Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

HOTBED vlastniho tvaru

Posted by Bajn 
HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 03:38AM
Zdravim vsechny, mel bych tady dalsi dotaz na elektrotechniky a spol. smiling smiley
Vzhledem k tomu,ze pripravuji vyrobu 3DR tiskarny a nerad bych se vzdaval vyhrivane desky pro tisk, tak bych potreboval navrhnout a nechat udelat vlastni hotbed.
Rozhodne bych nechtel nic hlinikoveho atd. proste klasickou dps (pripadne oboustranou) z cuprextitu, ale do tvaru kruhu o prumeru 180mm pripadne sestiuhelniku. Otazka zni jake musi mit parametry, odpor, rozmisteni cest atd. aby mela podobne vlastnosti jako klasicke mk2 hotbedy. Napajeni 12V.
Diky za help
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 04:55AM
Podobnou vyhřívací DPS používají astronomové na ohřev zrcadla dalekohledu, samozřejmě mnohem menšího výkonu. Určitě by uměl poradit autor Martin Mysliveček, viz. Destička na vyhřívání sekundáru. Dále mě napadá ploché topné těleso, nechal jsem si dělat tělesa ve tvaru nožů na odvíčkování včelích plástů. Výrobce umí udělat těleso v podstatě jakýchkoliv tvarů. Jedná se o návin odporového drátu na izolační destičku a z obou stran přeplátované izolantem. To celé je zabalené do pocínovaného plechu (což není podmínkou). Tělesa mi dělala firma Elkop, poradili s výpočtem výkonu atp. Do tělesa by šlo zakomponovat i čidlo termostatu. Další varianta jsou desková topná tělesa, i s touto firmou jsem řešil zmiňované nože, ale cena byla poněkud vyšší. V podstatě je to obdoba výše uvedených plochých těles.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 06:13AM
Bajn: jestli Tě dobře chápu, Axamith popsal přesně ta řešení, která nechceš :-)
Co se dá vyčíst z wiki: Josef Průsa pracoval na návrhu PCB heatbedu skoro 6 měsíců. Odpor navrženého obrazce by měl být 1 až 1,2 ohmu (lze řešit i třeba jako 6 meandrů po 6 ohmech paralelně).
Pro navržený meandr by to mělo jít spočítat při známé tloušťce měděné vrstvy (35mikronů) klasicky jako odpor vodiče (ró krát l lomeno S). Návrh meandru chce vymyslet s ohledem na šikovné připojení přívodů a umístění termistoru, prostorové rozložení teploty by bylo lepší zkontrolovat na prototypu termokamerou. Výroba asi musí být poměrně přesná, v místech zúžení spoje by se to přehřívalo.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 06:53AM
jirpil: aneb radsi se na to vykaslat a pouzit existujici reseni smiling smiley) Jeste jsem videl na aliexpress nejake heatbedy uz kompletne zapojene, ale se stranou 14,2*14,2.
Jeste to budu muset promyslet. Dekuji oboum za info.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 07:22AM
Bajn: jestli Tě dobře chápu, Axamith popsal přesně ta řešení, která nechceš :-)

Tak to dopadá, když se píše rychleji, než čte ... Alespoň jsem popsal další možné alternativy.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 07:36AM
za kazdou alternativu jsem vdecny smiling smiley
jeste jsem nasel topne folie, ale bud je mala do 95C
[www.conrad.cz]
a nebo rozxmerove akorat, ale jen do 65C
[www.conrad.cz]

:-/

Kdyz uz neresit dpsku, tak bych radsi kupoval produkt, ktery neni na zakazku, aby to nevyslo zbytecne draho.
Jako vymyslet nejakou desku a pod to dat rezistory na vyhrivani by taky slo, ale do toho se asi nechci moc poustet, protoze bych musel hoooodne vzpominat co nas to vlastne na prumce ucili smiling smiley

Porad mam v zaloze jeste tohle ale radsi bych tu podlozku kulateho tvaru :-/

Edited 1 time(s). Last edit at 09/04/2013 07:41AM by Bajn.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 07:55AM
Ty conrad folie mají cca 10x menší výkon než potřebuješ (nejde jen o to jakou teplotu snesou).
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 08:23AM
jirpil: jij diky, taky uz mi to doslo, kdyz jsem videl, kolik watu by to spravne melo zhruba mit smiling smiley

Jeste me napadlo si pripadne vyrobit silikonovou podlozku, LUKOPREN N 6681 by pro to mohl byt idealni. Na to pak polozit sklo.

