Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Připojení, EEPROM, motor - pořád něco

Posted by Tony3 
Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
February 28, 2016 06:25AM
Ahoj,

mám několik problému, proto by ch potřeboval pomoct. Některé jsem vyřešil, i když si nejsem jist, jestli jsem přišel přímo na příčinu.
Moje tiskárna má čínskou elektroniku Ramps 1.4 a Arduino jinak motory jsou od Microconu.

1.) Problém s připojením: často se mi stávalo že, když jsem připojil tiskárnu přes USB k PC tak jsem se nemohl v Repetieru připojit nebo jsem se připojil, ale tiskárna po několika příkazech přestala reagovat. Navíc nešel otevřít EEPROM a také v nabídce manuálního ovládání nebyla ani možnost ovládat Heatbed. Také byl problém s nahráváním firmwaru na desku. Většinou to hlásilo nějakou chybu, že se nelze spojit. Jednou jsem zkusil odpojit Ardunino od Ramps a najednou to šlo nahrát. To jsem ti už myslel, že je problém v Ramps, ale to by přece nemohlo tak ovlivnit nahravání na Arduino.
Později mě napadlo že to může být i třeba vychozeným USB (mám notebook už nějakou dobu) tak jsem zkoušel jiné USB vstupy, ale nepomáhalo to. Později jsem vyměnil celý USB kabel a problémy najednou přestaly. Chyba nemusela být ani v mém PC ale možná v konektoru USB který je v Arduinu a při manipulaci to fungovalo správně... Máte někdo s něčím podobným zkušenost, nebo nějaký názor?

2.) Problém s motorem: tiskl jsem jednu součást a hned při první vrstvě v polovině výplně přestal HE dávkovat plast. Tisk jsem vypl a hledal příčinu. Motor nechtěl reagovat tak jsem. Později sebou jen cukal a hodně vrčel, myslel že je to driverem. Ten jsem vyměnil, ale motor dělal stále to samé, v lepším případě se i otáčel ale pokaždé jiným směrem. Abych vyloučil i druhý špatný driver tak jsem motor HE připojil na osu X. Výsledek byl pořád stejný, motor se sice točí, ale několikrát jedním směrem a pak zase jiným směrem. Už nevím kde mám hledat chybu. Na to aby byl poškozený motor se mě to moc nezdá, protože až na změnu směru to vypadá že funguje v pořádku.

Děkuji za pomoc.
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
February 29, 2016 02:45AM
1) muze byt spatny cipem pro prevod USB - atmel na mega2560 - jednou mi jeden klon prisel a delal skoro to samy... asi 5x sem tam nahraval firmware, nez se to podarilo. pak tiskarna sem tam reagovala, ale spis opozdene. nekdy se nechtela pripojit, a cast text, co hlasila do logu, tak byla ala rozsipanej caj...

2) muze to byt prelamanejma dratkama, spatnym kontaktem v konektoru, ale taky tim, jak se tam korektne nenahral firmware a buhvy co tam posila za signaly do driveru... studenak na rampsu (nevzdy zluta muz uplne idealne ocinuje)...

ta zmena smeru je myslena jak??? das povel jednim smerem 50mm a on si proste 10mm jede tak a pak opacne???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
February 29, 2016 05:35AM
Dík za odpovědí.

1) po výměně kabelu je to zatím bez problému. Když se nemohl připojit tak to většinou napsalo neco anglicky žádný čaj smiling smiley

2) nad těma kontaktama jsem taky přemýšlel jen se mě ještě nechtělo rozmotávat moji el..... ale mrknu na to. Změnou směru jsem myslel že jednou dám povel +50 znova to samé a třeba na potřetí to udělá -50 při tom by to zase mělo dělat +50 a dělá to náhodně, někdy přímo střídavě tam a zpět.
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
February 29, 2016 07:52AM
Tony,
vypadá to obojí na kabel, u motoru celkem typicky. Pokud máš ohmmetr, nemusíš toho moc rozmotávat. Vytáhni konektor z Rampsu a změř odpor obou vinutí motoru (a zkus při tom ručně hýbat tím svazkem kabelů, jestli se neprojeví třeba nalomení).
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
February 29, 2016 04:24PM
Dík za radu,

mám multimetr, ale nevím jak to přesně změřit. Můžeš mě prosím popsat přesně postup co mám kde a s čím měřit a na jakém nastavení?
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
March 03, 2016 04:24AM
VYŘEŠENO

Tak jsem to přeměřil a zjistil jsem že mezi modrým a bílým vodičem není žádný odpor, tudíž je přerušen... Tak jsem si první pročetl místa kde mám kabely upevněny a takové kritické místa kde by mohlo něco být... a nic. Tak jsem to celé rozmotal, motor hodil na stůl. Prošel jsem kabely místo od místa a pořád nic. Tak jsem vyndal t malé konektory z toho černého pouzdra a už to reagovalo. Nevím proč, ale prostě konec konektoru na modrém vodiči prostě nejde, ale když jsem to měřil na spoji toho vodiče a konektoru tak už to šlo. Přitom když jsem to skládal tak jsem to sevřel kleštěma a trochu zacínoval. Člověk by si myslel že to bude dobré a nic grinning smiley
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
March 03, 2016 07:43AM
Kdysi se tu diskutovalo, že speciální kleště na konektory nejsou zas tak špatná investice :-)
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
March 03, 2016 10:25AM
tu konverzaci si pamatuju grinning smiley ale když jsem to dával dohromady tak mě to připadalo zbytečné.... asi tak uplně není.
Pořád se ale divím že to ten cín nespojil. smiling smiley
Re: Připojení, EEPROM, motor - pořád něco
March 10, 2016 07:02AM
ja to pajel vsechno, ale je s tim moc srani. Dalsi desku uz jsem objednal se sroubovacima svorkovnicema...

http://www.ebay.com/itm/SainSmart-2-in-1-3D-Printer-Controller-Board-For-RepRap-Arduino-Betterthan-RAMPS-/301401322891


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login