Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

HOTBED vlastniho tvaru

Posted by Bajn 
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 23, 2013 04:43PM
Kdyby někdo objednával tak se přidám --- ať se rozdělí pošta
[shop.seemecnc.com]

Nebo sehnat 7m tohohle drátu za polovic někde ze zahraničí pokud to ubec jde, protože na českým trhu je snad GES bez konkurence sad smiley

[www.ges.cz]

Edited 2 time(s). Last edit at 09/23/2013 06:37PM by Lukyn.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 24, 2013 02:11AM
Když je tady pořád živá debata o vinutí odporového drátu, přidám detaily topného tělesa, které jsem zmiňoval v příspěvku výše.
Je to návin odporového drátu na nosné desce. Ta je z materiálu podobného sklotextitu, ale jsou v něm znatelné šupinky slídy, předpokládám, že kvůli tepelnému namáhání. V kritickým místech (vývody, otvory) je vinutí podloženo dalším kouskem izolace. Celé je to opláštěno opět izolací, takže veškeré vodiče jsou uzavřeny uvnitř. Tento sendvič je "zabalený" do pocínovaného plechu, ale to pro uvažovaný Hotbed není nutné. To je spíše kvůli mechanické odolnosti. Kdyby se takto dělal kulatý Hotbed, asi by to chtělo po odvodu zářezy, aby se jednotlivé závity nesmekly po kulatém obvodu. Ale určitě by to takto šlo. Uzavřít mezi dvě izolace, jako je na tom mém tělese a pak mezi skla, možná zalít Lukoprenem. Odporový drát není kulatý, ale je to plochý pásek. Nejde na něj letovat, připojení vývodů je řešeno zalisováním do dutých nýtků.
Attachments:
open | download - teleso_1.jpg (47.5 KB)
open | download - teleso_2.jpg (50.4 KB)
open | download - teleso_3.jpg (71.5 KB)
open | download - teleso_4.jpg (50 KB)
open | download - teleso_5.jpg (38.9 KB)
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 04:03AM
Jen tak pro info, psal jsem do firmy Acim ohledně slídových topných těles a za kruhové těleso 290mm vyhřívaná plocha,12V,11A, výkon 160W chcou 2100 +- pár kaček.takže objednám z ameriky Onyxe...
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 07:22AM
Porad si myslim, ze to jde vyrobit za cca 200kc max, takze ja radeji pockam, nez se dokopu to spocitat poradne a necham to nekde udelat smiling smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 04:34PM
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 05:03PM
majkl: bohuzel, ma to
Vyrábí se v rozsahu povrchových rezistivit 60 až 2000 ohm/cm2.

Takze odhadem to ma 6000x vetsi odpor nez bezne heatbedy, ocekavam, ze by to neslo jen tak lehce napajet (byl by prilis maly proud), ale mozna se pletu smiling smiley

Co na to elektrikari? smiling smiley
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 05:25PM
Tak urcite by to znamenalo pouzit jine-vyssi napeti pro ten hotbed a k tomu i prislusne dimenzovany FET atp. kazdopadne moc ten odpor tech folii nechapu, a jeste navic, kdyz to jsou schopni strihat z role. dalsi otazkou je cena. mam hotbed z 4mm hliniku 250x300mm s ohrevem keramickymi odpory (12x10ohmu paralelne). Nebyl by problem ho udelat i jineho tvaru. kapton mam primo na te desce. jedinym problemem je v tomto pripade delsi doba ohrevu a chladnuti. Pri pouziti odnimatelneho skla by se problem s chladnutim vyresit dal.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 29, 2013 09:40PM
Co znamená delší doba ohřevu? S MK2 čínskym heatbedem mi to trvá na 65 stupňů z 25 v pokoji cca 10 minut.

