Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kruh tlaci ako elipsu

Posted by straciam 
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 10:37AM
Pánové, pouštíte se do pozoruhodných experimentů.
Ještě jedna kontrolní otázka na straciam:
Máš opravdu obě konstanty (X, Y) přesně padesát?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 11:05AM
vyskusal som subor od teba a vysledok je rovnaky. takze slicer je dobry.
uz ostava len elektronika (drivery) + motory. elektronika je komplet z ciny. motory su z ihlickovych tlaciarni.

a ano, mam obidve hodnoty presne 50.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/27/2016 11:06AM by straciam.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 11:12AM
Myslel jsem si to. Mohl bys pár slovy popsat (slovenčinu mám rád) jak jsi se k této hodnotě dostal?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 12:05PM
touto kalkulackou:
[prusaprinters.org]
stepper motors -> steps per milimeter - belt driven systems.
zadane hodnoty:
1,8 stupna (200 krokov na otacku)
1/8 mikrokrokovanie
2mm pre remen aj rozostup zubov
16 zubov na remenici.

vysledok vypocitalo rovnych 50

remenice aj remen mam odtialto:
[shop.daje.cz]
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 12:19PM
Jasně. Měl jsem to podezření od začátku. proto jsem se tě ptal, jestli jsi kontroloval kalibraci. Takže:

Kalibrace není to co ty si myslíš. Kalibrace je proces nalezení a nastavení skutečných hodnot konstant tiskárny, které se od vypočítaných obvykle trochu liší. Pokud kalibraci neprovedeš, bude tiskárna dělat to co jsi popsal (s tiskem oblouků to moc nesouvisí, ale to už jsi ve svém příspěvku z February 26, 2016 09:40PM zjistil).
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:00PM
cize nie je mozne aby mi to sedelo? v ziadnom pripade?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:28PM
meral som to a sedi to presne na desatinu milimetra. meral som to sublerou (posuvne meritko).
rucne som prezrel gkod, outer perimeter sedi podla 3d modelu. cize gkod je spravny. este mi napadlo skusit tlacit z PC, nie z SD karty. ale v tom by nemal byt problem.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:33PM
no, pokud nekdo napise, ze bez kruhu to vytiskne obe osy ok, tak predpokladam, ze provedl kalibraci a sedi mu smiling smiley (February 23, 2016 06:30PM - o ctverci 3x3 a v poradku, jiny objekt s kruhem oprostred ne.)
navic tusim v jinem vlakne psal, ze ano... smiling smiley pokud si to nepeletu z nekym jinym...

podle toho teda mohu jen usoudit, ze kalibrace sedi a je tedy problem jinde...

jak pise jirpil. je to jen priblizne a musej se pojezdy odmerit a treba trojclenkou upravit... ja mam taky na X ose jine kroky naez na Y... X mam nakejch 127.35 a Y 128 kroku aby mi ujelalo 50mm

ale zas musim poznamenat, ze pokud nastavim oboje 128, tak mi bude ujizdet i onen ctverec, nikoliv jen kruh nebo kosoctverec... (overeno na ne jedne tiskarne)

rozhodne teda zkalibruj a uvidis.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:41PM
Stát se to asi může, ale úplně přesně mi to zatím nesedělo na žádné z tiskáren. Hodnota se bude trochu měnit s napnutím řemenu. Zkus si pojezdit osou X v Pronterface o 100mm vpravo (změřit), pak o 100mm vlevo (změřit). Vrátila se tiskárna přesně do stejné polohy?
Velikost výtisku by se mohla spíš zmenšit (smrštění materiálu při vychladnutí, vliv drhnutí osy...), ale zvětšit? To asi fakt jenom špatnou kalibrací.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:43PM
Matematický výpočet je přesný v případě, že použijete značkové převody s deklarovanou přesností převodu a provedete odpovidající montáž.
Vzhledem k tomu, že jste použil GT2, což je čínský neznačkový řemen s přesností truhlářského metru, je pravděpodobné, že Vám matematický výpočet nebude přesně sedět. Vždy je možné ověřit hodinkami.
Udělejte mi fotku kruhu o průměru 100mm a následně mi změřte nejdelší a nejkratší délku. Zajímá mě, o kolik to letí.
Jsem přesvědčen, že to bude mechanikou. S jakou přesností máte osy zúhlované a kolik to letí na úhlopříčce vytištěného velkého čtverce ?
Když to tlačí elipsu, tak jedna osa jede špatně. Co se děje když prohodíte konektory a zaměníte X s Y ?? Je elipsa otočená ?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 01:47PM
Začal jsem psát a následně jsem odešel kouřit. Měříte desetinu ok.
Takže ty 2 zbylé body ?
Udělejte mi fotku kruhu o průměru 100mm a následně mi změřte nejdelší a nejkratší délku. Zajímá mě, o kolik to letí.
Když to tlačí elipsu, tak jedna osa jede špatně. Co se děje když prohodíte konektory a zaměníte X s Y ?? Je elipsa otočená ?
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 02:29PM
vymenil som konektory osi X a Y (motory aj koncaky) a problem je stale na tej istej osi. teda teraz os Y (predtym os X).
elipsa teda nie je otocena.

na kruhu priemeru 40 mm to "leti" o 2,5 mm.
model kruhu o priemeru 100mm momentalne nemam. mozem skusit zajtra.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 02:48PM
Důležité zjištění. Elipsa není otočena. Zaměřte se na přesnost polohování zlobivé osy a na technickou stránku dané osy.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 03:09PM
tak problem je vyrieseny.
to co som vylucil na samom zaciatku bolo nakoniec zdrojom problemu.
bola to mechanicka zalezitost..
nikdy by som nebol povedal ze to bude mechanikou.
a tipujem ze sa asi nikto s tym zatial nestretol smiling smiley
staci si pozriet prilohu a hned je vsetko jasne.. smiling smiley
Attachments:
open | download - IMG-20160227-00235.jpg (606.8 KB)
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 04:19PM
Tak to jsem fakt ještě neviděl.
Re: Kruh tlaci ako elipsu
February 27, 2016 04:52PM
ja to taky vidm prvne...
clovek se furt neco uci smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login