Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

pokus o novy model smiling smiley

Posted by raptik 
pokus o novy model smiling smiley
November 27, 2013 09:30AM
Ahoj,

chtel bych vam predstavit novy pokus o model ke kamenovani smiling smiley zatim nevim jak ho nazvat, ale RR1 je asi nejbliz smiling smiley (RaptikReprap v1) jeste me napadlo Borek-1 (sice me jmeno je Dalibor a nekdy se mi rika borek takze egoista ve me je za toto + Borec a zdurazem na konci Borek winking smiley ) taky by se tomu mohlo rikat Hybrid smiling smiley hodne modelu tiskaren uz ma tento typ ramu a preci jen je skoda zahazovat navrhy, co sou pro vozejky a X-endy na i2 jen proto, ze i3 ma svysle tyce... navic by to mohl byt zpusob jak prejit z i2 na jinej ram bez zmeny zabehle X-osy

tak nak sem se nudil a pozoroval mou i2 a vzeslo z toho toto...

bohuzel na elektroniku si jeste pockam, abych ji mohl testnout v praxi, ledaze mi ma nedockovast nedala a neprendam z i2 strivka... smiling smiley coz asi brzo nastane, jelikoz sem objevil na par dilech trhliny (oba Z motor mounty - upevneni vodici tyce; a podezrele moc se mi prohejba pas na X ose - uz sem menil kvuly tomu X-motor a puvodni je na X jen idler... nevim z ceho mi to ten clovek tisk, ale casem ty dily bud praskaj nebo povolujou aniz by byli pretazeny srouby nebo prilis napnuty pasy...) takze, vzhledem k tomu, ze me ceka stejne levleni desky, tak proc netestnout novej model a treba u nej zustat... smiling smiley

zatim tak strucne:
- jde na to nasadit vozejk z Prusa i3 (45mm vzdalenost X vodicich tyci) - pokud se pouzijou navrzene X-Endy - testovan vozejk i3 z master vetve na gitu, ten me i opravdu hodne insporoval k navrhu sveho smiling smiley
diry pro extruder (celkem 3): 30mm a 50mm (od prvni diry) a cca 37mm je osa der od dolniho okraje vozejku - nutno otestovat, jestli nebude pri kratkem hotendu prilis velka vzdalenost.

- jeste netestovano, ale mely by jit pouzit i X-Endy z Prusa i2. zatim, co sem tak testoval, tak sem zapomel na umisteni pasu u ramu smiling smiley takze teoreticky bez uprav by melo stacit prohodit jen pozice i2 x endu aby pas nabyl u ramu, ale na vnejsi strane.

- Z zavitovka: M8 (pro kompatibilitu s i2)

- vzdalenost Z zavitovky a vodici tyce jako u i2 (v scad modelu tak je, jest musim testnout nasazenim na tyce, test jen prilozozenim a kontrola okem - proslo smiling smiley ) soustredil sem se ted na i3 kompatibilitu

- nozicky s moznosti vyvazeni ramu na vodovahu smiling smiley

- pasy: neprerusovane T2,5 6mm, 950mm delka (pouzite OPTIBELT Alpha Power), nejak se mi furt nezda upevnovani prerusenejch a tyhle mi bylo lito strihat. a ano pro Y moh bejt kratsi, ale uz sem mel dva 950mm winking smiley uchycene sou pomoci hrebinku:

  • deska stolku : hrebinek tlaci vuci desce. pri dvou upevnovacich, jde preci i zdrhovackove upevneni smiling smiley
  • x-vozejk: blok materialu tlaci pas na hrebinek + pridam upevnovaci blok na prototypu to vypada, ze by dodatecny upevnovak byt nemusel. pas tam sel pekne tezko dat a i bez upevnovaku drzi ve smeru pohybu.(netestovano)
  • x-vozejk podporuje i upevneni pomoci zdrhovacek

- prototypy X-Endu jsou zatim materialove hladove, ale umoznuje mi to pouzit M8 matky jako upevneni v idleru na 628 lozisko pro napinani pasu (druha strana idleru ma pripravu upevneni pro lozisko na M3 sroub). zatim se mi nepodarilo, u motoru idleru a Y motoru, prijit na lepsi napinani nez pomoci posuvne pozice motoru, takze budu muset testovat stabilitu napnuti... jeste premyslim, jestli u idleru delat nake zavazi, aby mel stejnou vahu jak motor cast.