Nemate nekdo tip na nejaky navod, pripadne jestli jste schopni primo doporucit soucastky a zapojeni. Pokud mozno koupitelne v gme/ges.
Parametry 12V. Vykon netusim, ale zivil bych to 11A vetvi 450 ATX zdroje pres ramps 1,4. Tak jestli se da vzit vykon primo U*I tak nejakych 130W?

Velikost 18mm v prumeru,. vyskove bych to doladil tim silikonem, ale rad bych se vlezl do 5-10mm.
Radsi bych to mozna videl na vice jednotlivych vyhrivacich soucastek, abych je rozmistil, nez mene silnejsich.

diky za pomoc.
Bajn
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 08:32AM
Novinka v GES: odporové dráty
Jeden Ohm na metr by dal výkon 144 Wattů.
Navléknou se na něj keramické korálky (ty teda nevim kde vziít), uloží do lukoprenu, přikreje sklem?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 09:00AM
kanthalove draty znam, vyuzivam pri motani spiral pro elektronickou cigaretu. Otazka ale je, jak pises do ceho to osadit. Chtelo by to asi vyzkouset, ale nezvladl by to ten silikon primo? A akumulaci tepla prenechat primo na nej? Silikon zvladne nejakych 180C, tenhle ma posilenou tepelnou vodivost, takze otazka zni, kolik bude mit na povrchu kanthal, aby o 3mm silikonu dale mel cca 100% smiling smiley

BTW: jak jsi pls dosel k tomu, ze to pri 1ohmu/metr bude mit vykon 144W?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 04, 2013 01:23PM
Jestli by to zvlád silikon přímo, to nevím. Do keramickejch korálků se to dávalo v laborce (před třiceti lety, to to letí...)
S výkonem to byla takováhle hrubá úvaha:
Řekněme, že bys použil právě 1m drátu s odporem 1 Ohm( odpor současného Mk2 je tak ten 1 Ohm). Výkon se podle Ohmova zákona spočítá jako kvadrát napětí dělený odporem... takže 12 na druhou děleno jednou.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 02:33AM
Když už se rozjela debata o vlastní výrobě, tak já bych to řešil následovně:
Použil bych dvě skla odpovídajícího průměru, mezi ně bych vložil na zakázku vyrobené deskové těleso slídové bez pláště, vzájemnou vzdálenost skel zajistit distančními podložkami, aby skla byla rovnoběžná a nebyl následně problém s uložením Hotbedu v tiskárně. Prostor mezi skly vyjít Lukoprenem, výrobce Lučební závody Kolín. Vhodný by byl Lukopren N5541. S lukoprenem se dobře pracuje a má vysokou teplotní odolnost.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 03:40AM
Axamith: No otazka je kolik by to vyslo cenove, jestli by to preci jenom nevyslo o dost levneji s tim odporovym dratem. Otazka taky je, kolik by ten odporovy drat vydrzel. Pokud by to prezil aspon pul roku, tak by se to asi mohlo vyplatit, navic jakekoli tvarovani pri vyrobe by byla pohoda.
Jinak lukopren by byl asi vhodnejsi tento Lukopren N 6681
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 03:48AM
Mnou zmiňovaná tělesa jsou také z odporového drátu. Těleso ve tvaru nožů, viz. příspěvek mě vyšlo na cca 800,- vč dobírky a poštovného (je opláštěné pocínovaným plechem). Ale to těleso je v také vinuté z odporového drátu. Je to jen o tom, že mi udělali výpočet a mají k dispozici materiál. Jedno z nich jsem si doma upravoval a při trochu šikovnosti by nebyl problém si ho navinout. Pominu-li výpočet odporu a volbu drátu, tak to je návin okolo sklotextitové destičky opláštěná z obou stran dalším sklotextitem. Nic složitého. V nejbližší době budu upravovat další těleso (vymyslel jsem si jiný tvar držáku a vyrobená tělesa mi do nich nepasují), tak by šlo nafotit.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 04:15AM
rad se podivam, tohle zatim urcite nespecha.smiling smiley