Pomalu se taky chystám na Rostock. Původně jsem myslel, že si ho vyleptám, ale jen plošnej spoj vyjde na cca 800,- takže mě ten hliník zajímá.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 12:08AM
Souhlasím s Bajnem, ty ceny jsou zbytečně vysoké, vyrobit to musí jít levněji. Pokud bude navržený spoj, tak výroba není tak velký problém. Samotný cuprextit vyjde na nějakých 20,- /dm2. Když bude film, což je zase otázka pár desetikorun, tak výroba nemůže jít do takových výšin.
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 01:11AM
majkl> z 23 na 110st. za cca 17minut. Jaky mas zdroj ? Abych pravdu rekl, tak dobu ohrevu s MK2 zmerenou nemam, ale urcite se hreje rechleji. Bude zalezet, jak mas tvrdy napajeci zdroj a dimenzovani privodnich vodicu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 03:18AM
Vyroba dpsky je levna zalezitost i kdyz si to nechas vyrobit, zkoumal jsem predtim nabidky vyrobcu v praze a nejaka firma to delala myslim za 70kc/dm2
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 05:04AM
Aby jsme pořád jen netlachali, spočítal jsem, délku a šířku Cu stopy na DPS. K výpočtu jsem použil podklady z SPŠ SaE-Ing. Tyrbach. Udělal jsem si k tomu udělátko v excelu (příloha), kam dosadíte potřebné hodnoty a máte výsledný odpor. Z toho vyplývá, že např. při zadání:

Cuprextitová stopa
Tloušťka [ mm ] 0,035
Šířka [ mm ] 10
plocha Cu stopy je >>> Průřez vodiče [ mm2 ] 0,35

Měrný odpor vodiče [ Ω ] 0,0178

Abychom dosáhli odporu cca 1 Ω, délka stopy musí být 20bm (slovy dvacet běžných metrů)

Pak už jsem stačí stopu o potřebné šířce a délce poskládat na DPS. Snad jsem se nikde nespletl ...
Attachments:
open | download - Výpočet odporu.xls (16 KB)
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 05:38AM
diky za vypocet
problem je, ale ze cesta prece nebude mit 10mm, spis max milimetr a pak by delka cesty byla jen 2m, coz si myslim, ze je hodne malo.
Ad vypocet, je to skutecne tak spravne, ze pri zachovani delky a tloustky vrstvy, se pri zmensujici se sirky cesty zvetsuje odpor?
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 05:48AM
Jo, vypocet bude dobre. Na MK2 jsou myslim 3-4 sekce paralelne, tim padem vetsi delka drahy ....


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 06:07AM
V této chvíli jsem se nesnažil navrhnout konkrétní dráhu, ale postoupit o krok dále, tedy vyřešit výpočtovou vazbu mezi délkou a odporem. Takže je potřeba do tabulky dosadit potřebnou šířku stopy a doladit délku podle požadovaného odporu.

nevím, jak velkou změnu odporu způsobí ohřev na požadovanou teplotu. Ten jeden ohm je za tepla nebo ve studeném stavu? Zkuste někdo proměřit teplý a studený hotbed.

Ad vypocet, je to skutecne tak spravne, ze pri zachovani delky a tloustky vrstvy, se pri zmensujici se sirky cesty zvetsuje odpor?
Ano, když zachovám délku a tloušťku Cu stropy, tak zmenšením šířky zvětším odpor, protože tak zmenšuji průřez "vodiče" a naopak.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 07:40AM
Výpočet je pěkně tady: [circuitcalculator.com]

Tady je generátor heatbedu v Processingu (udělá XML soubor BRD, kterej přečte Eagle): [github.com]

Zkusím se v tom pohrabat, aby generoval meandry do kruhu.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
September 30, 2013 07:49AM
Ted jsem to zkousel spocitat pro 5 paralelnich odporu/oblasti s tim, ze kdyz bude odpor jedne oblasti 5,594ohm (tzn 5,5m pri 0,5mm sirky cesty) tak celkovy odpor bude 1,12ohm, to vypada nadejne.
Problem ale je, ze kruh pri prumeru 18cm je zhruba 2x vetsi plosne nez bezny heatbed 22x22cm.

