Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Rebel + CNC vrtačka/frézka

Posted by camel1cz 
Rebel + CNC vrtačka/frézka
November 30, 2013 01:29PM
Dávám dohromady svou první tiskárnu a váhám nezi i3 a rebelem II - zatím vítězí rebel kvůli Danovi :-)

Nicméně by se mi líbila i možnost vrtání plošňáků + případně lehoulinké frézování/broušení (samozřejmě měkkých materiálů).

Chci se zeptat - dalo by se upravil Rebela II (opticky se mi zdá dostatečně tuhý) také na jednoduchou frézku? Co by to obnášelo? Nebo je to blbost?
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
November 30, 2013 05:00PM
mi pracujem na necem podobnem pro vsechny tiskarny s primim extruderem ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
November 30, 2013 05:42PM
Já pořád zastávám názor, že běžná 3d tiskárna není dostatečně robustní. Je ale pravda, že rebel se zdá být dost pevný. Ale co zetkove závitové, nebude problém s tím ze při větším tlaku proti fráze se budou dost výbrus ovát?
Zvíře :jak daleko už jste pokrocili? Chápu správně, že se jedná o vozík, kde je jak HE s extruder email, tak i motor na frézu?
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
November 30, 2013 10:14PM
bajnis jde o to ze prize kuprexit jde krasne , a pri 80 000 ot/min frezy 0.3mm to nebude problem, sila tlacici dolu je dostatecna ;-) med na kuprexitu, a balzu to krajet zvladne ;-)

ja uz tu mam vreteno co sme pro tenhle ucel vyvynuli ;-) cekam ale jeste na nastroj ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 11/30/2013 10:14PM by Zvire.
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 03:17AM
Je jasné, že to nebude na vrtání nástrojové oceli, ale ten kuprexit popř. plasty by to zvládnout mohlo.

Já bych měl strach spíš z krokáčů, jestli by to nechtělo raději serva...

Co se týče konstrukce, tam jsem fakt zvědavej na to, co řekne Dan :-)
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 04:47AM
o krokace strach nemam, to je spis veci rychlosti posuvu ;-) "pomalu ale jiste" je tudis cesta ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 05:08AM
No tak zase nejde jít moc do pomala - aby to fungovalo v reálném čase :-)

Btw. používáte nějaké rotační čítače jako zpětnou vazbu posunu? Jak se řeší ztrácení kroků? V 3D se dá žít s dostatečným dimenzováním, ale stačí to při obrábění?
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 05:27AM
no proto testuju, vic ti budu moct rict az dorazi nastroj ;-) podle me ale u tak mekych materialu jako je kuprexit, pujdou drivery nastavit tak aby ke strate roku nedochazelo. uvidim ;-) jina proto ma nase vreteno pres 80000ot/min aby se dalo jit do pomala ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 05:46AM
Tím do pomala jsem myslel spíš posuny - ale je fakt, že rychlost nástroje sníží odpor materiálu... jsem fakt zvědavej, jak to dopadne - dej pak vědět.

To "mé" "řešení" jsem myslel spíš něco jako upnutí dremela místo hotendu a tam se dá počítat s otáčkama kolem 10k možná trochu víc... speciální vřetena a spol určitě řešit nebudu, vyšlo by to už na hraní zbytečně draho.
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:00AM
10k je na tistaky malo, nastroj 0,3mm se ti pri 10k rozpadne ;-) navic dremel je fakt tezkej ;-)

my sestrojily toto : viz priloha ;-) lehonky a obrovsky tocky ;-)
premysleli jsme i uprave zubni vrtacky, ale ta chce kompresor, a jeto neumerne drahy ;-)
pak taky chystame na tistaky nastavbu svykonnym laserem, ale to je na trochu dyl ;-)

az dorazi nastroj o vysledky testu se samozrejme podelim ;-)

Edited 2 time(s). Last edit at 12/01/2013 06:06AM by Zvire.
Attachments:
open | download - Picture 006.jpg (31.7 KB)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:09AM
No... řezná rychlost bude pod 1m/s (snad sem se neseknul) a rozhodně bude při 10k výrazně nižší než při 80k (8x nižší, když mám být přesný) - tak nějak nechápu, proč by se nástroj rozpadal v drimelu při 10k a vydržel 80k v tvém vřeteně.

