Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY

Posted by Tony3 
Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 22, 2016 04:35PM
Ahoj,

vím že tu už byl autoleveling řešen, ale nikde jsem tu nenašel řešení pomocí indukčního čidla....

Nedávno jsem na svoji tiskárnu nainstaloval indukční senzor LJ12A3-4-Z/BY (jak jinak než čína). Počítal jsem s tím, že dokáže do 4mm spínat pomocí nějakého kovového plechu (železného i neželezného). Po sestavení a zapojení jsem zjistil, že hliník to bere jen tak ze vzdálenosti 2mm a ocel 4mm. Ocelový plech 0,4mm na vzdálenost 4mm bez problému.
Jenže jsem počítal s tím, že nějaký tenký plech nebo folii dám přímo pod sklo po celé ploše. První jsem chtěl použít hliníkovou folii (tloušťku už nevím, ale je o dost pevnější než kuchyňská). Tu to bohužel bere jen na vzdálenost tak 2mm. Z toho mám na stolku 3mm sklo + nějaká ta výška nad tryskou, no prostě jsem počítal už od začátku s těma 4mm. Pak jsem zjistil, že to ocelový plech bere lépe. Sehnal jsem si 0,02mm planžet a ten to taky bere jen tak ze 2mm. Nějaký větší plech se mi nechce dávat pod sklo. Tak jsem si zrovna řekl, že bych nahradil sklo 3mm hliníkem. To tak že by tam bylo na pevno.

Celkově se mi ta představa celistvého stolku líbí a už jsem o ní přemýšlel od začátku, co jsem začal stavět tiskárnu. Bohužel vidím problém jen v úpravě povrchu pro tisk.... Zvykl jsem si na sundávání skla očištění a pak znova nanesení Korese s ABS jujce. Dalo by se to aplikovat i na hliník ale musel bych drhnout tu desku přímo na tiskárně což není tak praktické... Máte někdo zkušenosti s Buildtakem nebo s černým kaptonem co prodává JRC? Nebo celkově nějaké jiné řešení problému? Jak to třeba řeší komerční tiskárny?

Také jestli máte nějaké zkušenosti s indukčním čidlem...

Děkuji Tony
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 23, 2016 04:21AM
ja sem si poridil z cnc shopu - taky cina, tu verzi s cca 8mm detekcni vzdalenosti (nevim ted jestli pnp nebo npn IPS18POC8B,ale to nehraje roli)
potreboval sem rychle tisknout, a nelaborovat s detekci atd. takze uvedene zkusenosti a domenky jsou z provizorniho tisku a pokusu smiling smiley a rad se necham poucit od zkusenejsich
pro predstavu bed mam vyrovnan tak, ze se vsude v kontrlonich bodech pohybuje tryska na tloustku papiru od bedu

  • sklo ovlivnuje detekcni vzdalenost a) - puvodni plan byl, zkusit jen reagovat na medeny meandr bedu - coz by fungovalo, kdybych mel max 1mm sklo (mam bed medi nahoru ke sklu) a cidlo na med reagovalo jen tak kolem 1mm
  • sklo ovlivnuje detekcni vzdalenost b) - pak sem umistil bezny kuchynsky alobal mezi bed a sklo (i prilepeny a vyhlazeny na sklu). objevil se jiny problem smiling smiley pres 3mm sklo byl detekovan idealne - senzor detekoval alobal v klidu s +- 1mm rezervou. jenze evidentne sklo (mozna i alobal) ovlivnoval detekci do te miry, ze obcas nekde reagoval spravne, a nekde prilis nizko, takz tryska uz sla o 0,2mm niz do skla. ale pokud sem na jednom miste nastavil nastavil uroven, tak tam opakovane reagoval spravne.
  • soucasne pouziti mam tak, ze priblizne na kraji uprostred spodni strany mam na skle nalepenej pasek alobalu ( cca 1 x 2 cm na strane tiskove plochy) a ten pouzivam pro home.

