Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kruh tlaci ako elipsu

Posted by straciam 
Kruh tlaci ako elipsu
February 22, 2016 02:05PM
pozdravujem,
uz nejaky cas mam rebelix X2 a vsetko islo ako malo, minul som uz asi 2kg filamentu. no par vytlackov dozadu mi zacala tlaciaren tlacit vsetko do elipsy.
neskumal som zatial ze ktora os ubieha od skutocnosti ale kruh v osi Y je "dlhsi" ako v osi X.
stretol sa s tym niekto? moze to byt motor alebo driver? alebo hladat problem v mechanike?
zajtra idem tlacit skusobne vzorky, ze ktory rozmer nesedi...
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 22, 2016 03:20PM
Quote
straciam
pozdravujem,
uz nejaky cas mam rebelix X2 a vsetko islo ako malo, minul som uz asi 2kg filamentu. no par vytlackov dozadu mi zacala tlaciaren tlacit vsetko do elipsy.
neskumal som zatial ze ktora os ubieha od skutocnosti ale kruh v osi Y je "dlhsi" ako v osi X.
stretol sa s tym niekto? moze to byt motor alebo driver? alebo hladat problem v mechanike?
zajtra idem tlacit skusobne vzorky, ze ktory rozmer nesedi...

prakticky to muze bejt vse z toho cos jmenoval... uvolnenej pas, uvolnena remenicka... driver, motor...

halvni je najit onu osu a pak detajlneji jit po problemu...

u malejch der (do 5mm a s vice segmenty - nad 40) sem si vsimnul, ze mi nedela uplne idealni kruh, pokud tisknu prez USB, z SD to sedi, ale to nebude tento pripad...

jednou mi to delalo, ze sem zapomel namazat osy a jedna uz zacala prilis drhnout...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 11:30AM
dal som tlacit na jeden krat stvorec 3x3 cm a kruh s priemerom 5 cm.
stvorec je pekny, obidva rozmery su uplne zhodne +- desatina co je v pohode.
kruh je do elipsy, rozmer v osi Y (stol) je v poriadku. rozmer v osi X je dlhsi o vyse 1,5 mm !
skor som myslel, ze bude strata kroku a problem bude v kratsej strane.. ale ono je problem v dlhsej strane.. a teraz absolutne netusim cim to moze byt sposobene.
zvlast, ked doteraz kruhy tlacilo v poriadku. rozmery som meral priamo na heatbede, neodlepoval som ich.
akokeby v osi X (vozik s extruderom) bolo viac krokov ako treba.
moze to robit slicer alebo fw marlin? teraz sa naozaj neviem pohnut ze co dalej.

a este jedna vec. zistil som ze akonahle musi robit pohyb v dvoch osiach naraz, tak tiez objekt v osi natiahne.
tlacil som centrovaci kuzel odtialto [www.thingiverse.com]
a tiez to nie je sumerne. cele je to natiahnute do elipsy.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 01:02PM
vyskusal som nasledovne:
-vymenit driver na X os
-iny slicer
-znizit rychlost tlace na 50mm/s

nepomohlo nic. skontroloval som aj mechaniku, remenicu, remen a pod.
bez vysledku.
stale to tlaci do elipsy. meral som aj uhlopriecky stvorca a prave uhly su v poriadku.
uz ma naozaj nic nenapada..
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 01:17PM
- tisk prez SD kartu?
- hajbani s akceleracema ovlivnuje?
- kolisani napeti zdroje? (a poblbani elektroniky)
- jinej firmware? do repetieru staci nahazet nastaveni z marlinu a pripadne pak zkontrolovat eeprom, jestli tam sou prepsany
- snizeni rychlosti - elipsoid je stejnej nebo je znat, ze pri mensi rychlosti je mensi rozdil od spravneho rozmeru???

mozna to vyoada spis na neco v elektronice, neco jak poblnuti, nebo studenak, takze si treba pri nake konstelaci prepina nastaveni krokovani... (bylo by ale urciter slyset v zvuku chodu motoru)

taky me moc toho ted nenapada, takze spis varim z vody...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 01:26PM
tlacim z SD karty.
akceleracie som este neskusal. momentalne mam 1000.
kolisanie zdroja - nemeral som, zmeriam.
firmware som tiez neskusal
znizenie rychlosti nema ziadny vplyv na elipsu. pri nizsej rychlosti nie je rozdiel mensi ani vacsi.

sam tomu nechapem, preco je problem prave v dlhsej strane. nie v kratsej. este zmeriam kolisanie zdroja.
tu akceleraciu zvysit alebo znizit?

mozes mi poslat nejaky kalibracny model kruhu, ktory nie je vygenerovany z openscad-u ?