Takze jsem zkusil sestavit 10 meandru s tim, ze meandry by byly od vnejsiho okraje smerem do stredu, tzn kazdy meandr by mel jinou delku, jiny odpor (to by ale pro rozvod tepla nemelo mit vliv).
Pocital jsem to pro zjednoduseni tak, ze jsem vzal obvod kruhu vzdy po 1mm a vzdy 16 vrstev tvorilo jeden meandr. Vysledky jsou nasledujici:
delka cesty odpor
17,82892 36,26912
16,014 32,57705
14,19908 28,88499
12,38416 25,19292
10,56924 21,50085
8,75432 17,80879
6,9394 14,11672
5,12448 10,42466
3,30956 6,732591
1,49464 3,040525

S tim ze celkovy odpor pri paralelnim zapojeni je 1,137ohmu (pri celkove delce 96m cest), coz je dle meho akorat.
Pri 70kc za dm2 je to cena cca 350kc za desku, coz je pekna cena.

Otazka jestli delat oboustrannou desku nebo jednostrannou.

Otazka je jak rozvrhnout celkove ty cesty, aby to bylo namahane stejne. Pokud budou vsechny cesty stejne tluste, tak se da ocekavat, ze by to melo byt ok a na tvaru tech cest az tak nezalezi, nen?

Jen v rychlosti me napadlo jednoduche navrhnuti, kdy kazda kruznice predstavuje meandr(omlouvam se za kvalitu obrazku, v praci nemam k dispozici nic lepsiho nez malovani  ).



Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 01, 2013 01:31AM
Koukám, že jste se do toho pěkně obuli. Generování cest do Eagle je dobrá cesta. Zvažoval jsem, jestli sednou k Eagle a něco sesmolit, nebo raději dělat v Corelu. Asi bych nevymýšlel vymyšlené a snažil se okoukat, co už funguje. Např. tady by bylo z čeho okoukat.

Edited 2 time(s). Last edit at 10/01/2013 01:39AM by Axamith.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 01, 2013 06:59AM
Bajn: hluboce se mýlíš, když si myslíš, že rozdílná délka (a tedy odpor) by neměly vliv na rozvod tepla. Prostředek s nejkratším meandrem by vyhořel, kraj by zůstal vlažný. Tudy cesta nevede.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 01, 2013 01:01PM
To jsem si právě nebyl jistý, je ale recht, ze by proud sel cestou nejmenšího odporu, v tom případě vzít kruhové vysece a udělat je stejne, to by mohlo fungovat
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 01, 2013 07:02PM
Zatim se mi podařilo vygenerovat kruh s jedním meandrem "po řádkách" jako je MK2. Počítá u toho délku cesty, takže pak půjde spočítat odpor.

Je to lepší po řádkách nebo do spirály jak je to na předešlém odkazu?

Narazil jsem taky na tohle: [www.soliforum.com]


Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 01, 2013 08:11PM
Zdroj mám Fortron 460W, vodiče předimenzované smiling smiley

Heatbed mám připojenej plochým kabelem AWG22 (průměr vodiče 0.6mm) 4 dráty paralelně pro každý pól. Připojenej je na CPU větev 16.5A, zbytek je na I/O větev 15A.

