nikdy nedělal takž si v tom moc nefrčím. smiling smiley Nevím jaké motory dodává průša ale když jsem to zkoušel digitální posuvkou tak Ztko docela pasovalo. Ještě to ale radši přeměřím. Jináč s tím extruderem máte asi pravdu.
Extruder musím teď postavit improvizovaný. Mám tedy onen 200kr/mm motor a na něm nasazený [www.jrc.cz] . Poté pokud se mi podaří vytisknout extruder tak budu používat průšuv originál s převodovými koly. Mohli by jste mi prosím ještě poradit ohledně výpočtu těchto dvou extruderů? Díky
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 02:53AM
Quote
IkaSGC
Počítání převodovky jsem nikdy nedělal takž si v tom moc nefrčím. smiling smiley Nevím jaké motory dodává průša ale když jsem to zkoušel digitální posuvkou tak Ztko docela pasovalo. Ještě to ale radši přeměřím. Jináč s tím extruderem máte asi pravdu.
Extruder musím teď postavit improvizovaný. Mám tedy onen 200kr/mm motor a na něm nasazený [www.jrc.cz] . Poté pokud se mi podaří vytisknout extruder tak budu používat průšuv originál s převodovými koly. Mohli by jste mi prosím ještě poradit ohledně výpočtu těchto dvou extruderů? Díky

me se osvedcil tento extruder: [www.thingiverse.com]
a ozubena kola beru od: [www.thingiverse.com]

v tech zdrojacich pro extruder staci nastavit, jakej mate hotend, filament a nechat v openscadu renderovat. napr ja nechavam pro jhead typ hotendu spis grovemount montaz nez dva srouby, co se chytaj do drazky v hotendu.

kalibrace extruderu...
ja nejdriv nastavim dle vypoctu E kroky ( [reprap.org] )
a pak zjistuju pomer mezi pozadovanou a zkutecnou vzdalenosti, kterou mel extruder protlacit a tim se vynasobi stare e kroky. staci postupovat dle toho navodu v odkazu - ja to jen delam s namontovanym a nahratym hotendem - obcas se mi stalo, ze tim jak hotend klade odpor, tak je mirnej rozdil mezi vzdalenosti, kterou protlaci s a bez hotendu. a tech 40 nebo 50cm na kalibraci davkovani extruderu v porovnani s tim, kolik obcas clovek proste vyhodi, jak se treba odlepi material od bedu, nebo vytiskne nez je spokojen s kalibraci slicovaciho programu... smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/08/2015 02:54AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 08:45AM
A zjistil jsem že průša používá 100kr/mm motory takže se to bude muset přepočíst všecko. Jestli teda mohu se naposledy poptat na přepočet Ztka, s 200kr/min motorem a 1/16 RAMBoem. Dále pak jak se počítá ten extruder ? Nebo alespoň vzoreček. Zbytek bych si dosadil. Přeci jen je lepší se naučit jak si to vypočítat než pořád někoho otravovat. Děkuji.

raptik: Něco jsem pochopil, něco ne. Každopádně je jasné že ten extruder je potřeba nejdřív tabulkově spočítat a pak zkontrolovat jaká je realita. Tedy co z toho reálně leze. Horší je to o to že extruder budu v zápětí měnit. Bohužel se mi nepovedlo extruder sehnat takže udělám teď bastl ze dřeva a spousty lepidla a jako první tisk bude extruder.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 09:27AM
Quote
IkaSGC
A zjistil jsem že průša používá 100kr/mm motory takže se to bude muset přepočíst všecko. Jestli teda mohu se naposledy poptat na přepočet Ztka, s 200kr/min motorem a 1/16 RAMBoem. Dále pak jak se počítá ten extruder ? Nebo alespoň vzoreček. Zbytek bych si dosadil. Přeci jen je lepší se naučit jak si to vypočítat než pořád někoho otravovat. Děkuji.

raptik: Něco jsem pochopil, něco ne. Každopádně je jasné že ten extruder je potřeba nejdřív tabulkově spočítat a pak zkontrolovat jaká je realita. Tedy co z toho reálně leze. Horší je to o to že extruder budu v zápětí měnit. Bohužel se mi nepovedlo extruder sehnat takže udělám teď bastl ze dřeva a spousty lepidla a jako první tisk bude extruder.

na tuto stranku jste se dival??? Trifidova kalibrace

je tam popis i se vzorecky, bohuzel anglicky

treba pro Z osu resenou ciste na zavitovce je vzorecek:

