Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér

Posted by majkl 
Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 16, 2013 01:13PM
Mám tu všechno co zbylo z domorobo vodníka. Pro jednu trysku to podle mého nemá význam ...přidávat další point of failure (vodu) krom tepla a elektriky.

Ale chcem zkusit 4 vedle sebe a kdyby bylo společné chlazení pro všechny 4, tak se tím dá celkem hodně zmenšit chladič.

Místo vody je dobrý něco jako Fridex.

Zkoušeli jste někdo chladit hotend vodou?

Edited 4 time(s). Last edit at 11/18/2013 10:36AM by majkl.
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 01:49PM
Voda mě nenapadla, ale Peltierův článek by mohl být ideální (destička z jedné strany topí, z druhé chladí...)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 01:53PM by jirpil.
Anonymous User
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 01:58PM
peltier ma jednu velkou nevyhodu, chladi oproti okoli !!!! to znamena ze pokud bude stoupat teplo z heatbloku nahoru podel peltiera bude chladit cca 15 stupnu pod teplotu okolniho vzduchu ;-) pokud jsi ale myslel pouzit peltier jakozto tepelnej vymenik pro vodu nekde stranou, nemuzelo by to bejt tak hrozny ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 01:59PM by Zvire.
Anonymous User
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 02:03PM
my se otazkou chlazeni vodou zabivaly pomerne vazne, ale vyslo nam stoho ze je to zbytecne. Obrovskej prinos by to mohlo prinest ve zmenseni hotendu. otazka je jestli to nekomu bude stat za ten aparat navic ( vymenik, cerpadl, nadrzka , kapalina, a pak i pri selhani vedeni vody hrozi vazne poslozeni elektroniky ) ;-)

secteno podtrzeno ziskani 5cm navic v tiskarne v ose Z pro vetsinu uzivatelu asi nevyvazi risk kterej sebou toto reseni nese ;-)

jen muj nazor samozrejme ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 02:04PM by Zvire.
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 02:13PM
Ne že bych to měl úplně domyšlený, ale jako heatbreak by to mohlo být dobrý:
rozdíl teplot mezi studenou a teplou stranou destičky může být 60 až 75°C (ne 15°C)
Článek nechladí proti okolí - to záleží kterou stranu k tomu okolí "připojíme". V chladničkách je to ta teplá, ale my bychom to udělali opačně- studenou bychom drželi na teplotě chladného vlákna, teplá by byla o těch 60-75°C výš. Problém je, jak se zdá, že články maximálně snesou tak těch 68°C, takže je to asi k ničemu.

Sorry za OT.

_______________
|............................|
|.....CHLADIC.......|......220°C - 60°C= 160°C (ale spíš míň, chladilo be se do vzduchu)
|............................|
------------------------- / COLD
============== PELTIER jako heatbreak
------------------------ \ HOT
|........................... |
|....HEATBLOCK...|....220°C (s přitápěním)
|............................|
-------------------------
NOZZLE

Edited 4 time(s). Last edit at 11/16/2013 03:11PM by jirpil.
Anonymous User
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 02:29PM
rozdil 60-70 stupnu rozhodne neni dostecna diference mezi heatblockem a chladicem ;-) nvim jestli te presne chapu jak a kde bys ten ppeltier pouzil ;-) navic k dosazeni slusneho vykonu peltiera potrebujes pomerne vlekou plochu. mozna te jen spatne chapu ;-) muzes mi udelat nejakej nakres kde a jak bys toho peltiera umistil a pouzil ? to by pomohlo ;-)
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 04:45PM
Chlazením hotendu vodou se zabývají chlapci z E3D viz. Kraken video
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 05:33PM
Wau, super, něco takového jsem měl na mysli. Kostička se šroubovacíma fittinkama.

Pro jednu trysku mi to připadá zbytečný, pro 4 už ne. Já se pořád ženu za rychlostí, takže čím lehčí X vozejk, tím líp.

Taky čím lepší chlazení, tím menší melt zone a tím menší odpor tryska klade.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/16/2013 05:43PM by majkl.
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 05:45PM
Peltiéra tu mám, chtěl jsem ho zkusit místo chladiče, ale z druhé strany je zas potřeba ho ofoukávat. Takže by to jen zvětšilo váhu X vozejčku, větrák by musel stejně zůstat. Ale mohlo by to zmenšit tavnou zónu.

Ale já to myslel jinak než ty.

Ten tvůj nápad se mi líbí, Peltier v téhle pozici dělá přesně to co chceme. Zkusim pohledat nějakej co vydrží větší teploty.