- ram je z elox hlinikovych profilu, spojeni casti pomoci zamkoveho mechanizmu a matky z profilu - vse od ehlink.cz

- dily jsou pripevneny k ramu pomoci M6 sroubu

- pojezdovky: 8mm

- trosku mam obavy u spojek Z osy a motoru. jsou rozpojovatelne, coz mi prislo v dobe obednani jako dobrej napad, ale ted sem zjistil, ze pokud bude jedem motor ujizdet, rozpoji to druhou stranu. coz zase za spravne funkce bude mit vyhodu - pokud ujede/selze Z endstop pri home, tak silou pusobici dolu se odpoji posun Z a nemelo by dojit k poskozeni (skla, X-vozejku, nebo jine plast casti). taky to mozna muze prinaset nepresnost pri 0 vrstve, ze nedojde teoreticky k uplnemu dosednuti na desku, pokud bude potreba.mozna v zavyslosti na vznikle mezere budou prvni vrstvy namackle do sebe, dokud gravitace nebo pohyb zavitovek mezeru neeliminujou. nicmene, kdo rika, ze pripadni uzivatele budou mit stejne spojky smiling smiley

- drzaky Y pojezdovek budou chtit trosku zesilit, drzi dobre ale pri trosku neopatrnosti rupnou v tenke casti.

pro testery a zajemce dopredu rikam, ze openscad soubory, zatim nedam, dokud neucesu par veci, coz chvilku potrva (nejsem "programator" se spravnym stylem psani, takze tam sou nekde zatim veci, ktere potrebuju otestovat pokud se zmeni napr. typ pasu atd... proste nektere veci sou tam napevno a ne prez promenou winking smiley - proste kdyz uz sem obcas nemel naladu(kolem 24:00) vymyslet pocetni upravu promenych, tak sem to doladil konstantou a uz bohuzel nevim, kde presne to bylo... winking smiley ) takze STL sou k mani, ale je jeste hooodne prace k otestovani...
plus jeste chci udelat kalibracni dil pro test, jestli neni treba nekde zmenit nakou hodnotu (preci jen ruzne tiskarny mohou jinak presne tisknout)

PS: hazejte pri kamenovani radsi chleba nez kameny smiling smiley dekuju


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - DSCF2410.JPG (92.3 KB)
open | download - DSCF2411.JPG (88.2 KB)
open | download - DSCF2412.JPG (81 KB)
Re: pokus o novy model smiling smiley
November 27, 2013 09:58AM
vypada to zajimave, chapu spravne (aniz bych to chtel nejak hanit) ze se jedna o I3 predelanou z puvodniho ramu na novy ram z profilu? Samozrejme s bonusem vetsi pevnosti na voziku?
Nebo se menilo jeste neco? kdyz pominu vzdalenosti diky konstrukci.
Osobne bych se trochu bal (pokud nejsou kovove) o ty spodni a horni obdelniky co drzi svisle tyce, bude to tam vcelku namahane (cela vaha voziku).

Jinak pocitam, ze diky pouziti stavebnicovych profilu od ehliniku bude stavba vcelku jednoducha na zakladni vymereni a spojeni smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
November 27, 2013 10:33AM
No prvotni idea vzesla ryze z i2, takze "podobnost" nebo predelani i3 je nahodne. Proste sem omeril i2, malinko poupravil a objednal profily. Casem sem prozkoumal malinko i3 a rozhod se pro reseni Z ala i2 a jako prvni udelat X endy, tak aby sel nasadit vozejk i3.
Proste mam doma i2 a nebavi me jeji ram, tak si udelam tohle a muzu na tom prejit na novejsi dily i3 nebo X osu pouzit z me i2. Nak tak sem uvazoval.