Z kroky = (kroky_na_otacku * microsteping) / stoupani_zavitu

neboli pokud tam je m5 zavitovka (0,8 stoupani), 1/16 krokovani a 200krokovej motor:

Zkroky = (200 * 16) / 0,8 = 4000

extruder
e_kroky_na_mm = (motor_kroku_otacku * microsteping) * (zubu_velke_kolo / zubu_male_kolo) / (efektivni_prumer_drazkovani_podavace * pi)

extruder muzu vytisknout, vyjde na cca 120,- (material, cas a elektrika) neco mam na shopu i skladem (vecer overim stav extruderu, nedavno sem u jednoho cloveka menil extruder a nevim ted jak moc sem hrabnul i do zasob pro eshop), ale chtelo by to znat planovanej hotend. pokud ho mate doma, muzu vytisknout primo na miru hotendu. staci zaslat jen par rozmeru pro overeni. je jen otazka jak duverujete drobnym eshopum smiling smiley (PS. jedinacek nejsem winking smiley )

verim ze i ostatni klidne vytisknou i z jinych pohnutek winking smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/08/2015 09:33AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:38AM
Extruder jsem objednal tento [www.dx.com]
Jináč chtěl bych právě extruder který má průša přímo na svých stránkách. Tak nějak doufám že mi materiál dojde ještě tento týden. O víkendu bych už chtěl konat první pokusy.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:43AM
Tak jsem nahlédl na Eshop a nevypadá to zle. Vědět o něm (google i po asi 100 000 hledání které jsem dělal, zatajil) tak bych asi spoustu nakoupil. Místo toho vysím na DXku a čekám jak mi dojde zásilka ve které ani nevím co je protože mi poslali jen částečnou zásilku.... Každopádně pokud by se podařilo sem do soboty dopravit ten extruder i s komponenty (bez hotendu) tak bych i zakoupil. Přeci jen bych si ušetřil čas blbnutím a bastlením.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:46AM
Hoši..
IkaSGC - pletete si pojmy. Kroky na otáčku a kroky na mm není to samé a už v žádném případě to nemotejte s kroky za minutu . Průša má motory s 200 kroky na otáčku - stejné jako VY a protože užívá GT2 s řemenicí 16 zub, tak mu vychází 100 kroků na milimetr.

V předchozím článku, jste psal, že jste hodnotu 100 přepsal na 80. To je v pořádku ! Vzhledem k tomu, že hodnotu 80 jste si dosadil sám, tak to spočítat umíte.
Z výpisu firmwaru, který jste tu uvedl máte osu Z taky v pořádku. (3200/0.8 je ok)

Jedinné co Vám zbývá je extruder, který vypočítate ze vzorce který uvedl Raptik.

Každopádně musím napsat, že se neřiďte dle předposledního příspěvku Raptika. Zavolejte si do JRC a chtějte znát PRACOVNÍ průměr pastorku (kolečka s drážkováním). Následně dosadíte do vzorce a máte číslo, které bude odpovídat.

U kolečka, které vyrábíme - vím, že pracovní průměr je 8.25mm. Každý kdo to kolečko vyrobí zná tu hodnotu, kterou potřebujete vědět. JRC ji bude znát také !

V opačném případě, budete jen zkoušet a kalibrovat do nekonečna, protože nemáte nárok trefit tu přesnou hodnotu.
Nakonec se s něčím spokojíte, ale nikdy to nebude na 100%.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:49AM
Tak kolečko se dá změřit to neni problém. Jináč co se týče těch průšových motorů tak jsem se dnes ptal přímo na průšových stránkách toho poradce co tam vyskakuje, ten se ptal techniků a tu stovku mi rekl on.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:50AM
pro Průšuv extruder je tento hotend nevhodný.


Quote
IkaSGC
Extruder jsem objednal tento [www.dx.com]
Jináč chtěl bych právě extruder který má průša přímo na svých stránkách. Tak nějak doufám že mi materiál dojde ještě tento týden. O víkendu bych už chtěl konat první pokusy.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 11:53AM
On Vám řekl hodnotu do firmware - počet kroků na 1 mm za použití GT2 16 zub
Jinými slovy - ten chlap co Vám odpověděl je kopyto.

Když to shrnu:
Vy máte motor který má 200 kroků na otáčku.
Elektroniku 1/16
Řemenice T2,5 16 zubů

Průša má motor 200 kroků na otáčku.
Elektroniku 1/16
Řemenice GT2 16 zubů

Vzorec znáte.
Rozdíl víte.