Něco mi uníká?
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:15AM
no protoze je uplne jinej zaber ;-) pri vyzsich otackach zabiras pri stejnym posunu 8x min materialu ;-) a vzhledem k tomu ze budem omezeni nejmensim krokem motoru, pod jistou pomalost uz se dostat nepujde ;-) takze na otacku budes pri 10k zabirat 8x vetsi silou , a to predpokladam ze spis mnohem vetsi, proteze u odporu materialu nelze predpokladat linearni prubeh ;-)
nehlede na vahu normalniho vretene ;-) proto jsem udelali tohle, ja to testuju na i2 ;-)

Edited 1 time(s). Last edit at 12/01/2013 06:16AM by Zvire.
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:24AM
nejsem sice strojar, ale dle zakladu, co do nas na hodinach dilen na prumce hustily mi toto prijde logicke:

zrejme jde o to, jak moc rychle chces odfrezovat danej matros.... ono sice pri 10k otackach to pujde, ale dostanes se na bezpecnou rychlost posuvu o neco nizsi nez pri 80k (tak aby si neznicil nastroj, placnu, po odfreznuti 1m materialu 0.3mm nastrojem )
takze ve finale muzes pri 10k frezovat 20minut desku 10x10cm na misto 3minut pri 80k otackach...

tak nak to myslis zvire?

takze spis de o to, jak moc rychle chces mit dilo hotovo, pokud ti nevadi cekat, tak dremel pujde, nasadit... nekde sem tu i videl 220V dremela na tusim i2 - jen mel adapter na upevneni... nekde tu v EN foru je... a urco sem ho videl nekdy i na thingiversu a youtube...

Edited 1 time(s). Last edit at 12/01/2013 06:27AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:27AM
prene tak raptiku, ale taky je otazka, jestli se z reprapem vubec jsme schopny dostat na bezpecnou hranici rychlosti posunu, pro 10k by musel byt posun pomalejsi nez reprap zvladne, tedy alespon nam to tak pripada ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:33AM
Jo tak... já myslel, že narážíš na otáčky. V tom posuvu máš pravdu. Už tě chápu.

Prostě moje řešení bude 8x pomalejší, což jsem tak nějak automaticky akceptoval. Fakt je to hobby, těch tišťáků a spol moc nenadělám - spíš mě baví konstrukce a řešení interakce PC - real world smiling smiley

Jediný požadavek je, aby to zvládlo vytisknout/obrobit cca. 20m2 (profilovaná deska) a nerozpadlo se to.
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:36AM
no jde hlavne o to jak jemnej nastroj ;-) na 1-2mm nastroj ti bude 10k stacit aniz by se znicil. mensi si myslim ze ne .
ja budu zanedlouho testovat s 0.8mm a pak budu snizovat ;-) cilem je se dostat na 0.3 , coz je tak nejak potreba pro jemny PCB ;-)

s frezou se jemneji asi nedostaneme ;-) proto mame ten laser :-D

doufam ze tam melo bejt 20cm2 :-D jinak to bude tiskarna pres pul bytu :-D

Edited 2 time(s). Last edit at 12/01/2013 06:45AM by Zvire.
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 06:53AM
Jasně, už tě úplně chápu... nějak mě ani nenapadlo, že by reprap měl problem jet pomalu (při těch stovkách kroků/otáčku krokáčů)... navíc u 10k a průměru nástroje 0,3mm dost spadne řezná rychlost - kolem 10m/min - těch tvých 80k je asi na ideálu. Otázka je, jak bude vypadat povrch, když to budu řeza 10m/min... posuv je celkem OK, s tím se dá žít.
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 07:04AM
cim mensi nastroj tim jsou potreba vetsi otacky ;-) ver mi, vyvrtali sme trysku 0.09mm ;-) to byl hukot ;-)
dan
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 07:55AM
camel1cz> cau, jsem to vse moc dukladne necetl, jsem torchu utahanej ze zabijacky grinning smiley, ale pokud ti jde o upraveni dilu extruderu na nejaky unidrzak, do ktereho posadis extruder nebo neco jineho, tak to mam snad i nekde namalovane, jen jsem to nezkousel smiling smiley Kdyz dodas nejaky vykres, podle ktereho to doupravim, mohu to doladit smiling smiley
Co se tyce tuhosti, tak tezko rici, konstrukce je sice pomerne tuha, ale nedokazi takto odhadnout, co to bude delat s nejako dremelkou, ale asi byt tim frezovat a vrtat treba tistaky jit mohly. Jde pak zase ale i o vhodne zpevneni a modifikaci vymenneho stolku, tezko budes frezovat na skle ci hotbedu atd.
Kazdopadne kdyz bude mit kdokoli rozumny namet na upravu dilu konstrukce, ktara prinese nejake vylepseni atp., neni problem to namalovat, dam to na web a muzete testovart smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 08:17AM
@ Zvíře: jasně, uvidíme - zkusím postavit Rebela s držákem a uvidíme, co se stane smiling smiley
Těch 20m2 jsem trochu přeťápnul, ale řád je správný... je to ale doscela specifická věc, hodně desek s malým rozměrem. Tedy tisknutelná plocha řekněme 200x200 je dostatečná.