Ty uchyty Z maj 1cm tluste steny, zatim vypadaj ok, ale uvazuju o spodnim, aby byl drzen bud jen, ze spoda nebo i shora. Stejne Z budu asi jeste upravovat, kvuly zapomenutymu umisteni pasu u X osy. Pokud by se pouzili x endy i2, tak jak maj, ted by pas sel skrz sloupek smiling smiley ted je jedine prohodit
Premyslel sem, jestli to udelat jak ma rebel, primo na ramu, ale zas sem uvazoval, ze pokud budou 2 hotendy v smeru X osy, nemusel by druhej dojet na pozici home - ofset druheho hotendu

Konstrukce sla sama, oproti i2 uplna lahodicka. Jeste budu presne pozicovat Z ram ale to je s tema zamkama snadny. V Y by to mohlo bejt mozna trosku kratsi, ale jeste tam nemam hotend s hotbedem tak uvidim pak. Ted jak to mam sestaveny Y stolek ujede dopredu nakonec a ma tam tak 3cm od X vozejku.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/27/2013 10:42AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
November 28, 2013 10:32AM
tak sem testnul nasadit X osu z i2:
jsou to X kousky z me i2, na kterych jedu... pro porovnani, sem pouzil i zavitovky z i2

- no evidentne puvodni pas z i2 je kratky smiling smiley
- a takto museji byt X-endy, aby sli pouzit
- mezera mezi vozejkem a ramem je 1mm, jezdi pekne, ale neni nic smontovane a dotazene.

pohled na celek:


vule X stolek ram:


vule X stolek ram - druha strana:



vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
November 29, 2013 02:10PM
takhle vypada sestavena a pripravena na vyrovnani hotbedu (verze s i3 like vozejkem):

predevcirem sem ji udelal i nozicky na hlavy sroubu (krytky)

bohuzel jediny extruder, co tu ted mam pro bocni montaz je z gitu:


gregs wade v3 v repositari extra (u i3 master) - nema volitelne odsazeni od vozejku oproti v5, takze sem musel odfreznout kousek vozejku pro volne otaceni matky. takze ukol cislo 1 : vytisknout vhodnej wade smiling smiley navic i v5 ma podavaci sroub o skoro centak vejs...
bohuzel v5 sem si jeste netisk na bocni uchyt s 30 nebo 50mm srouby od sebe

skoda ze nemam j-head, mohl bych otestovat, jestli nebude tahle vzdalenost prilis nahrejvat stolek, muj hotend ma prumer 11mm a s timto v3 wade je od stolku cca 7mm - osobne bych se vsadil, ze to vadit u j-headu bude...

zitra nalevluju hotbed a testnu tisk, dnes sem zkousel pojezdy os.

X a Y jezdi pekne a svizne - zda se ze i presne
Z - vzhledem k pouzitym HUCO spojkam s oddelitelnym stredem (tusim z nylonu, nebo jinej namahani odolnej plast) mam trochu obavy o presnost a ovlivnovani tisku vlivem pohybu zavitovek, ale uvidim pri tisku
ve vejsce Z do 20 az 30mm je i slyset, jak se pri otaceni zavitovek spojky snazej vyrovnavat rozdily v ose motoru a tyce (jemne lupani) takze mozna prejdu ke klasickejm, co sem mel u i2 a horni upevneni zavitovky v lozisku dam pryc. vejs uz se to nedeje

a opravdu budu muset udelat druhou verzi upevneni Z a o neco to posunout... nemuzu mit zezadu prilepen vetrak na chlazeni extruder krokace, i kdyz ted nevim, jestli jej jeste potrebuju, no uvidime... ale pro i2 X-Endy to budu muset udelat tak jako tak


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 01, 2013 11:01AM
tak po boji s prilnavosti materialu k hotbedu (zkousel sem rozjed ABS od czechreprap.eu) se mi preci jen povedlo neco vytisknout.
nakonec sem tu mrchu pripevnil pomoci kaptonu na kterem je abs v acetonu... ani samotnej kapton ani samotne abs s acetonem to neudrzelo - od duralu (i prejetym smirkem) se odlepila i samotna prilnava vrstva ABS.