presnost je dobra, pokud nehreju bed vic nez 60°C - jak znamo provizorni reseni se casto stavaji trvalymi smiling smiley - mam totiz stolek ze sololitu a ten uplne idealne nedrzi "rovnost" bedu, takze uroven 0 driftuje o +-0,3 mm (je jedno jestli mam indukcni cidlo, mechanickej endstop nebo optickej - ten drift tam je stejnej a meni se prakticky jen pokud nahrejvam stolek a pripadne i s vlhkosti vzduchu). kovovej stolek uz mam pripravenej, ale nerad neco rozebiram a menim, pokud to fungujke a nevadi mi pomoci babystepingu pred tiskem dojizdet onen drift.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 23, 2016 01:51PM
Nezkoušel jste někdo, zda ta sonda IPS18POC8B nereaguje na amalgám tiskovýho zrcadla? Nebo co to dnes je...
Díky
Jirka
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 23, 2016 02:04PM
Quote
celeron
Nezkoušel jste někdo, zda ta sonda IPS18POC8B nereaguje na amalgám tiskovýho zrcadla? Nebo co to dnes je...
Díky
Jirka

takove to ikea zrcadlo (20x20 oble rohy sem zkousel a bez reakce) stejne tak sem zkusil i z OBI 15x15, jestli bude reagovat na tu vrstvu a nic...

Edited 1 time(s). Last edit at 02/23/2016 02:04PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 23, 2016 05:42PM
Díky za poznatky a připomínky

Když jsem tu sondu zapojoval a zkoušel, jestli funguje tak jsem používal kousek, asi tak 2mm plechu a fungovalo to výborně i při odměřování vzdálenosti. Zřejmě záleží na tloušťce materiálu....

Podle tohoto článku [automatizace.hw.cz] kde je slušně vysvětlený princip sondy, záleží na zastínění elektricky vodivým materiálem - tím dojde k útlumu kmitů na oscilátoru.....
Prostě zřejmě čím tenčí plech tím méně stíní a těžší se detekuje....

Poznatek o malém kousku plechu na kraji desky, podle které se spíná nula se mi celkem líbí. Bohužel je to jen jiné řešení spínání koncáku a nedokáže to třeba řešit problém s nakloněnou deskou. Každopádně to možná zkusím a třeba budu i používat dokud se nerozhodnu pro jinou variantu.

Každopádně to vidím na pevnou desku pokrytou nějakou folií. Nejprve asi odzkouším [www.jrc.cz]
pak třeba i něco jiného.
Rád bych měl pevnou desku s nějakou úpravou, kterou čas od času sundám (odlepím, smyju) a pak znova nanesu.
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 23, 2016 06:15PM
Quote
Tony3
Díky za poznatky a připomínky

Když jsem tu sondu zapojoval a zkoušel, jestli funguje tak jsem používal kousek, asi tak 2mm plechu a fungovalo to výborně i při odměřování vzdálenosti. Zřejmě záleží na tloušťce materiálu....

Podle tohoto článku [automatizace.hw.cz] kde je slušně vysvětlený princip sondy, záleží na zastínění elektricky vodivým materiálem - tím dojde k útlumu kmitů na oscilátoru.....
Prostě zřejmě čím tenčí plech tím méně stíní a těžší se detekuje....

Poznatek o malém kousku plechu na kraji desky, podle které se spíná nula se mi celkem líbí. Bohužel je to jen jiné řešení spínání koncáku a nedokáže to třeba řešit problém s nakloněnou deskou. Každopádně to možná zkusím a třeba budu i používat dokud se nerozhodnu pro jinou variantu.

Každopádně to vidím na pevnou desku pokrytou nějakou folií. Nejprve asi odzkouším [www.jrc.cz]
pak třeba i něco jiného.
Rád bych měl pevnou desku s nějakou úpravou, kterou čas od času sundám (odlepím, smyju) a pak znova nanesu.

chapu,
nicmene pokud nemas minimalne predepreny matky na zvedani z osy, bude ti vule zavitu delat chybu Z pozice pri neustalem behu Z osy dle "mapy" nerovnosti v firmwaru. a priznejme si ze na bezne tiskarne sou zavitovky a ty moc na neustalej beh delany nejsou, nemluve o matkach, ktere maj hlavne bejt dotazeny a drzet smiling smiley . ale uznavam, ze muzes mit vymazlenou tiskarnu...

rozhodne od doby inducniho cidla a pasku primo na tiskove plose, nemam problem dat sklo libovolne tloustky... zatim si to naslo vzdy "spravnou" uroven, pokud pominu onen drift u meho stolku. ale ano, neresi to sklon. smiling smiley a chce to mit jeste tzv. fail mechanickej endstop... obcas se mi povede zapomenout na to, ze home reaguje jen na konkretnim miste grinning smiley a pak rychle hledam minimalne reset arduina smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 26, 2016 06:26AM
Vymazlenou tiskárnu zrovna nemám smiling smiley ale je vlastního návrhu. Matky mám vyráběné na soustruhu takže nejsou tak volné. Nicméně děkuji za poznámku o neustálem běhu.