Peltiery co jsem na ně narazil měly dT okolo 60C to by mělo stačit. Jde jen o ten přechod z tvrdého na gumovou konzistenci. (zajímá mě na tom ta melt zóna)

Edited 2 time(s). Last edit at 11/16/2013 05:58PM by majkl.
Re: Vodní chlazení
November 16, 2013 05:49PM
Quote
Zvire
my se otazkou chlazeni vodou zabivaly pomerne vazne, ale vyslo nam stoho ze je to zbytecne.

Co to znamená zabývat se vážně? Zkoušel jsi to? Nefungovalo? Máš nějaký výstup?
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 01:07AM
Anonymous User
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 03:19AM
majkl: to znamena ze jsme skouseli navrhnout jednoduche, efektivni a ucinne vodni chlazeni ;-) k prototypu sme nedospely, protoze dostali prednost projekty
z vetsi prioritou, uplne jsme to nepohrbily, ale postupne nas to pousti ;-) ale tim jak ted delame extruder pro vic vlaken trochu to zas nabylo na aktualnosti ;-) chcem skusit extruder pro 4 vlakna a tam by se to mohlo oplatit ;-) az budu mit nejakej vystup, podelim se neboj ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/17/2013 03:22AM by Zvire.
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 09:19AM
Takže to až tak intenzivní nebylo smiling smiley

BTW: ty používáš smajly místo teček za větou? divně se mi to čte a nesměju se u toho.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/17/2013 09:21AM by majkl.
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 10:55AM
Brácha mě teď celou dobu předsvědčuje jaká je Peltier blbost smiling smiley

Hlavní argument co mi dal je, že nerozvedeme dostatečně teplo a Peltier shoří.

Možná, by šel Peltiér použít pro heatbed. 25 + 60 = 85 stupňů - to stačí pro PLA. Kdyby se Peltiér vložil mezi ohřívací článek a sklo. Tak by se mohl "hlavní heatbed" ohřát na 50 stupňů a Peltier by to dotáhnul na 50 + 60.

Vypadá to jako zbytečná komplikace, ale pak by šlo rychleji změnit teplotu heatbedu, tím uvolnit vytisknuté díly a ty pak jen něčím shrábnout do krabice, pustit Peltiéra a tisknout další.
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 11:18AM
Tak skoro všechno už někdo zkusil: [www.youtube.com]
Re: Vodní chlazení
November 17, 2013 11:34AM
Mně Peltier připadal na první nápad vhodnej k vytvoření teplotního gradientu na konci melting zóny. Ale nevěděl jsem o jeho teplotním omezení. Sice existujou nějaký s maximální teplotou 200°C, ale asi drahý. Teď spíš souhlasím s Tvým bráchou. :-)
Quote
majkl
Brácha mě teď celou dobu předsvědčuje jaká je Peltier blbost smiling smiley

Hlavní argument co mi dal je, že nerozvedeme dostatečně teplo a Peltier shoří.
Re: Alternativní chlazení - vodní, Peltiér
November 17, 2013 01:21PM
Chlapy nechápu,proč tam chcete naprat peltiera,kterého musíte krmit minimálně 5. ampérama . Je to velké jak kráva,a se samovýtlakem se v tak malém okruhu taky nedá počítat . Dá se přece udělat jednoduchý externí chladič s výměníkem řekněme z duralu,a čerpadýlkem ,který se umístí na konec okruhu . tedy za chladič . Už jsem něco podobného dělal na mém modelu auta,a fungovalo to dobře . Motor topil cca 130 °C , a za chladičem jsem měl nějakých 35-38 . čerpadýlko snese 50°C v pohodě . Já jsem byl omezen velikostí,a hmotností,ale pokud byb byl chladič na stole,tak to nemůže být problém .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Alternativní chlazení - vodní, Peltiér
November 17, 2013 01:37PM
Mě se líbil JirPilův nápad použít Peltiera jako heatbrake. Použít ho pro výměník tu načal Zvíře, ale taky mi to připadá zbytečný.

Namíchalo se tu několik věcí dokupy.

Na chlazení vodou použiju normální princip vodníka.

Měděnej blok s vnitřníma kanálkama do vlnovce, složenej ze dvou dílů. . Možná ze tří (vršek, spodek a vnitřek provrtanej vertikálně). Malý čerpadýlko a jako výměník mám aktuálně chladič od topení z auta.
Anonymous User
Re: Alternativní chlazení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 08:58AM
no ale ve vymeniku nejsi omezenej rozmerem ! ;-) na heatbreake ANO ;-) vis jak je velkej peliter pro uchlazeni vykonu 40w ? :-) pokud date jeden mini peltier na hot end bude to mit mensi ucinost nez primej ofuk ;-)