kratke videjko



detajl vrstev:


obcas mi tenhle material udela pri 2 vrstve takove enten one divne - bud malo nebo hodne materialu... trosku je to tam videt na te fotce dole v ruzku


- po prvotnich problemech s HUCO spojkama sem dal klasicke single beam, ktere sem mel na i2 a overi si podezreni na problem u asi x-end motoru. lm8uu drzak je vytisknut asi mirne sejdrem, takze zveda celou x osu a par stupnu nahoru a druha vec, zrejme mam tam trosku sikmo i matku pro zavitovku... evidentne trosku dre zavitovku a max rychlost posuvu Z je 250mm/s jinak se zaseknou zavitovky v pohybu ( u i2 sem mel nastaveno 3000 - coz omezil fw na jinou rozumnou hodnotu odhdaem tak na 600mm/s podle soucasne rychlosti) oboje pravdepodobne ovlinuje pohyb v Z (rychlost) ale podle testu tisku do vejsky 1cm zatim ok...

- konce zavitovek sou na volno - dost kmitaj, coz se dalo cekat winking smiley

az na to Z, to nevypada zatim vubec spatne...

v soucasne konfiguraci dilu a ramu ma parametry tisku:
X a Y : 180mm (spis pri jistotu)
Z: 140mm (brani horni uchyt Z osy)

coz s porovnanim u me i2 (160x160x75) neni zle...

-------------------------

tak ted schvalne zkousim tisknout wade extruder v5 tak uvidime jak se povede....

Edited 1 time(s). Last edit at 12/01/2013 12:27PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 02, 2013 02:45PM
takze pokusy z abs od czechrepap.eu v zajmu meho psichyckeho zdravi byly ukonceny pac nejlepsich vysledku jsem dosahl z kaptonem a na nem abs v acetonu, coz melo za nasledek to, ze v drtive vetsine pokusu o tisk tela wade extruderu zkoncilo odlepenim kaptonu od podkladu - ABS drzelo dobre, ale kapton k dural desce uz ne smiling smiley sklo uz pouzit nemuzu, jelikoz ma vice defektu a pro jine se ted nedostanu.

odzkousel sem i lak (Wellaflex brilliant colors)
- czechrepap.eu (natural ABS) se ani nechytl skirt po X pokusech
- reprapobchod.cz (bila ABS) do 6mm drzi, pak asi prestane drzet lak mezi jiz chycenym ABS a dalsi vrstvou laku a zacne pomaly proces odlepovani (lak ma i ted stale peknou drsnou strukturu na podlozce a drzi). naposled odzkouseno: hotbed 115°C na zacatku a od 3mm vrstev 128°C. to je teplota, kdy toto ABS pokud jej sundam z hotbedu, jde rukou volne mirne ohejbat, takze proto mi prijde, ze to musi bejt spis lakem, ze se neudrzi sam mezi sebou, kdy je i pri 128°C dost silna sila k odtrzeni. (podotykam ze s timhle materialem sem par wade a jinejch uz vytisk)

nicmene muzu ukazat aspon trosku z tisku vrstev (0.3 vyska vrstvy, 60mm/s rychlost, prerusen tisk kvuly zacatku odlepu pri 6mm vysce)
rozhodne uz ted sem z kvalitou spokojenejsi nez u me soucasne i2. "cistota" steny, je diametralne jinde aspon na prvnich par mm grinning smiley

spodek wade v5:


vyklenuta noha drzaku nema17:


vypozoroval sem, ze ona deformace hrany (videt dobre je na foto s drzakem nema17) je zpusobena zvedanim rohu, jindy se neobjevuje