Jinak nápad s indukčním čidlem a páskem na tiskové ploše se celkem osvědčil. Dále jsem nalepil černý kapton, ale výsledek žádná sláva. Je sice pěkné že, část tisknuté součásti na podložce je pěkně hladká, ale natavený plast na ní zase tak moc dobře nedrží. Každopádně jsem teprve zkoušel jen PLA a tak uvidím, co to udělá za vyšších teplot s ABS. Možná by trochu pomohlo zdrsnit povrch.

Ještě jsem se chtěl zeptat na zapojení indukčního čidla. Našel jsem návody, kde se mezi vodiče zapojuje 10k a 15k rezistor. Také jsem ale našel návod, kde se nezapojuje. Já jsem žádné rezistory nepoužil a zatím funguje v pořádku. Je to dobře?
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 26, 2016 07:43AM
Quote
Tony3
Vymazlenou tiskárnu zrovna nemám smiling smiley ale je vlastního návrhu. Matky mám vyráběné na soustruhu takže nejsou tak volné. Nicméně děkuji za poznámku o neustálem běhu.

Jinak nápad s indukčním čidlem a páskem na tiskové ploše se celkem osvědčil. Dále jsem nalepil černý kapton, ale výsledek žádná sláva. Je sice pěkné že, část tisknuté součásti na podložce je pěkně hladká, ale natavený plast na ní zase tak moc dobře nedrží. Každopádně jsem teprve zkoušel jen PLA a tak uvidím, co to udělá za vyšších teplot s ABS. Možná by trochu pomohlo zdrsnit povrch.

Ještě jsem se chtěl zeptat na zapojení indukčního čidla. Našel jsem návody, kde se mezi vodiče zapojuje 10k a 15k rezistor. Také jsem ale našel návod, kde se nezapojuje. Já jsem žádné rezistory nepoužil a zatím funguje v pořádku. Je to dobře?

jestli najdu, poslu schematko, delal sem tam opto oddeleni. takze cidlo neprimo spina arduino pres fotoprvek. arduino si mysli ze tam je beznej spinac, kterej spina 5V (nebo prizemnuje, ted fakt nevim smiling smiley )


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 26, 2016 08:00AM
jinak ad PLA.

nekomu na tom cernym kaptonu drzi, nekomu ne.

ja sem zkousel PLA od 3DW a fillamentum a:
- krepova paska z obi a podobnych kramu drzi tak z 50% pokusu o tisk, ale az po nahrati na 40 a vic stupnu
- 3M 2090 (bluetape) at nahreju nebo ne, obcas se blbe chytne. ale pokud drzi, tak drzi fest
- tesa easy stick (trojhranej stick) bey nahrejvani nebo s, moc nedrzi
- UHU zlutej stick 50°C - 60°C bed (pod 45° nedrzi) naprosta spokojenost. klesne pod 45°C bed pri chladnuti a odzkakuje to i samo
- samotne sklo at uz nahrate nebo ne neudrzi nic
- buildtak nezkousen, ale ma jit dobre
- kores, ani nahodou
- beznej kapton ani nahodou


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Automatické nastavení osy Z s pomocí sondy LJ12A3-4-Z/BY
February 26, 2016 09:32AM
Já používám Kores a ABS Jujce, ale snažím se najít nejaké jiné lepší řešení, jak už jsem psal nahoře smiling smiley . Černý kapton jsem chtěl jen zkusit.... PLA mám od Průši a jinak je v pohodě.
Jinak když tisknu PLA tak podložku ani neohřívám, protože pak to tak dobře nedží a výrobek tak rychle netuhne.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login