Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

delta tiskarna - vyuziti magnetu

Posted by Bajn 
delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 07:57AM
Od zverejneni puvodni verze rostocku uz nejaka voda uplynula a spouste lidem doslo, ze puvodni vytisknute joiny nejsou to prave. Postupne se zacly pouzivat dve reseni
Kulove cepy jednoduche a vcelku levne reseni jak zpresnit puvodni spojeni. Vyhodou je, ze je mozno implementovat i do puvodniho navrhu rostocka.
Magneticke spojeni - kdy se o spojeni postara magneticka sila. Vyhodou je, ze mimo presnosti navic poskytuje i moznost snadno platformu sundat pokud je potreba. Coz znammena, ze pokud neco hodne v nastaveni pokazite a platforma bude napr pustena pod uroven hotbedu, tak se vam maximalne rozpoji magnety a nemelo by dojit k zadne vetsi skode, zatimco u ostatnich dvou typu spojeni muze dojit k vaznejsimu poskozeni ramen nebo uchyceni.
Magnetovych spojeni je vice druhu. Bud je mozno pouzit dva kulove magnety, kdy jeden je upevnen v nosici/platforme a druhy na ramenu. Tzn. celkem 4*6ramen = 24 kulovych magnetu.
Dalsi moznosti je pouzit valcove magnety, ktere se napevno uchyti a mezi ne se da kovova kulicka napr. z loziska (napr. 10mm) je pak potreba ale pripravit jamky, kdy dnem bude prochazet tak akorat kruhovy magnet (celkem 24 kusu valcovych magnetu.
Posledni moznosti je pouzit jeden kulovy magnet a kovovou jamku/sroub. tzn celkem 12 kulovych magnetu a 12 kovovych jamek. Jamky mohou byt pripevneny bud na strane nosice/platformy nebo na ramenech.
Pri pouziti magnetu doporucuji davat pozor na jejich polaritu a hlavne pri praci s nemi, dokazou byt nebezpecne se svou silou smiling smiley
Otazky k doreseni: jakou pouzit (a zda je vubec potreba) pouzit mezivrstvu na stycnou plochu. Nekde jsem cetl, ze existuje nejaka teflonova latka nebo neco takoveho.
Nejsem schopen rici, zda se magnety v prilis kratkem case jsou schopny se osoupat a zda maji pri pouziti napr. jamka-magnet dostatecne nizke treni.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 08:10AM
Osobne chci vyuzit reseni magnet-jamka, pozadavky jsou:
jamka pujde pouzit jak na strane nosice/platformy tak i na strane ramene
snadne upevneni
jednoducha vyroba
rozumna cena
Zatim me napadlo nasledujici reseni:

Pro 10mm kulove magnety, drzak pujde jednak pripevnit sroubem zkrz nosic/platformu, tak do neho pujde upevnit uhlikova tyc na strane druhe.
Otazka je jaka bude cena vyroby a pouzity kov.
Alternativou je podle me vytisknout podobny dil z plastu na stranu ramene, kde by se magnet vlepil. Tim se usetri pulka dilu na vyrobu.
Potazmo si myslim, ze by bylo realne vzit M8-M12 sroub a tomu vybrousit prohluben do hlavicky s tim, ze za pomoci klice by se pak pripravnil protimatkou pokud by nestacilo samotne zasroubovani.

Co si o tom myslite?

