Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

problém s retrakcí

Posted by knezi 
problém s retrakcí
February 15, 2016 04:01AM
Zdravím,
koupil jsem si tento: [obchod.rebelove.org] hotend. (mám sice kód produktu HCK24, ale verzi 3.0).
Tisknul jsem toto: [www.thingiverse.com]. Plnou plochu jsem vytiskl bez problémů, ale hned jak začala se tisknout vrstva s Béčkem, tak se to zaseklo a filament nešel protlačit. Tisknu na 245. Někde jsem se dočetl, že to může být tím, že se hotend nestíhá chladit a retrakce to rozbije. Vyndám-li celý filament, ustřihnu konec, tak to pak chvíli zase jede.
Používám bowdenový extruder, což by ale podle mě nemělo mít vliv. Přítlak je dostatečný (odzkoušeno držet rukou, co nejvíc to jde a stejně už nic neprošlo). A zkoušel už jsem toho vytisknout více, vždy se to ale někdy sekne.
Otázkou tedy je, je možno ve Slic3ru plně vypnout retrakci na odzkoušení? Je možné, že by to způsobovalo ještě něco jiného? Různě jsem experimentoval s teplotou, ale víceméně bez úspěchu. Jak moc je bezpečné snižovat teplotu, aniž bych něco mechanicky poškodil?

Díky,
knezi
Re: problém s retrakcí
February 15, 2016 05:35AM
a jak mas nastavenou retrakci???

pokud je moc dlouha, vytahne se horky drat prilis vysoko, kde se udela "bambulka" a ta se nekdy bud prilepi ke stene, nebo nekde sprajcne a v tvem pripade asi pravidlene.

ja mam e3d hotend (dost podbny tvemu ale ne bowden !!! ) a u nej se mi retrakce pohybuje kolem 0,6mm s rychlosti 20mm/s max 30mm/s
u bovdenu muze bejt samozrejme delsi - nez se projevi zmena, je potreba vic potahnout zpet...

retrakci vypnes tim, ze do policka pro vzdalenost zadas 0, melo by to byt v zalozce kde nastavujes hotend.
ale bez retrakce se neobejdes, teda pokud ti hotend nebude delat pri prejezdech vlakynka, coz si ale nemyslim.


Quote
knezi
Zdravím,
koupil jsem si tento: [obchod.rebelove.org] hotend. (mám sice kód produktu HCK24, ale verzi 3.0).
Tisknul jsem toto: [www.thingiverse.com]. Plnou plochu jsem vytiskl bez problémů, ale hned jak začala se tisknout vrstva s Béčkem, tak se to zaseklo a filament nešel protlačit. Tisknu na 245. Někde jsem se dočetl, že to může být tím, že se hotend nestíhá chladit a retrakce to rozbije. Vyndám-li celý filament, ustřihnu konec, tak to pak chvíli zase jede.
Používám bowdenový extruder, což by ale podle mě nemělo mít vliv. Přítlak je dostatečný (odzkoušeno držet rukou, co nejvíc to jde a stejně už nic neprošlo). A zkoušel už jsem toho vytisknout více, vždy se to ale někdy sekne.
Otázkou tedy je, je možno ve Slic3ru plně vypnout retrakci na odzkoušení? Je možné, že by to způsobovalo ještě něco jiného? Různě jsem experimentoval s teplotou, ale víceméně bez úspěchu. Jak moc je bezpečné snižovat teplotu, aniž bych něco mechanicky poškodil?

Díky,
knezi


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problém s retrakcí
February 15, 2016 07:34AM
Díky za odpověď.
Výchozí nastavení je 2mm, nějak jsem si tohoto nastavení nevšimnul. Zkusím to snížit.
Re: problém s retrakcí
February 15, 2016 08:34AM
neni zac

jinak k te otazce o poskozeni a teplote.

problem neni nizka teplota, spis vysoka a jakej mas hotend a extruder - termistor ma svuj teplotni limit, pripadna PTFE trubicka vedouci do heatbreaku, ma svuj limit, pokud se spatne chladi hotend, muze teplem ovlivnit/poskodit extruder (upevneni hotendu)...

nizka teplota - obecne se jen zasekne filament, a podavaci kolo vydre ve filamentu drazku, takze se zanese - minimalni poskozeni podavace. sice se casem opotrebovava i z ocele, ale to je zanedbatelny, kdyz se to x krat stane - to prodreni fillamentu
pokud je wade extruder (s tistenyma kolama na prevod) dokazu si predtavit, ze silnej motor ocese male kolecko v pripade zaseknuti otaceni velkeho, ale spis se vydre filament, nebo se nebude tocit osa v motorku (pri mirnem buzeni motoru)

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2016 08:35AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problém s retrakcí
February 16, 2016 12:05PM
Na 1.2mm jsem to vytisknul, na 1.4 se to už seklo.
Re: problém s retrakcí
February 16, 2016 12:19PM
pokud to bylo tim a tedy ses problem schopen cilene vyvolat, tak nekde ten limit bejt musi smiling smiley

tak hodne stesti a co nejmin problemu winking smiley

Quote
knezi
Na 1.2mm jsem to vytisknul, na 1.4 se to už seklo.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problém s retrakcí
February 16, 2016 12:47PM
Quote
raptik
pokud to bylo tim a tedy ses problem schopen cilene vyvolat, tak nekde ten limit bejt musi smiling smiley

tak hodne stesti a co nejmin problemu winking smiley
Díky winking smiley
Na 1.2mm to pořád nechává bordel, tak to zkusím ještě poladit s teplotou a možná o kousek zvýšit.
Re: problém s retrakcí
February 16, 2016 01:34PM
s bowdenem moc zkusenost nemam, ale retrakce tam nastavit je umeni...

Quote
knezi
Quote
raptik
pokud to bylo tim a tedy ses problem schopen cilene vyvolat, tak nekde ten limit bejt musi smiling smiley

tak hodne stesti a co nejmin problemu winking smiley
Díky winking smiley
Na 1.2mm to pořád nechává bordel, tak to zkusím ještě poladit s teplotou a možná o kousek zvýšit.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login