Pochybuji, že v domácích podmínkách změříte pracovní průměr kolečka.
Jedinně, že by jste ho zničil.... Není možné měřit ho přes "zoubky"
Musíte si uvědomit, že se Vám zoubky zarejí do struny a tím se změní celý převod.
Za předpokladu, že by struna byla z ocele a zoubky by se neměly šanci zarýt, tak by to možné bylo.

Edited 2 time(s). Last edit at 09/08/2015 12:32PM by PBMK.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 12:41PM
Tak ten hotend budu muset nějak napasovat, to by nebyl zas takový problém (dílnu i se soustruhem mám k dispozici). Jináč omlouvám se, nejedná se o extruder který má průša na stránkách ale o tento: [www.thingiverse.com]
Bylo by možno mi jej vytisknout do pátku? A kolik by to stálo ? Tisknout budu 1,75mm.

Edited 2 time(s). Last edit at 09/08/2015 12:44PM by IkaSGC.
Re: Kalibrace os???
September 08, 2015 03:51PM
Quote
IkaSGC
Tak ten hotend budu muset nějak napasovat, to by nebyl zas takový problém (dílnu i se soustruhem mám k dispozici). Jináč omlouvám se, nejedná se o extruder který má průša na stránkách ale o tento: [www.thingiverse.com]
Bylo by možno mi jej vytisknout do pátku? A kolik by to stálo ? Tisknout budu 1,75mm.

ten extruder odhaduju tak nestejnou cenu, muzu prohnat slicovacem, abych vedel presne, jen vyhoda, toho co sem posilal ja je, ze jsou to zdrojaky a daj se upravovat parametry jako odsazeni od X vozejku, roztec upevnovacich sroubu, asi 8 typu hotendu + drobne upravy hloubky nebo prumeru "hotend" diry...

Quote
PBMK
Každopádně musím napsat, že se neřiďte dle předposledního příspěvku Raptika

ano, opomel sem, ze ted mate direct drive resp bodavaci kolecko na dirrect drive takze ten vzorec, pokud me ma matematicka drobna pruprava neplete, staci upravit tak, aby se za pocet zubu maleho a velkeho kola dosadilo cislo 1

tohle ted mam aktualne schopne k odeslani:


hotend jhead upevneni grovemount (drazka na jheadu siroka 4,8mm, hloubka v extruderu pro 16mm prumer cca 3,5mm) a nafotce neni valecek pro 608 lozisko na pritlacovaku filamentu (idler)
pokud budete mit zajem, pisnete PM nebo pres eshop kontakt, at se tu resi ciste vas problem a ne soukrome veci...

jinak k tomu hotendu na dx - obavam se ze to je kopie e3d a nejsem si jistej jestli je univerzalni ve smyslu jak direct extruderu nebo bowden... tudiz je i mozne, ze budete potrebovat spis bowden extruder... a trosku se i bojim toho suitable pro 3mm a 1.75mm. to je tam i teflon vlozka nebo jinej adapter z 3mm na 1.75mm?

pokud hotend nemate jeste doma, tak bych pockal, az co pride a az pak resil extruder...
bohuzel u DX neni problem cekat vic nez 20 dnu... a vetsinou kvuly ceskym celnikum... kolikrat vidim, ze to je uz treti den v CR, ale az tak 30den to je teprv na rozvozu k me poste...

Edited 1 time(s). Last edit at 09/08/2015 03:57PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
December 06, 2015 05:35AM
Tak v tom zase lítám. Zahodil jsem M5tky a koupil trapéze se stoupáním 2mm..... Při výpočtech mi tedy vyjde (200*16)/2= 1600
Po přepsání firmware s touto hodnotou mi ale při 5 cm Ztko ujede cca 6,12mm asi. Aď nad tím bádám jak chcu nemůžu přijít na to kde jsem udělal chybu.
Re: Kalibrace os???
December 31, 2015 12:14PM
a co pouzit jednoduchou trojclenku? 5/(6,12/1600) = 1307,2

