Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

testovaci kosticka - deformace pravych hran

Posted by misil 
testovaci kosticka - deformace pravych hran
October 31, 2015 06:50PM
ahoj,
pri prvnim testovacim tisku na Poseidonu (stavebnice - cili jsem to skladal svepomoci, misty se znacnou davkou improvizace) mi vypadla docela docela slusna testovaci kosticka.

Jen prave hrany ma uprostred mirne deformovane, leve jsou krasne rovne:

[drive.google.com]

tusi nekdo co s tim?

(to ze prvni spodni vrstvy jsou blbe neresim, dal jsem moc velkou mezeru mezi tryskou a Hcool smiley

----------------------
ted na to tak koukam, ze v tech rozich se napojuje vzor vyplne... ze by to davkovalo moc plastu?

Diky!
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 01, 2015 06:10PM
Dalsi testy:
[drive.google.com]

- snizen pocet kroku motoru pro podavani filamentu
- upravena vzdalenost trysky od HB
- napnut remen X-osy
- dotunen extruder, aby se nehobloval filament - posun drzaku trysky doleva
-------------------------------------------------
Kostka 2
- tisknuta na "vysokou kvalitu" = nizsi rychlosti
- vypada daleko lepe, nicmene stale mirna deformace pravych hran
- spodni vrstva uz mi prijde v cajku

Kostka s cudlikem - standard Q
- leve hrany relativne cajk, v prvni tretine mirny propad
- prave hrany katastrofa, pri tisku je v rozich videt "nadzvedavani rohu" a tryska ho rozpatlava
- dirka v "cudliku" z jedne strany ucpana - ze by snaha sliceru o vypln?

Kostka s cudlikem 2 - vysoka Q
- leve hrany v poradku, prava zadni mirne prohnuta, prava predni hnus
- cudlik extremne hnusnej - rozpatlanej - z 5mm dirky tak 1mm
-------------------------------------------------

Napady?

Me to prijde, ze se tam furt snazi natlacit moc materialu. Ale proc treba dochazi k deformaci hran jen v prvni tretine kosticky??


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 01:53AM
Rozmatlavani hran a toho cepu je tim, ze ti nestaci material chladnout. Vytiskni ty kostky 2 vedle sebe, nebo sniz teplotu trysky a rychlost. Cele je to tak trochu magie slicru. Co ale magii slicru neni, tak to je podlle fotek dost nepravidelna vyska vrstvy, tedy pohyb v Z. Nato, ze ma ta tiskarna trapezy a autor uprednostnuje jejich presnosti, tak to vypada dost zle.

Materialu ti to take dava hodne, ale to muze byt spatnou kalibraci extruderu, nebo nastavenim slicru, popripade spatnym nastavenim prumeru trysky ci filamentu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 10:02AM
vyska vrstvy je mozna blbe, ale to bude necim jinym nez trapezem. Mel jsem na ose Z digitalni uchylkomer a fakt to krokuje presne po 0,2mm. Az jsem se sam divil.
Uchylkomer mam na dve desetinna mista a vrstvy naskakujou 0.01-0.21-0.40-0.61 atd.

Zkusim zapnout pridavny vetracek na ofuk PLA a ubrat jeste par kroku na motoru extruderu, uvidime.

Dik za odpoved!


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 12:54PM
Pokud tisknes z ABS, tak na to nefoukej, radsi ty objekty vytiskni 2 vedle sebe.
Pokud ti vrstvy pretekaji, mas bud spatne zkalibrovany exrtuder, nebo chybu v nastaveni slicru.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 02:23PM
existujou nejake doporucene modely na vytisteni pro overeni tisku?

Neco, na cem by bylo jasne videt kde je problem?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 04:42PM
No to nevim, asi jo, ale jedno souvisi s druhym a je uplne jedno co budes na zacatek tisknout. Vetsinou se tisky testuji na objektech, ktere jsou snadne na tisk a daji se dobre zmerit.

Nejdrive musis mi zkalibrovaniu tiskarnu, coz vetsinou spociva hlavne v kalibraci vytlaku filamentu extruderu. Tedy kdyz das rucne extrudovat filament, musi to nej zalezt delka filamentu, kterou si zadal. Dela se to vetsinou na 50, nebo 100mm.
Posuvy X/Y/Z jsou z 99% dany prevodem a tam predpokladam, ze mas zadany kroky dobre.

