Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

CTC 3d filament - problem?

Posted by W1mpy 
CTC 3d filament - problem?
December 24, 2015 09:00AM
Ahoj, poridil sem si CTC 3D tiskarnu, klon makerbotu, s filamentem PLA primo od nich sem tiskl na cca 205°C uplne v pohode, obcas to udelali nakou blbost, trosku vynechalo nebo tak... Nicmene jsem se po precteni nekolika clanku o filamentech rozhold objenat pres jrc.cz pla filament od Plasty Mladeč, vcera sem nasadil klubo, dal tisk jako obvykle a vylezl mi z toho dost zvlastni jev, model vypadal jako z dratku, usoudil sem ze extruder dava malo plastu, zpomalil sem na 75mm/s a teplotu postupne vyhnal az na 230°C ted se to zda jaks taks, i kdyz to treba krycvrstvu stale.lehce vynechava, je mozny ze plast je navlhly a nebo je nejaky trosku jiny? Zda se mi ze 230 je na pla uz moc, diky za napady smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 24, 2015 03:23PM
Asi bych zkusil rekalibrovat davkovani extruderu a slicovace. Plast může mít jiné složení, takze nemusí sedět davkovani.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/24/2015 03:23PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 24, 2015 03:36PM
Asi na to mrknu, kazdopadne sem prodal aktivni chlazeni a vysledek se rapidne zlepsil, jeste mrknu na to davkovani, ale tak jako tak vypada ze ma min o 10° vyssi stupen extrakce, puvodnimu staci 205 a tady se pod 215-220 nedostanu aniz by plast nebyl dostatecne roztaveny k nanaseni smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 25, 2015 08:08AM
@W1mpy: Po dlouhé době jsem koupil a tisknul PLA Mladeč (béžová). Optimální teplota pro tisk 223°C na mé tiskárně, tuším ale, že hotend ukazuje vyšší teplotu než je doopravdy (možná o 5°C ?). Třeba je to u tebe taky tak.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 25, 2015 12:50PM
Male objekty ktere nemaji vypln a sou tiskle bez "vyplne" se vyvedou dobre ape pokud tiknu vetsi dela mi to vzdy tohle:



Uz opravdu nevim co nastavit :/
Re: CTC 3d filament - problem?
December 25, 2015 03:15PM
Tak sem na 230° bez aktivniho chlazeni a na tomhle supliku to vypada dobre, vypada to ze kazdej obekt podle toho jak vypada potrebuje specificke podminky grinning smiley porotoze male sem mel na 225 s aktivnim vhlazenim a vypadaly skvele.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 03:31AM
Rekl bych ze je na vine hotend. Pokud ti nelita filament v zubatici a je plynuly davkovani, tak se ti pricpava hotend z dvodu velke tepelne vodivosti filamentu. 230 -220 °C je opravdu na tento filament moc 205 °C je idealni hranice na 80 - 100 mm/s.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 08:09AM
Je mi divne ze na tu zelenou uz sem to zvladl vyladit vytiskla mi suplicek uplne nadhernej, dal sem modrou se stejnym nastavenim a vrstvy sou potrhany, obcas chybi kus filamentu atp... kdyz vratim origo cernou, nastavim 203° zapnu aktiv. chlazeni a zvysim rychlost z5 na 90mm/s tiskne to uplne uzasne, takze mam hotend nevhodnej pro tenhle plast? sad smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 10:22AM
Tohle chovani naznacuje chybu Hotendu kdyz menim material (jina barva, ne vyrobce) tak se mi vlastnosti moc nelisi, spis bych rekl ze vubec.Teda pokud mas presny davkovani struny, aby ti pri zalozeni novy, nelital na zubatici pak musis provest znova kalibraci...
Nevim co mas za hotend. Mel jsem 2 hotendy a neco podobnyho co tobe, mi oba predvadeli. PLA uz tu bylo mnohokrat zminovano jako problemovy material. Az sem se tak nas*al ze si hotendy vyrabim sam. Taky to muze byt ucpanim trysky, zkousel jsem 0,2mm a to je tak malej otvor ze se driv nebo pozdeji ucpe prachem, nebo nekvalitni strunou.Od 0,3 a vyse to celkem jde.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/26/2015 10:28AM by paklic.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 10:53AM
Trysky si v práci vyrábím sám, takže mám doma i vrtáčky 0,4 a průběžně čistím popř vyměním za jinou a čistím potom, hotend je vlastně jen kus hliníku s provrtanou dírou na topné tělisko a dírkou se závitem pro uchycení termistoru + dírou na trysku smiling smiley tryska se tedy ohřívá přes závit z hliníku, přemýšlel jsem také o své výrobě protože na tom nic není, jen mě zaráží že PLA přímo od dodavatele tiskne jako víno a s mladečem jsou jen problémy :/