@ Dan: čau a díky! Vystihl si to celkem přesně - je to o držáku drimelky + tuhosti konstrukce.

1) doufal jsem trochu, že poradíš, jak by se dala nějakou snadnou úpravou zlepšit tuhost (spíš preventivně, myslím, že stávající konstrukce by mohla vyhovovat). Znáš určitě slabá místa... Pokud netušíš, tak bych zkusil aktuální konstruci. Co říkáš?

2) držák budu řešit a pak to zkonzultuju s Tebou.

3) Teď bych rád objednal ty součástky, co budou mít dlouhou dobu dodání (Čína) - ale bohužel sotva vím, co objednat na klasického Rebela, ale moc netuším co bude třeba zaměnit/posílit - máš tucha?

OT: Tu zabijačku závidím :-D
dan
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 08:41AM
Puvodne byla koncipovana na frezku mekych kovu atp. konstrukce REBEL I. Oproti REBEL II jsou pouzity silnejsi vodici tyce, lepsiloziska atd. = vyysi cena. Stavel jsem ji jako 1. pro sve ucely. Nakonec jsem od frezky jako takove upustil, protoze jednoduse receno na frezovani a bardel okolo nemam prostor smiling smiley
Konstruce REBEL II je pri spravnem sesazeni/serizeni pevna a presna dostatecne, nic mene pro frezku jako takovou potrebujes urcitou hmotnost/pritlak te hlavy, aby ti zjednodusene receno nevyjizdela z frezovane drazky a na to si myslim, ze zavitove tyce s maticema nejsou uplne idealni.
Na druhou stranu si ale myslim, ze i tak jak to je, by to s tou hobby frezkou mohlo makat. Co je tedy potreba doresit/opravit? Podle meho asi nasledovne:

1. vymennej drzak frezka*/extruder, to je ale relativne banalita.
2. pro pojezd stolku pouzit 4 loziska a ne soucasna 3 (to pujde bez jakeho koli zasahu do konstrukce.
3. snadnou vymenu hotbedu vs. frezovaci podlozky+nejake reseni upinek DPS atp.
4. zmodifikovat drzak koncaku Z pro snadnou zmenu vysky podlozky (nebo pouzit 2 koncaky atp.), popripade vyuzit automaticke nastaveni v marlin fw (pokud jde nastavit v jednom dobe, nevim, jeste jsem to neskoumal). Rovinu stolku bych ale neresil pohybem Z osy, ale tak, ze proste po vymene pracovnich ploch musi byt zachovana rovina mechanicky. urcite nebude dobre pro frezovani pohybovat s Z.

Asi tak bych to videl a jdu si lehnout, rano/popripade pozdecji vecer, moudrejsiho "vecera" grinning smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/01/2013 08:42AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 08:59AM
jojo , pohled nato mame obdobnej ;-) az na to ze mi udelame upravenej extruder na kterej bude nasazovaci drzacek sti mnasim minivretenem ;-)
stolecek uz taky resime , ten autokalibracni ;-) ten by mel potrebam frezky plne vyhovovat ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 03:09PM
Quote
camel1cz


3) Teď bych rád objednal ty součástky, co budou mít dlouhou dobu dodání (Čína) - ale bohužel sotva vím, co objednat na klasického Rebela, ale moc netuším co bude třeba zaměnit/posílit - máš tucha?