Zbytek je o slicru a jeho nastaveni. I pri dobre zkalibrovane tiskarne ti z toho muzou lezt hruzy a naopak. Nic mene se od neceho musis proste odrazit. Over, zda ti proleze extruderem spravna delka a zmer to, co si vytiskl, jestli to cca +- sedi k rozmerum modelu.

Od toho se odrazis a muzes badat dal, ale nelze neco zkouset tisknout a nemit jistotu aspon v necem, na to se neda radit a pomahat.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 06:30PM
Zdravím,
přiznám se, že jsem předchozí články letmo proběhl.
V prvé řadě jak už bylo zmíněno je třeba tisknou dva objekty. Odstraní se bourání materiálu.
S Danem souhlasím.

Zkoušet přidávat, nebo ubírat kroky na extruderu je nesmysl. Je to převodovka, tu by jste měl spočítat a následně se pouze ověřuje.
Když máte hodinky, tak mi změřte kolik hodí pastorek na motoru ??

Nadzvedávání rohů může způsobovat nekvalitní filament, či hotend.
Jaký materiál je tisknutý a jakými parametry tisknete ?

Proč se neobrátíte přímo na dodavatele p. Dyntara RRO ?
On, by Vám měl sdělit jaké kroky pro motor, jakou teplotu pro jeho materiál a danou rychlost, atd atd.

3D tisk je alchymie a z praxe Vám mohu napsat, že každá změna něco ovlivní.
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 06:32PM
- extruder jsem kalibroval (a pak s nim zase trochu experimentoval). Ted mi pri zadani 50mm zaleze 51mm filamentu.
- tu Z osu jsem meril, stoupani je presne. Konce trochu hazej - cca 1mm. Zmerim ty vertikalni kalenky uprostred, jestli se neprohejbaj do stran pri otaceni trapezu.
- X a Y jsem nemeril, napravim
------------
ale ta prvni kostka mela mit 20x20x20 a mela zakladnu 20,06x20,06 a vysku 19,95mm - takze myslim ze osy jsou relativne cajk.

Dneska jsem zkusil neco "kulateho" (nicmene ve sketchupu jsem zadal malo segmentu, takze je to spis mnohouhelnik smiling smiley a vytiskl kalisek (v priloze).
A stejne jako u kostky je tam deformace tak 3mm od spodu do 10mm vysky, ale po celem obvodu. Divne...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Attachments:
open | download - kalisek.jpg (149.5 KB)
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 02, 2015 06:59PM
Quote
PBMK
Když máte hodinky, tak mi změřte kolik hodí pastorek na motoru ??
Take zdravim,
ktery motorek, Zosy?

Quote
PBMK
Nadzvedávání rohů může způsobovat nekvalitní filament, či hotend.
...je fakt, ze ta tryska mi prijde ne uplne kolma k podlozce. Proverim.

Quote
PBMK
Jaký materiál je tisknutý a jakými parametry tisknete ?
Nejake oranzove ABS 1.75 dodane s tiskarnou, predpokladam totez co RRO prodava.
Tryskou 0,4 pri 230°C. Rychlosti 8cm/s. Co dalsiho, ve Slic3ru je toho mraky. Nebo muzu vyexportovat configuraci, jestli to pomuze.
// ted jsem si vsimnul, ze mam vrstvy obracene nez v navodu. Prvni mam 0,3mm a ostatni 0,2...

Quote
PBMK
Proč se neobrátíte přímo na dodavatele p. Dyntara RRO ?
On, by Vám měl sdělit jaké kroky pro motor, jakou teplotu pro jeho materiál a danou rychlost, atd atd.

3D tisk je alchymie a z praxe Vám mohu napsat, že každá změna něco ovlivní.
Na toho jsem se samozrejme obratil a poradil mi defakto totez co osazenstvo tady - jen o trochu pozdeji smiling smiley
Tady je vic lidi a ja to potrebuju odladit a tisknout. A je logicky predpoklad, ze dodavatel bude hledat chyby vsude jinde nez v jeho zarizeni
(ne ze by to p.Dyntar delal, je to jen predpoklad z praxe s vetsinou jinych dodavatelu smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 03, 2015 01:30AM
Uz jsem ti to psal, zborceni/nevzhlsednost spodni casti vytisku je smrstovanim a rozmatlavanim filamentu, ktery pri rychlem tisku nestaci chladnout diky tomu, ze ho odspodu prihriva BED.
Tedy spomal, tu kostku tiskni tak maximalne 30mm/s a sniz teplotu trysky. Pro pamaly tisk vetsinou staci mensi teplota, ale to musis vyzkouset. Ohrej HE treba na 220 a rukou ho protlac, jestli to rozumne proleze.
Musis v tom ziskat trochu praxe a pokud chces nejake garantovane rychlosti a cisla, tak musis na dodavatele tiskarny, respektive filamentu, at ti navrhne doporucene rychlosti a teploty pro dany filament a model.
Pokud se ovsem podivam na video RRO, na kterem se tiskne stejna kostka, tak je dost podobne deformovana, takze je otazkou, zda je vubec konkretni filament vhodny na tisk takoveho objektu.