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 03, 2013 12:58PM
no je mi to blbe, ale mate nekdo nakej overenej zdroj filamentu??? uz je to po 3 civce tohoto typu, co se mi po polovine materialu nejak podivne zacalo menit jeho chovani (neudrzeni na desce, vic, ci min materialu zacal najednou extruder davkovat)

vratil sem se k otestovanemu materialu a opet se mi nedari ho udrzet na desce i kdyz sem jiz predtim s nim tisknul a na stejnem hotbedu... jedinej rozdil je, ze byl vyndan a chvili hotendem prohnan jinej material. po vraceni sem provedl pro jistotu overeni estepu a kalibraci tisku a vse ok, ale pri pokusech o tisk po proverce najednou vic matrose a nemoznost udrzet... uz sem z toho na prasky. smiling smiley viz foto, kde leva kostka je po opetovne kalibraci e stepu a tisku a prava po druhem pokusu o vytisk wade (druhy tisk po leve kostce):



jeste k tem kostkam sem zapomel: obe maj stejnou teplotu hotbedu: 115°C a tenhle matros sem na zacatku musel tisknout tak 115°C a pak snizit na 110°C jinak u te kostky zacal deformovat rohy, jako je to u te leve... smiling smiley

tady je videt, ze se asi i blbe chyta na zdrsnenej kapton (i pri pokladani prvni vrstvy bylo videt poneku zvlastni prichyceni v mistech dlouhych infilu - mista byli prizvedle a az prijelo druhe vlakno tak si to sedlo ke kaptonu lip) ->


tam kde je carka propiskou, sem si vsim odlepu, teplota hotbedu z 115°C na 128°C a povedlo se to udrzet tak o 1,5cm vejs, pak sem sel na 130°C
SF mi nevigeneroval u prilis blizkych der k okraji infil, i kdyz by se tam vlakno veslo, tak to sou ty "propady" asi 6 pobliz diry pro hotend
do te rysky fixou bych se i z takovouhle kvalitou steny smiril, pak ale zacal stridat plne vrstvy z 35% vyplni a bridg vrstvy - jsou to zacatky vlaken, dalsi steny vypadaj podstatne lip ->



lepevypadajici strana
ten asi 0.5mm vyklenek u drzaku nema17, je zpusoben pluginem widen, zapomel sem ho vypnout... normalne se tam generuje jen jedno vlakno, ale ten plugin si ta pridal jeste jedno


obavam se, ze asi dokud nenajdu lepsi material, tak toho moc nepredvedu... a mozna by spis mel byt tento prispevek v problemech... smiling smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 12/03/2013 01:09PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 03, 2013 01:11PM
ABS beru z reprapworldu a naprosta spokojenost. Vytiskl jsem od nich uz prez 50kg a zatim zadny problem.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 03, 2013 01:13PM
po pulce jde filament vic nebo min ? jestli min jde obcas nepravidelne zanasi se ti sroub ;-) to poznas i na velkejch plochach ze ti tam vznikaj pravidelne hridci pruhy ;-)
jinak je to jiste zvlastni, ale jestli ti to bude delat i z filamentem jinyho dodavatele a sroub bude vporadku, jedine co me napada je hotend ;-) nic jinyho uz nezbejva ;-) uz jsem ti rikal ze jeden delame ? :-D :-D :-D
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 03, 2013 01:17PM
ten infil zmenis hustotou vlaken, je to v menu inset/infill width over thicknes , alespon u verze co jedu ja ;-)
dej hustejsi vlakna a mensi prutok ;-) pak nebudes mit problemy s vyplni v obloukach a uzkejch cestach ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 03, 2013 01:27PM
neboj sroub je cistej smiling smiley pred 3 tiskama cistenej a ted obhlidnut a vypada ok, sroub mam z reprapworldu

filamentu je evidentne vic a provedl sem mereni prumeru a ejhle ze 7 udaju prumer z 2,93 na 3,0114

no kolega mi v praci dela e3d v4, za to ze sem mu zachranil data v kompu, takze pokud nebude fachat, nakej asi zacnu schanet, obcas mam i na tenhle podezreni, hlavne mi pride, ze ma nizko hotend a natavuje mi tak obcas zbitecne uz polozene vrstvy... a nejde menit tryska, coz mi pride jako nedostatek smiling smiley

dal laborovat asi budu zitra, musim relaxovat smiling smiley

Dan: ok asi je odtamtud testnu taky... uz sem posledne nad tim premyslel jestli tam nebo od soucasnyho...