Edited 2 time(s). Last edit at 11/18/2013 09:00AM by Zvire.
Re: Alternativní chlazení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 09:21AM
Já tu myšlenku nechci obhajovat (jak už jsem naznačil, asi je tam zásadní problém s teplotou) , ale ostatně od toho je diskuse... kdyby někoho napadlo něco lepšího. Takováhle destička 40x40x3.3mm má psanej jakejsi tepelnej výkon 89W (snad je to to teplo, který přestěhuje ze studený na teplou stranu). Tak mi to nepřipadalo beznadějný, protože v tom heatbreaku by nejenom chladila, ale taky ohřívala. Prostě by spojovala ty funkce, který normálně dělá topení hotendu a chladič s větrákem coolendu. A to vše na vzdálenosti 3.3mm. (Hotend by se samozřejmě ještě musel regulovaně přitápět.)
Články, který snesou 200°C jsou třeba tady.
Ale jestli by šel provrtat, a jak do něj připevnit vodivý tělo hotendu a nezkratovat destičky proti sobě...

Edited 1 time(s). Last edit at 11/18/2013 09:30AM by jirpil.
Re: Alternativní chlazení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 10:34AM
Dávat peltiera na výměník mi přjde zbytečný. Jedině, že by cílem bylo mít nějakej miniaturní výměník. Ale jak píšeš, na výměníku nejsem omezenej rozměrem, takže by to bylo jen zbytečný plejtvání elektrikou.

U Hotendu by to pomohlo s melt zónou, ale problém je s uchlazením. Peltier by na jedné straně dostával 250C a pokoušel se znížit teplotu na 190C a k tomu navíc jeho vlastní výkon.

Peltiéry do 200C jsem našel na Conradu, ale to by bylo dobrý jen na PLA.

Provrtat by podle mého měl jít, jestli si správně pamatuju, tak je to vlastně mřížka PN přechodů? Takže by to změnilo jeho vlastnosti. Hotend by se dal obalit PTFE trubičkou, aby nezkratoval.

Mě se ta myšlenka líbila, ale brácha mě ukecal smiling smiley Takže mě pustila touha to zkusit, ale povídat si o tom budu rád dál, třeba nakonec na něco přijdem.
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 10:52AM
K tomu vodníkovi, blok si představuju nějak takhle



Tohle celé 2x otočené o 180stupňů a mezi tím blok s 9ti dírama.

Těch cest bych udělal víc, aby obklopovaly hotendy i z vnější strany.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/18/2013 10:56AM by majkl.
Anonymous User
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 01:54PM
majkle prosimte si schopnej nejak udelat nakres nejakyho pseudo hotendu s peltierem ? :-) me bu to zajimalo ;-)
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 18, 2013 03:42PM
Ne. Ten Peltiér shoří.

Připadal mi zajímavej ten princip co načtrnul vejš JirPil. Ale přidává to jen další prvek co žere.

Původně jsem myslel Peltiéra použít uplně stejně jako se chladí procesory. Ale je to to samý, další prvek co se může podělat, je stejně potřeba ho ofukovat, jen zbytečná komplikace.
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 19, 2013 02:20AM
Chlapy mám otázku . Bude stačit jedno topné tělísko ? Pokud ano,tak nemůže být problém něco takového udělat . A výměník bude velký (jen) jako krabice od mobilu . Beru z5 . 4 díry= 4 heatblocky-4 tělíska .

Edited 1 time(s). Last edit at 11/19/2013 06:01AM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 19, 2013 03:57PM
Možná by jedno tělísko ohřálo 2 hotendy. Má to výkon jak kráva smiling smiley ale alespoň dva nezávisle řízené by bylo fajn - pro jinej materiál.

Taky jsem viděl (tuším member ifaly nebo podobně) zkusil jednu trysku pro 2 filamenty (takový Y). Tak možná by to mohly být 2 taková Y. S jednou tryskou a dvěma vstupama se ale bojím, že při retrakci plast zaneřádí studenou zónu a dojde k záseku.

Napadlo mě bud to řezat před vstupem nějakým otočným nebo posuvným nožem. A nebo udělat vnitřek toho Y o malinko větší, aby při retrakci měl materiál tendenci se utrhnout co nejdřív.
Anonymous User
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 19, 2013 05:05PM
no hlavne je potreba ohrejvat kazdou trysku zvlast, jeste sem nevidel 2 stejny materialy ;-) a to ani od stejnyfirmy 2 ruzny barvy ;-) vzdy je to nebe a dudy ;-)
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 19, 2013 05:41PM
Já bych se klidně spokojil s jednou tryskou pro dva materiály, moje zkušenost s barvama je o dost lepší. Jen jedna ze sedmi se chovala jinak.

Jaké rozdíly máš na mysli?

Mě se šedivá víc smršťovala a potřebovala tak o deset stupňů víc než ostatní, aby se při rychlém infillu netrhala vlákna.
Re: Alternativní chlazení/topení - vodní, Peltiér
November 20, 2013 03:02AM
jestli se nepletu, tak i richrap kutil myslim neco v duchu Y
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login