Mám vlastně extruder MK8, jen s obrázky na webu se liší tím že má termistor přitáhlý pod podložkou šroubkem, takže se hotendu dotýká plochou, jako kdyby to bylo očko na spojování drátů, co se krimpuje na kábly.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/26/2015 10:56AM by W1mpy.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:09AM
Jj taky jsem zkousel si vyrabet trysky, ale po dvou kusech, jsem usoudil ze se to nevyplati. Ano na hotendu opravdu nic neni, jen musis pouzit spravne materialy a dodrzet urcity parametry pro dany hotend.
Vseobecne je znamo, ze celokov a PLA nejde dohromady a vsak najde se blbec ktery o tom nevi a udela ho. grinning smiley
I s PLA od 3dfactories jsou problemy. Spis me prijde, ze na fotkach neni PLA ale ABS...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:12AM
A vis ze mam taky takové podezření? podle struktury materiálu mi to přijde na ABS, jako kdyby se někdo sekl a zabalil mi jiný matroš, i když sem od nich obědnal i černý PLA a černý ABS, černý PLA vypadá přesně jako ty barevné a černý ABS je matnější, proto sem tohle zavrhl... Mě se trysky docela daří, kontůru mi objede CNC soustruh a 0,4mm dírku vyvrtám na kalsice opatrně smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:22AM
Tady máš pro porovnání, ten uplně vpravo zelený se mi celkem povedl, přidal sem na materiálu, ubral rychlosti, vypl aktivní chlazení a říkal sem si že se mi to asi konečně povedlo, vyměnil sem za modrý PLA a uprostřed vidíš jak to dopadlo :/ Ten vlevo je ten úplně první co jsem tu ukazoval.



Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:24AM
Muze to byt treba nejaky mix abs + pla .Kazdopadne peknej hotend libi se mi moc, ale obavam se ze na tyhle struny od PM a 3dfct k nicemu.
Kdyz mas tyhle moznosti, tak nevahej a pust se do dila...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:28AM
smiling smiley Usuzovat na druh materiálu podle fotky, to je podle mě hodně odvážné...
Poradil bych dvě věci:
1. Zkus vlákno ostře ohnout v prstech. ABS se ochotněji ohybá (i o 180°), PLA se místo toho zlomí.
2. Při tisku každý z materiálů vydává jiný charakteristický zápach. PLA připomíná popcorn.

Problém na fotce bych viděl jako přiucpávání trysky, patrně vlivem vyskoké teploty. Když ohřeješ hotend na tiskovou teplotu a zkusíš extrudovat do vzduchu - vytéká materiál z trysky rovně dolů jako voda z trubky, nebo má vlákno tendenci se ohybat k jedné straně?
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:28AM
A co bys mi doporučil za výrobu hotendu? Máš nějaký typ? smiling smiley

Má spíš tendenci lízt k jedný straně až se skoro vrací k trysce nahoru, to už sem studoval včera navečer, když ohřeju původní PLA na 205 leze mi krásně rovně dolů, jenže když ohřeji tenhle na 205°C a dám tisk vyleze z toho něco takového:


S ohýbacím testem sem dopadl tak že originál PLA i Mladeč se zlomí a ABS můžu několikrát ohmnout sem tam než upadne smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/26/2015 11:34AM by W1mpy.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:30AM
Jestli si udal prvni zelenou, a hned na to modrou muze to byt nedostatecnym chlazenim. Na vine muze byt doba tisku takze je dost mozny az budes tisknout neco na 2-3 hodiny, tak v pulce se ti to zacne delat uplne stejne jako na modrym supliku haprovat.Proste se ti celej extruder prohreje a je konec.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:36AM
Jj jak rika jirpil - to co tu pisu, o fotkach jsou jen moje uvahy , tak me prosim ber s rezervou...
Hele nevim, typ hotendu ti poradi nekdo jiny ja jsem uz na to tak nastvanej ze verim jen sam sobe. A ode me by ses nedoplatil, takze ti ho ani nabizet nebudu ...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:36AM
Tiskl jsem až po nějaké době kdy byl extruder vychladlý, jen sem ho ohřál pro výměnu struny, možná fakt přeháním tu teplotu, ale s nízkou to zas nechce tisknout...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:41AM
Sry blbe ctu smiling smiley - pro zacatek muzes zkusit mix s teflonem. A jako pokrocily zkus celokov ...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:44AM
V tomhle extrudéru něco jako pokus o teflon je, skrz celý hotend až do trysky vede teflonová trubička skrz kterou filament prochází, pokud myslíš tohle? smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 11:50AM
jj presne to...
Re: CTC 3d filament - problem?
December 26, 2015 12:49PM
@W1mpy:
- Takže ohybová zkouška ukázala, že je to PLA. Samozřejmě čínský PLA nemusí mít (a podle mě nemá) stejný složení/vlastnosti jako PLA Mladeč.
- To otáčení materiálu při extruzi z trysky je podle mě příznak přiucpání trysky. Těžko říct, čím to vzniká. Pozoroval jsem, že při tisku PLA se ohřátím v trysce uvolňuje mazlavá tekutina, něco jako med nebo karamel. Když se teplota přežene, ztrácí extrudovaný materiál povrchový lesk, vypadá spíš jako vosk a je extrémně tvrdý a křehký. Pak se tryska přiucpává hodně často. Takže bych se snažil trefit tu správnou (co nejnižší, ale aby to tisklo) teplotu.