Edited 1 time(s). Last edit at 09/18/2013 08:11AM by Bajn.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 09:32AM
obslehni toto: smiling smiley [www.qualup.com]

vlastne to je skoro to co hledas... smiling smiley

jestli sem tam koukal dobre, tak maj tycovej magnet v plastovem pouzdre, ktere chrani pred poskrabanim jak magnet tak kouly

Edited 2 time(s). Last edit at 09/18/2013 09:57AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 10:50AM
raptik: neco podobneho uz jsem taky nekde videl, otazka ale je, jestli to je dil, ktery realne pujde vyrobit vzhledem k tomu, ze se bojim, aby tam byl dostatecny tah toho magnetu.
Rikam si, ze mozna obycejna teflonova paska by taky mohla mit vhodne vlastnosti smiling smiley

Nekdo jeste nejaky vhodny tip co se tyka uchyceni magnetu, potazmo mezivrstvy? smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 11:08AM
Tak BerryBot pouziva Teflon bearing pad a co jsem googlil, tak nejake teflonove folie jsou k dostani i u nas, zkusim pak nejdrive beznou teflonovou pasku a pak se uvidi smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 11:16AM
bajn:

noo neodymium magnet sem mel tu cest mit v ruce ze stareho hdd a kus tak 10x30x4 udrzel skoro 1,5kg zeleza a to byl chytnutej tak z poloviny plochy smiling smiley
a pri mezere tak max 0.5mm by nemel bejt velkej ubytek magn. sily. taky bych rek, ze i z duvodu snadnejsiho pruchodu mag. silocar tam oni maj tu vzduchovou mezeru. od skoly sem uz nakej patek, takze vse o magnetizmu si uz nepamatuju...

a z nakou ztratou materialu by ti sel asi i vytisknout ten "uchyt" - prinejhorsim valec s dirou pri infill na 100% + orezat na soustruhu okraje... pripadne jinak vymyslet.

teflon by mohl bejt vhodnej kvuly treni jako mozna vlozka smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 18, 2013 04:16PM
Taky se chystáme na Rostock a nejvíc se mi líbí varianta kulatý magnet proti rovnému.

Nebo tohle se mi líbí úplně nejvíc: [www.ebay.it]

Nebo koule na kouli: [1.bp.blogspot.com]

Což je asi úplně nejlíp, stačí koupit jen jeden druh magnetů.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 02:19AM
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 03:12AM
hmm, zajimave... zacina se mi libit koncepce delta tiskaren... smiling smiley

jinak teflon v praci kupujem od jedne firmy tady v praze v nuslych, akorat nevim nazev firmy, ale muzu zjistit...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 04:05AM
zacinam vam verit, ze i ten valcovy magnet se vzduchou mezerou to musi udrzet smiling smiley
Vyhoda je rozhodne to, ze to potrebuje jen vytistene dily, magnety a maximalne loziskovou kulicku.
otazka zni, udelat kombinaci kov- kulovy magnet -kov nebo asi jistejsi bude valcovy magnet - kovova kulicka - valcovy magnet.
Jeste me napada jak udelat to pouzdro na rameno, aby to vyhovovalo max 4mm uhlikovym tycim.


off topis:Napada me, ze pro zjednoduseni konstrukce by nemuselo byt spatne vlozit magnet dovnitr v prubehu tisku. Dotisknout okraje kolem magnetu, pak dat pauzu, vlozit magnet dovnitr a nechat dotisknout. Zkouseli uz jste podobne preruseni-vlozeni?
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 05:08AM
Udrží to. V práci používám neodymové magnety k zajištění odpadu při elektroerozivním obrábění. Testnul jsem průměr 16 x výška 6 mm, nosnost cca 10 kg. Přes silonové mezikruží jsem přiložil ocelovou kuličku průměr 12 mm, mezera cca 1 mm. A drželo to opravdu dobře, jako kloub si to dovedu představit.
Důležitý dotaz: kolik cca váží celá sestava, kterou by ty magnety měly unést?
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 06:43AM
pokud bude delta udelana poctive s bowdenem a rozumnou hlavou, tak to bude odhadem max 200g a to ani mozna zdaleka ne. cim lehci, tim lepsi pro rychlost, pokud si clovek vyhraje s konstrukci platformy, tak se da dost usetrit
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
September 19, 2013 06:53AM
Tak to není nějak velká zátěž, to by nemusel být velký problém, zvláště, když celou sestavu ponese 6 magnetů.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 09, 2013 08:41AM
Premyslel jsem ted jeste nad magnetickym spojem a napadlo me nasledujici:
na platformu a a carriage vlepit loziskovou kulicku napr 10mm a na rameno pouzit carbonovou trubku napr
[www.jino.cz]
a do ni vlepit [unimagnet.cz] rekneme milimetr vystrcene(potazmo muze byt vice, pro nastaveni stejne delky ramen, pokud se nepodari urezat presne)
to by mohlo fungovat, ne? smiling smiley
Navic se nemusi resit zadne specialni uchyceni magnetu.
Otazka je pouze jak moc dobre pujde vlepit magnet do carbonu.