PS: dokalibruj si ten extruder, kdyz das extrudovat 50mm, musi zalezt 50mm.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/03/2015 01:32AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 05, 2015 03:13PM
zkousel jsem snizit teplotu a kostka se vytiskla daleko lepe, ale vrstvy uz nedrzeji poradne u sebe. Skrz muj "trhaci test" v klestich neprosla uz pri 225C.

Zkusim mrknout termokamerou na HB a nejak odizolovat topnou kosticku na HE (ten nejdeformovanejsi roh je v miste topneho telesa).
A zkusim postavit kolem HB nejake improvizovane steny, kvuli udrzeni vyssi teploty nad HB (u vetsich veci se mi jeden roh zveda).


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 08, 2015 03:36PM
Měl jsem na mysli pastorek s jemným drážkováním na extruderu.

Je zbytečné, znovu objevovat Ameriku. Každý model má své tiskové parametry v závislosti na filamentu, hotendu a celkové konstrukci tiskárny.
Rychlost 80mm/s je nesmysl, stejně tak 51mm při zadání 50.

Neztrácejte čas a obraťte se na reprapobchod. Máte produkt od Dyntara, tak s ním komunikujte. On Vám má dát firmware, základní konfigurák a veškeré info.
Vyžádejte si g-cody, vytiskněte a porovnejte.
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 09, 2015 07:00AM
- no, firmware mi dal, ale nechce mi k nemu dat zdrojaky smiling smiley
- zakladni dodana konfigurace taky uplne nesedi, takze ty kalibrace (kroky na mm) postupne doladuju.
- 80mm je z dodane konfigurace pro "standard" tisk. 8cm/s pro perimetr, small perimetr, infill a solid infill. Proc je to blbost?
- poradili mi zpomalit tisk, tisknout vic objektu najednou a nebo zapnout ventilatory - coz mi prijde spis jako ochcavka, nez reseni problemu
---------------------------------
ono po zkusenostech s dodanim tiskarny a z jejiho sestavovani, kde jsem musel dost improvizovat - protoze nektere postupy z navodu byli fyzicky nemozne a jine desna prasarna,
to beru spis tak ze jsem koupil sestavu dilu a tim to konci. A dalsi veci budu muset taky postupne predelat...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 09, 2015 08:37AM
co je 80mm/s za standard? ceho? filament musi mit cas schladnout. pri malem objektu a velke rychlosti to proste neschladne a rozpatla se. to preci neni problem, ale fakt a zpusob jak tomu predejit jsme ti napsali.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 09, 2015 10:27AM
ale prd, ukladal jsem profily "standard" a "kvalita", nebo tak neco? A ten standard ma nastavenejch prave tech 80. To, ze se tim nesmeji tisknout male veci jsem netusil.

Problem je, ze ani po zpomaleni mi to nijak extremne nepomohlo - zkusim jeste oplastovat nejakou izolaci topne telisko na trysce - koukal jsem ze kupovane trysky to tak maji.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 09, 2015 10:53AM
Pokud ti nekdo tvrdi, ze na 2 predpripravene profily muzes tisknout vse, tak je to holej nesmysl. Tech 80mm/s mas nastavene kde? Vzdyt sli3r ma minimalne 8 nastavitelnych "chlivku" pro ruzne casti tisku. Jestli chces o necem diskutovat a najit nejake reseni, tak sem dej sve nastaveni slicru. Na celem tisku neni az tak nejslozitejsi postavit a rozdejchat tiskarnu, ale naucit se tisknout. I kdyz popravde receno u kommercni zalezitosti jako je Poseidon bych si tedy predstavoval trochu vice podpory, aby se ti nemuseli snazit pomahat a ucit tisknout hloupi reprapiste jako ja.

Problem je, ze ti unikaji souvislosti a nemas zkusenosti, ale zadny uceny z nebe nespadl. Nelze ti primo poradit, pokud nemam stejny filament jako ten co mas a neznam jeho teploty taveni atd. Vseobecne receno se pro tisk malych objektu musis dostat na spravnou rychlost a teplotu. Tedy urcite budes muset tisknout pomaleji nez 80mm/s a teplotu budes muset mit urcite take nizsi, nez pri 80mm/s. Pokud tedy nemas kouzelny hotend.