K diskusi hotendů celokov/PLA: dneska už snad ani nikdo nic jiného než celokovový hotend s chladičem s větrákem nepoužívá (PEEK hotendy už jsem na ebay nenašel). Podle mě se tím většinou vyřešil problém ucpáváni hotendu nežádoucím natavením materiálu v oblasti kolem heatbrake. Přesným zpracováním se vyloučí problém kolem přechodu mezi nerezovým vedením vlákna a mosaznou tryskou v bloku topení. Teflonová vložka nemůže být na škodu, je asi víc možností jak ji provést... Já teď vidím jako hodně důležitou samotnou trysku, konkrétně jak dlouhá je ta část vrtaná na průměr extruze (třeba 0,4mm), možná jaký má kužel trysky úhel. Konkrétní doporučení konstrukce nemám.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 27, 2015 08:06AM
Tak sem vcera nasadil original tmavou strunu a co cert nechtel... zacalo to vynechavat stejne jako zelena, tak sem zkoumal a dosel sem k tomu ze obcas proste extruder stoji a motor se snazi hnat ale ztraci kroky, jen pocvakava, tak sem bymenil celej motor i s extruderem z druheho leveho extruderu a stale stejny problem, pritom vsecko mam nastaveny jako driv, vubec nechapu co se deje...

Edited 1 time(s). Last edit at 12/27/2015 08:09AM by W1mpy.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 27, 2015 10:24AM
Zkus extrudovat vlákno jenom rukou, jestli to protlačíš.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 27, 2015 03:21PM
Právě sem tomu zkoušel pomáhat a zdá se mi že když na to tlačím tak to někdy pomůže a někdy to nemůžu protlačit, taksem začal podezřívat jestli mi nekecá teplota, ale podle IR teploměru teplota +-5° sedí na hotendu, trysky je na tom ale už hůř, ta má místo 205 třeba jen 170°, nevím jestli to je dobře.

Když dám ale load filament tak filament krásně tryskou protéká, teče skoro kolmo dolů a dělá všude stejný průměr okolo 0,45mm smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/27/2015 04:08PM by W1mpy.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 27, 2015 04:15PM
Nevím jakej máš IR teploměr, ale jestli máš jako já čínskej pistolovej, tak tím správnou teplotu trysky změřit nejde. Spíš zkus vyčistit trysku.
Re: CTC 3d filament - problem?
December 28, 2015 02:35AM
Jj, neni teplomer jako teplomer .

Budes muset vymenit hotend a nebo pouzivej ABS a budes mit po problemech...

Edited 1 time(s). Last edit at 12/28/2015 02:37AM by paklic.
Attachments:
open | download - 1.PNG (403.4 KB)
Re: CTC 3d filament - problem?
December 28, 2015 04:50AM
Zkus jinej hotend. Nebo si hraj s chlezenim. Pokud je to celokuv a ma blbe heatbreak bude se ti nahrejvat pla v chladici a lepit na steny. Tim i motor bude mit problem davkovat. Kdysi tu nekdo rikal, ze u pla je i problem direct drive extruderu pokud se hreje motor. Ohriva pak podavac, ten pla a to se pak snadneji lepi ke stenam celokovu.

Ja na abs i pla používám e3d hotendy (v5 i v6) s wade extruderem a bez problemu. Mám je na více tiskarnach.
Ale věřím tomu ze pla a celokov problem může dělat.

Ps omlouvám se za slovní patvary, ale psát na mobilu s autokorekci je silenost winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: CTC 3d filament - problem?
December 28, 2015 07:39AM
Prave ze k nalepeni nedochazi, podavac je v pohode, spis se bojim ze dochazi k velkymu tlaku mezi podavacim zubovym kole na hrideli moturku a pomocnym kole s drazkou, filament tam jde fakt hodne ztuha, a skrz cely hotend je PTFE trubicka v ktery se PLA nelepi na 100% protoze i ztuhle jde krasne protlacit ven kdyz cistim extruder, obcas se v trysce udela dole takovej ten karamel, ale spis jen z tech novych, ten cerny byl vzdy v pohode a najednou se rozhodl zlobit, vcera sem nemel cas tak uvidim dnes, na me chyby v textu radeji nekoukejte, pisu vetsinou z mobilu a nekontroluju grinning smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/28/2015 08:48AM by W1mpy.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login