Edited 1 time(s). Last edit at 02/23/2016 01:29PM by straciam.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 01:42PM
1000? sem cekal vic, ze tam je smiling smiley no tak zkusit snizit a pak zyisit, myslim ze v tomhle pripade bude jedno kam - asi to moc vliv mit nebude kdyz rychlost nedela rozdil... ale ani by me neprekvapilo, kdyby jo...

zkusit jinou SD kartu. me kdyz zacla blbnout, tak taky se tisk choval podivne, ale popravde ne tak, ze by byla ovlivnena jen uricita konkretni cast tisku (kruhy, soucinne dve osy) spis jako ze kdyz poslal blbe data z SD tak osa ujela jinam, nebo zasek tisku atd...

mozna blbne tepelna pojistka na rampsu (pokud je) pro motory a elektroniku - a pak priskrcenim proudu zblbne eletronika.
pokud by poslal firmware vic kroku, to by bylo u 1,5mm minimalne kolem 120kroku navic - pri 80krocich na mm.

nevim jak to ma marlin reseny, ale jestli je tam HW nastaveny PWM vystup a SW hlida pocet kroku, tak pokud zablbne hlidani a nez se vzpamatuje (nebo dojde ke zdrezeni v nejake smycce, ci obsluze interaptu) a precte si stav citace tak PWM odpulzuje neco navic...


Quote
straciam
tlacim z SD karty.
akceleracie som este neskusal. momentalne mam 1000.
kolisanie zdroja - nemeral som, zmeriam.
firmware som tiez neskusal
znizenie rychlosti nema ziadny vplyv na elipsu. pri nizsej rychlosti nie je rozdiel mensi ani vacsi.

sam tomu nechapem, preco je problem prave v dlhsej strane. nie v kratsej. este zmeriam kolisanie zdroja.
tu akceleraciu zvysit alebo znizit?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 02:45PM
zajtra sa skusim pohrat s akceleraciou.
len mi este vrta hlavou jedna vec..
ked aj tlaci ten kruh a zajde v jednej osi dalej o 1,5mm (pri priemere 5cm) tak aj infil sa triafa uplne presne do tej elipsy, nie do kruhu.
a infil robi diagonalne. teda tiez idu obidve osi naraz.
rovnako ako pri infile pre stvorec. a tam je vsetko dobre.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 23, 2016 03:05PM
takze je to neco co souvisy primo ze souradnicema bud v gcod generatorech nebo primo firmwaru... pokdu by ustrelovala akcelerace, bylo by to spis neco jako poskoceni cele vrstvy, nebo tak

no ja pouzivam linuch a jednou kdyz sem mel poruznene verze tusim pythonu, tak se mi skeinforge i slic3r chovali podivne pri generovani gcodu...
nektere vrstvy ustrelovaly (sem tam vygeneroval nakej pohyb navic, nejake pohyb sel jinam atd...)

mozna bych testnul jinej firmware, nebo znova nahrat marlin

to ze infil neni v kruhu ale kopiruje obvod elipsoidu spis naznacuje, ze tam probyha neco co bud uz pri generaci probehne blbe, nebo ve firmware...
mozna bych se podival na podporu slicovace a firmwaru Gcod prikazu pro oblouky. pokud to treba slicer pouzije (je to tusim G91 a G92) a firmware ma s tim problem, nemusi pak trajektorie bejt ok, ale zas by mel bejt na spravne pozici infill... (slicer vygenruje pozice infilu pro spravnou trajektorii, ale oblouk firmware udela blbe).

zkus jeste schvalne udelat ctvercovou placku a v ni kruhovou diru, jestli ujede i strana, nebo jen dira...