takze panove dekuju smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 04, 2013 05:11AM
my mame ted aktualne v1.5 se zvyenou ucinosti chladice a delame na 2ce ;-) ale ta je fakt krapet ( uplne ) neco jinyho tak si to vyzada chcilku casu, ale nbudu ti tu spamovat :-D
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 04, 2013 06:42AM
zvire:
1) prosim klikej na reply u dotazu, ke kterejm pises smiling smiley jinak je to masakr cistit diskuzi - kazda tva odpoved se jinak radi jako samostatna, takze vznika hafo odpovedi ktere pripadne musim po jedne presouvat (ne ze bych to ted mel v planu, ale uz predtim sem si toho u tebe vsim smiling smiley ) ja mam forum nastavene tak, ze i vidim k cemu se jednotlive prispevky vztahuji...

2) tou dirou v infilu sem mel na mysly toto:

vcera a ted sem si s tim hral a nepovedlo se mi SF tam generovat ani jednu cestu u tech der na hlavu sroubu
- zkousel sem tvou metodu - snizenim infil width over thickness sem si opet overil, ze se meni jen hustota infilu a ne loops (testovano od 1,2 po 2,5 a dira se ani nehla)
- import coarsenes: chvili sem mel pocit ze jo, ale pak sem prisel na to, ze ne a ze to byl jen optickej klam (ve 2:00 rano smiling smiley )
- hejbanim edge width over height od 1,2 po 2,2 taky nic az u 1,0 ji tam narval, ale pod 1,5 nema cenu nastavovat. vlakno je pak spis kulaty a nepritlaceny k predchozi vrstve takze odlepovani vrstev na denim poradku...
- overlap removal width over perimeter witdth pri ascending loop order choice pouze mezeru zvetsoval ( zral i kus steny) pokud hodnota v overlap removal w. rostla jinak s ni nehnul i pro 0.0 pri descending nedoplnil loop, ale sezrak kus te diry smiling smiley

cura ta tam vklidu nafrka vyplne hafo ale tech 2,2 u EoW tam mam kvuly pevnosti dilu a ne na ozdobu a v cure se to tam nastavit neda...
slicer ten to tam taky nahazi v klidu, jen s mezeru asi max 1mm udela (pokud mu narvu 0,66mm jak extruzni sirku)
takze nekde bude schovanej jeste nakej parametr v SF, kterej mi unika

jasne neni to raketova veda, ale nemyslim si ze zas tak blbej SF neni a podle X navodu jak nastavit SF se musi nastavit flow tak, aby edge vlakno (perimetru) melo vyslednou edge width
takze me vychazi pri EoW 2,2 a vrstve 0,3 na 0,66mm a pokud vytisknu 0.5mm-thin-wall.stl, tak mi tak vyjde i v realu


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
HB
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 08, 2013 03:01PM
Mam stejne problemy jako raptik.
Porad se mi vetsi objekty behem tisku odlepuji.
Ladil jsem vybalancovani hotbedu, vysku pri prvni vrstve (od te, kdy se tryska vylozene v kaptonu ryje a uz skoro nic nevytlaci postupne az po kdyz uz se vlakno vubec neprichytne)
V zoufalstvi jsem zkousel i ABS juice, lak. i kalafunu rozpustenou v lihu.
Asi nejlepsi to je, kdyz :
-strham stary a na sklo dam novy kapton
-prebrousim ho 400 skelnym papirem, tahy krizem
-vycistim hadrikem s lihem "kaptonovy prasek"
-natru ABS juicem (za studena)
Pak se to vetsinou chytne.
Ale kdo tohle ma pred kazdym tiskem porad delat ..
U objektu se vzdy snazim mit zaoblene rohy (min R=2,5mm) ale vzdy to nejde.
Casto se rozky zacnou zvedat az pri tisku, nekdy se ale treba vlakno z hotbedu utrhne uplne (uz treba pri duhe vrstve).
Takhle treba vypada preruseny tisk wade u mne -viz prilozene fotky


