Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

indukčně vyhřívaný HotEnd?

Posted by dj_god 
indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 03, 2013 06:18PM
Dneska odpoledne mě napadla myšlenka, zda by pro HotEnd nešel použít indukční ohřev? Technologie je poměrně známá a asi není takový problém ji zvládnout a dotáhnout dále místo konvenčního vyhřívání odporem nebo keramickým tělískem.. Věc je taková že jsem to u nikoho neviděl a to jsem se po tom díval dneska prakticky celé odpoledne...
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 03, 2013 06:54PM
Neviděl jsem, že by to někomu fungovalo.

Tady máš pár odkazů.

[www.ubc-rapid.com]
[builders.reprap.org]
[forums.reprap.org]

Držím palce.
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 03, 2013 06:54PM
zajimavejsi by byl i hotbed smiling smiley

ale obe veci by moza fungovaly...
teoreticky staci jen udelat prevodnik pwm rizeni z rampsu (ci jine elektroniky) na rizeni vyhrejvani indukce a mozna zajistit trosku stineni proti pripadnejm magnetickejm vlivum (ale vsechny mag silocary by mel pohltit ohrivanej prvek) plus asi dobre odstinit privody... jestli si pamatuju dobre, ony civky jsou buzeny v radu 10 kHz a proudy asi taky nemusej bejt nejmensi...

ale obavam se, ze v ripade hotendu, by mohly bejt zajimave secundarni problemy... minimalne by to ohrejvalo privody termistoru vic nez by mohl snest - byl by v centru indukcniho pekla smiling smiley takze by se mohl i hrat vic jeho vlastni material nez okoli - teoreticky by mohl byt driv nahraty nez hot end a vypnul by ohrev, atd...
nehlede na to, ze ohrev hotendu bude kratsi nez odporem, musel by bejt firmware schopnej rychle reagovat na zmenu teploty... ono je preci jen neco jineho ohrev s rychlosti 3°C/s a placnu 20°C/s

jo a vlastne hotend / hotbed by musel bejt z magnetickeho materialu... winking smiley

ale to si nechavam, mozna zcestne, bezet mozek navolno smiling smiley

Edited 3 time(s). Last edit at 11/03/2013 07:03PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 08:38AM
ja si myslim ze to magneticky pole kolem bude obrovsky, a otazka je jakej vliv to bude mit na elektroniku a motorky,
dale indukce je pomerne velmi vykonna, a tazka je jak efektivni bude pro nizsi teploty i kdyz to asi bue jen otazka regulace .
nicmene indukce je pomerne energeticky narocna ! a tak nevim jestli je tato technologie vhodna pro tiskarnu z plastu ;-)
ale napriklad pro tisk kovem by to bylo velmi zajimave ;-)
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 08:55AM
no narocna... na druhou stranu ma ze vsech znamejch ohrevu nejvetsi ucinost - ohrejva prim danej prvek a ne neco, co pak predava teplo...

kdyz bych mel porovnat tedy indukcni a odporovaou spiralu u plotny - indukcni se stejnym vykonem ohreje mnohokrat rychleji 2l vody v hrnci nez odporova spirala, takze ve finale mas min sezrany elektriky a rychleji ohratou vodu a jen tim, ze ohrivas primo material hrnce indukcnim jevem.

ad motorky: nema 17 je, pokud vim ze solidniho kovoveho meterialu, takze pripadnej magnetizmus se svede a civky necha bejt... to vic mam obavy z ruseni vlivem kHz budicich pulzu pro indukcni ohrev zvlast povede-li privod podel mereni teploty nebo ovladani motorku, ale taky to neni nic, z cim se nedalo poradit...

Edited 1 time(s). Last edit at 11/04/2013 09:09AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 10:31AM
ja vim jak funguje indukce ;-) mam na lodi indukcni plotny ;-) jenze u tiskatny ti nejde O VE FINALE MENSI SPOTREBU, ale jde o maximalni proud ktrej ti zvladne lektronika ;-) pokud udelas nejakou redukci jak Dj_god naznacoval ( pwm ) pak ano ale bude to znamenat

dva zdroje, nebo jeden zdroj jak krava ;-) coz vetsinu lidi odradi ;-) na napajeni indukce z ATX 450w fakt neveris doufam :-D

Edited 2 time(s). Last edit at 11/04/2013 10:37AM by Zvire.
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 10:58AM
hele zatim se bavime teoreticky...
ono by se muselo taky dost veci zpocitat - prumer dratu, kolik smycek vzhledem k ohrejvanymu prvku a na kolik ma ohrivat - a od toho odvozovat teprv vhodnej zdroj a onu elektroniku okolo...
napriklad rozdil mezi plotnou a tmhle je, ze nebudes rozehrejvat (u hotendu) az 20x0,6cm kruhovej plat zeleza, ale kosticku s max 1x1x1cm (mozna i mensi, diky ucinosti by si mohl mit i mensi hotend), takze nakonec muzes skoncit misto cca 6 A / 12V na (idilickych) 3A/12V u hotendu, ale rikam, dokud to nekdo nezacne pocitat, muzem si tu debatovat donekonecna.
dobre u hotbedu je to jina, tam se to uz hodne podoba plotne vzhledem k rozmerum tisknute plochy (a i prevysuje u custom nebo A4 formatech)

ATX zdroj toho zvladne hodne, ale na tohle by uz asi opravdu nebyl

ty plotny byl priklad winking smiley a navic, to ze jemas nemusi nutne znamenat, ze rozumis principu winking smiley (jak ja mam vedet ze to vis??? winking smiley )

navic ta "redukce" byl nejednodusi zpusob (na kterej sem prisel kolem 1h rano winking smiley ), jak nabastlit bez uprav na soucasne resni elektroniky vytapeni indukci


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 01:59PM
raptik : ohrejva prim danej prvek a ne neco, co pak predava teplo...



myslel jsem tohle ! ;-) to byla velmi zavadejici definice ;-) indukce ohriva magneticky material, takze zanej prvek primo, jen ten magnetickej kterej pak ohriva dal ;-)
jinak ver mi rozdil mezi mikrovlnama a indukci plne chapu ;-)
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 02:08PM
Zvire: detajlisto... smiling smiley prvkem byl myslen hotend ne naka chemykalie ci atom smiling smiley pak sem svedl diskuzi na priklad plotny winking smiley no a co, nikdo neni dokonalej... tongue sticking out smiley

skoda, a ja chtel zrovna rozvest diskuzi na tema mikrovln...

ale pokud by ti to nevadilo, asi bych to presunul do kose, at tu neberem misto rozumnejsim... odsun bud od tve:
Quote
jasne ja jen rikam CISTE TEORETICKY

nebo meho bejka drevenyho smiling smiley ostatni by mohlo jeste teoreticky mit nakej prinos k tematu... smiling smiley a cejtim, ze nase "debatky" by vedly spis do "postuchovaciho" razeni


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 02:30PM
hele ja bych to tu nechal, ono je to sice prasteny ale da se stoho pochopit princip indukce coz nekomu muze pomoct ;-)
pokud to tedy majiteli vlakna neva ;-)
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 04, 2013 03:28PM
tak uvidime, co ostatni a majitel... pripadne to majkl presune sam winking smiley dneska budu mekej moderator... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: indukčně vyhřívaný HotEnd?
November 07, 2013 03:34AM
Našel jsem jeden Application note.. kde je v podstatě popsáno How to....
Attachments:
open | download - AN-9012.pdf (230 KB)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login