Nezbyde ti nic jineho, nez trochu naslouchat tomu, co ti tu kdo pise a zkouset a zkouset......

Edited 4 time(s). Last edit at 11/10/2015 12:47PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 21, 2015 05:56PM
jasny, dik za info. Mimochodem s RRObchodem jsem skoncil, az budu mit cas k sepsani zkusenosti tak pochopite.

Ted jsem kouknul ze Slicer 1.2.9 dela problemy (vynutil si aktualizaci, hajzlik a ted mi pri prejezdech reje tryskou v infillu), takze tiskove problemy budu resit az priste. (ale obecne dost pomohlo zpomaleni - nevim proc to u malych objektu/ploch nedela Slicer sam)

Ted k tiskarne:
Hotend - je normalni samovolne vytejkani materialu? Pokud trysku jen nahreju, vytece mi tolik materialu ze ho tam extruder nestiha natlacit ani behem objezdu stredne velkych objektu. Totez treba pri tisku "sloupu" kde si pred dalsim sloupem otre spicku a postupne vytvori neco jako sikmy krapnik nakloneny ve smeru prijezdu trysky. Takovy to cuknuti strunou zpatky motor dela, ale asi to moc nepomaha. Ze by blbe navrzenej hotend? Nemel bych nejak utesnit mezeru kolem filamentu pri vstupu do hotendu? Napadl me maly okrouzek, cimz by roztaveny plast drzelo uvnitr "vakuum"...

Hotbed - vzhledem k vlastnimu reseni spinani pomoci MOSFETu s minimalnim ubytkem napeti a predimenzovanych vodicu se nahriva krasne rychle, ale merena teplota neodpovida teplote povrchu asi o 20C. Termistor mam uprostred tistaku zakapnuty bilou silikonovou pastou na chladice. Skutecnou teplotu jsem meril IR teplomerem, mozna keca, zkusim jeste dotykovej. Dotaz zni - kdyz se tu mluvi o teplotach HB, mysli se namerena teplota uprostred tistaku, nebo skutecna teplota povrchu?

Odloupavani rohu ABS - jasne, smrstovani materialu. Zkousel nekdo vyhrejvat jen tiskovy prostor = krychle 20x20x20cm na teplotu podlozky? Cele uzavrene tiskarny jsem tu videl, ale tam myslim nemuzou v oblasti tisku dosahnout teplot jako ma HB. Moje myslenka je druhou tiskarnu co mam rozestavenou predelat na typ kde jsou X a Y nahore a Z sjizdi s podlozkou dolu. Ta by sjizdela do "tunelu" tvoreneho ze dvou sten (sklo) a dvou dalsich topnych podlozek. A protoze horky vzduch stoupa a vykonu by to melo diky trem podlozkam dostatek, mel by zustavat rovnomerne prohraty cely tisknuty objekt. Pridavne topne podlozky by udrzovali teplotu merenou termistorem na vrsku "tunelu".


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 23, 2015 01:47PM
Quote
misil
dost pomohlo zpomaleni - nevim proc to u malych objektu/ploch nedela Slicer sam)
Slic3r to sám to nedělá, ale na záložce Fillament settings/Cooling zadáš do parametru "Slow down if layer print time is below" nějaký čas, tak ti zpomalí rychlost, pokud by měl být čas tisku jedné vrstvy nižší než zadaná hodnota. A to maximálně až do rychlosti zadané v parametru "Min print speed".
Nejsem si úplně jistej jak moc zpomalí, ale nejspíš tak, aby byl čas tisku té vrstvy byl ta zadaná hodnota.
Jinak je ale nastavení třeba vždycky přizpůsobovat tištěnému objektu, slic3r to za tebe neudělá. Univerzální nastavení neexistuje.

Co se týče hotendu, tak bys moh mít blbě nastavené retrakce (cuknuti strunou zpatky). Na kolik stupňů teď topíš trysku?

Přesné dodržení teplota heatbedu nebude kritické. Běžně zapínám tisk, když termistor ukazuje 80-90°C a na 105°(abs) se to vyšplhá až po chvíli. Drží to v pohodě (džusík).