NTC termistor je v hotbedu uprostred Alu (4mm) desky. Na torm 4 mm skla+kapton. Trysku musim chladit takze i kdyz to mam "plechovane" povrch hotbedu se chladi.
Casto ani nejde dotopit na tech 120C pri tisku (pred nim bez foukani bez problemu). Ale pri tisku pada teplota (uvnitr Alu plechu) az na 104C (pak na povrchu bude jeste min).
Prikladam i profil z SF:
HB_ABS_Bily_CRR_20131201.zip
a taky konkretni Gcode z toho wade co je na fotce:
Extruder_HB_export.zip
Nutno jeste podotknout, ze jsem jeste nevytiskl ani jedno klubko dratu (asi tak 1/2), takze jsem porad zacinajici "zelenac" winking smiley

Mate nejakou radu?
Diky.
HB
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 08, 2013 05:10PM
podle toho co vidim, jedes malo extruze, propadavaj se ti vrstvy , nas sirokou vrtstvu proto propad perimetru po stranach ;-) hel mi delame online help nasim zakaznikum . no ale vyjimka potvrzuje pravidlo winking smiley pokud budes chtit , pisni a pres skype to spravime ;-) vypisovat se skazdou moznosti a cekat na odezvu je fakt nerealny winking smiley takze do PM ti pisu muj skype ;-) pokud budes chtit sem k dispozici ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 02:52AM
zvire: chapu pokud jde o vaseho zakaznika, jinak je ale vhodne podobne veci resit na foru, aby se mohli inspirovat i dalsi s podobnymi problemy
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 05:01AM
tak sem jeste objeil na AJ foru stejnej problem s vyplni:

[forums.reprap.org]

pro mene zdatne v AJ:
v principu u sf je resenim snizit vysku vrstvy (odzkouseno a pomaha) nebo odstranit veskere extra shells - nechat tisknout jen obvodovou stenu


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 08:09AM
bajnys jde o to ze podobne problemy ma milion ruznejch pricin ;-) neni to tim ze by sme neco tajily ;-) kdyz se semnou nekdo spoji pres skype a ja pres kameru muzu videt proces tisku jsem schopen rict co je spatne , ale je to velmi individualni ;-) neni to o tom ze bych vam to nechtel rict ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 05:37AM
zatim stale bojuji s prilnavosti, at je uroven hlavy od desky jakakoliv a teplota taky, ale aspon mam co delal nez mi prijde jinej material smiling smiley

zkouska 0,2 vrstvy:



predmet, ktery se tiskl s kostkou (jinou s vrstvou 0,3mm) (drzacek k vetraku k wade extr. - ta prostredni vec na fotce)



nevim, proc mi to dela po bridge vrstve, ale ackoliv ma bridge vrstva pomerove stejne davkovani a rychlost (snizenou rychlost a k tomu i davkovani plastu, ale tak aby bylo stejne jako pri normalni rychlosti), tak nasledujici zacatek vlakna ma vzdy blob

a taky bych se chtel zeptat - to "zvlneni" ve smeru pokladani vlaken odpovida v mistech, kdy tisk bezel normalni rychlosti 60mm/s takze to muze bejt vliv pasu, akcelerace nebo extruderu? podotykam, ze tento efekt je cca max 1cm a utlumuje se, takze akcelerace? je tam videt, ze pri snizeni rychlosti cool pluginem neni ten efekt zvlneni videt (jak sem to sledoval tak na neco mezi 30 - 40 mm/s)

ad vlneni v Z ose, o tom vim a dokud nebudu mit dost materialu a ktereho udrzim na desce na tisk novych X endu - vypada to, ze mi je I2 vytiskla trochu sejdrem, takze neni vse tak uplne v ose a rozhodne matka u X end motoru evidentne malinko hobluje zavitovku