Tak ja stavím normálního rebela a tady by měli být všechny potřebný díly goo.gl/woYzlY

Edited 1 time(s). Last edit at 12/01/2013 03:10PM by 999999333.
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 01, 2013 03:59PM
Díky za seznam... vezmu elektroniku a mechaniku pořídím až se to dá trochu dohromady. Jen vezmu silnější krokáče, pro jistotu.

Btw. už jsi to objednal? Že by jsme něco zoptimalizovali (koupili společně víc kusů).
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 02, 2013 12:20PM
Z Číny nezoptimalizuješ. Naopak je lepší to brát v co nejmenším množství kvůli celníkům.
Anonymous User
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 02, 2013 12:49PM
a nebo nebrat z ciny, stejne se to ve vysledku nevyplati ;-)
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 02, 2013 01:02PM
Dle mého názoru to na 8mičkách tyčích nemá vůbec cenu zkušet nějaké frézování.
Mám cnc a vím o čem mluvím... Ono se to nezdá, ale i ten pcb je dost tvrdý. Co se týče plastu tak tam to chce rychost a nízké otáčky nástroje jinak se plast bude natavovat na frézu.
Měl jsem doma i čínskou cnc na 16kách tyčích a i takového průměru tyčí byla ta tuhost mizerná třeba plexi jsem musel šmidal po 0,5mm protože to jinak děsně vibrovalo.. Nedokážu si přadsatvit něco frézovat na 8mičkách tyčkách...
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 03, 2013 02:30AM
Tak to máme úplně rozdílné zkušenosti, na plast vždy používám vysoké otáčky, ale chce to nástroj s hodně pozitivní geometrií břitu, podobně jako na dural. Ale je fakt, že u plastu odladit ty správné řezné podmínky je často alchymie a vymyká se to logice, každý plast se chová jinak. Pokud se můžu vyjádřit k frézování na reprapu, tak tuto myšlenku bych osobně rovnou opustil. Možná vrtání DPS, ale ne frézovat. Síly, které při frézování vznikají jsou poměrně velké. Stačí se podívat na ty nejobyčejnější gravírky, jak jsou robustní. A to jsou určeny v podstatě jen k popisování a ne frézování, pohon kuličkovým šroubem, pořádné lineární vedení. Ne jen tyčinky a řemínky, co se používají na reprapu. Další problém je tuhost celé konstrukce, kostra se závitových tyčí se bude pěkně kroutit, Al profily snad, ale ty mají velký modul pružnosti, což na frézku taky není ideální. Když už jsem nakousl závitové tyče, jako pohonný šroub na frézku absolutně nevhodný. Vřeteno, aby mělo otáčky a dobře se chladilo není levná, ale hlavně lehká záležitost, od toho se odvíjí celá konstrukce. Pokud někdo chce frézovat, i když drobnosti, raději si postavit samostatný stroj. Stačí kouknout na CNC fórum, tak je inspirace hromada, třeba z překližky. Ale i tyto stroje jsou díky zaměření na frézování někde úplně jinde než reprap. Zkrátka, každý stroj je zaměřen na jiný druh výroby a podle toho se odvíjí jeho konstrukce. S běžným osobním autem taky nejezdíme okruhové závody, protože k tomu není určené. Neříkám, že to nejde, ale auto na to nemá a ostatním budu jen koukat na záda.
Když už společný stroj, šel bych opačnou cestou. Postavit si frézku a k ní tiskovou hlavu. To už logiku má.
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 03, 2013 03:31AM
Jasně, k něčemu podobnému jsem došel také, byť jinou cestou. Protože aktuálně nemám ani 3D ani frézku, tak tím, že bych dělal combo bych (pokud budu fakt optimista) odložil dostupnout obou strojů do hlubokého roku 2014 (hromady času, peněz, testů, měření). Prostě teď si udělám 3D víceméně standardního provedení a pak budu přemýšlet, co dál...

Web CNC znám, ale příjde mi, že tam není moc amatérských (čti pro opravdové začátečníky) strojů/témat a dost se to profesionalizuje.

Děkuji za názory!
Re: Rebel + CNC vrtačka/frézka
December 03, 2013 03:47AM
To máš pravdu, většina konstrukcí na CNC fóru je vyšší liga. Díky tomu, že cca 20 let se věnuji cnc obrábění (3-osy, 5-os ...) se na frézování reprapem dívám jinýma očima, než nadšenci. Ale je to z praxe.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login