Otazka zni jaky tomu dat vykon,
jirpil: tusis kolik by to melo mit, aby to nahrivalo v realnem case? cca tech 1-2ohmy pri tech 11A a 12V?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 04:18AM
Já bych oslovil výrobce (Elkop), popsal mu problématiku, nechal si navrhnout výkon a vypracovat poptávku. Buď si necháš vyrobit, páč cena bude zajímavá, nebo si vyrobíš sám, pokud máš přístup k materiálu, výkon už znát budeš.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 05:25AM
zkusil jsem jim napsat a uvidime co napisou smiling smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 07:06AM
Takze tady mame asi jasno smiling smiley

poptavka:
Dobry den, rad bych Vas poprosil o kalkulaci ceny na topne teleso s nasledujicimi parametry:
Ploche topne telseo, kruhove tvaru o prumeru 180mm.
Teleso bude napajeno spinanym 12V zdrojem o 11A.
Potrebuji aby teleso bylo schopno vyhrivat sklo, ktere na nem bude polozene. Teplotne je dostacujici pokud zvladne vyhrat do 120C.
Teleso by slouzilo k vyhrivani podlozky pro tiskovou plochu 3D tiskarny.
Celkem 2-3 kusy.

odpoved:
poptávané těleso v počtu 1-3ks stojí 1130,- bez DPH.
Termín výroby 2-3 týdny.

Takze zpatky na stromy smiling smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 07:13AM
hmm, tak to je ranec. Sice tam není specifikace materiálu, vývody atd. Ale pochybuji, že by se cenu podařilo výrazně stlačit dolů. A výkon spočítaný nemáš ...
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 06, 2013 07:43AM
Axamith: Presne tak jak pises smiling smiley Ale az se dostanu do gesu, tak zkusim vzit ten odporovy drat, dat cca tech 1,3ohmu a vyzkouset na kolik se bude ten povrch zhavit. Pokud se mi to podari zmerit. Otazka je taky, jestli by byl schopen ten silikon fungovat dostatecne akumulacne a stahnout to teplo do sebe a dostatecne hrat navenek na sklo. Pokud by to fungovalo, tak vytvorit podobnou silikonovou podlozku by bylo naprosto jednoduche.

Ale pripadne pro jistotu, nemate nekdo nejaky tip jake odpory pripadne pouzit na vyhrivani, kdyby to ten odporovy drat nezvladl?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 09:35AM
zkousel jsem pocitat delku te cesty, ale prijde mi, ze nekde delam chybu, mozna jen v radech smiling smiley

dle wiki ma med rezistivitu 0,0169 {10-6ohm*m)
delku jsem dal 1,2m
průřez je 0,000035* 0,0005 (tloustka vrstvy krat pul milimetrove cesty)
a odpor mi vychází cca 1,15ohmu
není to kratka cesta na takovy odpor? smiling smiley
ocekaval bych podobny odpor pri delce tak 100x vetsi smiling smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 02:48PM
Nevim jestli jsi to už s chybou počítal nebo jsi to sem jen špatně napsal, ale pul milimetru je 0,005m
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 03:04PM
Neřekl bych winking smiley 0,5 mm = 0,0005 m
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 03:20PM
Jo sorry je to samozřejmě 0,0005 grinning smiley
Mno trošku jsem zapátral a vychází ti to dobře, je to daný hlavně tím malým průřezem
Jinak rezistivita je ohm*mm2*m-1
dosazuje se pak delka v m a průřez v mm2
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 03:29PM
S výpočtem souhlasím.
Tloušťka mědi 35um je docela málo winking smiley , proto ta délka je možná překvapivě krátká.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 03:42PM
jirpil: myslis, ze na originale mk2 je vrstva sirsi?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 03:47PM
Já bych řekl, že je užší (nejsem teď doma, nemůžu to změřit). Proto má moje mk2 čtyři meandry paralelně.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 10, 2013 09:24PM
Tohle by se ti mohlo hodit: [github.com]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 18, 2013 04:47PM
Tady maj kulatý ohřívátka: [trinitylabs.com]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 19, 2013 03:28AM
vypada to, ze by to mohlo byt ok, jenom ta cena je vcelku fuj smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login