a pak si to presne zmerit pri ujeti vetsi vzdalenosti (treba 10cm - cim vic, tim presnejsi) a znovu prepocitat...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kalibrace os???
January 18, 2016 12:53PM
Mohu se se svým problémem ke kalibraci do tohoto vlákna připojit?
Mám Prusu i3, z osa je na závitovkách M5. Dokuď jsem neřešil výšku výtisku, tak mě to netrápilo, ale došlo na to...
V Marlinu jsem měl napsáno původně: #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80,80,3200/0.8,264.375} // default steps per unit for Ultimaker, vytisknul jsem předmět co měl mít asi 103mm, ale vytisnul jsem jej 85mm vysoký.
Tak jsem po různých útrapách zkoušel přepisovat tu hodnotu 3200 na 3000, 3500, 4000 a nahrával firmware a v Repetier Hostu jezdil s osou z, až jsem zjistil, že pokud s ní v chci ujet 10cm, tak tam musí být napsáno 3200 - návrat na začátek.
Tak - vytisknul jsem (z SD karty) testovací kvádr o hraně 1x1x10cm - a měří zase jen 83mm
Potom, laboroval jsem s hodnotou a vytisknul dva kvádry až jsem zjistil, že s malou odchylkou, tam sedí číslo 3600, pak kvádr měl na výšku 100mm.
V Repetier hostu sice osa z jezdila jinak, ale to mi nevadilo, říkal jsem si, že stejně tisknu z SD karty.
No ale - vytisknul jsem opět ten velký objekt co má měřit 103mm, s nastavením 3600 v marlinu, ale ejhle - teď měří 112mm.

Takže - tuší někdo, kde dělám chybu?

1) nesmím hledět z jezdit s osama v Repetier hostu, protože evidentně to má jiný vliv na skutečnou výšku pojezdu než když tisknu z karty.
2) jediné, co mě napadá, proč se to děje, je že na to má vliv výška vrstvy, protože testovací kvádr byl tisknut tiším výška 0,6mm a ten druhej rozměrnej předmět asi 0,4mm.
3) pokud ale výška vrstvy na to nemá vliv, tak pak jsem dost zoufalý, protože evidentně to se stejným nastavením tiskne pokaždé jinak...

Dík za pomoc..
Re: Kalibrace os???
January 18, 2016 01:14PM
Quote
petrk
Mohu se se svým problémem ke kalibraci do tohoto vlákna připojit?
Mám Prusu i3, z osa je na závitovkách M5. Dokuď jsem neřešil výšku výtisku, tak mě to netrápilo, ale došlo na to...
V Marlinu jsem měl napsáno původně: #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80,80,3200/0.8,264.375} // default steps per unit for Ultimaker, vytisknul jsem předmět co měl mít asi 103mm, ale vytisnul jsem jej 85mm vysoký.
Tak jsem po různých útrapách zkoušel přepisovat tu hodnotu 3200 na 3000, 3500, 4000 a nahrával firmware a v Repetier Hostu jezdil s osou z, až jsem zjistil, že pokud s ní v chci ujet 10cm, tak tam musí být napsáno 3200 - návrat na začátek.
Tak - vytisknul jsem (z SD karty) testovací kvádr o hraně 1x1x10cm - a měří zase jen 83mm
Potom, laboroval jsem s hodnotou a vytisknul dva kvádry až jsem zjistil, že s malou odchylkou, tam sedí číslo 3600, pak kvádr měl na výšku 100mm.
V Repetier hostu sice osa z jezdila jinak, ale to mi nevadilo, říkal jsem si, že stejně tisknu z SD karty.
No ale - vytisknul jsem opět ten velký objekt co má měřit 103mm, s nastavením 3600 v marlinu, ale ejhle - teď měří 112mm.

Takže - tuší někdo, kde dělám chybu?

1) nesmím hledět z jezdit s osama v Repetier hostu, protože evidentně to má jiný vliv na skutečnou výšku pojezdu než když tisknu z karty.
2) jediné, co mě napadá, proč se to děje, je že na to má vliv výška vrstvy, protože testovací kvádr byl tisknut tiším výška 0,6mm a ten druhej rozměrnej předmět asi 0,4mm.
3) pokud ale výška vrstvy na to nemá vliv, tak pak jsem dost zoufalý, protože evidentně to se stejným nastavením tiskne pokaždé jinak...

Dík za pomoc..

krokovani je jake??? 1/16 nebo 1/32????

pro 1/16 my vychazi pro 200 kroku na otacku, 1/16 a M5 (0.8 stoupani) 4000 kroku na mm

ubytek kroku (nepresnost v Z) nejcasteji bejva spatne nastavenym buzenim - prilis nebo malo proudu zpusobuje vynechavani kroku a tudiz mensi ujetou drahu... dalsi moznost je drhnuti osy atd...
a samozrejme vyska vrstvy ovlivni taky, ale ne tolik. bejva to vetsinou a jednu vrstvu, jak vychazi sliceru vejska obektu ku poctu vrstev pri dane vejsce vrstvy...
pak jeste se doporucuje volit vejsku vrstvy tak, aby pocet kroku na vrstvu bylo cele cislo - aby nedochazelo k zakrouhlovani poctu kroku. mohl by pak firmware vynechavat, nebo pridavat kroky, dle zakrouhleni.

pak pokud menis ve firmwaru a ignoruje to, zkus si zkontrolovat, jestli neni povolen EEPROM - pak ti veme data nastaveni krokovani a jinych veci z eeprom a firmwarove udaje pouzije jen pro nacteni z hardcoded... (jeden m5xx gcodu).