Quote
straciam
zajtra sa skusim pohrat s akceleraciou.
len mi este vrta hlavou jedna vec..
ked aj tlaci ten kruh a zajde v jednej osi dalej o 1,5mm (pri priemere 5cm) tak aj infil sa triafa uplne presne do tej elipsy, nie do kruhu.
a infil robi diagonalne. teda tiez idu obidve osi naraz.
rovnako ako pri infile pre stvorec. a tam je vsetko dobre.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 01:24PM
akceleracia 500 alebo 3500 nema vplyv na rozmer.
vytlacil som placku 35x35mm s kruhovym otvorom priemeru 30mm.
potiahlo, nielen kruh do elipsy ale aj hranu. teda spravilo obdlznik cca 35x37mm.
skusil som aj prehrat firmware, vypnut heatbed aby mal zdroj co najmensi odber (napatie nekolisa) nepomohlo nic.
vysledok bol vzdy rovnaky.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 02:35PM
@straciam: Nedá mi to se nezeptat: zkontroloval jsi kalibraci os?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 03:37PM
skontroloval som obidve osi. a su v poriadku. remene sa nemenili, trosku som dospanoval X os. ale to by nemalo vadit ked sa nezmenil remen. ci?
kroky na mm sa nezmenili: 50 steps/mm.

ked tlacim samotny stvorec, tak su vsetky styri strany rovnake.. ked tlacim stvorec s kruhom, tak nie su.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/24/2016 03:38PM by straciam.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 03:41PM
Quote
straciam
skontroloval som obidve osi. a su v poriadku. remene sa nemenili, trosku som dospanoval X os. ale to by nemalo vadit ked sa nezmenil remen. ci?
kroky na mm sa nezmenili: 50 steps/mm.

ked tlacim samotny stvorec, tak su vsetky styri strany rovnake.. ked tlacim stvorec s kruhom, tak nie su.

nasponovani remene vadit muze, ale psal si ze ti to bez kruhu vytiskne ok ne??? nebo kdyz jen meris o kolik popojela


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 04:07PM
ano, bez kruhu (stvorec so stvorcovym otvorom alebo aj bez neho) vytlaci vsetko dobre. akonahle ma robit nejaky radius tak je problem a vsetko co je sucastou toho objektu, posunie. zatial mi to vychadza na zlu verziu fw. ale ze by som si to doteraz nevsimol?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 04:10PM
Quote
straciam
ano, bez kruhu (stvorec so stvorcovym otvorom alebo aj bez neho) vytlaci vsetko dobre. akonahle ma robit nejaky radius tak je problem a vsetko co je sucastou toho objektu, posunie. zatial mi to vychadza na zlu verziu fw. ale ze by som si to doteraz nevsimol?

jeste muzes zkusit ctverec a do nej dat kosoctverec smiling smiley lae to bude asi to same, pokud ne tak je to vylozene neco z kruhy

co ze mas za firmware???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 04:20PM
mam marlin 1.0.2 r2
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 04:25PM
Quote
straciam
mam marlin 1.0.2 r2

zkus repetier

nastav dulezite veci stejne jak v marlinu (jen prez www rozhrani a pak stahni celej firmware s tvejma nastavenima), nekdy to udela, ze neprenese do eepromu, tak to pak jeste nastav i tam.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 24, 2016 11:04PM
Přiznám se, že jsem to celé nečetl. Máte vyúhlované osy ?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 25, 2016 12:00PM
ano, mam to v pravych uhloch. meral som aj uhlopriecky vytlaceneho stvorca.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 25, 2016 01:32PM
skusil som teda iny fw. repetier 0.91 a robi to stale to iste. ani iny slicer na to nema vplyv.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 05:34AM
vzhledem ktomu cos popsal
- kruh je elipsa
- pokud jen ctverec tak rozmery sedi.
- vymena driveru
- jine firmware

bud zkus gcod vytvorit na jinym stroji (jestli ti to nemrvi naka knihovna)
nebo uz zkusit komplet vymenit elektroniku (arduino ramps, drivery) ci testnout jinou treba rambo.

predpokladam, ze praha nejsi. moh bych zapujcit.