-------------------------------------------------------
> majkl> z 23 na 110st. za cca 17minut. Jaky mas
> zdroj ? Abych pravdu rekl, tak dobu ohrevu s MK2
> zmerenou nemam, ale urcite se hreje rechleji. Bude
> zalezet, jak mas tvrdy napajeci zdroj a
> dimenzovani privodnich vodicu.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 02, 2013 05:29AM
V příloze je návrh kruhového hotbedu o průměru 180 mm, délka spirály 480 cm, při šířce stopy 2mm je výsledný odpor 1,2 ohmů. Ještě je potřeba vyřešit umístění termistoru a přívodní konektor, popřípadě LED + odpor.
Attachments:
open | download - hotbed.pdf (5 KB)
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 05:02AM
to vypada hodne dobre.
Ja osobne mam ted termistor zespodu k heatbedu jenom prilepeny kaptonem a zadny problem.
Ledky bych mozna nedaval na tiskarnu, ale vyvedl spise na bok tiskarny.
Pripadne zmensit prumer nejvetsi cesty na 17cm a do zbyleho cm dat tyhle veci
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 06:06AM
Potřeboval bych co nejvíc informací, abych to dokreslil do finální verze. Termistor je na straně mědi, nebo z druhé strany? Pokud z druhé strany, je to mnohem jednodušší. Jak vývody, na letování, nebo nějaký konektor? Osobně bych navrhl pájecí plošky s roztečí konektoru (2,54 mm), podle potřeby by šlo použít jednu z variant. Zvažoval jsem dál delší dráhu a hustěji, stopu mědi upravit podle výpočtu odporu, až jak dlouhou dráhu tam dostanu. Střed by měl být více nahusto, aby tam nebylo to hluché místo. Při tisku drobných dílů by to mohlo zlobit.

Edit: Předpokládám, že ta LEDka svítí, když topí, takže bych ji vyloženě nelikvidoval a dal ji tam. Někde jsem viděl zapojení, ale nemůžu dohledat. Tuším, že to bylo s dvěmi LEDkami a odporem, čímž odpadl problém s polaritou napájení.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/03/2013 06:42AM by Axamith.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 06:57AM
jestlis e nepletu, tak ho mam medi nahoru a termistor zespodu, ono se stejne ten cuprex prohreje tak i tak, navic mereni teploty staci dle meho odhadem (jestli mi to ukazuje 60 nebo 100 je mi fuk, akorat je potreba aby 1C = realnych 1C, coz v tomhle pripade je ok dle meho.
Na originalnich mk2 byva ploska tak 4*20mm pro kazdy pol s jednim provrtanim. Nebyla by bezna dira dira (1mm?) mala pro napajeni lepsiho kabelu? Konektor neni spatny napad, ale nebude to slabym mistem? spis bych to pripadne videl na nejakou svorkovnicku, tam by pak ani ta 2,54 nebyl problem. Ale asi by ji to chtelo dat mimo kruh. Co myslite?
Bezne jsou dve ledky zapojeny paralelne a k tomu jen predradny odpor. aby nemuseli lidit resit polaritu. To zdvojeni mi mozna prijde zbytecne.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 07:49AM
Napájecí kabel o průměru 1 mm má průřez 0,78 mm2 a proudově zvládne cca 13 A, takže otvor 1 mm je dostatečný. Problém je podle mě v tom, že hodně neelektricky znalých majitelů tiskáren hotbed připojí káblíkem vhodným k endstopu. Jako konektor bych viděl buď zaletované fastony, nebo šroubovací svorkovnici, popřípadě plošky udělat univerzálně a variantu zvolit podle potřeby, popřípadě naletovat jenom kabel.
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 08:04AM
osobne bych se priklanel aspon k vodici o prurezu 1,5mm2. asi nema cenu sem davat zadna cisla, ale ztratovy vykon na tom kabliku 0.78mm2 ho bude znatelne zahrivat a castecne i snizovat vykon hotbedu (tedy napeti primo na nem). to nepocitam ztraty na spojich a FETu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 08:38AM
To uz bych se priklanel radsi k te sroubavaci svorkovnici.
Co se tyka tvaru, priklanite se k cistemu kruhu s tim, ze kryci sklo by bylo mensi nebo konektor/ledky vyvedeme na vystupek?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 03, 2013 12:31PM
To je jak motat podlahovku smiling smiley, a co takhle 280mm kulatej hot bed?dokázalo by se to ubec vytopit?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login