Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy

Posted by 3dsps 
motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 19, 2016 01:07PM
Dobrý den,
zasekává se nám motor extruderu v určité pozici na ploše. Konkrétně je to pravý pruh o šířce cca 5cm. Když zkusíme tlačítkem v pronterface vytlačit v této oblasti filament, motor cvaká a točí se cca 1 krok tam a zpět. Takže se nic nevytlačí. to samé se děje i při tisku. Jakmile tiskárna přejede do "funkční" oblasti je vše ok, když je v pravém pruhu, cvaká, ale ozubené kolečko extruder netlačí..
Když přejedeme na středu desky, extruder jede normálně a filament jde ven.
Nesetkal se někdo s tímto probémem? Nedokázali byste poradit?

Díky
Mirek
HB
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 20, 2016 12:32AM
"Nepáčí" se nějak filament? Třeba když je tryska zajetá hodně v pravo, drát mezi cívkou a extruderem vstupuje do extruderu hodně "ze šikma"?
Zkoušel jsi třeba jen s kouskem (0.5m) filamentu, který je volně (ne namotaný na cívce)?
Nebo kabel od motoru extruderu - nemůže se v té pravé poloze někde napínat a povytahovat z konektoru?
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 20, 2016 06:45AM
Dobrý den
Problém není ani ve filamentu (s volným kouskem to též nefunguje), a kabeláž je OK. Dávání filamentu nefunguje přibližně 5cm od pravého okraje desky. Nemůže být chyba někde v configu elektroniky, protože na mechanickou závadu to nevypadá.
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 20, 2016 09:21AM
tohle ti dělá i při manuálním ovládání os ?
HB
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 12:34AM
A co se stane, když dojedes do té pravé problémové oblasti (ručně přes šipky v pronrerface) a nejde ti extruze (ručně přes tlačítko pronterface) - motor cvaká. Pak posles příkaz G92 X30 (tim řízení řekneš, ať si "myslí", že jsi na x-ove souradnici 30mm). Fyzicky je ale na x-ove souřadnici pořád třeba 190 mm. A zkusíš znova extruzi. Cvaká pořád a nebo ne?
A jak se chová bez filamentu (a s nahřátou tryskou)? Tzn. bez mechanického odporu pro motor extruderu. Taky cvaká?
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 04:46AM
Vyzkoušel jsem obelstění pomocí G code. Bohužel bez výsledku - chová se to stejně.
To samé bez filamentu a s nahřátou tryskou.

Měnil jsem i driver motorku extruderu a stále to samé.
Ta oblast, kde nefunguje extruder je přesněji 3 cm široká.

Nemůže to být něco v konfiguračním souboru?
Grb
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 06:24AM
Řešil jsem podobný problém a tryska byla moc blízko podložky.
Taky motor jen cvakal a jel jek krok vpřed a vzad.
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 01:09PM
V tom myslím problém není. Mám osu Z při testech zvednutou. Zítra si na to ještě sednu a budu se snažit to vyřešit.
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 05:22PM
Zdravím,
máte trhnutou kabeláž, případně špatně spájené.
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 21, 2016 09:19PM
jak jsem se ptal na manuální ovládání, tím jsem myslel že si do té oblasti dojedeš mechanikou ručně, bez posílání žádných příkazů, jestli to totiž záleží na poloze mechanické (stroj netuší kde je), tak je to určitě závada v kabelech či konektorech.

v opačném případě se zaměř na nastavení velikosti stolku/os ve fimware a hostitelském sw (máš to také v eeprom)
Re: motor extruderu se zasekava v urcite casti plochy
June 22, 2016 04:56AM
Děkuji za rady.

Závada je opravdu vadný kabel či konektor. Dnes jsem rozebral kabeláž a při výrazně jiné poloze kabelů opravdu motor extrůderu funguje i v dříve nefunkční oblasti.

S kabeláží jsem zkoušel hýbat i před tím, ale upevnění mi výrazný pohyb neumožnilo. Říkal jsem si, že by to mohlo být i elektronikou, jelikož ta oblast nefunkčnosti byla dost přesně daná..

Děkuji všem za návody, které vedly k odhalení problému!

Mirek

Edited 1 time(s). Last edit at 06/22/2016 01:20PM by 3dsps.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login