Edited 1 time(s). Last edit at 12/09/2013 05:39AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 09:48AM
hele raptajs ale tohle vypada ze ti strane litaj osy, jestli ne . tak je to tryskou , protoze tohle je kazdej pes jina ves ( kazda vrstva jinak ) ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 09:52AM
Quote
Raptik
ad vlneni v Z ose, o tom vim a dokud nebudu mit dost materialu a ktereho udrzim na desce na tisk novych X endu - vypada to, ze mi je I2 vytiskla trochu sejdrem, takze neni vse tak uplne v ose a rozhodne matka u X end motoru evidentne malinko hobluje zavitovku

smiling smiley
a ad hotend, na jeden cekam smiling smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 12/09/2013 10:08AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 10:26AM
jinak udelal jsem vytisky z pla svitiveho a myslim ze krasny ;-) tak je sem prdnu ;-) at mate nejakou komparaci ;-)
Attachments:
open | download - 20131209_004.jpg (507.7 KB)
open | download - 20131209_005.jpg (487.9 KB)
open | download - 20131209_001.jpg (359.2 KB)
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 10:27AM
raptajs : dneska vsem dorazila dodavka v ktery si byl i ty ;-) nedorazil ?
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 12:01PM
ale jo, byl sem donucen lednickou, manzelkou a dcerkou jit neco koupit a nasel sem ve schrance vyzvu, takze dorazil a nedorazil smiling smiley

jak si rikal o te jedne teoreticke moznosti, tak nebyla teoreticka - zhavitko a termistor nak zustal mimo obalku pri baleni smiling smiley takze budu moct referovat az pak...

jinak po mechanicke strance vypada ok a ciste udelane


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 12:44PM
aha ;-) tak hned jak dorazej dlasi zasoby telisek termistoru a vetraku , posilam ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 03:12PM
tak, vypada to, ze se zacina projevovat jeden z duvodu problemu: ucpany hotend resp tryska.

- pri retrakci si obcas zacuka extruder kolo
- rukou jde extruder kolo snadno zastavit (predtim moc snadno neslo)
- infil obcas vypada potrhane a nedostatecne
- male ozubene kolo, respektive jeho male casti mi navstivili vlasovy porost, kdyz sem koukal na tisk smiling smiley ale jeste je schopne tisknout, zatim... a nechci to zastavovat, jelikoz to vypada, ze by se mohl tisk udrzet na desce...

zacinam si myslet, ze kdybych si tam od zacatku dal mistotohohle hotendu tavnou pistoly, usetril bych si hodne potizi smiling smiley tenhle uz budu cistit od cervna po 4 (cca 6-7
kg protlaceneho materialu)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: pokus o novy model smiling smiley
December 09, 2013 03:22PM
dodavka uz je na ceste ke me tak pocitam ze do dalsiho pondelka budes mit i elektroniku a trapeni skonci ;-)
Re: pokus o novy model smiling smiley
May 01, 2014 12:57PM
malej progres na mem mazliku smiling smiley

kvuly reseni vybraci na Z - ose pravdepodobne vyoseni a nepoddajne M8 zavitovce - odzkousena I2 X-osa, nasazena M5 zavitovka na Z osu, zatim udelan ABS adapter M8 na M5 matku a ABS spojky motor - Z osa. jeden z adapteru ma mirne blbe udelanou diru pro zavitovku, tak jeste trosku svidra, ale uz 1000x lepsi nez s M8

ceka otestovani kovove spojky motor - Z (dural)
otestovani matka M5 ala M8 smiling smiley (mosaz rozmer M8 ale dira se zavitem M5 )

otestovat puvodni dily na X osu...

vysledek tisku 90mm/s ABS od Saintsmart na DS Hotendu (heatblok "vlastni" vyroby):




s I2 X osou:



omlouvam se curbes s kabelazi, ale dokud to neni komplet nijak to neuhlazuju, jelikoz stejne stale furt neco nekam prepojuju... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: pokus o novy model smiling smiley
September 10, 2014 03:54AM
Jinak pokud to nekoho zajima, tak podivny problem s vlnenmi na Z byl nakonec odstranen pomoci 1/32 mikrokovani a DRV8825.
nepomohalo nic (od noveho tisku Z drzaku, jine zavitovky, spojky motoru, porad se obcas objevovalo...) az po jinej stepstick s "jemnejsim krokovanim" rozhodne bylo i znat, ze motorum sel i lip vyladit pracovni bod...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login