nejak si nemuzu predstavit, ze by mechanicka zavada dokazala nedelat problem pri napr. tisku jen ctverce, ale pokud ma jet soucasne i druha osa, tak uz problem dela...
mozna je to i neco se slicovacem. nejak mi nejde do hlavy, ze kdyz teda natahuje rozmer, ze sedi vypln v dane casti, kde se to natahlo. to by uz svedcilo i o tom, ze byla cela plocha, ktera je ovalna nebo protazena tak uz generovana.
pokud by doslo k celkovemu natazeni o 1,5mm vlivem, jen pridavanim kroku, rek bych rek, za na vyplni by melo bejt znat - mezirky mezi vlakny atd. (jelikoz slicrem, byl gcod vygenerovan ve spravnem rozmeru, ale napr firmware pridal v jedne ose par kroku ke kazde pozici.)
samozrejme to nemusi bejt znat, pokud je pridani kroku male a i v normalnim stavu je mirne predavkovano plastem (ale ne tolik, aby top vypadal hruzne/neuspokojive).


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 12:29PM
pripajam stl subor. mozes mi z neho spravit gco subor?
skusim este tak. pripadne mozes skusit vytlacit mnou vygenerovany gco subor. tiez prilozeny. ze ako to vytlaci tebe.
mna napado to iste, ze bude problem v sliceri alebo v nejakej dll co mam vo win.

este idem skusit stvorcovu placku s kosostvorcovym otvorom.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/26/2016 12:34PM by straciam.
Attachments:
open | download - testovanie.stl (64.6 KB)
open | download - testovanie.gcode (158.6 KB)
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 02:40PM
vytlacil som stvorcovu placku s kosostvorcom vnutri.
zase je z toho obdlznik a vnutri ten kosostvorec je zaujimavy. smiling smiley
strany kosostvorca su v strede od seba 20 a 20 mm ale po uhlopriecke je to natiahnute v X osi. teda uhlopriecky nesedia.
Attachments:
open | download - testovanie_koso.stl (4.5 KB)
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 03:12PM
Quote
straciam
vytlacil som stvorcovu placku s kosostvorcom vnutri.
zase je z toho obdlznik a vnutri ten kosostvorec je zaujimavy. smiling smiley
strany kosostvorca su v strede od seba 20 a 20 mm ale po uhlopriecke je to natiahnute v X osi. teda uhlopriecky nesedia.

smiling smiley

no udelat ti stl muzu, ale bude ti to k nicemu... smiling smiley
mam jine nastaveni tiskarny a pravdepodobne budes mit predavkovano... zkusit to muzu...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 03:19PM
nie stl, ale gcode potrebujem vytvorit. na ABS 3mm filament. ostatne nie je az tak kriticke.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 03:35PM
Quote
straciam
nie stl, ale gcode potrebujem vytvorit. na ABS 3mm filament. ostatne nie je az tak kriticke.

noooo, tak to bude vyzva... mam 1.75mm, ale zkusim to nastavit na 3mm drat... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 03:59PM
vygenerovano v skeinforge pro fillamentum ABS concrete grey, 0.2mm vrstva EoH 2.2 bed 100 az 115°C, plast na 265°C
udelal sem ti tam gcod pro 1,75 i 3mm drat

ale urco nebude sedet davkovani

Edited 1 time(s). Last edit at 02/26/2016 04:05PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - testovani 1_75mm.g (223.7 KB)
open | download - testovani 3mm.g (221.2 KB)
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 04:03PM
Quote
raptik
vygenerovano v skeinforge pro fillamentum ABS concrete grey, 0.2mm vrstva EoH 2.2 bed 100 az 115°C
udelal sem ti tam gcod pro 1,75 i 3mm drat

ale urco nebude sedet davkovani

jo a bacha nebude ti to homovat, dej si tam home sekvenci... mam indukcni senzor a delam home pred tiskem manualne - mam mensi drift na stolku v z jak mam sololit desku a ta je nachylna na teplo...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 04:21PM
vdaka!
ja tiez vzdy homujem manualne pred tlacou.
zajtra vyskusam a dam vediet.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 26, 2016 04:22PM
jj uvidis...

a abych nezapomel je to na 120mm/s smiling smiley s retrakci 0.5 mm aby ses nedivil rychlosti... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login