M500 - ulozi do eeprom
M501 - nacte data z eeprom
M502 - veme data z default (firmware)

M92 - umoznuje zabehu testovat bez nutnosti renahrani firmwaru, az se najde spravna hodnota, bud nahrat takto zjistenou s firmwarem nebo pomoci eeprom ulozit


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
January 18, 2016 01:18PM
a jeste me napada, pokud mas Z leveling a jezdi osa Z dle nerovnosti bedu a nemas "predepnuty" matky, tak diky nepresnosti a vuly beznejch matek budes mit presne tenhle problem...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kalibrace os???
January 18, 2016 01:40PM
ahoj, krokování vychází z driveru motoru že, to bohužel neznám, nebo nevím kde to hledat - kupoval jsem tiskárnu z druhé ruky asi před rokem... ale pokud bych tedy nastavil vyšší číslo - 4000, tak bude ten model ještě vyšší, ne? Já bych spíš potřeboval asi tak 3400, ale nechci zas tisknou 6h model abych zjistil že to je taky špatně, spíš bych tomu rád porozuměl. Jinak myslím že buzení je v pořádku, když jsem s tím jezdil v repetier hostu tak jsem tohle ladil a dělal jsem to přesně tak, aby jelo ale moc nebzučelo, při vysokém proudu to taky ztrácelo otáčky... Ale jinak to jezdí plynule..
No, napadlo mě ještě, jak píšu, při ovládání pomocí PC se to pohybuje plynule, ale když se mění výška vrstvy tak je to rychlejší posuv, nemohlo by to být tímhle, třeba zrychlením, nebo tak?
Ale myslím že to mám nastavené správně...: #define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {9000,9000,100,10000}
No jedině, když si pomocí ovládání na displayi dám ruční posun, třeba o 1mm, tak při otáčení ovladačem to má takový divný pohyb a když ovladačem otočím hodně, tak motor jen bzučí a ujede jen část dráhy než by měl - ale jinak, třeba při home z, nebo jiných pohybech jezdí plynule.
Jinak o té vyšce vrstvy jsem četl, ale dělalo to zlomek mm při 10cm modelu...
ten eeprom vyzkouším, i když tedy moc nevím kde to mám hledat, jako někde v tom Rep. Hostu?
A auto-levelling nemám...
Re: Kalibrace os???
January 18, 2016 02:07PM
takze zpet na stromy grinning smiley

elektronika je jaka??? ramps, rambo, cheaptronik...

to co popisujes za chovani, tak mas nastavene i spatne rychlosti pri ovladani z LCD panelu

nejde o to co bys potreboval ted, ale jak to mas ted nastavene a jak bys asi mel mit smiling smiley

pokud mas ramps, tak krokovani se nastavuje po vyndani driveru 3 jumprama (pri vypnutem napajeni)

ma zkusenost je, ze prilisne vyproudeni nemusi bejt moc poznat sluchove, ale uz vynechava kroky.

jestli ti pomalejsi posuv ujede spravne (v repetier hostu) pak mas pro firmware nastavenou prilisnou Z rychlost pro pohyb.

tim ze das min kroku na mm pri moc velke rychlosti pohybu, docilis toho, ze osa pak pojede pomaleji, ale je jeste ubytek kroku takovy jako pri spravne hodnote (4000 kroku na mm), ale mensi rychlosti pro Z

zkus nastavit Z kroky na 4000 a rychlost pro Z (tiskovou i pohybovou) na treba 2 az 5mm/s a postupne zvetsovat
v repettieru alt+e ti vyvola okno na nastaveni online (i s ulozenim do eeprom)
jo a repetier pro home a jine pohyby pres ovladani pouziva nastaveni rychlosti z nastaveni repetiera (vlastnosti tiskarny), takze pokud ti ujede pri 4000 spravne s tam nastavenou rychlosti, ta sama by mela fungovat i ve firmwaru

Edited 3 time(s). Last edit at 01/18/2016 02:20PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login