Odlepování rohů: vyhoď kapton, nasaď džusík, jak jsem ti psal. Vyzkoušej a porovnej za stejných podmínek. Sám bych byl zvědavej, kapton nepoužívám a džusík mi funguje.
U hodně dlouhejch a vysokejch dílů si v rozích přimodelovávám adhezní placičky, taky to může pomoct:

Edited 1 time(s). Last edit at 11/23/2015 01:49PM by jakvok.
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 23, 2015 03:04PM
Ještě jsem zapomněl poznamenat, že Slic3r dokáže okolo objektu vygenerovat jednu vrstvu vysokou placičku (pruh) a tím by měl pomoct přilnavosti rohů. Je to v záložce Print Settings/Skirt and Brim, parametr "Brim width"; zadává se šířka okolního pruhu.
Ale vůbec se mi to neosvědčilo. Nevim proč, ale vygeneruje to mezeru mezi tím pruhem a objektem, spojí je to jen na pár místech malými můstky a ve výsledku to spolu nedrží...
Přimalované placičky jsou lepší. Je-li potřeba.




A až vyrobíš tu tiskárnu s vyhřívaným izolovaným tiskovým prostorem a vychytáš všechny problémy s tím spojené, tak sem určitě dej link na návod a já si jí postavim takysmiling smileysmiling smiley
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 26, 2015 05:37PM
Quote
jakvok
Co se týče hotendu, tak bys moh mít blbě nastavené retrakce (cuknuti strunou zpatky). Na kolik stupňů teď topíš trysku?
Topim na 235. 225 uz nedrzeli vrstvy (kdyz se zapacilo klestema proti sobe, normalne jo - na modely by to asi stacilo, ale ja tisknu technicke veci). Nicmene to ukapavani z trysky je pri vsech teplotach.

Quote
jakvok
Odlepování rohů: vyhoď kapton, nasaď džusík, jak jsem ti psal. Vyzkoušej a porovnej za stejných podmínek. Sám bych byl zvědavej, kapton nepoužívám a džusík mi funguje.
U hodně dlouhejch a vysokejch dílů si v rozích přimodelovávám adhezní placičky, taky to může pomoct.

Tak dneska jsem zkusil "dzusik" na dva velke dily a nemohl jsem je urvat z podlozky. Tak jsem si rekl ze nechame pracovat materialy a vrazil sklo vyhrate na 70-80C pod studenou vodu smiling smiley)
Po chvilce praskani a strachu oba vytisky odskocili sami a sklo prezilo bez uhony. Nicmene mel jsem o nej chvilku strach, budu muset sehnat silnejsi a tvrzene. To co mam ma 3mm a
vypada uplne obycejne - dokonce mi pod jednou sponkou popraskala hrana- coz by myslim tvrzene neudelalo.

Hele, kdyz napatlam lepidlo, pockam par minut a striknu to "dzusikem", tak mi to obcas udela takove hnusne mapy. Mate na to nejaky figl?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 26, 2015 05:50PM
Ohledne skla se vyprdni na tvrzene a uz vubec ne silnejsi. Kup si 3mm zrcadla ci OBI ci IKEA. Pokovena vrstva lehce pohama v rozlozeni tepla a povrch, tedy stycna plocha je (ac to na 1. pohled neni videt) hladsi.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 26, 2015 05:56PM
OBI nikde po ruce nemam, ale soused dela se sklem, tak muzu zkouset. Me spis napadlo co pouzit sklo s jemne brousenym/piskovanym povrchem? Nedrzelo by to na nem lip?

A jak drzeji vytisky na samotnem hliniku? Tam by sel udelat i system, jako je pro odformovani ve vstrikolisech, tzn vyjizdeci vyhazovace. A nebo celou podlozku z treba 2mm pruhu co by sli na stridacku vysunout.

A jeste jsem premejslel o ultrazvukovem "odformovani", to by taky mohlo fungovat smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 26, 2015 06:10PM
Na hliniku to nedrzi, piskovane sklo jsem nezkousel. Tisknu pouze na kapton.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: testovaci kosticka - deformace pravych hran
November 27, 2015 07:35AM
Quote
misil
velke dily a nemohl jsem je urvat z podlozky
Počkej až to vychladne, odskočí to samo. Jestli spěcháš na další tisk, tak měj druhý sklo/zrcadlo. Pokud to moc drží i po vychladnutí, nařeď víc džusík. Taky to nemusíš pokaždý matlat znova, vydrží to několik použití.
Mapy od džusíku neřeš, používej na něj natural odstín abs, je to na spodku dílu nejmíň vidět. Je to taková alchymie...

Někdo taky používá buildtak. Ale tady nemůžu sloužit, nemám zkušenost. Podle toho co jsem čet, to ale taky neni samospásný.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login