Pripadne se da pouzit kombinace vetsiho magnetu a trubky. Ikdyz zrovna ten co jsem posilal je N50, takze to je pekne silny magnet vzhledem k sve velikosti smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 10, 2013 12:50AM
Lepení bych se nebál, na trhu je dost pryskyřic, které by to měly zvládnout. Přemýšlel jsem, jak vyřešit délkově shodná ramena. Bylo by potřeba mít nějaký přípravek, který by měl dvě rovnoběžné kovové (železné) plochy, stačil by kus dřevěné desky a ni přišroubované plechové úhelníky. Do carbonové trubky vlepit jeden magnet s požadovaným vysunutím a nechat zatvrdnout. Potom vlepit druhý magnet a ještě za měkka celou sestavu vložit do přípravku, aby se magnety na obou koncích přitáhly k úhelníkům a nechat zatvrdnout. Tak budou všechny tyče i s magnety mít stejnou délku, přesnost délky bude určitě do desetiny.
Navrhuješ na na platformu a a carriage vlepit ocelovou kuličku. Myslím, že by bylo lepší tam vlepit válcový magnet a mezi magnety vkládat tu ocelovou kuličku (takže bude sestava magnet-kulička-magnet). Při tisku plastových dílů (platforma a carriage) si předtiskneš lože pro ten válcový magnet a pak vlepíš. Mám pocit, že válec se bude lepit lépe, než kulička. Ale ruku do ohně za to nedám, možná vidím problém tak, kde není.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/10/2013 03:07AM by Axamith.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 10, 2013 03:45AM
presne podobny napad s tim pripravkem jsem si taky predstavoval, akorat tam chci pouzit misto kovu silnejsi magnety z hardisku co se mi tam vali. Ale to uz je jen detail.
Co se tyka platformy a cariage, tak tam bych se tech kulicek nebal. Zkousel jsem ji vcera vlepit do kuloveho luzka (50% utopenych ve vytisknute prohlubni) za pomoci chemoprenu extrem, ktery mi byl doporucen a vypada to naprosto bez problemu. Pri velkem tlaku na platformu spis ocekavam, ze se rozpoji magnet, nez ze by povolilo to lepidlo. Navic si myslim, ze by melo klidne stacit lepit jen 40% povrchu kulicky, aby byla trochu vice vystrcena.
Magnety mam zatim objednane ty co jsem psal, plus nejake na vyzkouseni, tak pak dam vedet s cim to bylo nejlepsi.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 11, 2013 12:54AM
Tak Chemopren by mě nenapadl, ten si spojuji spíš s opravami bot smiling smiley. Na pevné spoje kovů rád používám dvousložkové epoxi "tekutý kov", to mám odzkoušené. Ale je v podstatě jedno, čím to bude zalepený, jen aby to drželo.
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 11, 2013 04:40AM
No me to uprimne taky nenapadlo a spis jsem koukal po nejakych dvoslozkovych bazmekach na kov. No ale tak stal par korun, tak jsem si rekl, ze to vyzkousim smiling smiley
Re: delta tiskarna - vyuziti magnetu
October 30, 2014 08:14AM
Nevim zda bude dostatecne videt, jak jsem klouby vyresil ja spinning smiley sticking its tongue out
[plus.google.com]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login